- Učlanjen(a)
- 07.07.2014
- Poruka
- 18.400
A citat Laodikeja? Što je s citatom iz adventističkog udžbenika?U redu - hvala ti!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Beleška: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
A citat Laodikeja? Što je s citatom iz adventističkog udžbenika?U redu - hvala ti!
Govorim o osnovnoj skoli u koju si valjda isao, pa pitam se kako ne znas, ili namerno previdjas.
To je tvoja licna stvar.
Kao što vidimo,dilema među hrišćanima - da li slaviti subotu ili nedelju kao dan Gospodnji, postoji, izgleda, od pojave samog hrišćanstva pa sve do današnjih dana.
Na apostolskom saboru u Jerusalimu se u svakom slučaju nije raspravljalo o deset Božjih zapovesti i Suboti, već o obrezanju i obrednom zakonu koji je sadržavao razna obredna pravila i propise o praznovanju praznika i svetkovina, prinošenju žrtava i pravila vezanih za žrtve.
Ako uzmemo kojim slučajem u obzir da se tu raspravljalo o deset zapovesti, onda je biblija sama sebi kontradiktorna i protivreči samoj sebi, jer ona svuda u novom zavetu upućuje na držanje deset zapovesti, i da kršenje jedne zapovesti predstavlja prekršaj svih ostalih devet.
Tekst koji jasno potvrđuje o čemu je bilo reči na tom apostolskom saboru - pronalazimo i u rečima apostola Pavla koji kaže:
"Je li ko pozvat obrezan, neka se ne gradi neobrezan; ako li je ko pozvat neobrezan, neka se ne obrezuje.
Obrezanje je ništa, i neobrezanje je ništa; nego držanje zapovesti Božijih" ( 1 Korinćanima 7. 18 - 19 )
Ovde apostol jasno kaže da nije bitno obrezanje koje se vršilo u starom zavetu - već držanje Božjih zapovesti.
Još jedna bitna stvar je sledeća.
Ako su na ovom apostolskom saboru ukinute deset zapovesti - to znači da je neznabošcima dato legitimno pravo da ih krše.
Ovo je paradoks koji se u tom slučaju izvodi iz takvog tumačenja teksta.
Zato se ovaj tekst sagledava u kontekstu cele biblije i novog zaveta o tipologiji starozavetnih elemenata koji su se ispunili u novom zavetu i nisu više potrebni da ih čovek ispunjava u novozavetnom periodu, a to je obredni zakon i zakon o obrezanju.
Dest zapovesti su večne i nepromenjive i potvrđene i od Hrista i od apostola kao jedan od glavnih uslova spasenja.
Točnije bi bilo reći da od početka do danas postoje "zatočenici vlastite pameti" koji bi u to svoje "zlatno tele" htjeli zarobiti i druge.
Skoro sve prijepore, pa tako i ovaj oko subote i nedjelje, najslikovitije bismo mogli prispodobiti pitanjem: Moramo li najprije postati Židovi da bismo tek onda mogli postati i kršćani?
Kao što vidimo i danas postoje oni koji upravo na ovaj način stvari postavljaju i žestoki su zagovornici judaizacije sviju koji pristupaju zajednici kršćana.
Pagani imaju svog jedinog kojeg voze ili nose po potrebi i klanjaju mu namaze kao SVETOM OCU dok taj isti izraz u Bibliji Jevreji izgovaraju svome Bogu JHVH.
Ko želi biti Hrišćanin on prvotreba upoznati Jevrejskog Boga i Njegove zapovesti i videti ceo obredni sistem žrtvovanja i praznike da bi shvatio smisao otkupa i ko nas otkupi,tek tad kao svesna i razumna osoba znaće da je ikona ili kip kao i zlatno tele kojem klanjaju paganština i da to nema veze sa verom u istinitog Boga.
Bog je Jevrejima objavio svoju volju a tele je objavilo svoju okultnu svojima isad su u čudu kojem Bogu služiti Jevrejskom ili njihovom.
Tačno,evo ga prvi fanatik čuj ga i on o zakonu govori:
,,14:12 Ovde je trpljenje svetih, koji drže zapovesti Božije i veru Isusovu.,,
Pera još upozorava kako će NE NAUČENI (a učio se zakon i proroci to pagani nemaju)i ne utvrđeni u istini IZVRTATI Pajine reči (a Paja piše najviše o zakonu i on ti je najveći fanatik čućeš )izvrću na SVOJU POGIBAO zašto na pogibao?
Zato što gaženje zakona vodi u smrt. I onda će paganin reći:,,Da, ali mi imamo žrtvu Isusa koja nas čisti,, tačno,imaju je svi koji veruju ali ta žrtva nije stigla da daje alibi grehu već da čovek prestane sa grehom i živi po ljubavi.
Štose tiče tvog citata u vezi obrezanja imamsamo dva pitanjca za tebe:
1.Zašto Pavle obreza sina jednog Grka?
2.Zašto Pavle učini žrtveni prinos nazirejstva?
Obrazanje je bio čin VERE i ZNAK pripadnosti zavetu sve dok se nije pojavio novi savez u kom se ispuni najava pripadnosti te tako obrezanje može da se vrši ali nikao kao uslov spasenja već samo kao delo vere i biranje boljeg puta.
Tako iAdv. danas nespretno subotu nude kao pečat i uslov spasenja kao Jevreji tad obrezanje a to je pogrešan pristup.
Kao je tad bilo dobro obrezanje izabrati tako je sad bolje subotu izbrati jer će se na Jevrejskojteritoriji ponovo sve vršiti i praznici u milenijumu praznovati,evo i dokaz: