Duh sveti licnost - trece lice bozanstva

Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
@laodikeja
odlično pitanje
vidiš, i mene zanima
KAKO su neučeni, neškolovani Apostoli nakon što su primili Duh Sveti
mogli razumno govoriti strane jezike koje nikada nisu imali prilike učiti

kako to Duh Sveti djeluje na ljudski um?
 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
@laodikeja
odlično pitanje
vidiš, i mene zanima
KAKO su neučeni, neškolovani Apostoli nakon što su primili Duh Sveti
mogli razumno govoriti strane jezike koje nikada nisu imali prilike učiti

kako to Duh Sveti djeluje na ljudski um?


Spedy, odgovor je jednostavan:

"A On je dao jedne apostole, jedne proroke."
Sveti Duh deli darove duha po svojoj volji, onako kako On nadje za dobro.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
mika32
nije baš jedostavno za shvatiti
kako Duh Božji-sila-snaga djeluje na čovjeka da može u jednom trenu savladati znanje stranog jezika,
a za tako nešto recimo normalan um treba nekoliko godina
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Sto se tice toga Mika ti je odgovorio, a odgovor glasi:

"A u svakome se pojavljuje Duh na korist;
Jer jednom se daje Duhom reč premudrosti;
a drugom reč razuma po istom Duhu;
A drugom vera, tim istim Duhom; a drugom dar isceljivanja, po tom istom Duhu;
A drugom da čini čudesa, a drugom proroštvo, a drugom da razlikuje duhove, a drugom različni jezici, a drugom da kazuje jezike.
A ovo sve čini jedan i taj isti Duh razdeljujući po svojoj vlasti svakome kako hoće" ( 1 poslanica Korincanima 12. 7 - 11 ).

Ipak, to nije bilo moje pitanje, vec kako sila moze da ima 1) ČULO GOVORA, 2) SLUHA, 3) OSEĆANJA LJUBAVI I MILOSTI, 3) VLAST 4) NEZAVISNOST U ODNOSU NA BOGA OCA...

"I gle, beše u Jerusalimu čovek po imenu Simeun, i taj čovek beše pravedan i pobožan, koji čekaše utehe Izrailjeve, i Duh Sveti beše u njemu.
I njemu beše Sveti Duh
kazao da neće videti smrti dok ne vidi Hrista Gospodnjeg.
I kaza mu Duh te dođe u crkvu; i kad donesoše roditelji dete Isusa da svrše za Njega zakon po običaju,
I on Ga uze na ruke svoje, i hvali Boga i reče: Sad otpuštaš s mirom slugu svog, Gospode, po reči svojoj; Jer videše oči moje spasenje Tvoje,
( Jevandjelje po Luki 2. 25 - 30 ).

"I gle, čovek Arapin, uškopljenik, vlastelin Kandakije carice arapske, što beše nad svim njenim riznicama, koji beše došao u Jerusalim da se moli Bogu, Pa se vraćaše, i sedeći na kolima svojim čitaše proroka Isaiju.
A
Duh reče Filipu: Pristupi i prilepi se tim kolima.
A Filip pritrčavši ču ga gde čita proroka Isaiju, i reče: A razumeš li šta čitaš?
A on reče: Kako bih mogao razumeti ako me ko ne uputi? I umoli Filipa te se pope i sede s njim" ( Dela apostolska 8. 27 - 31 ).

"A kad oni služahu Gospodu i pošćahu,
reče Duh Sveti: Odvojte mi Varnavu i Savla na delo na koje ih pozvah.
Tada postivši i pomolivši se Bogu metnuše ruke na njih, i otpustiše ih.
Ovi dakle
poslani od Duha Svetog siđoše u Seleukiju, i odande otploviše u Kipar" ( dela Apostolska 13. 2 - 4 ).
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
kako Duh Božji-sila-snaga djeluje na čovjeka da može u jednom trenu savladati znanje stranog jezika,
a za tako nešto recimo normalan um treba nekoliko godina

