Duhovni razgovori

Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Govoriti da je jedan broj simboličan a drugi nije je usklađivanje prema potrebi. Dakle i mera od 144 lakta čovečija i anđeoska u ovom slučaju mora biti simbolična.

Eh, pa nije lepo to pitati...
Znaš kako,to ti je prijatelju kao semafor jednom jedna boja drugi put druga i taj princip se koristi za TUMAČENJE šta je rečeno u Bibliji i koriste ga Adv. ali i drugi to čine i nikog nije sramota niti strah zbog toga.

Najteže stanje je ono kad se počne prebacivati dogažaj iz budućnosti u prošlost tu počinje igra bez granica a ovo što pola stiha ili glave ide u simbolu a pola ne mogu prećutati ali izmeštanje u vremenu je skandal koji nema premca. Imaš sreće jer bi te propovednik pred celom crkvom iskritikovao zbog tog pitanja i izbacili te kao brata...nisi podoban.
Moraš biti fleksaibilniji ako želiš biti Adv. to nije baš lako i to znam iz ličnog iskustva jer mi kičma nije tako savitljiva da trpi svašta.

U pravu si gore to NIJE simbol.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Da bi bio adventista ili JS prvo ne smeš da budeš mnogo pametan da ne kažem ,moraš da budeš malo priglup, a ne smeš mnogo ni da razmišljaš jer oni razmišljaju umesto tebe. Sve to može da se istoleriše jer svi smo u istim gov....
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da bi bio adventista ili JS prvo ne smeš da budeš mnogo pametan da ne kažem ,moraš da budeš malo priglup, a ne smeš mnogo ni da razmišljaš jer oni razmišljaju umesto tebe. Sve to može da se istoleriše jer svi smo u istim gov....

Ovo je zamena teze - ubvreda bez presedana i neistina u svakom slucaju.

Upravo je suprotno.
Da bi bio Adventista - covek treba da se odrekne svojih ustaljenih misljenja i svoje subjektivnosti i da bude dovoljno otvore za Bozanski uticaj, jer ko smo mi da mislimo umesto Boga, jer ako zelimo da budemo pravi posveceni Hriscani mi ne bi trebali da kreiramo svoje misljenje na osnovu nasih licnih subjektivnih ustaljenih misljenja, vec na osnovu Bozanskog otkrivenja zapisanog u reci Bozjoj i trazenjem od Boga da on otkrije istinu i da je zapecati u srcu i umu.

To ne znaci iskljucivanje uma, vec predanje sebe Bogu da on usmerava nas um da shvati i prihvati istinu.

Pravi Hriscanin koji upozna istinu na ovaj nacin dobija nebesku mudrost i moc izuzetne pronicljivosti i moci da razlikuje istinu od zabluda.

Sve ostalo van ovoga je duhovna tama, nerazlikovanje i neprepoznavanje istine od zablude i lutanje putevima koji ne vode nikuda.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Kada čujemo suprotno mišljenje to ne bi trebalo da bude uvreda već preispitivanje svoje vere. U predhodnom postu gde se nalaze reči ; Božijoj, Bogu,Boga,Bog; iza tih reči u tvom slučaju se krije ; Adventističkoj, Adventisti, Adventizam; U slučaju neke druge organizacije iza reči Bog, Božije, Boga, kriju se neka druga imena koja se postavljaju umesto Boga ali nevidljivo za one kojima je ispran mozak. Ako nas ubede da su oni predstavnici iza kojih stoji Bog završili su glavni deo posla sve ostalo je rutinski. Od vremena Elen Vajt do danas kada govorimo o adventističkoj crkvi bilo je toliko promašaja u tumačenju svetog pismaa i proricanja koja se nisu obistinila tako da je kristalno jasno da ta organizacija ne može biti Božija već čovečija. Podsećam da je broj čoveka i broj zveri isti 666.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ovo je tvoje subjektivno mišljenje jer ne poznaješ Adventističku crkvu.
Ako neko nešto ne poznaje - pitanje je zašto o tome piše, osim ako namerno želi da piše neistine da bi ljude odvratio od istine.

U adventizmu nikada niko nije učio niti je to stav crkve - da treba slušati autoritet crkve i slepo prihvatiti učenje crkve.

Upravo je suprotno, da crkva upućuje ljude da sami proučavaju i ispituju u reči Božjoj sa molitvom šta je pravi put spasenja.

Što se tiče tvoje opaske da je u Adventističkoj crkvi bilo toliko promašaja, tumačenja svetog pisma i proricanja - ovo su tvoja lažna svedočanstva, a pitam se kako jedan Hrišćanin može da iznosi neistine i opet da ima mirnu savest u zajednici sa Hristom.

