Da li slaviti subotu ili nedelju

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Subota nije jaram kako neki tvrde, vec radost za coveka koji spozna njenu svrhu i smisao.
Ja tu radost i blagoslove dozivljavam svake nove Subote.
Kao da je Bog sacuvao jednu posebnu radost i blagoslove za taj dan sto i jeste istina.
Subota nije dan lenstvovanja i spavanja.
Subota je Sveto vreme kada covek ostavlja poslove koje je obavljao u toku predhodnih sest dana i ulazi u mir Subote posvecujuci se potpuno Bogu i umom i telom, u odlasku u dom Bozji i zajednici sa bracom i sestrama, proucavanju reci Bozje i molitvi, slavljenju Boga u pesmi, odlaskom u prirodu i razmisljanju o Bozjim delima, njegovoj ljubavi.
Ko nije doziveo ove blagoslove on ni ne moze razumeti svrhu i smisao ovog dana.

Piše i savjetuje Ellen White adventistima:

"U jednom trenutku, osobe zadužene za našu školu na Avondale (Australija) pitali su me, govoreći: Što ćemo učiniti? Sudski službenici dobili su nalog za uhićenje onih koji rade u nedjelju.' Odgovorila sam: Bit će vrlo lako izbjeći te poteškoće. Darujte nedjelju Gospodinu kao dan za obavljanje misionarskih zadataka. Izaberite učenike neka održavaju sastanke na raznim mjestima i rade na misionarskom zdravstvenom polju. Sretat će ljude kod kuće, i imat će izvrsnu priliku predstaviti im istinu. Ovakav način provođenja nedjelje uvijek je prihvatljiv za Gospodina." (Svjedočanstva za Crkvu, str. 238)

Evo, u čemu je sada razlika između "darovanja subote Gospodinu i "darovanja nedjelje Gospodinu"? Sve što Ellen White sugerira adventistima da čine nedjeljom upravo kršćani čine dva tisućljeća - daruju nedjelju Gospodinu. Kako i zašto će kršćani primiti "žig zvjeri" ako čine baš ono što Ellen White sugerira adventistima - "darujte nedjelju Gospodinu"? Ne bi li onda i adventisti trebali primiti žig zvjeri ako poslušaju savjet Ellen White? S druge strane, zašto bi primili žig zvijeri ako čine ono što je "prihvatljivo za Gospodina"?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Sada imamo vidljivi ocigledan dokaz vadjenja iz konteksta koji mogu svi da vide.

Citiras Elen Vajt i njene reci, a potom te iste reci vadis iz konteksta i predstavljas ih pogresno.

Evo sta je napisala Elen Vajt.

"Darujte nedjelju Gospodinu kao dan za obavljanje misionarskih zadataka"

A evo onoga sto si ti izvadio iz konteksta.

"Darujte nedjelju Gospodinu"

Dakle, nije Elen Vajt napisala da "NEDELJU TREBA POSVETITI KAO SVETI DAN" vec da taj dan treba ici u misionarski rad i svedocenje istine po kucama, kao i za zdravstvenii rad.

Ti sam ovo uocavas, i u svakom slucaju hvala ti za ovaj primer koji moze i tebi da posluzi na dobro.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Sada imamo vidljivi ocigledan dokaz vadjenja iz konteksta koji mogu svi da vide.

Hajde da svi vidimo.

Citiras Elen Vajt i njene reci, a potom te iste reci vadis iz konteksta i predstavljas ih pogresno.

Evo sta je napisala Elen Vajt.

"Darujte nedjelju Gospodinu kao dan za obavljanje misionarskih zadataka"

A evo onoga sto si ti izvadio iz konteksta.

"Darujte nedjelju Gospodinu"

Je li Ellen White napisala adventistima, "Darujte nedjelju Gospodinu"? U čemu sam pogriješio?

Dakle, nije Elen Vajt napisala da "NEDELJU TREBA POSVETITI KAO SVETI DAN" vec da taj dan treba ici u misionarski rad i svedocenje istine po kucama, kao i za zdravstvenii rad.

