Duh,duša i telo

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, ako na to gledaju kao na imaginarno mesto, onda se postavlja pitanje zašto i on, i Trip041, i svi ostali ponavljaju kao da je Sheol doslovni grob?

Zato sto ne znaju ucenje svoje crkve!
Ne znaju brate ni svoje ucenje a prave se kako znaju tudje ucenje!

Dakle, ne da ne poznaju svoju "teologiju", nego je upravo ta "teologija" i izvor još jedne od kontradikcija sa Svetim Pismom, u koje se oni navodno "kunu".

I to sam rekao, upravo tvrdnja kako je to neko 'imaginarno mesto' ih obara! Biblijski pisci ne bi simbolizovali grob kao mesto! Ako ides u grob ides u grob i kraj! Cemu bi to sluzilo???

Dakle je grob gde se stavlja telo da istrune.

Sto rece Slap - Pa citiraj Bibliju gde pise da su necije mrtvo telo polozili u Sheol ili u Had?

Ne mozes, jer toga nema u bibliji i tvoja crkva cak to i priznaje, zato i simbolizuje to mesto, jer to nije doslovno mesto!


I bas ovo te obara! Ali pokazuje i tvoje nepoznavanje adventistickog ucenja! Jako si povodljiv, ako Tripo kaze da je 'nesto crno' i ti ces to ponavljati!
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
I to sam rekao, upravo tvrdnja kako je to neko 'imaginarno mesto' ih obara! Biblijski pisci ne bi simbolizovali grob kao mesto! Ako ides u grob ides u grob i kraj! Cemu bi to sluzilo???

Problem je u tome što oni nikako ne mogu da prihvate da čovek ima duhovnu komponentu, onu koja nadilazi dimenzije prostor vremena i koja nadživljava telesnu smrt. Telo im je sve. No to nije ni čudo, kada se zna da im je Stari Zavet opsesija, i da na njega gledaju materijalistički.

PS. Ne zna se ko je gori, adventisti sa svojim može ovako, al može i onako pristupom, ili braća im po Mileru, Raselovi Džehovisti, kojima je Carstvo-Kraljevstvo upravo ovde na zemlji, a uskrsnuće tela rekonstrukcija za večiti materijalni život, sa svime što on sa sobom nosi.


Jako si povodljiv, ako Tripo kaze da je 'nesto crno' i ti ces to ponavljati!

Ne kaže Tripo, nego adventističke "institucije". Što samo po sebi dokazuje da se u SDA vodi i te kakva borba, i da su najglasniji "fundamentalisti", kojima je Duša jednaka telu, i koji i te kako propagiraju Sheol kao grob.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Šeol – mesto muke smrtne

Duh Sveti kroz apostola Petra govori:
Njega Bog vaskrse, razdriješivši muke smrti, jer ne bješe moguće da ga ona drži“ (Dela 2:24, SPC, Crkvenoslovenski; „patnje smrtne“ - Tyndale; „agonije smrti“ - NIV, NASB; „užasa smrti“ - NLT; „bolova smrti“- ESV, KJV, Čarnić)

O kakvoj muci smrtnoj je ovde reč? Mi s jedne strane znamo da se mrtvo Isusovo telo u grobu u koji je položeno nije mučilo, jer se mrtvo telo koje ništa ne oseća ne može mučiti. S druge strane, međutim, znamo da Mesija nije bio oslobođen„muke“, „patnje“, „agonije“, „užasa“ umiranja, nego je kroz sve to svojevoljno prošao. Počevši od predavanje u ruke prvosveštenikovim stražarima u Getsimaniji, preko udaranja, šamaranja, pljuvanja, šibanja, krvarenja, nošenja krsta, trnovog venca, padanja, razapinjanja, probijanja klincima, žeđi... Dakle, muka umiranja je itekako imala vlast nad Njim. A gore vidimo da Duh Sveti kaže da muka smrti nije imala vlast nad Njim. To znači da je tu reč o „muci smrtnoj“ koja se dešava posle telesne smrti a ne pre, i to u Adu/Šeolu: „Jer David govori za Njega: (...) nećeš ostaviti dušu moju u Adu, niti ćeš dati da Svetac tvoj vidi truljenje“ (Dela 2:25-27), „Predvidjevši govori za vaskrsenje Hristovo da ne bi ostavljena duša Njegova u Adu, niti tijelo njegovo vidje truljenja.“ (Dela 2:31)

Međutim, ako je tačno učenje Jelene Vajt, Čarlsa Tejza Rasela i ostalih, to, da je ovde reč o muci smrtnoj koja se dešava posle telesne smrti a pre vaskrsenja, nije moguće, jer po njima duh čovekov posle telesne smrti a pre vaskrsenja ne može osećati nikakvu muku jer ili spava nesvesnim snom ili uopšte ne postoji. Dakle, jasno se vidi da njihovo učenje potpuno protvreči učenju Duha Svetog izloženog u Bibliji koja uči da u Šeolu postoji „muka smrti“.