Odgovor može biti samo jedan - da taj čovek i nema zajednicu sa Hristom, jer Božji Duh nije Duh laži, nego istine i istinoljubivosti.

Prema tome - same tvoje reči su te odale, a ti se moli Bogu ako si iskren da te očisti od te poganštine i mrzosti jer je vreme za polaganje računa pred onim koji sve vidi i sve zna vrlo blizu.

Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Nema smisla više spominjati niz promašenih datuma , za nekoga ko realno sagledava stvari dovoljno je par promašaja i da vidi da je u pitanju nagađanje a nikakvo vođstvo od Boga. Sreća što su ostali zapisi vaše spisateljice da se vidi na koji način su ljudi onog doba rezonovali stvari koje su aktuelne i dan danas. Ono što je tada bilo zapanjujuće danas je obična smijurija. Na žalost ima i onih koji i dalje veruju u raznorazne nebuloze ipak poneseni masom koja sledi taj određen smer. Smatram da je masa ljudi na jednom mestu najveći dokaz i stimulans da se neko priključi određenoj grupaciji. Bezbroj puta je dokazano da je masa slepa za zdravo rezonovanje. Poneti su atmosferom na tim skupovima koji stvaraju euforiju . To je slučaj u svakoj većoj skupini ljudi okupljeni oko određene ideologije. Dalju raspravu možemo da nastavimo kada naučiš da zajednica sa Hristom nije isto što i zajednica sa adventistima.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Predaj se potpuno Bogu - dopusti da te on vofdi i on ce usmeravati tvoje korake.
U suprotnom - prepusten si sam sebi i svom subjjektivnom bicu koje te vodi stranputicom.

Sto se tice ostalog - odgovor sam dao u prethodnom komentaru.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Jovan Prezviter:
Upravo to i radi. Zagovara da ljudi u Africi trebaju da imaju ako hoće i 100 dece..tj. koliko hoće ali on sam tako ne bi radio jer sam zna da to nije na kraju krajeva dobro. Na pitanje zašto on ne sledi tu "afričku" agendu on naravno ne može da odgovori jer će sam priznati da to ne bi bilo dobro za samu decu ako bi imao recimo 10...

Uvijek je dobro kada se dijete rodi, jer jedan novi život na zemlji jest čudo Božje ljubavi.
I umjesto da se radujemo i kažemo novorođenome: "Kako je dobro što si došao..!!!", mi mu zabranjujemo dolazak. Naravno, to su u prvom redu roditelji, a onda i svi drugi ljudi sa svojim ideologijama i "moderno oblikovanim umovima. Ne damo mu da se pojavi i da dođe k nama na ovaj svijet, borimo se i progonimo u želji da ga ubijemo. Baš kao Isusa. I nije nam problem ubiti tisuće druge djece, samo da ostvarimo svoj cilj. Živimo u svijetu "kulture smrti", iako to nijeništa novo jer je povijest čovječanstva upravo takva.

Kakav bi trebao biti stav pojedinca prema naprednim tehnologijama i ideologijama. Prihvatiti ih, naravno, osim, osim ako se protive Božjem zakonu. Savjest pojedinca je ovdje najvažnija. Svi nemamo jednako formirane savjesti, niti kršćanstvo ima jednak stav prema npr. abortusu. Znamo da se razlikuju stavovi Katoličke, Pravoslavne i protestanskih crkava, druge da ni ne spominjem. Znači, ostaje samo vlastita savjest pojedinca i tu prestaje svaka polemika.

U ovom konkretnom slučaju, ostavit ću Slapa po strani i reći ću ti nešto iz vlastitog iskustva.
Još u osmom razdredu osnovne škole, na koricama bilježnice sam zapisala 10 imena za svojih 10. djece koje sam željela imati. Aaaah...mladenački snovi, no, stvarnost je drugačija: nemam ni jedno dijete, jer nemam ni muža. Tako se posložilo u mom životu, ideš tako putem imajući velike planove, a onda se nešto prepriječi, ukrsti, prekriži ti put -križ! I Gospodin koji ti kaže:"Uzmi svoj križ i slijedi me..."
Da ne pričam o trpljenjima i križevima koje imamo u životu, znaš i sam: bilo da se radi o smrti zaručnika, prometnoj nesreći u kojoj netko ostane trajni invalid, bolesti, bolest muškarca ili žene u kojoj ostanu onesposobljeni za roditeljstvo ili neki drugi veliki razlog koji poremeti naše planove.
S ovim hoću reći da nije licemjerstvo ako zagovaramo jedan ideal, a sami ga nismo odjelotvorili u svom životu, upravo zato jer je dio naše savjesti.