A jesam li ja napisao da je Ellen White napisala kako "nedjelju treba posvetiti kao sveti dan"? Nisam! I? Što sam onda izvadio iz konteksta? Zašto mi podmećeš? Ti možeš predmnijevati i moje misli, možeš ih analizirati, ali ovdje komentirati možeš samo ono što sam ja napisao. Bar bi tako bilo korektno.

Ti sam ovo uocavas, i u svakom slucaju hvala ti za ovaj primer koji moze i tebi da posluzi na dobro.

I poslužit će, nikada se ovdje naću baviti tvojim mislima, pogotovo ih neću predmnijevati i insinuirati.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Dakle je gospodar sin čovječiji i Subote. Marko 2,28


Znači ne poštujete Gospodara kad ne poštujete subotu.

Matej 15,9 No zaludu me poštuju učeći naukama i zapovijestima ljudskima.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Dakle je gospodar sin čovječiji i Subote. Marko 2,28

Znači ne poštujete Gospodara kad ne poštujete subotu.

Ovo je omiljena adventistička mantra u dokazivanju obveze subotnog počinka, pa ćemo je i demontirati.

Mk 2,27-28: I govoraše im: "Subota je stvorena radi čovjeka, a ne čovjek radi subote. Tako, Sin Čovječji gospodar je subote!"

Zašto Isus ovo izgovara, i što ovo može značiti? Znamo, Isus je ovo uputio farizejima. Nije im ovo rekao kao izraz slaganja s njima, dapače, iznio je nešto što je suprotno njihovu stavu. Dakle, stav farizeja, suprotno ovomu što Isus iznosi, bio je da je svetost subote tolika da je ona iznad čovjeka, kao da je čovjek radi subote. Je li stav farizeja bio kriv? Nipošto! Oni su mogli biti licemjeri, međutim, točno su znali što kaže Božja riječ, pogledajmo:

Izl 31,15: Tko bi u dan subotni obavljao kakav posao neka se pogubi.

Sve do Isusa, subota zauzima takvo mjesto da svakoga tko je krši treba pogubiti. U takvom ozračju Isus vodi razgovor s farizejima, i kaže im: "Subota je dana radi čovjeka, a ne čovjek radi subote." I gle čuda, adventisti citiraju baš ove Isusove riječi kao krunski dokaz svoje teze, da je Isus "uzdigao subotu" iznad drugih dana. Kad bismo ovo prihvatili našli bismo se u tehnički apsurdnoj situaciji. Prije ovoga "Isusova uzdizanja" subote, subota je bila toliko uzvišena i "uzdignuta" da je trebalo pogubiti svakog onoga tko bi prekršio zapovijed o suboti. Ako Isus, u ovom razgovoru s farizejima, "dodatno uzdiže" subotu, onda bismo svakog njenog kršitelja trebali dva puta pogubiti. Naravno, ostaje nam samo pitanje kako to tehnički izvesti.

Neće biti, dakle, da je Isus razgovarajući s farizejima uzdigao subotu iznad drugih dana, nego baš suprotno. Isus je subotu izjednačio s drugim danima. Temeljna značajka zapovijedi o suboti je počinak, odmor. Zapravo, kad bismo toj zapovijedi uklonili odredbe o mirovanju (neaktivnosti) ne bismo niti imali elemente zapovijedi, točnije, ne bismo imali ni zapovijed. U tom kontekstu interesantno je jedno drugo mjesto u Svetom Pismu, koje također izvještava o sporu Isusa i farizeja oko subote. Tako nas sveti Ivan izvještava: Iv 5,17: Isus im odgovori: "Otac moj sve do sada radi pa i ja radim." Naravno, slobodno nam je izvoditi zaključke iz onoga što čitamo, ali svakako je nemoguće iz ovoga izvesti zaključak kako je Isus "uzdigao" subotu.

