- Učlanjen(a)
- 07.07.2014
- Poruka
- 18.400
Nazvali su nedelju danom Gospodnjim oni koji su se i odrekli Subote i prihvatili mnogobozacku nedelju.
Krasno!? Ignacije Antiohijski je po tebi "otpadnik", jer "se odrekao subote i prihvatio mnogobožačku nedjelju".
Tko je uopće Ignacije Antiohijski? Ignacije je bio antiohijski biskup, a živio je i djelovao još u vrijeme života apostola. Nažalost, to je bilo i vrijeme žestokih progona i kršćana i kršćanstva, pa ni Ignacije nije mogao niti htio izbjeći žrtvu sličnu onoj kakvu su podnijeli skoro svi apostoli i mnoštvo drugih kršćana iz tog perioda. Tako je i Ignacije, optužen od Rimskih vlasti zbog širenja vjere u Krista, bio uhićen u Antiohiji i prebačen u Rim. Upravo na svom putu do Rima i piše svoje poslanice mjesnim Crkvama. Između ostalog, znajući kakva ga smrt čeka u Rimu, pišući poslanicu Rimljanima moli ih da ne sprečavaju njegovu smrt, jer se "žarko želi sjediniti s Kristom". Na koncu, Ignacije u Rimu i završava svoj život mučeničkom smrću, negdje između 107. i 110. godine.
Evo, Ignacije Antiohijski koji je učio od svetog Ivana, i čovjek koji je svojim životom platio zbog toga što se nije htio odreći Krista i vjere u Krista, od Laodikeje i adventista proglašava se "otpadnikom" i onim koji je "prihvatio mnogobožačku nedjelju". "Prolivena krv svetih", o kojoj piše i sveti Ivan u Otkrivenju, svakako je i krv Ignacija Antiohijskog, a adventisti ga tretiraju "otpadnikom" i optužuju ga da je "prihvatio mnogobožačku nedjelju". Ako ga tako tretiraju, hoće li Bog pribaviti isto mjesto u svom kraljevstvu Ignaciju Antiohijskom i ovim njegovim "tužiteljima i sucima"? Ipak, što je previše previše je.
Subota u bibliji je i u starom i u novom zavetu nazvana "dan Gospodnji" i tu cinjenicu su poznavali i Hristos i apostoli, i nikada i ni na jednom mestu nisu Suboti oduzeli ovu titulu i pripisali je nekom drugom danu, za to ne postoji dokaz u bibliji.
Nikada subota nije nazvana dan Gospodnji (κυριακῇ ἡμέρᾳ), kako sveti Ivan naziva nedjelju u Otk 1,10. Subota kao jedan od sedam dana u tjednu, u Starom i u Novom zavjetu javlja se 166 puta, i uvijek je imenovana šabat (hebrejski) ili sabaton (grčki). Dan gospodnji (ἡμέρα Κυρίου) koji nalazimo u Svetom Pismu ne odnosi se na subotu kao jedan od sedam dana, nego je ovo izraz za "Dan suda". Evo primjera kod svetog Pavla:
1 Sol 5,1-2; A o vremenima i trenucima nije, braćo, potrebno pisati vam. Ta i sami dobro znate da Dan Gospodnji (ἡμέρα Κυρίου) dolazi baš kao kradljivac u noći.
2 Sol 2,1-2: A što se tiče Dolaska Gospodina našega Isusa Krista i našeg okupljanja oko njega, molimo vas, braćo: 2ne dajte se brzo pokolebati u svom shvaćanju niti uznemiriti ni nekim duhom, ni nekom riječju, ni nekim tobože našim pismom, kao da će sad-na Dan Gospodnji (ἡμέρα τοῦ Κυρίου).
Kao što vidimo, dan Gospodnji (κυριακῇ ἡμέρᾳ) koji imamo u Otk 1,10 nije ni subota ni Dan suda, nego neki drugi dan. A koji je to drugi dan otkrivaju nam oni koji su taj termin i preuzeli od Ivana, a jedan od njih je i Ignacije Antiohijski. Dakle, dan Gospodnji (κυριακῇ ἡμέρᾳ ili samo κυριακῇ) u Otk 1,10 je nedjelja.