Dijeta - mrsavljenje - gojaznost

Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Ono sto bi trebala da bude poenta svake dijete je dovodjenje metabolizma u normalno stanje i uopste ceo organizam u prirodnu ravnotezu.
Nece bas tako biti,cilj je da se metabolizam ubrza,jer zato sto je spor on gomila kilograme,ne postoji normalan i nenormalan metabolizam,vec samo spori i brzi


.
.
Ja sam pristalica toga da se dijeta ne drzi na svoju ruku bez prethodne posete i konsultacije sa lekarom...to se narucito odnosi na devojcice koje su u pubertetu i samim tim i najosetljivije na svoj izgled i neki suvisni kilogram te zbog toga najpodloznije izgladnjivanju..

A koji lekar kada smo u problemu sudenta videli da oni kojima je to specijalnost nemaju blage veze apsolutno,kako ce onda da to odradi lekar opste prakse kod kog ode devojcica od 15-16 godina.Nikako.
 
Član
Učlanjen(a)
02.06.2009
Poruka
94
U sustini ni jedna dijeta ne moze da pomogne ne znam koliko u koliko se covek ne krece i ne vezba redovno. Ne moze se ocekivati da ce se telo dovesti u neku dobru liniju ako se samo postuje pravilna ishrana. Uporedo se moraju i misici zatezati. Definitivno vezba pomaze mnogo vise
Ali eto vecina ljudi se oislanja na dijete. Iskreno ja sam nasla ove iznad na nekom forumu koji se bas navodno bavi zdravljem i ishranom i tome slicno
Slazem se sa tim da je neophodno konsultovati lekara.
 
Član
Učlanjen(a)
16.05.2009
Poruka
669
Nutricionista.
Ne kod lekara opste prakse. I ne kod nekog priucenog, vec kod onog koji je zavrsio bar na visoj medicinskoj smer nutricionizam...cak sam videla da u nekim domovima zdravlja su otvorena savetovalista za ishranu i poremecaje u ishrani,sto je pohvalno, ali mislim da rade sa pacijentima samo dva puta nedeljno, sto je premalo...Kod lekara opste prakse treba otici pre dijete, po preporuci nutricioniste, uraditi krvnu sliku itd...

Problem generalno u Srbiji je taj, sto neke stvari radimo olako, cine nam se jednostavne i cesto upotrebljavamo ono nase "lako cemo"wacko2
Sve i svasta radimo na svoju ruku, ovde se za razliku od Evrope, vrlo malo ili nimalo ne prica o poremecaju u ishrani, koliko do toga moze lako doci a koliko je tesko prevazici taj problem...I kakve sve druge probleme nosi poremecaj u ishrani...zato je bolje posavetovati se sa strucnim licem...ja znam par lekara koji su se godinama bavili sportskom medicinom i koji su paralelno radili kao nutricionisti, da bi se na kraju posvetili samo tome, koliko savesno i predano rade taj posao, naravno i uspesno, tako da ima leka samo ga treba naci...yes3
 
Član
Učlanjen(a)
02.06.2009
Poruka
84
Jedina dijeta koja znam da uspeva 100% je kretanje.
Ako sedis kući i ne mrdaš mišićima dovoljno - eto ti salce da te podseti da si bio/la lenj/a.
 
Član
Učlanjen(a)
02.06.2009
Poruka
94
Jeste istina da niko ne radi nista povodom prekomerne gojaznosti u nasoj zemlji ali eto ja sam bas u skorije vreme na televiziji cula da ce poceti da premestaju sve fast food-ove, pekare i tome slicno van okruga skola.
Jer navodno svako 5 dete u Srbiji ima prekomernu telesnu tezinu i to im je jedino resenje za sad.
Mada znajuci kako kod nas stvari idu ko zna kad ce to zaista poceti da se radi, ali iskreno cini mi se da i nije tako losa ideja.
Trebalo bi da se otvaraju nekakve skolske kuhinje u kojima ce deca moci da jedu kolko tolko zdravu hranu, zdraviju u svakom slucaju od tih fast foodova i pekara.
 
