Duh,duša i telo

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Da, vadjenje iz konteksta i manipulacija, vec oproban metod. Uopste me se ne doticu tvoja podmetanja. Tako si i mene i Slapa suprotstavio, iako je ocigledno da se nas dvoje slazemo. Sad bi mene samog da suprotstavis meni?

Naravno kada si sam sebe osporio. Citirao sam te u celoj dugačkoj rečenici.

A pričao si ovo.

mire000 said:

DUSE VICU POD OLTAROM" u otkrivenju I Bog razgovara sa njima! Po vama je razgovarao sa "samim sobom"!

A sam si potvrdio da ne pričaju u drugom komentaru.

Covek se nalazi u blizini Bozjoj. On je Duh, nemoze da govori , da hoda , da radi , da ista cini, jer nema telo, moze samo da oseca.. Posto mu je potrebno telo da bi bio kompletan, ceka vaskrsenje, on uziva u Bozjoj ljbavi , ako je cinio dobro..


Evo ti sve sa datumom.

pre 3 godine si ovo rekao.

Ko ti je kriv što samog sebe pobijaš.




 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Zašto trošite novce svoje na ono što nije hrana, i trud svoj na ono što ne siti? Slušajte me, pa ćete jesti što je dobro, i duša će se vaša nasladiti pretiline.

Prignite uho svoje i hodite k meni; poslušajte, i živa će biti duša vaša, i učiniću s vama zavjet vječan, milosti Davidove istinite.

Isaija 55


Primajući kraj svoje vjere, spasenije dušama.

1. Petrova 1

Jer bijaste kao izgubljene ovce, koje nemaju pastira; no sad se obratiste k pastiru i vladici duša svojijeh.

1. Petrova 2
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Duh ne sadrži u sebi karakterne osobine ličnosti, jer je isti za sva živa bića:

"Jer što biva sinovima ljudskim to biva i stoci, jednako im biva; kako gine ona, tako ginu i oni, i svi imaju isti duh; a čovek ništa nije bolji od stoke, jer je sve taština. Sve ide na jedno mesto; sve je od praha i sve se vraća u prah." (Propovednik 3,19-20)

Bez duha životnog koji ide k "Bogu koji ga je dao", mrtav čovek nema svest ni o čemu:

"Iziđe iz njega duh, i vrati se u zemlju svoju: taj dan propadnu sve pomisli njegove." (Psalam 146,4)

Da je posle smrti duša negde van tela, u svesnom stanju, tada bi bilo zaista neprimereno pozivati je da se probudi:

"Oživeće mrtvi tvoji, i moje će mrtvo telo ustati. Probudite se i pevajte koji stanujete u prahu; jer je tvoja rosa rosa na travi, i zemlja će izmetnuti mrtvace." (Isaija 26,19)

Da zaista duše pravednih nastavljaju svestan život posle smrti, onda ne bi tek po svom materijalnom vaskrsenju dobile duha i poznale da je Gospod Bog:

"I poznaćete da sam ja Gospod, kad otvorim grobove vaše i izvedem vas iz grobova vaših, narode moj. I metnuću duh svoj u vas da oživite." (Jezekilj 37,13-14)


 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zašto trošite novce svoje na ono što nije hrana, i trud svoj na ono što ne siti? Slušajte me, pa ćete jesti što je dobro, i duša će se vaša nasladiti pretiline.

Dusa ne jede i ne pije, vec ziv telesni covek.

Dakle, radi se o onome sto postanje i kaze, o celom zivom coveku kao dusi zivoj ili zivom bicu ( kako kazu neki prevodi ), kao proizvodu praha, i duha Bozjeg koji ozivljava svu tvorevinu.

Prignite uho svoje i hodite k meni; poslušajte, i živa će biti duša vaša, i učiniću s vama zavjet vječan, milosti Davidove istinite.

Isaija 55
Primajući kraj svoje vjere, spasenije dušama.

1. Petrova 1

Jer bijaste kao izgubljene ovce, koje nemaju pastira; no sad se obratiste k pastiru i vladici duša svojijeh.

1. Petrova 2

Bog ce o vaskrsenju spasiti celog coveka, a ne neku bestelesnu dusu koja navodno zivi u coveku
.

Dakle, isti odgovor.

Radi se o onome sto postanje i kaze, o celom zivom coveku kao dusi zivoj ili zivom bicu ( kako kazu neki prevodi ), kao proizvodu praha, i duha Bozjeg koji ozivljava svu tvorevinu.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
....Novi zavjet? :)


A mi, braćo, nijesmo od onijeh koji otstupaju na pogibao, nego on onijeh koji vjeruju da spasu duše.
Jevrejima 10

Ne varajte se: Bog se ne da ružiti; jer šta čovek poseje ono će i požnjeti.
Jer koji seje u telo svoje, od tela će požnjeti pogibao; a koji seje u duh, od duha će požnjeti život večni.