S druge strane iz 1.Petrove 3:18, znamo da se duh Mesije Isusa u Adu/Šeolu nije mučio nego da je „propovedao“ drugim „duhovima“. To znači da se izraz „razdrješivši muke smrti, jer ne bješe moguće da ga ona drži“ ne odnosi na to da se Isus u Šeolu mučio i da je bio neslobodan, nego da je boravio na mestu mučenja i neslobode drugih duhova pri čemu se sam nije mučio niti je bio neslobodan zbog čega se i kaže „jer ne bješe moguće da ga ona drži“.

Dakle, vidimo da Biblija uči da Šeol jeste mesto mučenja duhova pri čemu je Hristov duh bio nepodložan toj vlasti mučenja, jer je bio savršeno pravedan a ne nepravedan, savršeno bezgrešan a ne grešan – „Zna Gospod pobožne izbavljati od napasti, a nepravdnike mučeći čuvati za dan sudni.“ (2. Petrova 2:9) Drugim rečima, učenjem da Šeol jeste mesto mučenja grešnih duhova Biblija uči da 1) duh čoveka, odvojen od tela – postoji; i 2) da se tada nalazi u svesnom stanju sa sve tri duševne sposobnosti – razumom, voljom i osećanjem.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

Ima dosta primera gde se rec Seol prevodi kao GROB.

Neki prevodioci ovaj izraz prevode kao "CARSTVO SMRTI, PODZEMLJE, JAMA, TAMA, TRULEZ.."

U svim slucajevima radi se o grobu gde mrtvi pocivaju.

Evo samo nekih primera, a mogu se naci i drugi na biblijskom pretrazivacu upisivanjem pojma GROB.

Daničić-Karadžić

"Da bih se nadao, grob će mi biti kuća; u tami ću prostreti postelju sebi.
Grobu vičem: Ti si otac moj; crvima: Ti si mati moja, ti si sestra moja.
I gde je sada nadanje moje? Moje nadanje ko će videti?
U grob će sići, počinuće sa mnom u grobu" ( Jov 17. 14 )

Psalam 006

... A Ti, Gospode, dokle ćeš. 6:4 Obrati se, Gospode, izbavi dušu moju, pomozi mi radi milosti svoje. 6:5 Jer mrtvi ne spominju Tebe; u grobu ko će Te slaviti? 6:6 Iznemogoh uzdišući; svaku noć kvasim odar ...

Psalam 030

... me da ne siđem u grob. 30:4 Pojte Gospodu, sveci Njegovi, i slavite sveto ime Njegovo. 30:5 Gnev je Njegov za trenuće oka, a do života milost Njegova, večerom dolazi plač, a jutrom radost. 30:6 I ja ...
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ne ponavljaj ono na sta sam vec odgovorio! (namerno me nisi citirao da ne bi video i da bi tvoja ostala zadnja). Ovo ne dokazuje da je SHEOL GROBLJE! Jer njemu telo ne ide u SHEOL u ovim stihovima vec DUSA!

Ako je tako kako ti kazes, i SHEOL je stvarno GROB navedi mi stih iz biblije gde pise:

1) Da se umrla tela polazu u SHEOL - isto kao sto bi ih polagao u grob!

2) Da ljudi kopaju SHEOL - GROB!

3) Da ljudi odlaze na SHEOL GROBLJE da tamo oplakuju umrle!

4) Da SHEOL mozes dotaknuti isto kao sto mozes grob!

Nemas takve stihove nigde! Znaci da SEHOL NIJE MATERIJALNO MESTO KOJE ZIVI MOGU POSETITI ILI GDE MOGU ZAKOPATI UMRLOG! Cinjenice pokazuju da je to 'nefizicko mesto' prema stihovima iz biblije, na to mesto ODLAZI DUSA A NE TELO!

Zbog nedostatka stihova kojim bi ovo potvrdili, ni vasa crkva ne tvrdi da je SHEOL DOSLOVNI GROB , vec to mesto oni 'simbolizuju'!

A ti cak ni to ne radis nego tvrdis da je mesto 'doalovno' - ne znas ni sta uci tvoja crkva!