Što se tiče materijalnih uvjeta, oni su u drugom planu. Bila sam još vrlo mala, ali se sjećam jednog obiteljskog ručka kada sam rekla kako sam sretna što imam mamu i tatu i tako puuuno sestara, a moja sestra ( s njom sam se jedinom tukla) rekla je: "Ja bih, umjesto tebe, više voljela imati klavir..." haha, a ja se rasplakala.

Edukacija, da... i odgoj savjesti. Ali, ako su napori naprednog zapada u Africi usmjereni samo na planiranje obitelji s kontraceptivnim sredstvima, to nije napredak, niti će donijeti blagostanje, još manje blagoslov Božji. Obrazovanje - da, ali u formiranju cjelokupne ličnosti, odgovornosti i odgoja savjesti. To je vrlo opsežna tema. U svakom slučaju, nerazvijeni dio čovječanstva mora proći svoje faze. Nisu oni glupi, već nevoljni i u svojoj nevolji seksualni užitak im je, možda jedino što imaju. Ali, njima, " nerazvijenima" strah Božji je urođen i u tom smislu nije im urođen pojam abortusa i sl., prihvaćaju ga jer im se tako servira. Pričao je jedan misionar iz Kameruna da mu je jedan mladić (nakon primljenih sakramenata u Katoličkoj crkvi), prišao i pitao ima li kondome, jer u drugom mjestu protestanti ih dijele dečkima.
Ili onaj vic kad je biskup došao u pohode jednoj župi u kojoj je djelovao crnački katolički svećenik za kojeg je čuo da ima troje djece u okolnim selima. Pozvao ga je i ukorio, a ovaj je šutio i na kraju rekao: "Ali, sva su djeca krštena..." Mentalitet je različit, nekima će trebati puno vremena da bi prihvatili zahtjevnost i ozbiljnost vjerničkog života i da bi ostali postojani.

Evo, toliko. Mislim da je tema preozbiljna da bi se moglo olako govoriti, tako da ovi, Bil Gates i ostali, rade nešto...ali, što točno rade i koje će biti posljedice, vidjet će se kasnije.
Ja ne pratim njegovo djelovanje, niti ga osuđujem niti mu se divim. On samo svojim novcem rješava. Nije on Majka Terezija iz Kalkute koja je imala božansko poslanje služenja i kojoj je pristup siromašnima bio -kao Isusov.
Vjerujem da je kršćanski misionarski rad daleko vredniji, a čitala sam da ima i dobrih protestanskih misionara.

Znaš da Izrael sad već broji oko 9 milijuna stanovnika. Oni imaju brojne obitelji, dobro...neki imaju, drugi ne.
Ali, samo sam tamo vidjele slike ( kao iz filma) kad roditelji hodaju po cesti, otac u onom svom ogrtaču s prugama gura kolica, majka nosi dijete u naručju, a peterero hodaju uz njih.

P. s. Jovane, znaš što je Megido? I da li poznaš jednu članicu megido s bgdacafe-a?
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Ne zamjeri što neću citirati tvoje postove, ovako mi je lakše, a imam u glavi teme o kojima govorimo.
Možda najprije ovo:
"Doista vi ste, braćo, na slobodu pozvani! Samo neka ta sloboda ne bude izlikom tijelu, nego - ljubavlju služite jedni drugima." (Gal, 5, 13)

Latinski, španjolski i francuski imaju određenije izraze: libertas-libertinus, libertad-libertinaje, liberté-libertinage.
Zvuči slično, ali označava različito.
Ako bismo htjeli jednom rječju obuhvatiti pojam "neka ta sloboda ne bude izlika tijelu", onda bi to bila razuzdanost. Ne znam da li je tako kažete na srpskom.

Uglavnom, mislim da je to odgovor na ovo "čudno ponašanje katolika" koji govore o slobodi za koju nas Krist oslobodi. Naravno, ne govorimo o razuzdanosti, već o slobodi na koju smo pozvani. Još jedna zanimljiva činjenica, ako baš želimo analizirati riječi. Latinska riječ libertas ima korijen u riječi leudh, a ona označava pojam slobodnih ljudi, ne robova.
Ako govorimo o Mojsijevom i Kristovom zakonu, onda je Slap već dao odgovor. Nemam što drugo nadodati.
Poslanica Galaćanima, pogl. 5 potvrđuje isto:

"Evo ja, Pavao, velim vam: ako se obrežete, Krist vam ništa neće koristiti.
I ponovno jamčim svakom čovjeku koji se obreže: dužan je opsluživati sav Zakon.
Prekinuli ste s Kristom vi koji se u Zakonu mislite opravdati; iz milosti ste ispali..."

Sloboda je dar Božji,
a govoreći ljudski ona je vrijednost koja uključuje odgovornost prema vlastitim činima.