Galatima, glava 6

Da se kušanje vaše vjere mnogo vrednije od zlata propadljivoga koje se kuša ognjem nađe na hvalu i čast i slavu,
kad se pokaže Isus Hristos;
Kojega ne vidjevši ljubite i kojega sad ne gledajući no vjerujući ga radujete se radošću neiskazanom i proslavljenom.
Primajući kraj svoje vjere, spasenije dušama.
Koje spasenije tražiše i ispitivaše za nj proroci
, koji za vašu blagodat prorekoše
1. Petrova 1

Ali u svemu ovome pobeđujemo Onog radi koji nas je ljubio.
Jer znam jamačno da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sile, ni sadašnje, ni buduće,
Ni visina, ni dubina, ni druga kakva tvar može nas rastaviti od ljubavi Božije, koja je u Hristu Isusu, Gospodu našem.
Rimljanima, glava 8

Ali vi ne verujete; jer niste od mojih ovaca, kao što vam kazah.
Ovce moje slušaju glas moj, i ja poznajem njih, i za mnom idu.
I ja ću im dati život večni, i nikad neće izginuti, i niko ih neće oteti iz ruke moje.

Otac moj koji mi ih dade veći je od svih; i niko ih ne može oteti iz ruke Oca mog.
Jovan, glava 10
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
A mi, braćo, nijesmo od onijeh koji otstupaju na pogibao, nego on onijeh koji vjeruju da spasu duše.
Jevrejima 10

Pa spasava se čovek.

Ne varajte se: Bog se ne da ružiti; jer šta čovek poseje ono će i požnjeti.
Jer koji seje u telo svoje, od tela će požnjeti pogibao; a koji seje u duh, od duha će požnjeti život večni.

Galatima, glava 6

Telo znači ovde greh, a duh duhovnost.

Kojega ne vidjevši ljubite i kojega sad ne gledajući no vjerujući ga radujete se radošću neiskazanom i proslavljenom.
Primajući kraj svoje vjere, spasenije dušama.

Spasenje ljudi, čoveka.

Otac moj koji mi ih dade veći je od svih; i niko ih ne može oteti iz ruke Oca mog.
Jovan, glava 10

Kako da ih otme ako će ih vaskrsnuti Bog.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Čovek nije beslovesna životinja ili biljka. Iza biljke i životinje i nema šta da ostane iza čoveka ima.
A to potvrdjuju Sveto Pismo, Sveto Predanje i Nauk PC.

Niti prima ugađanja od ruku čovečijih, kao da bi Onome trebalo šta koji sam daje svima život i dihanje i sve.
I učinio je da od jedne krvi sav rod čovečiji živi po svemu licu zemaljskom, i postavio je unapred određena vremena
i međe njihovog življenja:
Da traže Gospoda, ne bi li Ga barem opipali i našli, premda nije daleko ni od jednog nas;
Jer kroz Njega živimo, i mičemo se, i jesmo; kao što i neki od vaših pevača rekoše: Jer smo i rod Njegov.
Dela apostolska, glava 17

Ili ne znate da su telesa vaša crkva Svetog Duha koji živi u vama, kog imate od Boga, i niste svoji?
Jer ste kupljeni skupo. Proslavite dakle Boga u telesima svojim i u dušama svojim, što je Božije.
1. Korinćanima, glava 6


Gospod Bog stvorio je prvoga čoveka po liku, obraz svom. Stvorio ga je malo manjim od Anđela, a mnogo većim od tvari. Telo mu je sazdao od zemlje i time je u čoveku zastupljen materijalni svet a nadahnuo ga duhom života, time je u njemu zastupljen duhovni svet. Od svih bića stvorenih samo je čovek zadahnut Duhom Božijim ,

A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa.
1. Mojsijeva, glava 2


ostala bića stvorena su rečju.

Opet reče Bog: Neka pusti zemlja iz sebe travu, bilje, što nosi seme, i drvo rodno, koje rađa rod po svojim vrstama, u kome će biti seme njegovo na zemlji. I bi tako.

I pusti zemlja iz sebe travu, bilje, što nosi seme po svojim vrstama, i drvo, koje rađa rod, u kome je seme njegovo po njegovim vrstama. I vide Bog da je dobro.

Potom reče Bog: Neka vrve po vodi žive duše, i ptice neka lete iznad zemlje pod svod nebeski.

