Duhovni razgovori

Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
.........Drugim riječima, u crkvi još ima takvih muških razmišljanja i u praksi se to svakodnevno susreće, ali ne vjerujem da će još dugo trajati ta nepravda. Žena ima svoje mjesto u crkvi. Kako sam rekla, u Kat. crkvi je sve češća pojava da žene drže duhovne seminare, predavanja, čitaju u crkvi, poslužuju kod oltara, tumače Riječ Boćju na sastancima, animiraju župsku zajednicu. To je već uobičajena praksa u molitvenim zajednicama mladih. Jednom rječju, žena u crkvi nije više samo nijemi promatrač.

Kako stoje stvari po tom pitanju u Pravoslavnoj crkvi?

I da te pitam: što misliš zašto su žene pobožnije i zašto više idu u crkvu od muškaraca?
Znači ova tema je meni teška.
Jer Biblija mi govori ovo što kaže Peko 71. Znači da žene u Crkvi moraju ćutati i slušati muškarce. A savest mi govori da žene trebaju biti ravnopravne sa muškarcima. Znači sada treba da se suprotstavim Bibliji, odnosno Bogu ! A to mi je jako teško.

U Pravoslavlju žene ne mogu vršiti svešteničku službu. Znači po tom pitanju Katolicizam je daleko liberalniji.

Ne verujem da su žene pobožnije od muškaraca. I muškarci se znaju dosta posvetiti Bogu. Čak mislim i više nego žene.
A da idu više u Crkvu - to je tačno. Zašto? Mislim da je to zato što imaju više slobodnog vremena od muškaraca. I možda zato što ih procentualno ima više u Svetu.
Ali ostavljam mogućnost da grešim.
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
treba da se suprostavis bibliji kada pise ocigledna glupost kao ta na primer, ako tako razmisljas imam interesantno pitanje, da ti bog naredi da ubijes svog sina kao sto je naredjivao, dali bi to uradio, i nemoj da pises da on ne bi to uradio, dali bi ga poslusao? :)
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
treba da se suprostavis bibliji kada pise ocigledna glupost kao ta na primer, ako tako razmisljas imam interesantno pitanje, da ti bog naredi da ubijes svog sina kao sto je naredjivao, dali bi to uradio, i nemoj da pises da on ne bi to uradio, dali bi ga poslusao? :)
Naravno da bih.

Da piše u Bibliji da je Jona progutao ribu, ja bih verovao.
Bog je Svemoguć. Bog je moj Pastir Dobri. Bog je Divni Savetnik. Bog je Savršen. Bog je Mudar, Bog je Ljubav, Bog je .................. SVE !
I mi ništa ne možemo protiv Njega, već samo za Njega. Ne zato što je On siledžija ili diktator, već zato ŠTO JE U SVEMU U PRAVU.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Šarrdy: Jer Biblija mi govori ovo što kaže Peko 71. Znači da žene u Crkvi moraju ćutati i slušati muškarce. A savest mi govori da žene trebaju biti ravnopravne sa muškarcima. Znači sada treba da se suprotstavim Bibliji, odnosno Bogu ! A to mi je jako teško.
U Pravoslavlju žene ne mogu vršiti svešteničku službu. Znači po tom pitanju Katolicizam je daleko liberalniji.
Sada trebam da se suprostavim Bogu? Zašto? Kakav ti je to zaključak?
Da vidimo još jednom: U Pravoslavlju žene ne mogu vršiti svećeničku služu, u Katoličkoj crkvi jednako tako: žene ne mogu biti zaređene za svećenice, ali imaju druge službe u crkvi i angažirane su na drugim mjestima. U Protestantskim crkvama žene su svećenice i biskupice...
Žena neka na skupovima šuti...to je napisao sv. Pavao, dijete svoga vremena, odgajan u strogoj židovkoj obitelji i kulturi.
Ali, sv. Pavao se u tom pogledu NIJE ugledao na Isusa.
Nas zanima Isusov odnos i kako slijediti Njegov primjer. Isusov stav je bio oslobađajući, dok sv. Pavao zabranjuje, ogranićava, propisuje: neka žene šute, neka budu pokrivene glave itd. Hmm. Bog nije sitničav.