Dakle, tvoja nauka nije biblijska jer je evidentno da je u SZ i u NZ SHEOL mesto na koje ODLAZI DUSA posle smrti a u NZ su tamo duse svesne!

Nemas nauku u bibliji, mozes samo da ponavljas 2 - 3 stiha koja sam oborio!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne ponavljaj ono na sta sam vec odgovorio!

Zasto to vi cinite vec mesecima i godinama, da stalno ponavljate iste tvrdnje i pitanja na koja je vec odgovoreno?

Dusa je ceo ziv covek, a ne bestelesna stvar koja izlazi iz tela nakon smrti.

Neki prevodioci umesto izraza dusa, prevode kao ZIVO BICE,

To je jasna biblijska nauka.

"I STVORI BOG COVEKA OD PRAHA ZEMALJSKOGA, I DUNU MU U NOS DUH ZIVOTNI, I POSTA COVEK DUSA ZIVA - ZIVO BICE"

Izraz dusa ili zivo bice u bibliji predstavlja zivog coveka sa svim telesnim funkcijama i procesima u telu, sa moci razuma i svesnosti..itd.

Kada covek umre zivot se gasi i covek vise nije ziv, i dusa vise ne postoji.

Dusa nije nikakva tvar, vec je to manifestacija zivog ili zivota.

 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Zasto to vi cinite vec mesecima i godinama, da stalno ponavljate iste tvrdnje i pitanja na koja je vec odgovoreno?

Veliš, odgovoreno!? :) Provjerimo:

1. Kad si citirao biblijski tekst u kojem stoji da je nečije mrtvo tijelo položeno u Šeol, ili Had?

2. Kad si citirao biblijski tekst u kojem se govori kako netko kopa Šeol (ili Had), da sahrani nečije tijelo?

3. Kad si citirao biblijski tekst u kojem piše da netko posjećuje Šeol (ili Had), i tamo oplakuje svoje mrtve?

4. Kad si citirao biblijski tekst u kojem piše da je netko postavio spomenik na Šeol (ili Had) svojih pokojnika?

P.S. Priloži ovdje fotografiju Šeola u koji je sahranjena Ellen White.

 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Hvala ti sto si priznao da lazes, jer svako to moze da proveri u par mojih pposlednjih komentara, i to na vise tema.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Problem je u tome što oni nikako ne mogu da prihvate da čovek ima duhovnu komponentu, onu koja nadilazi dimenzije prostor vremena i koja nadživljava telesnu smrt. Telo im je sve. No to nije ni čudo, kada se zna da im je Stari Zavet opsesija, i da na njega gledaju materijalistički.

E moj Darth, preostaje mi samo da zalim takvoga cuveka kao sto si ti, koji neprestano luta po pustinji, a odbacuje put izbavljenja.
Toliko lazi si izjavio o Adventistima, da je to za coveka tvoga kova, neverovatno. Ako ce ti Bog suditi po tvojim lazima, ode tvoja dusa u pakao.

Vec nekoliko puta si izjavio da je ucenje Adventista "materijalisticko."
Izgleda da si dugo bio clan komunisticke Partije i Titov skojevac, pa si se prosto srastao sa materijalizmom, da ga se nikako ne mozes osloboditi.
Ti navodis neki duhovni komponenat koji ne postoji. Biblija jasno uci:
"A stvori Gospod Bog coveka od praha zemaljskoga; i dunu mu u nos dah zivotni, i posta covek dusa ziva." 1. Mojsdijeva 2,7. Nadam se da si uocio da telo samo nije covek. Ni dah zivotni odvojen od tela nije zivo bice. Spajanje daha i tela, proizvelo je zivo bice ili zivu dusu.
Prilikom smrti desava se obrnuti proces: Bog oduzima dah zivotni koji je dao coveku, i tada njegov zivot se gasi.
Gde ti u tome vidis da postyoji i nesto duhovno sto i dalje zivi? To ne postoji. Covek ce ponovo oziveti prilikom Hristogaog doslaka i vaskrsenja. Bog ce ponovo materiji dati svoj dah i covek ce ponovo oziveti. A dotle sve spava i miruje.