Augustinova misao: Ljubi i čini što hoćeš! možda najbolje sažima ono što želimo: da budemo ljubav!

Čini mi se da ste vi zapali u kontradiktornst. S jedne strane inzistirate i prijetite subotom (ne baš ti, ali Laodikeja da), po vlastitom nahođenju tumačite Pisma, držite se slova Zakona...a s druge strane ne držite Riječ Božju iz razloga jer ju ne shvaćate ili vam ne odgovara, tj. ne uklapa se u vašu doktrinu.
Katolička Crkva je prevalila dalek put i mnogo toga su za nas "odradili" apostoli, kasnije crkveni oci, sveci, misionari, mučenici tijekom stoljeća. Nema veze što vi njih ne priznajete. Vi imate Ellen Wite. O.K.
Jednom sam se prislila da pročitam nešto od Ellen White. Onako, iz radoznalosti.
Ako zanemarim to što je pisala o Kat. Crkvi, što je loše pisala i ogovarala, nije mi svidjela jer mi je bila dosadna. (Laodikeji će se dići kosa na glavi, ali ne želim nikoga uvrijediti=
Ništa novo mi nije rekla, sve što je općenito pisala, ja znam, proživjela sam, imam svoje vlastito iskustvo ili mogu naći kod katoličkih svetaca daleko dublje misli, sadržaje nabijene smislom i Duhom, i zanimljivo, govore samo o Bogu - kakav je Bog "iznutra".
Spomenut ću samo naše tri naučiteljice Crkve: Terezija Avilska, Katarina Sijenska i Mala Terezija. Razumijem da ti to nećeš čitati, ali ako nekad ipak zaviriš u ta djela vidjet ćeš što je nutarnja sloboda o kojoj pričamo. Napose, ova zadnja Mala Terezija je poznata i prihvaćena, zamisli, čak od muslimana. Kažu da je pokojna princeza Diana
često molila pred njezinom slikom.
A Mala Terezija je pisala o ljubavi i milosrđu Božjem, o tome kako trebamo biti maleni pred Bogom i kako trebamo imati bezgranično pouzdanje u Njegov ljubav. To je bio njezin mali put. Jer je bila ponizna i slobodna, imala je odlučnost i smjelost u ljubavi, ali ne drskost.
Ona prizanje da je slaba i grešna, ali da sve svoje pouzdanje stavlja u Boga. I zna da će ako padne, kao malo dijete koje se uprlja u blatu i plače, da je dobri Bog, nježan poput majke, neće kazniti već privući u svoj zagrljaj. Jer tako čini dobra majka, ne tuče dijete koje plače, već ga grli i tješi.

:) Nisam još zapravo ni počela odgovarati, ali sad moram ići.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
А sta ucite iz ove duhovne price? o vinogradaru i vinogradarevom sinu?,da li su ista osoba?

Luka, glava 20

9 A narodu poče kazivati priču ovu: Jedan čovek posadi vinograd, i dade ga vinogradarima pa otide na podugo vremena.
10 I u vreme posla k vinogradarima slugu da mu dadu od roda vinogradskog; ali vinogradari izbiše ga, i poslaše praznog.
11 I posla opet drugog slugu; a oni i onog izbiše i osramotivši poslaše praznog.
12 I posla opet trećeg; a oni i onog raniše, i isteraše.
13 Onda reče gospodar od vinograda: Šta ću činiti? Da pošaljem sina svog ljubaznog: eda se kako zastide kad vide njega.
14 A vinogradari videvši njega mišljahu u sebi govoreći: Ovo je naslednik; hodite da ga ubijemo da naše bude dostojanje.
15 I izvedoše ga napolje iz vinograda i ubiše. Šta će dakle učiniti njima gospodar od vinograda?
16 Doći će i pogubiće ove vinogradare, i daće vinograd drugima. A oni što slušahu rekoše: Ne dao Bog!
17 A On pogledavši na njih reče: Šta znači dakle ono u pismu: Kamen koji odbaciše zidari onaj posta glava od ugla?
18 Svaki koji padne na taj kamen razbiće se; a na koga on padne satrće ga.
19 I gledahu glavari sveštenički i književnici u onaj čas da dignu ruke na Nj; ali se pobojaše naroda, jer razumeše da njima ovu priču kaza.
20 I pažahu na Njega, i poslaše vrebače, koji se građahu kao da su pobožni: ne bi li Ga uhvatili u reči da Ga predadu poglavarima i vlasti sudijinoj.
Jovan 15:1 Ja sam pravi čokot, i Otac je moj vinogradar;
2 Svaku lozu na meni koja ne rađa roda odseći će je; i svaku koja rađa rod očistiće je da više roda rodi.
 
Natrag
Top