Interesantna je još jedna epizoda Isusova sukoba s farizejima oko subote koju donosi Ivan:

Iv 5,16-18: Zbog toga su Židovi počeli Isusa napadati što to radi subotom. Isus im odgovori: "Otac moj sve do sada radi pa i ja radim." Zbog toga su Židovi još više gledali da ga ubiju jer je ne samo kršio subotu nego i Boga nazivao Ocem svojim izjednačujući sebe s Bogom.

Kako Isus baš svaki put reagira kad je riječ o optužbama farizeja za kršenje subote? Pravda li Isus sebe ili svoje učenike, dokazujući farizejima kako on i njegovi učenici ne krše subotu? Interesantno, uopće ne! Isus je, jednako kao i farizeji, točno znao što u Pismu piše o suboti i što je po Pismu kršenje subote. Pogledajmo Isusovu reakciju kada su jednom prilikom farizeji optužili Isusove učenike za kršenje subote:

Mt 12,5: Ili zar niste čitali u Zakonu da subotom svećenici u Hramu krše subotu, a bez krivnje su? A velim vam: veće od Hrama jest ovdje!

Isus ne dokazuje farizejima kako oni ne znaju što je kršenje subote, nego im pokazuje što je to što "njegove" oslobađa krivnje – "veće od Hrama jest ovdje".
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ovo je omiljena adventistička mantra u dokazivanju obveze subotnog počinka, pa ćemo je i demontirati.

Mk 2,27-28: I govoraše im: "Subota je stvorena radi čovjeka, a ne čovjek radi subote. Tako, Sin Čovječji gospodar je subote!"

Zašto Isus ovo izgovara, i što ovo može značiti? Znamo, Isus je ovo uputio farizejima. Nije im ovo rekao kao izraz slaganja s njima, dapače, iznio je nešto što je suprotno njihovu stavu. Dakle, stav farizeja, suprotno ovomu što Isus iznosi, bio je da je svetost subote tolika da je ona iznad čovjeka, kao da je čovjek radi subote. Je li stav farizeja bio kriv? Nipošto! Oni su mogli biti licemjeri, međutim, točno su znali što kaže Božja riječ, pogledajmo:

Izl 31,15: Tko bi u dan subotni obavljao kakav posao neka se pogubi.

Sve do Isusa, subota zauzima takvo mjesto da svakoga tko je krši treba pogubiti. U takvom ozračju Isus vodi razgovor s farizejima, i kaže im: "Subota je dana radi čovjeka, a ne čovjek radi subote." I gle čuda, adventisti citiraju baš ove Isusove riječi kao krunski dokaz svoje teze, da je Isus "uzdigao subotu" iznad drugih dana. Kad bismo ovo prihvatili našli bismo se u tehnički apsurdnoj situaciji. Prije ovoga "Isusova uzdizanja" subote, subota je bila toliko uzvišena i "uzdignuta" da je trebalo pogubiti svakog onoga tko bi prekršio zapovijed o suboti. Ako Isus, u ovom razgovoru s farizejima, "dodatno uzdiže" subotu, onda bismo svakog njenog kršitelja trebali dva puta pogubiti. Naravno, ostaje nam samo pitanje kako to tehnički izvesti.

Neće biti, dakle, da je Isus razgovarajući s farizejima uzdigao subotu iznad drugih dana, nego baš suprotno. Isus je subotu izjednačio s drugim danima. Temeljna značajka zapovijedi o suboti je počinak, odmor. Zapravo, kad bismo toj zapovijedi uklonili odredbe o mirovanju (neaktivnosti) ne bismo niti imali elemente zapovijedi, točnije, ne bismo imali ni zapovijed. U tom kontekstu interesantno je jedno drugo mjesto u Svetom Pismu, koje također izvještava o sporu Isusa i farizeja oko subote. Tako nas sveti Ivan izvještava: Iv 5,17: Isus im odgovori: "Otac moj sve do sada radi pa i ja radim." Naravno, slobodno nam je izvoditi zaključke iz onoga što čitamo, ali svakako je nemoguće iz ovoga izvesti zaključak kako je Isus "uzdigao" subotu.

