Duh,dusa i sveti duh

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.400
Zašto sektaši u pravilu, a pogotovo u ovoj i sličnim temama, koriste starozavjetne citate? Imate li vi sektaši u svojim Biblijama i Novi zavjet?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
''Oce u ruke tvoje PREDAJEM DUH SVOJ''
-to kaze Isus na krstu dok je umirao, sta mu to predaje ''licnost'' ili ''vetar''???
Sta ce Bogu vetar?
I zasto mu on predaje vetar?
Zasto je taj vetar bitan?

Zasto ja Bogu da predajem ''struju''?
Jel on nema dovoljno ''struje'' kod sebe, pa ja moram da mu vratim tu ''struju'' koju mi je on dao?

Pa da je ličnost, onda bi Isus otišao u nebo, a ne u grob. I Stefan predaje svoj duh Isusu. Svoj duh životni, a ne bukvalno sebe.

Tim duhom oživljava ljude.

Pomiješao si babe i žabe. Nisam ja rekao da svaki duh je duh životni. Tipična nauka tradicionalista da miješaju što treba i ne treba. Ne razlikuješ DUH i DAH životni (duh životni) pa želiš miješanjem daha i duha da dokažeš kako je dah životni nešt svijesno. Jer kada se kaže duh Jakovljev onda se misli na Jakova. pet nije dkaz da je osoba izvan tijela. Jakov je osoba jedino od mesa i duh njegov se odnosi na njega. Međutim duh je širi pojam od onog kojeg ti poznaješ.

I kontekst stiha određuje značenje. I duh (dah) životni se nekada predvodi kao sam DUH.

neshamah: breath
Original Word: נְשָׁמָה
Part of Speech: Noun Feminine
Transliteration: neshamah
Phonetic Spelling: (nesh-aw-maw')
Short Definition: breath
NAS Exhaustive Concordance
Word Origin
from nasham
Definition
breath
NASB Translation
blast (2), breath (15), breathes (1), life (1), persons alive (1), spirit (2), who breathed (3).

Strong's Concordance
ruach: breath, wind, spirit
Original Word: ר֫וּחַ
Part of Speech: Noun Feminine
Transliteration: ruach
Phonetic Spelling: (roo'-akh)
Short Definition: spirit
NAS Exhaustive Concordance
Word Origin
from an unused word
Definition
breath, wind, spirit
NASB Translation
air (2), anger (1), blast (2), breath (31), breathless* (1), cool (1), courage (1), despondency* (1), exposed (1), grief* (1), heart (1), inspired (1), mind (3), motives (1), points (1), quick-tempered* (1), side (4), sides (2), Spirit (76), spirit (127), spirits (3), strength (1), temper (2), thoughts* (1), trustworthy* (1), wind (98), winds (7), windy (2), wrath (1).

I ruah znači isto kao i nišmat. Zato se negdje i sam DAH prevodi kao duh. Jer i duh znači dah.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.330
Pa da je ličnost, onda bi Isus otišao u nebo, a ne u grob. I Stefan predaje svoj duh Isusu. Svoj duh životni, a ne bukvalno sebe.

Duh pre Hristovog stradanja nije ni isao na nebo, nego tek nakon toga je otvoren put za mrtve.
On nakon smrti odlazi u Ad, jer tamo su odlazili svi mrtvi i to svedoci tekst.

Tim duhom oživljava ljude.
Pomiješao si babe i žabe. Nisam ja rekao da svaki duh je duh životni. Tipična nauka tradicionalista da miješaju što treba i ne treba. Ne razlikuješ DUH i DAH životni (duh životni) pa želiš miješanjem daha i duha da dokažeš kako je dah životni nešt svijesno.

Upravo suprotno, Duh stvarno oznacava i ''vetar'' i ''silu'', ali tamo gde je u povezanosti sa covekom on je ''nosioc licnosti'' i to se vidi u tekstu koji sam prilozio. Znacenje ove reci zavisi od konteksta, to ne tvrdim ja nego mnogi biblicari, vec smo vodili razgovor na ovu temu, i ti ove stihove nisi oborio.
Duh ima u sebi silu, ali mnogo vaznije je shvatiti da je on nosioc licnosti i da jeste i licnost.
To sam pokazao.