Žene, svakako imaju svoje mjesto u crkvi, ali za to trebaju biti osposobljene i dobro pripremljene i mislim da im, za početak, treba omogućiti studiranje teologije i duhovnosti. To u Kat. crkvi funkcionira već odavno i uglavnom su žene vjeroučiteljice u školama. U nekim prilikama redovnice pomažu svećeniku prilikom dijeljenja sv. Pričesti, uglavnom to, uz ostale službe koje sam već nabrojala.

Na drugo ću ti odgovoriti.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Sada trebam da se suprostavim Bogu? Zašto? Kakav ti je to zaključak?
Da vidimo još jednom: U Pravoslavlju žene ne mogu vršiti svećeničku služu, u Katoličkoj crkvi jednako tako: žene ne mogu biti zaređene za svećenice, ali imaju druge službe u crkvi i angažirane su na drugim mjestima. U Protestantskim crkvama žene su svećenice i biskupice...
Žena neka na skupovima šuti...to je napisao sv. Pavao, dijete svoga vremena, odgajan u strogoj židovkoj obitelji i kulturi.
Ali, sv. Pavao se u tom pogledu NIJE ugledao na Isusa.
Nas zanima Isusov odnos i kako slijediti Njegov primjer. Isusov stav je bio oslobađajući, dok sv. Pavao zabranjuje, ogranićava, propisuje: neka žene šute, neka budu pokrivene glave itd. Hmm. Bog nije sitničav.

Žene, svakako imaju svoje mjesto u crkvi, ali za to trebaju biti osposobljene i dobro pripremljene i mislim da im, za početak, treba omogućiti studiranje teologije i duhovnosti. To u Kat. crkvi funkcionira već odavno i uglavnom su žene vjeroučiteljice u školama. U nekim prilikama redovnice pomažu svećeniku prilikom dijeljenja sv. Pričesti, uglavnom to, uz ostale službe koje sam već nabrojala.

Na drugo ću ti odgovoriti.
I ja tako MISLIM. Ali voleo bih da ZNAM !

A to je jedino moguće uz biblijske stihove, a ne mojom savešću ili objašnjenjem drugih. Dovoljno mi je par stihova samo i ništa drugo.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
I ja tako MISLIM. Ali voleo bih da ZNAM !
A to je jedino moguće uz biblijske stihove, a ne mojom savešću ili objašnjenjem drugih. Dovoljno mi je par stihova samo i ništa drugo.

Možda ovo?

Uistinu, svi ste sinovi Božji, po vjeri u Kristu Isusu. Doista, koji ste god u Krista kršteni, Kristom se zaodjenuste. Nema više: Židov - Grk! Nema više: rob - slobodnjak! Nema više: muško - žensko! Svi ste vi Jedan u Kristu Isusu! (Gal 3,26-29)


Šarrdy: Jeresi...ja sam pronašao 3! Ako sam dobro razumeo Katolicizam:

1. Idolopoklonstvo. Nikom se ne smemo klanjati osim Bogu koji je na nebesima. Znači možeš, kao npr. Muslimani, izađeš na poljanče, ili u šumicu, potočić, reku, nebitno i klanjaj se do zemlje dok nepadneš u nesvest. To je OK.
Ali ispred nekog kipa, krsta, čoveka, slike, .. bilo čega što predstavlja božanstvo je kršenje druge zapovesti.

2. Veličanje majke Hristove. Koliko puta sam čuo od Katolika da se mole samo Mariji. Koliko puta sam čuo da se mole Hristu da umoli majku Mariju da im ona nešto učini................Majka Marija je bila žena kao i sve ostale žene. Kada su u pitanju Božanske moći. Prema tome niti je ona Bogorodica, niti Božica, niti Stvoriteljka............... Ona je jedna žena koja je verovatno bila poštenija, bolja, požtvovanija, pobožnija od mnogih drugih žena, pa ju je Bog zato izabrao za to. Treba je poštovati zbog toga, to je OK, ali stavljati je u isti rang sa Hristom i Bogom je apsolutno neispravo i nebiblijski....