Interesantna je još jedna epizoda Isusova sukoba s farizejima oko subote koju donosi Ivan:

Iv 5,16-18: Zbog toga su Židovi počeli Isusa napadati što to radi subotom. Isus im odgovori: "Otac moj sve do sada radi pa i ja radim." Zbog toga su Židovi još više gledali da ga ubiju jer je ne samo kršio subotu nego i Boga nazivao Ocem svojim izjednačujući sebe s Bogom.

Kako Isus baš svaki put reagira kad je riječ o optužbama farizeja za kršenje subote? Pravda li Isus sebe ili svoje učenike, dokazujući farizejima kako on i njegovi učenici ne krše subotu? Interesantno, uopće ne! Isus je, jednako kao i farizeji, točno znao što u Pismu piše o suboti i što je po Pismu kršenje subote. Pogledajmo Isusovu reakciju kada su jednom prilikom farizeji optužili Isusove učenike za kršenje subote:

Mt 12,5: Ili zar niste čitali u Zakonu da subotom svećenici u Hramu krše subotu, a bez krivnje su? A velim vam: veće od Hrama jest ovdje!

Isus ne dokazuje farizejima kako oni ne znaju što je kršenje subote, nego im pokazuje što je to što "njegove" oslobađa krivnje – "veće od Hrama jest ovdje".
Ma znam ja da ti moraš uvesti svoju filozofiju tj. tumačenje.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
Да заболи глава од муљања. Ако ти знаш шта си исписао, свака ти част. Срећом такви нису писали Библију, већ су се одвајали у секте. Све је лако и очигледно, ти само понављаш и понављаш...годинама. И Тајчи се сморила од твог муљања:


Super pjesma
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Da je tebi mera REC Bozja ti bi se te reci i pridrzavao i tumacio tu rec samom recju i njenim kontekstom.
Za razliku od toga ti rec tumacis po svom nahodjenju kako ti se svidi sto se lako razotkrije kada se sagleda kontekst.

Dokaz je upravo u tvojoj izjavi "da ce izaci mnogi lazni proroci" koju si dao da bi dokazao da Bog u novozavetnom periodu nece podici vise ni jednog proroka.

Onaj ko ne poznaje bibliju moze da nasedne na ovakvo lukavstvo u pokusaju, ali onaj ko je utvrdjen u biblijskoj istini zna da je Bog svojoj novozavetnoj crkvi dao prorocki dar da kroz njega vodi svoju crkvu.

Evo zasada samo dva teksta koji upucuju na ovo a postoje i drugi:

"Držite se ljubavi, a starajte se za duhovne darove, a osobito da prorokujete.
Jer koji govori jezike, ne govori ljudima nego Bogu: jer niko ne sluša, a on duhom govori tajne.
A koji prorokuje govori ljudima za popravljanje i utehu i utvrđenje.
Jer koji govori jezike sebe popravlja, a koji prorokuje crkvu popravlja.
Ali ja bih hteo da vi svi govorite jezike, a još više da prorokujete: jer je veći onaj koji prorokuje negoli koji govori jezike, već ako ko kazuje, da se crkva popravlja" ( 1 Korincanima 1. 1 5 )

"I jedne dakle postavi Bog u crkvi prvo apostole, drugo proroke, treće učitelje, a potom čudotvorce, onda darove isceljivanja, pomaganja, upravljanja, različne jezike" ( 1 korincanima 12. 30 )

Dakle, sam prosudi da li mi treba da ostavimo istinu i ono sto je pisala Elen Vajt koja je imala i dar prorostva i ljubav i da poslusamo tebe koji nemas ni jedno ni drugo vec mrznju koju javno ispoljavas na forumui njome se jos hvalis.

Pozdrav!