I stvori Bog kitove velike i sve žive duše što se miču, što provrveše po vodi po vrstama svojim, i sve ptice krilate po vrstama njihovim. I vide Bog da je dobro;

Potom reče Bog: Neka zemlja pusti iz sebe duše žive po vrstama njihovim, stoku i sitne životinje i zveri zemaljske po vrstama njihovim. I bi tako.

I stvori Bog zveri zemaljske po vrstama njihovim, i stoku po vrstama njenim, i sve sitne životinje na zemlji po vrstama njihovim. I vide Bog da je dobro.
1. Mojsijeva, glava 1
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Evo kako Adrijan izvrće reči.

А управо је све супротно. То што изврћете смисао "и поста човек душа жива", односи се да постаје живо биће, живо створење, а не да је цео човек душа. Душа је у човеку, то цео хришћански свет разуме, само ви нешто тарандате.

Kakva bruka od objašnjenja. Čovjek postao duša, a onda lupi kako nije ceo čovek duša nego samo duhovni deo čoveka.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Iako je telo neophodni sastojak čovekova bića, njegov veštastveni osnov, ipak je ono oruđe, organ, a duša život i životvorno načelo u čoveku. Duša može živeti bez tela, ali telo ne može bez duše: duh je ono što oživljava (το ζωοποιοΰν), telo ne koristi ništa (ούκ ωφελεί ουδέν), jer je telo bez duha mrtvo (το σώμα χωρίς πνεύματος νεκρόν έστιν). Bogolika duša je biće prosto, bestelesno, razumno, slobodno, životvorno. Kao prosto biće ona je nedeljiva, kao bestelesno — nevidljiva, kao životvorno — besmrtna. A telo je prašina zemljina, glineni sasud duše, zemljani dom duše, u kome duša živi privremeno.
Svu svoju vrednost telo dobija od bogolike duše koja boravi u njemu; bez nje se ono raspada, umire i gubi svoju vrednost. O tome rečito govori Spasitelj kada pita: Kakva je korist čoveku, ako sav svet dobije, a dušu svoju ošteti (την δε ψυχήν αύτοϋ ζημιωθή)? Ili kakav će otkup dati čovek za dušu svoju?
Ovom životvornom istinom Svetoga Pisma o duši i telu živi Sveto Predanje, i govori nam o njoj blagodatno i svešteno. Sveti Damaskin piše: „Duša je suština (ουσία) živa, prosta, bestelesna, po svojoj prirodi nevidljiva za telesne oči, besmrtna, misleća i razumna, bezoblična (ασχημάτιστος), služi se organskim telom i daje mu život, i uzrastanje, i osećanje, i silu rađanja; um (νους) pripala duši ne kao nešto tuđe njoj nego kao najčistiji deo njen, jer što je oko u telu to je um u duši. Duša je, dalje, slobodna, ima sposobnost htenja i delatnosti (Φελητική τε και ενεργητική); ona je promenljiva, to jest promenljiva s obzirom na volju, jer je stvorena. Sve je to duša po prirodi (κατά φΰσιν) dobila od blagodati Stvoritelja, od koje blagodati je dobila i biće (το είναι) i naročitu vrstu prirode“.
Bog je tvorac i duše i tela; duša je prekrasno sazdanje Božje, bogoliko slobodno, besmrtno, netruležno, po blagodati Božjoj; telo je oruđe (έργαλειον) duše, neka vrsta odeće i pokrivača duše. „Telo nije jače od duše, veli sveti Irinej, pošto duša nadahnjuje, i oživljava, i uzrasta, i ustrojava telo; duša poseduje telo i vlada njime. Telo je kao instrument, a duša zauzima mesto umetnika…
Dajući život telu, sama duša ne prestaje živeti“. Telo je kao harfa, veli sveti Atanasije Veliki, na kojoj duša, razumna i besmrtna, kao muzičar svira. Duša kreće telo, a ona sama sebe pokreće, jer kretanje duše nije ništa drugo do život duše. Za telo velimo da živi kada se kreće, a umire kada prestane da se kreće, tj. kada ga duša napusti. „Duša je život tela, a život duše je Duh Božji“
Prema učenju Novog zaveta i izvornom crkvenom predanju, Sveti duh nije apstraktna, odnosno bezlična sila već stvarni Bog, treće lice Svete Trojice, jednosuštan Ocu i Sinu.
U Septuaginti, grčka psihe je poistovećena s jevrejskim nefesom, a pneuma s ruahom. Starozavetni hebrejski pojam ruah elohim (duh božji) je mnogo dublje razvijen kao grčki pneuma theou (duh božji, sveti duh) u Novom zavetu.
 
Natrag
Top