Jer kada se kaže duh Jakovljev onda se misli na Jakova. pet nije dkaz da je osoba izvan tijela.

Dokaz je to sto se za mrtve kaze da su ''Duhovi''.
Sto Petar pravi razliku izmedju ''dusa''(zivih) i ''duhova''(mrtvih).
Da su na nebu ''Savrseni Duhovi Pravednika'' u crkvi.

Ni na jedan od ovih stihova mi nisi odgovorio..

Dokazi ti meni da je ''Duh= Telo'' i dokazao si ono iz Petrove???
Mozes li?

Jakov je osoba jedino od mesa i duh njegov se odnosi na njega. Međutim duh je širi pojam od onog kojeg ti poznaješ.

Rekoh da Duh nije ''samo licnost'', vec je ''nosioc licnosti'' , ali za tebe je on ''samo energija(sila)'' , sto je pogresno a to vidimo iz stihova, a ti uzimas jedne a zanemarujes druge stihove koji govore suprotno.
Ja uzimam sve i zajedno ih posmatram...

I kontekst stiha određuje značenje. I duh (dah) životni se nekada predvodi kao sam DUH.

Tako je, kontekst odredjuje znacenje, ali ti zanemarujes kontekst.


I ruah znači isto kao i nišmat. Zato se negdje i sam DAH prevodi kao duh. Jer i duh znači dah.

Ne sporim ja ovo, a sta je ''dah''?
Jel on ''u telu'' ili ''van tela''?
Bog ga je ''udahnuo'', a po tvom bukvalnom zakljucivanju(i zanemarivanju ostalih stihova) ''duh bi bio sila'', ali to nije tako on je mnogo vise od toga. I pokazao sam ti da je ''taj duh potreban Bogu, ''da mu se vrati'', jer zasto bi mu se inace ''duh ljudski vracao'' a ''duh stoke mu se ne vraca''? Zar je on gadljiv na duh stoke???
To pokazuje da je Duh, mnogo vise od ''sile'' i da sa sobom ''nosi informaciju'' neophodnu za zivot.
Rekoh lepo, ti uzmas jedne a zanemarujes druge stihove i zato nemas kompletnu sliku...
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
“DUH”



Duša i duh nisu isto. Telo treba duh iz istog razloga iz kojeg radio treba struju — da bi funkcionisalo. Kad u radio staviš baterije i ukljuciš ga, struja pohranjena u baterijama ga, takoreci, oživi. Ali bez baterija radio je ”mrtav“. Isto se dogadja i kad se radio koji je prikljucen na struju iskopca iz uticnice. Slicno tome, duh je sila koja našem tijelu omogucava da živi. Osim toga, duh, poput struje, nema osecanja i ne može razmišljati. To je neosobna sila. No bez tog duha, odnosno životne sile, naša bi tela ’umrla i vratila se u svoj prah‘, kao što je rekao psalmista.

To je verovanje Js.
Ti poče duha anrgijom smatrati.
Duh IMA osećanja i svest.
Božji Duh SVEDOČI našem duhu a naš duh prenosi razumu ion shvata grešnost ili dobre ostupke.
Duh odlučuje,daje darove,pečati za život,govori,poučava,osvedočava,žalosti se....
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Duh pre Hristovog stradanja nije ni isao na nebo, nego tek nakon toga je otvoren put za mrtve.
On nakon smrti odlazi u Ad, jer tamo su odlazili svi mrtvi i to svedoci tekst.

Isus je položen u grob, izašao iz groba, žene došle do groba. Nije bio ni u kakvom paganskom paklu. Pakao=grob.

To je verovanje Js.
Ti poče duha anrgijom smatrati.
Duh IMA osećanja i svest.
Božji Duh SVEDOČI našem duhu a naš duh prenosi razumu ion shvata grešnost ili dobre ostupke.
Duh odlučuje,daje darove,pečati za život,govori,poučava,osvedočava,žalosti se....