Ти као да не верујеш у Бога. Јер ко заиста верује у Бога, он верује и у сва чуда описана у Библији.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
@adrian bg
ne, adriane nisi me shvatio
vjerujem ja u Boga i Božji zakon držim
samo govorim da je teško shvatiti kako radi Sila Božja

"I gle, beše u Jerusalimu čovek po imenu Simeun, i taj čovek beše pravedan i pobožan, koji čekaše utehe Izrailjeve, i Duh Sveti beše u njemu.
I njemu beše Sveti Duh kazao da neće videti smrti dok ne vidi Hrista Gospodnjeg.
I kaza mu Duh te dođe u crkvu; i kad donesoše roditelji dete Isusa da svrše za Njega zakon po običaju,
I on Ga uze na ruke svoje, i hvali Boga i reče: Sad otpuštaš s mirom slugu svog, Gospode, po reči svojoj; Jer videše oči moje spasenje Tvoje, ( Jevandjelje po Luki 2. 25 - 30 ).

@laodikeja
brate mili kako još nisi shvatio
Duh Sveti je govorio Šimunu to je točno ali ne kao nekakva osoba van Boga
Šimu je mogao čuti Božji glas, glas Kristov ili glas nekog Anđela koji je nadahnut Božjim Duhom prenio poruku od Boga
koliko puta su ljudi čuli glas Božji a da nisu nikoga niti vdijeli niti osjetili kraj sebe
samo su čuli govor
evo i mi kršćani nadahnuti tim istim Božjim Duhom svjedočimo vam istinu
pozivamo vas da odbacite sva bezakonja, pomirite se s Bogom preko Krista
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Spedy, biblija jasno kaze da je Duh Sveti nezavisna licnost od Boga Oca i Isusa Hrista.

ISUS ODLAZI NA NEBO I SALJE DRUGOG UTESITELJA:

`Nego vam ja istinu govorim:
bolje je za vas da ja idem; jer ako ja ne idem, utešitelj neće doći k vama; ako li idem, poslaću Ga k vama.
I kad On dođe pokaraće svet za greh, i za pravdu, i za sud;
Za greh, dakle, što ne veruju mene;
A za pravdu što idem k Ocu svom; i više me nećete videti;
A za sud što je knez ovog sveta osuđen.
Još vam mnogo imam kazati; ali sad ne možete nositi.
A kad dođe On, Duh istine, uputiće vas na svaku istinu;
jer neće od sebe govoriti, nego će govoriti šta čuje, i javiće vam šta će biti unapred.
On će me proslaviti, jer će od mog uzeti, i javiće vam:
Sve što ima Otac moje je; zato rekoh da će od mog uzeti, i javiti vam. ( Jevandjelje po Jovanu 16. 7 - 15 ).

DUH SVETI POSREDUJE ZA COVEKA SVOJIM MOLITVAMA:

`A tako i Duh pomaže nam u našim slabostima: jer ne znamo za šta ćemo se moliti kao što treba, nego sam Duh moli se za nas uzdisanjem neiskazanim.
A Onaj što ispituje srca zna šta je misao Duha, jer po volji Božijoj moli se za svete.
( Rimljanima poslanica 8. 26 - 27 ).

DUH SVETI NEZAVISNA LICNOST U ODNOSU NA BOGA, KO POHULI NA BOGA OPROSTICE MU SE, A KO POHULI NA DUHA SVETOGA NECE MU SE OPROSTITI:

`Zaista vam kažem: svi gresi oprostiće se sinovima čovečjim, i huljenja na Boga, makar kakva bila:
A koji pohuli na Duha Svetog nema oproštenja vavek, nego je kriv večnom sudu. ( Jevandjelje po Marku 3. 28 - 29 ).

Ako je Duh Sveti Bog Otac, ili Hrist, ili pak Andjeli, kako onda Isus kaze da ce on otici na nebo i ostati na nebu a poslati drugu nezavisnu licnost da bude sa ljudima?

Ili kako se Duh Sveti moli za nas Ocu ako je on sam Otac?

Takodje, kako hula na njega moze biti veca od Hule na Boga Oca ako je on Otac ili Sin ili Andjeli?

