Dijeli li religija ljude i narode?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Vidim da ovdje provejavaju i mišljenja kako se ljudi dijele zbog strasti, interesa i sl., što jeste tačno (zbog iteresa se dijele i rođena braća), ali ovdje nije riječ o tome. Riječ je o podjeli ljudi i naroda na religijske skupine, s jedne, i s druge strane, kako te podjele utiču na njehove odnose? Zna li neko makar dvije religije između kojih postoje istinski srdačni i prijateljski odnosi i saradnja. Bilo bi dobro da se u odgovoru na ovo pitanje ne pominje ekumenizam, jer taj, nazovimo ga pokret, je samo šarena laža i paravan iza koga se želi vješto kamuflirati mržnja i netrpeljivost koja vlada među onima koji predstavljaju Boga na zemlji i čija bi prva zadaća bila da šire ljubav među ljudima.
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2009
Poruka
39
Avramove religije su isključive - ili sa mnom, ili sa njima. Ili si kršten ili si obrezan, a ako si kršten opet je pitanje "u kom klubu", a iste podele su i među muslimanima... Ovakve podele definitivno umeju da potpaljuju sukobe i ratove.

Ali, na istoku postoje slučajevi da ljudi praktikuju nekoliko "religija" istovremeno - u Kini su aktuelni budizam, taoizam i konfučijanizam i mnogi ljudi praktikuju istovremeno 2 ili više "religija". Pa se i oni dele, sukobljavaju i ratuju. Po osnovu jezika, običaja i, što bi rekli Ameri, "načina života".

Poenta je da ljudi imaju razne razloge da vode ratove, a religija je samo jedan od faktora koji često doliva ulje na vatru, daleko od toga da je jedini. Koliko su te podele jake, i koliko je dogma jaka u ljudima (a to je dušu dalo za demagogiju) sjajno su opisali autori South Parka, u epizodi Go, God, Go - jako puno istine rečeno kroz humor:
Go God Go - Episode Guide - South Park Studios
Go God Go XII - Episode Guide - South Park Studios
 
Član
Učlanjen(a)
03.12.2009
Poruka
5.036
Šta mislite, da ne postoje religije, da li bi narodi bili podijeljeni kao što su to sada? Ljudi se u suštini ne razlikuju ni po čemu drugome, osim po tome u koga boga vjeruju. A baš ta različitost vjera, često stvara velike anatagonizme među ljudima, - po nekad čak tolike da se međusobno ubijaju zbog toga. To prokletstvo prati ljudski rod od kako postoji, tačnije, od kako su ga religije podijelile.

Kada razmišljam ili govorim o nekome, nikad ne mislim - on je musliman, katolik, pravoslavac... Učili su me da cenim ljude prema njihovim delima. Za mene postoje samo dobri i loši. Nemam te verske podele u sebi.

Čini mi se, da ne postoji ,,ta različitost vjera'' mnoge bi nesreće bile izbegnute.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Šta mislite, da ne postoje religije, da li bi narodi bili podijeljeni kao što su to sada? Ljudi se u suštini ne razlikuju ni po čemu drugome, osim po tome u koga boga vjeruju. A baš ta različitost vjera, često stvara velike anatagonizme među ljudima, - po nekad čak tolike da se međusobno ubijaju zbog toga. To prokletstvo prati ljudski rod od kako postoji, tačnije, od kako su ga religije podijelile.

Religija nema nista sa podelom izmedju ljudi jer religija ne razdvaja ljude. Ono kako ljudi dozivljavaju religiju i kako formiraju dogmu od nje je presudno za to razdvajanje. Ljudski um je jednostavno sklon tome da deli stvari na "Moje" i "Tudje", tako da iz te podele i nastaje sukob. Kada covek na tu dogmu jos i doda misljenje da je jedino on i njegova religija upravu a da ostale ne valjaju - tek tada nastane opsti haos. Hocu reci, religija nije kriva vec sam covek.
Ne bih se slozio da je religija jedina koja razdvaja ljude: imamo politiku i politicare :)

