Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Žito, imetak, srebro, zlato
i sve drugo što od imetka imaš;
robove, sluge, glasnike,
one što od tebe zavise:
moraš otići ne ponevši
ništa od toga;
sve ih za sobom
ostaviti moraš.

Ono što činiš telom, govorom ili umom:
to je tvoje, to uzimaš
kad na put krećeš;
tek to je tvoja pratnja,
poput senke što te u stopu prati.

Zato treba da činiš ono što je ispravno
kao zalihu za sledeći život.
Svaki čin milosrđa
jeste potpora bićima
u svetu što ih iza smrti čeka.
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2009
Poruka
148
Mislim da je najbolje da onaj ko želi da se usavršava u duhovnosti da nađe nekog dobrog duhovnika i da ništa ne radi na svoju ruku jer lako može da se zastraniwacko2 (naravno ne mislim da je ovde neko zastranio:)). Treba opet biti pažljiv i pri izboru duhovnika. Čitao sam da je neki sveštenik u Rusiji dao nekoj ženi da radi metanija (ne znam šta je to, mislim da je nešto u vezi klečenja) i da čita dosta molitvi i žena je na kraju "pukla". Za hrišćane početnike (mene:)) je dovoljno da se poštuju 10 Božijih zapovesti (uputa:)), a ko hoće više nek se posavetuje sa duhovnikom.
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Opasno je samostalno preduzimati velike korake u duhovnom razvoju bez iskusnog duhovnika pored sebe. Ne "pukne" čovek ali je velika opasnost od prelesti i svakavih drugih zabluda i obmana koje se vrebaju.

Najčešće se dešava da takvi ljudi, nedovoljno čvrsti i bez iskustva počnu da "viđaju anđele" a u svari su to demoni koji žele da ih zavedu i prevare. Takva viđenja su se dešavala i duhovno mnogo iskusnijim i zrelijim. Monasima i monahinjama.
Nije greh, kažu sv. oci videti anđela i ne poverovati, greh je ovo prvo što napisah.
Put je uzan, i opasan ali vodi spasenju. Potrebno je jako oprezno hoditi njime. Bez pravog vodiča i bez blagoslova ne treba se upuštati u velike poduhvate.

"Jer kada se grđaše mudri - poludeše"
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Mislim da je najbolje da onaj ko želi da se usavršava u duhovnosti da nađe nekog dobrog duhovnika i da ništa ne radi na svoju ruku jer lako može da se zastraniwacko2 (naravno ne mislim da je ovde neko zastranio:)). Treba opet biti pažljiv i pri izboru duhovnika. Čitao sam da je neki sveštenik u Rusiji dao nekoj ženi da radi metanija (ne znam šta je to, mislim da je nešto u vezi klečenja) i da čita dosta molitvi i žena je na kraju "pukla". Za hrišćane početnike (mene:)) je dovoljno da se poštuju 10 Božijih zapovesti (uputa:)), a ko hoće više nek se posavetuje sa duhovnikom.

:) Ovo klecenje me je podsetilo na nesto sto mi je izuzetno tesko palo u prva nekoliko dana boravka u jednom zen hramu :) Naime, svakog jutra u 5h pocinje praksa tj. duhovna vezba. Posto se izrecituje zavet, prelazi se na poklone (bows) :( Svi prisutni u sali se iz stojeceg stava spustaju na kolena, klanjaju se i ponovo ustaju u stojeci stav. To se ponavlja 108 puta. Ne mogu da opisem koliko je to bilo tesko u pocetku :) Prvo fizicki a posle sam poceo i da se nerviram sto bezveze klecim toliko puta; a tek upala misica wacko2 Ali, kada je prosao nalet besa i upale i kada sam shvatio cemu to sluzi, posle sam uzivao u tome. Desava se i sada da to praktikujem kod kuce kada ustanem malo ranije pa pored redovne meditacije i ceremonije caja stignem i to da uradim.
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Metanije su pokloni, postoje velike i male. Velike su slične ovima što je opisao Mindfulness. Male su nakloni ili pokloni. Savijanje u struku, bez klečanja. Patrijarh Pavle je svakodnevno, iako star, činio veliki broj metanija, sve dok nije pao i povredio kuk.

Ovo što sledi nije u vezi metanija ali je u vezi smirenja o čemu sam ranije pisala.

"Smirenost je prva vrlina bez koje su druge vrline nemoguce. Zato da sticemo smirenost ! Ne bojte se braco i sestre, nikoga i nicega. Bojte se samo greha, samo onoga sto nas udaljava od Boga i od Carstva nebeskog. Ne treba da se bojimo nikakvog ponizenja, osim ponizenja greha, jer je to za nas jedino ponizenje". Pouka Patrijarha Pavla

"Gospod će vas nagraditi mirom ako se izmirite i okrenete Apsolutnom Dobru, a Apsolutno Dobro je Gospod Bog. On želi da mi imamo jednu božansku osobinu - smirenje je ta božanska osobina. Gde god smirenje caruje, bilo u porodici, bilo u društvu, ono iz sebe izvija mir i radost...."
Otac Tadej
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Za hrišćane početnike (mene:)) je dovoljno da se poštuju 10 Božijih zapovesti (uputa:)), a ko hoće više nek se posavetuje sa duhovnikom.

Ja sam srećan sada. :dance2: :dance2: :dance2: :dance2: :dance2:

Samo da se nadovežem. Naravno da je rizično na svoju ruku raditi na duhovnom planu. Jedino šta treba je samo shvatiti da božije zapovesti (uputi) treba prihvatiti kao putokaz a ne kao moranje da bi se zaslužilo mesto u raju.

Zašto sam govorio o sopstvenosti na putu. Govorio sam jer vam niko neće moći pokazati put niti vam rečima objasniti šta je to. Duhovnik je potreban da bolje dokaže upute i objasni kakva je namera a kakav je cilj. Šta je to što ćeš dobiti (u duhovnosti se ne može ništa izgubiti, ali o tome možda u drugoj temi). Ali osetiti istinu je na vama.
U suštini je da se put ne može ni objasniti a što ga više budete tražili on će sve sakrivenije biti. Pustite da se iznađe sam. Ono što je za mene put, za vas može biti patnja.

Slažem se da treba čitati žitija svetih i kazivanje svetih otaca, ali gledajte da uvidite kako su oni došli do nekih spoznaja. Novi zavet je namerno u simbolici da ne treba svako da ga razume i od toga pravi pozorište sa hiljadu scenarija i sa još hiljadu raspeća. Što više znate to je bolje. Ali gledajte da to i spoznate, proživite.

Znate li koliko je na mene uticala konstatacija vladike Nikolaja Velimirovića kada je u logoru jednom čuvaru rekao da on ne veruje u Boga, već da zna da postiji a veruje da će poživeti sutrašnji dan. Godinu dana meni je to ozvanjalo u glavi. Godinu dana sam se svaki dan preispitivao šta je vera a šta spoznaja. Šta kod mene ima dublji koren. Ovde je sad suvišno i krajnje bezobrazno od mene da pričam o sebi ali izneću samo konstataciju da je moj stav prema ljudima za 180 stepeni okrenut od tog momenta kada sam spoznao.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Potpuno se slažem sa Jorkijem. I na mene je ta Vladikina rečenica ostavila veoma dubok utisak. Često ako ne i uvek jedna jedina reč ili rečenica preokrene ceo život čoveku. Kad SPOZNA suštinu onoga što traži. Nekada je dovoljan samo trenutak, jedno malo iskustvo i onda sve krene...

I još, o strasti:

"Ako ti nekog kaznjavas i pri tome te gnev pokrece , ti si se strasti podao , jer ti nikoga ne spasavaš i gubiš sebe samog". Sveti Makarije Veliki
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Potpuno se slažem sa Jorkijem. I na mene je ta Vladikina rečenica ostavila veoma dubok utisak. Često ako ne i uvek jedna jedina reč ili rečenica preokrene ceo život čoveku. Kad SPOZNA suštinu onoga što traži. Nekada je dovoljan samo trenutak, jedno malo iskustvo i onda sve krene...

Amin, nadam se da će ljudi početi da slušaju i prihvataju

Evo šta mi se sada javilo i osetio sam da mogu da podelim sa vama:

vera = muzika Duše
spoznaja = muzika Bića
 
Natrag
Top