Vaše vjerovanje je ne JS, nego pagana, da je duh nešto posebno u odnosu na tijelo. Gore sam već objasnio razliku duha i daha (duha životnog) i sličnosti u pisanju.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Vaše vjerovanje je ne JS, nego pagana, da je duh nešto posebno u odnosu na tijelo. Gore sam već objasnio razliku duha i daha (duha životnog) i sličnosti u pisanju.

Mi pagani iz Judeje razlikujemo vazduh od Duha.
Razlikujemo energiju od duha.
Razlikujemo blagodat od zakona.
Razlikujemo pečat Božji od odmora.
Razlikujemo žig zveri od nedelje.
Razlikujemo grad od crkve.
Razlikujemo telo od odela i dušu od duha.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Mi pagani iz Judeje razlikujemo vazduh od Duha.
Razlikujemo energiju od duha.
Razlikujemo blagodat od zakona.
Razlikujemo pečat Božji od odmora.
Razlikujemo žig zveri od nedelje.
Razlikujemo grad od crkve.
Razlikujemo telo od odela i dušu od duha.

Očigledno si zaboravio da je hebrj. jezik koji spada u semitski siromašniji sa riječima. Pa se jednom riječju obuhvatalo više pojmova. zato je ovdje bitan kontekst.
 
Član
Učlanjen(a)
21.09.2012
Poruka
302
Ne pise da ce se "VRATITI GDE JE PRE BIO" vec kaze "PRAH SI I U PRAH CES SE VRATITI" a to se odnosi na telo.
Ne odnosi se ovo na telo jer ne kaze Bog ovo telu vec Adamu!!! Adam je prah i u prah ce se vratiti, upravo tamo gde je i bio.
Zasto zanemarujes sve "komponente" kada o tome govoris?
Ovde se ne spominju sve!
Ovde se "govori samo o telu" a nista se ne kaze o "Duhu" iako je to "posebna komponenta".

Na drugom mestu se to razjašnjava: "I prah se vrati u zemlju, A DUH SE VRATI K BOGU KOJI GA JE DAO".

Pise da se "DUH VRATI K BOGU".

Sta se desava kod vaskrsenja:

"I povrati se duh njezin, i ustade odmah." Luka 8.55
Ja ne zanemarujem sve komponente, upravo ti to radis tvrdeci da bog govori prahu tj. telu da ce se vratiti gde je i bilo. Ali to naravno nije tako jer Bog govori 'Adamu', a ne jednoj komponenti. I zaista se sve vratilo na svoje mesto. Adam u prah gde je bio a Duh Bogu koji ga je i dao. Sve je na svom mestu.
Znas da je plata za greh smrt. Znas i da je smrt suprotnost zivotu. 'Adam' je napravio gresku (a ne prah) iz tog razloga je morao umreti tj. prestati da postoji. Greskom koju je napravio izgubio je privilegiju da zivi i da poseduje 'Boziji Duh' koji ga cini zivim. Zivotodajni Duh vise nema ama bas nikakve veze sa Adamom, jasno ti stoji da se Duh vraca Bogu koji ga je dao. Duh je iskljucivo Bozije vlasnistvo da tako kazem i nicije vise.

Ovo sto cu sada reci je veoma bitno!!!

Ako je Adam u bilo kom smislu nastavio da zivi onda se nije vratio tamo gde je bio... a bio je u prahu. Bog Adamu jasno kaze 'jer si prah'! Obrati dobro paznju 'BOG GOVORI' Adamu da je prah i da se tamo vraca. Iz ovoga sto Bog govori jednostavno je zakljuciti da posle tog trenutka zivotodajni Duh sa Adamom nema ama bas nikakve veze. Jer ako Adam nastavlja da zivi Duhom bilo gde, znaci da se nije vratio u prah. A to se direktno suproti onom sto Bog kaze. Svako ko govori drugacije Boga pravi lazovom.

Toliko.
 
Natrag
Top