3. Papa je naslednik Petra. Matej 16,8. Nemamo mi nikakvog naslednika Petra na Zemlji. Naš prvosveštenik je Isus. I drugog i trećeg i petog..... NEMAMO. On nam je Alfa i Omega – sve.................A Katolici kada vide Papu padaju u nesvest. Skupi se po nekoliko miliona ljudi da ga vidi...Papa je naš brat u Hristu. Meni je on isto što si mi i ti – sestra u Hristu ! Dok tebi je Papa 1657 X više no što sam ti ja. Meni to ne smeta. Ja ti mogu biti ‘’poslednja rupa na sviralu’’ – Ti ostaješ moja sestra u Hristu, ali ti ovo kazujem da bi me razumela šta ti hoću teći za Papu. Nemam ja ništa protiv njega. Želi mu samo spasenje i to je sve.
Nisi dobro razumio, niti dobro poznaješ nauk Kat. crkve, ali naravno, to od tebe nitko ne očekuje. Ti moraš poznavati i rasti u svojoj vjeri i u neprestanom traženju Istine.

1. Nema idolopoklonstva u Kat. crkvi. Katekizam Katoličke Crkve jasno kaže:
"Ne pravi sebi urezana lika ..."
Ipak je Bog, vec od Staroga zavjeta, naredio ili dopustio da se prave likovi koji bi simbolično vodili k spasenju u Utjelovljenoj Riječi: tako npr. mjedena zmija, kovčeg Saveza i kerubini.

Sedmi opći sabor u Niceji (god. 787.), polazeći od otajstva Utjelovljene Riječi, nasuprot ikonoboraca, opravdao je čašćenje ikonâ: ikonâ Kristovih, ali i Bogorodice, andjelâ i svih svetaca. Utjelovivši se, Božji je Sin opravdao iskazivanje štovanja svoga lika ili slike.

Kršćansko štovanje slika nije suprotno prvoj zapovijedi, koja zabranjuje kumire/idole. Doista, "čast iskazana slici odnosi se na onoga koji je slikom prikazan", i "tko štuje sliku, štuje osobu koja je na njoj prikazana". čast iskazana svetim slikama jest "čascenje puno poštovanja", a nipošto klanjanje, koje pripada samo Bogu. Štovanje se ne iskazuje slikama uzetima u sebi, nego ukoliko vode k utjelovljenom Bogu. Prema tome pokret duha prema slici ukoliko je slika ne staje na njoj, nego smjera k onome što slika predstavlja.

Zašto dolazi do pretjerivanja koja graniče s "ludom pobožnosti", reći ću kasnije, međutim to predbacivanje zbog štovanja Marije i svetaca je počelo u 16 stoljeću od strane Protestanata i traje sve do danas. Ali, kao što vidiš, Katolička crkva ne pridaje pažnju na optužbe protestanata, ali poučava vjernike i daje ispravne smjernice.

2.Veličanje majke Hristove. Nije majka nego je Majka, iz poštovanja. Što si ovo napisao, Šarrdy? "
Prema tome niti je ona Bogorodica, niti Božica, niti Stvoriteljka". Ili ti se potkrala greška u pisanju ili ti nisi pravoslavac ili su se u Pravoslavnoj crkvi pojavile opasna krivovjerja?
Ne moraš mi na ovo odgovoriti. Marija je Bogorodica. To su naši oci davno zakljucili na saboru u Efezu.
Ako si čuo i ako je istina da se katolici mole samo Mariji, onda su to nepoučeni vjernici. Majka Božja nije božica, ali nije ni obična žena, nego izabrana između svih žena i oslobođena istočnog grijeha (u ovo ti ne moraš vjerovati, pravoslavci to drugačije tumače i vjeruju)
Ali, opet kod tebe primjećujem prostestanski utjecaj s obzirom na ulogu Djevice Marije.
U svakom slučaju, Marija je bila najprije učenica Isusova, a tek onda Majka. Njezina vjera je ono što želimo slijediti, a tek onda joj iskazivati čast kao Bogorodici.