U ovome se upravo vidi da je Duh Sveti nezavisna licnost od Boga Oca, Gospoda Isusa, i Andjela.

Razmisli o ispravnosti tvojih tvrdnji, jer ocigledno je da gresis.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
još jedan dokaz da su adventisti u početku vjerovali da je Duh Sveti - Sila Božja
i bili su apsolutno u pravu

»Večerom dolazi plač, a jutrom radost.« Psalam 30:5. Kada su učenici sreli Spasitelja, na dan njegovog uskrsnuća, i kada su u njima gorjela srca slušajući njegove riječi; kada su vidjeli njegovu glavu, ruke i noge, koje su za njih bile ranjene; kada ih je Isus, prije svoga uznesenja na nebo, vodio prema Betaniji, i podigavši ruku na blagoslov, naredio im: »Idite po svemu i propovijedajte evanđelje svakome stvorenju«, i onda dodao: »I evo, ja sam s vama u sve dane do svršetka vijeka« (Evanđelje Marko 16:15; Evanđelje Matej 28, 20); kada je na dan Duhova obećani Utješitelj sišao i s visine im bila podarena sila, i kad je duše prožela svijest o prisutnosti njihovog Gospoda, koji se uzeo na nebo, zar bi onda mogli, makar ih njihov put vodio kroz žrtve i mučeničku smrt, napustiti službu evanđelja njegove blagodati i vijenac pravde, koji treba da prime prilikom njegovog dolaska, i to zbog slave jednog zemaljskog prijestola, čemu su se nadali po svom ranijem shvatanju? Onaj »koji može još izobilnije sve činiti nego što ištemo ili mislimo«, dao im je sa zajednicom njegovih muka i zajednicu njegovih radosti i »vječnu i od svega pretežniju slavu«, prema kojoj, po Pavlovim riječima, »naša sadašnja mala nevolja nije dostojna ni da se usporedi.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ovaj tekst ne govori nista o tome, vec upravo potvrdjuje da je Duh Sveti licnost, jer ovakve izraze i danas koriste Adventisti, kao i uvek.

kada je na dan Duhova obećani Utješitelj sišao (licnost) i s visine im bila podarena sila, ( sila Duha Svetoga )
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
kršćani prvi adventisti vjerovali su da je Duh Sveti - Božja sila
E.G.W jasno piše:
Silom Svetoga Duha Božja riječ postaje svjetlo kada kao preobražavajuća sila djeluje u životu obraćenika. Usađujući u njihova srca načela Božje riječi, Sveti Duh u ljudima razvija božanske osobine. Svjetlo Njegove slave — Njegov karakter — treba blistati u životu Njegovih sljedbenika. Na taj način oni trebaju proslaviti Boga, obasjati put koji vodi Zaručnikovoj kući, Božjem Gradu, Janjetovoj svadbenoj večeri.

U velikom i neizmjernom daru Svetoga Duha sadržana su sva nebeska blaga. Ako se obilje Božje milosti ne izlijeva na čovjeka, onda se to ne može pripisati nekom ograničenju koje je postavio Bog. Kad bi svi željeli primiti silu Svetoga Duha, svi bi njome bili ispunjeni.

Bacanje mreže je propovijedanje Evanđelja. Tako se i dobri i zli prikupljaju u Crkvu. Kad navješćivanje Evanđelja bude dovršeno, sud će obaviti djelo razdvajanja. Krist je znao da će prisutnost lažne braće u Crkvi učiniti da se ružno govori o putu istine. Svijet će ogovarati Evanđelje zbog nedosljednog života onih koji ga ispovijedaju. Čak i kršćani mogu posrnuti kad vide da se mnogi koji nose Kristovo ime ne pokoravaju sili Svetoga Duha. Budući da se ti grešnici 123 nalaze u Crkvi, ljudi su u opasnosti da pomisle da Bog opravdava njihove grijehe. Upravo zato Krist podiže veo s budućnosti i poziva sve da shvate da karakter, a ne položaj, odlučuje o čovjekovoj sudbini.

ludost za one koji propadaju
mudrost za sve koji se spašavaju
 
Natrag
Top