Okruzuju nas mnoge stvari ali je pitanje kako cemo ih iskoristiti.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Religija nema nista sa podelom izmedju ljudi jer religija ne razdvaja ljude. Ono kako ljudi dozivljavaju religiju i kako formiraju dogmu od nje je presudno za to razdvajanje. Ljudski um je jednostavno sklon tome da deli stvari na "Moje" i "Tudje", tako da iz te podele i nastaje sukob. Kada covek na tu dogmu jos i doda misljenje da je jedino on i njegova religija upravu a da ostale ne valjaju - tek tada nastane opsti haos. Hocu reci, religija nije kriva vec sam covek.
Ne bih se slozio da je religija jedina koja razdvaja ljude: imamo politiku i politicare :)

Okruzuju nas mnoge stvari ali je pitanje kako cemo ih iskoristiti.
Kontradiktoran si. Kažeš nije religija kriva za podjele, nego ljudi, a istovremeno pravilno konstatuješ da ljudi, odnosno, religije, za sebe tvrde da su u pravu a druge ne valjaju. Pošto je ovdje riječ o religiji, da, recimo, ona ne postoji, ne bi postojao ni razlog za podjele po tom osnovu. Ne možeš kriviti ljude što koriste kišobrane kada pada kiša.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Kontradiktoran si. Kažeš nije religija kriva za podjele, nego ljudi, a istovremeno pravilno konstatuješ da ljudi, odnosno, religije, za sebe tvrde da su u pravu a druge ne valjaju. Pošto je ovdje riječ o religiji, da, recimo, ona ne postoji, ne bi postojao ni razlog za podjele po tom osnovu. Ne možeš kriviti ljude što koriste kišobrane kada pada kiša.

Nisam kontradiktoran samo ne shvatas o cemu govorim smile3 Dok sam to pisao, pomislio sam da ce to neko reci ;) Mesto gde nastaje religija je ljudski um. Kada nastane i taj isti um se veze za to sto je napravio i poistoveti se sa njim, vidi ga kao svoje nastaje problem. Taj um zeli da brani ono sto je proizveo i zasta se je vezao i onda mu svaka druga kreacija uma tj. druga religija smeta. Da nije religije, bilo bi neceg drugog. Ljudski um je sklon vezama i odbranama istih. Sama religija nije problem.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nisam kontradiktoran samo ne shvatas o cemu govorim smile3 Dok sam to pisao, pomislio sam da ce to neko reci ;) Mesto gde nastaje religija je ljudski um. Kada nastane i taj isti um se veze za to sto je napravio i poistoveti se sa njim, vidi ga kao svoje nastaje problem. Taj um zeli da brani ono sto je proizveo i zasta se je vezao i onda mu svaka druga kreacija uma tj. druga religija smeta. Da nije religije, bilo bi neceg drugog. Ljudski um je sklon vezama i odbranama istih. Sama religija nije problem.
Ne bi bio nikakv problem da je religija ograničena samo na ljudski um. No, ona nije samao to. Ona je organizovana institucija, i kao i svaka druga institucija, propisuje pravila, određuje šta valja a šta ne valja, vodi polititiku, manipuliše vjerskim osjećanjima... Prema tome, može se reći da je ljudski um mjesto gdje nastaje religija, ali, kakva će ta religija biti, - recimo, ljubav ili mržnja, e, to kreiraju upravo pomenute institucije.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Ne bi bio nikakv problem da je religija ograničena samo na ljudski um. No, ona nije samao to. Ona je organizovana institucija, i kao i svaka druga institucija, propisuje pravila, određuje šta valja a šta ne valja, vodi polititiku, manipuliše vjerskim osjećanjima... Prema tome, može se reći da je ljudski um mjesto gdje nastaje religija, ali, kakva će ta religija biti, - recimo, ljubav ili mržnja, e, to kreiraju upravo pomenute institucije.

A ko je taj koji vodi instituciju i odlucuje u njeno ime i ko je taj koji prihvata ili ne prihvata ono sto iznosi institucija? :)
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Kad bismo svi poštovali samo jedno a to je:

"Ono što ne želiš da tebi učine drugi, nemoj ni ti njima", a to bi trebalo da je osnov svake religije koje propovedaju ljubav, nikakvih podela ne bi bilo.
Niko ne voli da mu se govori da "njegov" Bog ne valja, da mu majka ili otac ne valjaju, da mu je dete probisvet a s druge strane to volimo da kažemo "onom drugom"...

Kad ne bi bilo gordosti, zavisti, želje za bogatstvom i moći, za vladanjem, dominacijom, nametanjem svoje volje, što su sve ljudske slabosti, ne bi ni podela bilo bez obzira na religiju.
 
Natrag
Top