Šeol – mesto muke smrtne

Duh Sveti kroz apostola Petra govori:
Njega Bog vaskrse, razdriješivši muke smrti, jer ne bješe moguće da ga ona drži“ (Dela 2:24, SPC, Crkvenoslovenski; „patnje smrtne“ - Tyndale; „agonije smrti“ - NIV, NASB; „užasa smrti“ - NLT; „bolova smrti“- ESV, KJV, Čarnić)

O kakvoj muci smrtnoj je ovde reč? Mi s jedne strane znamo da se mrtvo Isusovo telo u grobu u koji je položeno nije mučilo, jer se mrtvo telo koje ništa ne oseća ne može mučiti. S druge strane, međutim, znamo da Mesija nije bio oslobođen„muke“, „patnje“, „agonije“, „užasa“ umiranja, nego je kroz sve to svojevoljno prošao. Počevši od predavanje u ruke prvosveštenikovim stražarima u Getsimaniji, preko udaranja, šamaranja, pljuvanja, šibanja, krvarenja, nošenja krsta, trnovog venca, padanja, razapinjanja, probijanja klincima, žeđi... Dakle, muka umiranja je itekako imala vlast nad Njim. A gore vidimo da Duh Sveti kaže da muka smrti nije imala vlast nad Njim. To znači da je tu reč o „muci smrtnoj“ koja se dešava posle telesne smrti a ne pre, i to u Adu/Šeolu: „Jer David govori za Njega: (...) nećeš ostaviti dušu moju u Adu, niti ćeš dati da Svetac tvoj vidi truljenje“ (Dela 2:25-27), „Predvidjevši govori za vaskrsenje Hristovo da ne bi ostavljena duša Njegova u Adu, niti tijelo njegovo vidje truljenja.“ (Dela 2:31)

Međutim, ako je tačno učenje Jelene Vajt, Čarlsa Tejza Rasela i ostalih, to, da je ovde reč o muci smrtnoj koja se dešava posle telesne smrti a pre vaskrsenja, nije moguće, jer po njima duh čovekov posle telesne smrti a pre vaskrsenja ne može osećati nikakvu muku jer ili spava nesvesnim snom ili uopšte ne postoji. Dakle, jasno se vidi da njihovo učenje potpuno protvreči učenju Duha Svetog izloženog u Bibliji koja uči da u Šeolu postoji „muka smrti“.

S druge strane iz 1.Petrove 3:18, znamo da se duh Mesije Isusa u Adu/Šeolu nije mučio nego da je „propovedao“ drugim „duhovima“. To znači da se izraz „razdrješivši muke smrti, jer ne bješe moguće da ga ona drži“ ne odnosi na to da se Isus u Šeolu mučio i da je bio neslobodan, nego da je boravio na mestu mučenja i neslobode drugih duhova pri čemu se sam nije mučio niti je bio neslobodan zbog čega se i kaže „jer ne bješe moguće da ga ona drži“.

Dakle, vidimo da Biblija uči da Šeol jeste mesto mučenja duhova pri čemu je Hristov duh bio nepodložan toj vlasti mučenja, jer je bio savršeno pravedan a ne nepravedan, savršeno bezgrešan a ne grešan – „Zna Gospod pobožne izbavljati od napasti, a nepravdnike mučeći čuvati za dan sudni.“ (2. Petrova 2:9) Drugim rečima, učenjem da Šeol jeste mesto mučenja grešnih duhova Biblija uči da 1) duh čoveka, odvojen od tela – postoji; i 2) da se tada nalazi u svesnom stanju sa sve tri duševne sposobnosti – razumom, voljom i osećanjem.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
mire000 said:

Šeol – mesto muke smrtne

Duh Sveti kroz apostola Petra govori:
Njega Bog vaskrse, razdriješivši muke smrti, jer ne bješe moguće da ga ona drži“ (Dela 2:24, SPC, Crkvenoslovenski; „patnje smrtne“ - Tyndale; „agonije smrti“ - NIV, NASB; „užasa smrti“ - NLT; „bolova smrti“- ESV, KJV, Čarnić)

Postovanje Mire,
Tekst koga si naveo i pripisao Carnicu, ne tvrdi da su to MuKE samrtne.
Evo kako Carnic to pise: "ALI GA BOG OSLOBODI SMRTNIH BOLOVA I PODIZE GA, JER NIJE BILO MOGUICVE DA GA SMRT ZADRZI." Dela 2,24, Carnic

Isto tako i KJV: "Whom God hath raised up having loosed the pain of death."

Karadzic je to jos bolje preveo: "Kojega Bog podize, razdresivsi sveze smrtne." Dela 2,24.

Dakle tu je rec o Hristovom vaskrsenje. Svakako da niko od nas ne tvrdi da je Isus u grobu trpeo bilo kakve muke. Muke je trpeo na krstu, ali ne i u grobu.
Prilikom vaskrsenja, Bog je razdresi sveze smrt, tako da nisu bile u stanju da Ga zadrze u smrti i u grobu.
 
Natrag
Top