Član
Učlanjen(a)
16.05.2009
Poruka
669
Slazem se, mislim da je prevencija vrlo bitna, narucito u tom uzrastu kada se ide u skolu...:yea:
Ja sam konkretno mislila na to da se skoro niko ne bavi problemom koji dolazi kao posledica drzanja dijete...kada ste culi da se javno, glasno i u udarnim terminima prica o anoreksiji? Mislite da toga nema kod nas?verujte mi ima je i to je nesto najstrasnije sto jednoj maldoj devojci moze da se desi, i ima nekoliko stadijuma, oni pocetni su cak i neprimetni... eto, ja sam samo to htela da istaknem, treba oprezno davati savete po pitanju dijeta, jer zdravlje je najvaznije, a jednom kada ga izgubis...:(
 
Učlanjen(a)
10.06.2009
Poruka
46
Ne samo prevencija nego i edukacija...

U jednoj emisiji je jedna devojcica rekla: "ovo je moja danasnja porcija povrca" i pokazala na veliku porciju pomfrita (!)... Ona zna da se pomfrit pravi od krompira i to je za nju dovoljno...
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Nutricionista.
Ne kod lekara opste prakse. I ne kod nekog priucenog, vec kod onog koji je zavrsio bar na visoj medicinskoj smer nutricionizam...cak sam videla da u nekim domovima zdravlja su otvorena savetovalista za ishranu i poremecaje u ishrani,sto je pohvalno, ali mislim da rade sa pacijentima samo dva puta nedeljno, sto je premalo...Kod lekara opste prakse treba otici pre dijete, po preporuci nutricioniste, uraditi krvnu sliku itd...

Problem generalno u Srbiji je taj, sto neke stvari radimo olako, cine nam se jednostavne i cesto upotrebljavamo ono nase "lako cemo"wacko2
Sve i svasta radimo na svoju ruku, ovde se za razliku od Evrope, vrlo malo ili nimalo ne prica o poremecaju u ishrani, koliko do toga moze lako doci a koliko je tesko prevazici taj problem...I kakve sve druge probleme nosi poremecaj u ishrani...zato je bolje posavetovati se sa strucnim licem...ja znam par lekara koji su se godinama bavili sportskom medicinom i koji su paralelno radili kao nutricionisti, da bi se na kraju posvetili samo tome, koliko savesno i predano rade taj posao, naravno i uspesno, tako da ima leka samo ga treba naci...yes3
To sto si videla u nekim domova zdravlja ne znaci u svima,znaci nije merodavno za sve vec samo za one koji su tu u blizini.Drugo opet se vracam na problem Stdenta.Isao momak i to kod 2-ce nutricionista ne jednog i sta su mu rekli za gojenje,kakoda se ugoji?Da ide da se seta prirodom.Toliko o kompetentnosti i stucnosti nutricionista koji su zavrsili visu medicinsku ili koju vec.Ja cu reci da neko ko nema prakticnog rada sa ljudima i nema uvida u sve o toj osobi nema sanse da napravi dijetu kakva treba,jer pored nutricionizma potrebno je poznavati i biohemijske procese u telu,koji se odvijaju usled unosenja odredjenih namirnica,pa dodati na to zivotne navike osobe,pol, visinu ,tezinu i onda krenuti sa pravljenjem programa ishrane i jedino tako moze biti rezultata.Da li je bitnija diploma i 2 godine teorije ili rad recimo 10 godina i gomila rezultata.Kod koga bi od ove dvojice prvo otisla da se posavetujes?
 
Učlanjen(a)
10.06.2009
Poruka
46
Da dodam... moje pravilo je pre nego sto poslusam savet po pitanju ishrane, treniranja ili mrsavljenja, prvo pogledam kako savetodavac izgleda... to je prvi korak u donosenju odluke da tu osobu zaista i poslusam...
 
Natrag
Top