3. O Papi. Bit ću kratka. Papa je trn u oku i pravoslavcima i protestantima. Ne želim uzalud gubiti vrijeme raspravljajući s vama dok god se na drugim temama piše o njemu najpogrdnijim riječima, s toliko mržnje i laži, da više nemam volje ni misliti: Bože, oprosti im, ne znaju što govore...Mogu donekle razumjeti tu averziju (zbog grijeha prošlosti) ali ne mogu shvatiti da jedan kršćanin koji traži stinu, danas, u ovo doba kad su nam na raspolaganju toliki materijali, ne pogleda, ne potraži, ne pročita što Papa govori i koga navješta.
No, dobro, odgovarit ću ti, jer si me pitao.
Kad se govori o mogućem sjedninjenju istočne i zapadne crkve, odmah se postavi pitanje papinstva. U redu, donekle je ratzmljiv strah pravoslavlja od latinizacije. S druge strane, reći ću ti iskreno, nisu svi katolici prihvatili ideju o sjedinjenju crkava jer postavljaju pitanje: s kim da se ujedinimo? Pravoslavlje je podijeljeno, nacionalno obojeno, svaki ima svog poglavara...mi imamo samo jednog - Papu.
Kako je bilo prije raskola? Koga su priznavali vaši sveti oci (Atanazije, Bazilio, Krizostom) za Vrhovnog poglavara. Od vremena sv. Petra sve do danas imamo popis svih Papa. Dakle, to je slijed koji nije prekinut i tako će ostati do kraja. Malo šale, baš jučer čitam neke "objave" o svršetku svijeta. Ima , naime, "proroka" i u Kat. crkvi: dakle, iza Pape Benedikta, slijedi još jedan Papa, on će biti mučen i ubijen i onda kraj...

Točno, Isus je Alfa i Omega, On je Stijena na kojoj je sazidao svoju Crkvu i sv. Petru, kao pastiru povjerio brigu za svoje ovce.
Haha, kažeš da ljudi padaju u nesvijest kad vide Papu. Pa ne baš. Ima i među katoliima onih koji ga kritiziraju. Uvijek se netko buni, ali, kako vidimo još uvijek se nalazi na čelu Kat. Crkve i simbol je njezina jedinstva.
Prosle godine se Papa susreo s mladima u Madridu, 2 milijuna mladih, U Rimu, 2000. g. - 2. 700.000 mladih iz cijelog svijeta. U Manili ih je bilo najviše, oko 5 milijuna. To je naša podrška Papi i jednistvu Katoličke crkve. Ne mogu ga njegovi neprijatelji više mrziti nego što ga mi možemo više voljeti i podržati. Sudjelovala sam na jednom od tih skupova i mogu reći da je to nezaboravan događaj. Gledaš ono veliko mnoštvo i zahvaljuješ Bogu što pripadaš Katoličkoj crkvi. Okreneš se na lijevo, brat iz Kanade, okreneš se na desno, crnac-katolik iz Gvineje i tako redom. Svi jedno srce i jedna duša i zajedno s Papom slavimo Boga.
S Papom nisam razgovarala, a s tobom sad izmjenjujem misli i trenutno si mi bliži od Pape. Tako da o zaluđenosti s Papom nema govora. Kad se u crkvi molimo za njega, molim, kad treba pročitati njegove Enciklike, nastojim pročitati jednako kao što čitam neke protestanske teologe ili kao što sam čitala poslanice pok. Patrijarha Pavla. To je moja sloboda da izaberem ono što mislim da će mi biti od koristi.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
[/B][/B][/B] Malo šale, baš jučer čitam neke "objave" o svršetku svijeta. Ima , naime, "proroka" i u Kat. crkvi: dakle, iza Pape Benedikta, slijedi još jedan Papa, on će biti mučen i ubijen i onda kraj...

.

Amin. ................... Jezekilj 28.9-10.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Možda ovo?

Uistinu, svi ste sinovi Božji, po vjeri u Kristu Isusu. Doista, koji ste god u Krista kršteni, Kristom se zaodjenuste. Nema više: Židov - Grk! Nema više: rob - slobodnjak! Nema više: muško - žensko! Svi ste vi Jedan u Kristu Isusu! (Gal 3,26-29)
Da odličan je. Ali kada bi mi našla još 2-3 takva, na tu temu. Onda bih razumeo da se žene nepravedno zapostavljaju u Crkvi.
Hvala
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Prvobitno napisala Isabeleta:To se kaže: sotona je kao pas na lancu koji bijesno laje. Ne može ti naškoditi ako mu se ne približiš

Slažem se sa ovim poređenjem.Pogledaj šta su uradili ovoj slatkoj devojčici. Čovekov najbolji prijatelj.

 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
peko, ovo baš nema nikakve veze sa temom, a i malo je morbidno postavljati ovakve klipove na ovoj temi.
 
Natrag
Top