Duh,duša i telo

Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Stari Zavet

A posle toga razbole se sin ženi domaćici, i bolest njegova bi vrlo teška, tako da izdahnu.

I ona reče Iliji: Šta je tebi do mene, čoveče Božji? Jesi li došao k meni da spomeneš bezakonje moje i da mi umoriš sina?

A on joj reče: Daj mi sina svog. I uzevši ga iz naručja njenog odnese ga u gornju klet, gde on seđaše, i položi ga na postelju svoju.

Tada zavapi ka Gospodu i reče: Gospode Bože moj, zar si i ovu udovicu kod koje sam gost tako ucvelio umorivši joj sina?

I pruživši se nad detetom tri puta zavapi ka Gospodu govoreći: Gospode Bože moj, neka se povrati u dete duša njegova.

I Gospod usliši glas Ilijin, te se povrati u dete duša njegova, i ožive.


A Ilija uzevši dete snese ga iz gornje kleti u kuću, i dade ga materi njegovoj, i reče Ilija: Vidi, živ je tvoj sin.

A žena reče Iliji: Sada znam da si čovek Božji i da je reč Gospodnja u tvojim ustima istina.

1. Carevima, glava 17

Novi Zavet

A u prvi dan nedelje, kad se sabraše učenici da lome hleb, govoraše im Pavle, jer htede sutradan da pođe,

i proteže besedu do ponoći.

I behu mnoge sveće gore u sobi gde se bejasmo sabrali.

A seđaše na prozoru jedno momče, po imenu Evtih, nadvladano od tvrdog sna,

i kad Pavle govoraše mnogo, naže se u snu i pade dole s trećeg poda, i digoše ga mrtva.

A Pavle sišavši pade na nj, i zagrlivši ga reče: Ne bunite se, jer je duša njegova u njemu.

Onda iziđe gore, i prelomivši hleb okusi, i dovoljno govori do same zore, i tako otide.

A momče dovedoše živo, i utešiše se ne malo.

Dela apostolska, glava 20
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Gospode Bože moj, neka se povrati u dete duša njegova.

I Gospod usliši glas Ilijin, te se povrati u dete duša njegova, i ožive.

Znači da je oživeo, a ne da se vratio on kao osoba koja je duh.

:beee: :D

A Pavle sišavši pade na nj, i zagrlivši ga reče: Ne bunite se, jer je duša njegova u njemu.

Znači da je živ. A ne da je u njemu duhovna osoba kao duh Kasper.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
I podsmevahu Mu se znajući da je umrla.
A On izagnavši sve uze je za ruku, i zovnu govoreći: Devojko! Ustani!
I povrati se duh njen, i ustade odmah; i zapovedi da joj daju neka jede.
I diviše se roditelji njeni. A On im zapovedi da nikome ne kazuju šta je bilo.
Luka, glava 8
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
A Stefan budući pun Duha svetoga pogleda na nebo i vidje slavu Božiju i Isusa gdje stoji s desne strane Bogu;

I zasipahu kamenjem Stefana, koji se moljaše Bogu i govoraše: Gospode Isuse! primi duh moj.

Djela apostolska 7
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Šta je rođeno od tela, telo je; a šta je rođeno od Duha, duh je.
Ne čudi se što ti rekoh; valja vam se nanovo roditi.
Duh diše gde hoće, i glas njegov čuješ, a ne znaš otkuda dolazi i kuda ide; tako je svaki čovek koji je rođen od Duha.
Odgovori Nikodim i reče Mu: Kako može to biti?
Isus odgovori i reče mu: Ti si učitelj Izrailjev, i to li ne znaš?
Jovan, glava 3
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Šta je rođeno od tela, telo je; a šta je rođeno od Duha, duh je.
Ne čudi se što ti rekoh; valja vam se nanovo roditi.
Duh diše gde hoće, i glas njegov čuješ, a ne znaš otkuda dolazi i kuda ide; tako je svaki čovek koji je rođen od Duha.
Odgovori Nikodim i reče Mu: Kako može to biti?
Isus odgovori i reče mu: Ti si učitelj Izrailjev, i to li ne znaš?
Jovan, glava 3

I gde ovde vidimo ovu nauku?

podnaslov "Patrokolovi podvizi i smrt" strana 349. "Rekavši to UMRE Patroklo, NJEGOVA DUŠA tiho odlete u carstvo mračnog Hada, žalosna što je napustila mlado snažno telo.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Moliću se Bogu duhom, a moliću se i umom; hvaliću Boga duhom, a hvaliću i umom.
1. Korincanima 14

Bog je duh; i koji mu se mole, duhom i istinom treba da se mole.
Jovan 4

Jer ko od ljudi zna šta je u čovjeku osim duha čovječijega koji živi u njemu? Tako i u Bogu što je niko ne zna osim Duha Božijega.

1. Korincanima 2
 
Natrag
Top