Uvaženom sagovorniku veliki pozdrav.
Imam u vezi ovog posta nekoliko pitanja ali ću te pitati samo jedno i ako na to ne odgovoriš jasno onda samnom više nećeš razgovarati, dakle pitanje glasi KO SU ONA DVA PROROKA iz 11 gl Otk. ?
Tvojim odgovorom ćeš jasno pokazati koga si gore opisao tebe ili mene SLUŠAM ODGOVOR:
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
Svi koji postuju Nedelju mogu to ciniti, ali to je stvar tradicije a ne biblije, jer u bibliji nema ni jedne zapovesti da postujemo ovaj dan ili da se toga dana odmaramo.

Sto se tice iskustva, svako ce pred Boga stati sa svojim licnim - bilo ono subjektivno ili istinito od Boga.

Ipak moram da kazem nesto sto je velika istina.

Hriscanin nema neprijateljstvo prema drugima, jednostavno on ga ne gaji u srcu jer u tom slucaju Isus tu nema sta da trazi.

Koliko neprijateljstva se ovde na forumu iskazuje prema Adventistima - neka svako zakljuci za sebe iz prethodnih diskusija.

Da upravu si kad si napisao citiram : Hriscanin nema neprijateljstvo prema drugima, jednostavno on ga ne gaji u srcu jer u tom slucaju Isus tu nema sta da trazi. Jako ljepo razmišljanje . Mislim ako neko i napiše koju rječ koja nije primjerena , mislim nebije trebalo tumačiti kao neprijateljsku , jer svi mi mislimo daje naša vjera naj bolja ,a ustvari svese svodi dasmo svi isti , isti u Kristu jer Krist je samo jedan .
Amen
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Što se tiče teme o suboti i nedelji zamolio bih vas da se ne pozivate na pripadnost već da odbranite svoj stav argumentima to bi bilo mnogo korisnije za sve nas.
Nebih se upustao u dijalog o suboti jer i tako već varnice sevaju možda kad se malo ohladi stanje a dotle jedno pitanje za sve u nadi da postoji dobra volja da mi se odgovori, nije teško.

U kom se vremenu dešava ova radnja i nad kim: (zamolio bih da PAŽLJIVO kao u minskom polju ČUJETE šta čitate kako bi ispravan odgovor ponudili) UNAPRED HVALA.

66:15 Jer, gle, Gospod će doći s ognjem, i kola će Mu biti kao vihor, da izlije gnev svoj u jarosti i pretnju u plamenu ognjenom.
66:16 Jer će Gospod suditi ognjem i mačem svojim svakom telu, i mnogo će biti pobijenih od Gospoda.
66:17 Koji se osveštavaju i koji se očišćavaju u vrtovima jedan za drugim javno, koji jedu meso svinjsko i stvari gadne i miševe, svi će izginuti, veli Gospod.
66:18 A ja znam dela njihova i misli njihove, i doći će vreme, te ću sabrati sve narode i jezike, i doći će i videće slavu moju.
66:19 I postaviću znak na njih, i poslaću između njih koji se spasu k narodima u Tarsis, u Ful i u Lud, koji natežu luk, u Tuval i u Javan i na daleka ostrva, koja ne čuše glas o meni niti videše slavu moju, i javljaće slavu moju po narodima.
66:20 I svu će braću vašu iz svih naroda dovesti Gospodu na dar na konjima i na kolima i na nosilima i na mazgama i na kamilama ka svetoj gori mojoj u Jerusalim, veli Gospod, kao što prinose sinovi Izrailjevi dar u čistom sudu u dom Gospodnji.
66:21 I između njih ću uzeti sveštenike i Levite, veli Gospod.
66:22 Jer kao što će nova nebesa i nova zemlja, što ću ja načiniti, stajati preda mnom, veli Gospod, tako će stajati seme vaše i ime vaše.
66:23 I od mladine do mladine, i od subote do subote dolaziće svako telo da se pokloni preda mnom, veli Gospod.
66:24 I izlaziće i gledaće mrtva telesa onih ljudi koji se odmetnuše od mene; jer crv njihov neće umreti i oganj njihov neće se ugasiti, i biće gad svakom telu.
 
Natrag
Top