> PRIMJEDBA Apostol Ivan ima viđenje na Dan Gospodnji: "U dan Gospodnji padoh u zanos i čuh kako se iza mene ori jak glas ..." (Otk 1,10).
-----------------------------------------------
OSPORAVANJE
Tu se ne govori o danu od odmora, već o danu Isusovog Drugog dolaska, o čemu govori vizija koju je apostol dobio, isto kao i u ovim rečima:
Nedjelja - dan Gospodnji - u Novom zavjetu i u ranokršćanskim spisima:
Iv 1,10:
Zanijeh se u duhu u dan Gospodnji i začuh iza sebe jak glas, kao glas trublje.
Iv 1,10: ἐγενόμην ἐν πνεύματι ἐν τῇ
κυριακῇ ἡμέρᾳ, καὶ ἤκουσα φωνὴν ὀπίσω μου μεγάλην ὡς σάλπιγγος
Dan gospodnji (
κυριακῇ ἡμέρᾳ), koji nalazimo u Ivanovu Otkrivenju, nalazimo
jedan jedini put u čitavom Svetom Pismu. Što bi mogao biti dan Gospodnji (
κυριακῇ ἡμέρᾳ) koji ovdje nalazimo. Postojali su baš svakakvi pokušaji dokazivanja da ovdje ne piše ono što piše. Naravno, svih tih "mudrolomija" autori su adventisti sedmog dana. Tako su rekli. Dan Gospodnji u Ivanovom Otkrivenju je subota. Vrlo brzo su odustali, pa nije sveti Ivan "veslo siso". Sveti Ivan zna što je subota, itekako se subotom nagledao nasrtaja "advent-farizeja" koji su čak gledali da Isusa pogube jer ju je kršio. Napisao se Ivan i imena subote u Evanđelju, ali nikada nije upotrijebio izraz
κυριακῇ ἡμέρᾳ nego
σαββατα, kako je uvijek imenovana od svih novozavjetnih pisaca. Onda su se adventisti dosjetili kako bi mogli tvrditi da je to nekakav Gospodnji dan koji tek treba doći - Sudnji dan. I ovo je apsurdno jednako kao i ono prvo. Ponovo nemamo u čitavom Svetom Pismu mjesto gdje je Dan suda tako nazvan.
Što onda može biti Ivanov dan Gospodnji (
κυριακῇ ἡμέρᾳ)? Vrlo jasno. To je ono što ćemo nalaziti kontinuirano kroz prva stoljeća ranocrkvene literature, pa sve do danas. I danas Grci nedjelju zovu tim imenom. Dakle, u Otk 1,10 riječ je o nedjelji kao danu Gospodnjem.
Evo nekoliko citata iz starokršćanske literature:
''U dan Gospodnji sabirite se zajedno te lomite kruh i vršite euharistiju, ispovijedajući svoje prijestupe, da vaša žrtva bude čista.
(Didahe, 1. st.)
''Stoga u veselju obdržavamo osmi dan, u koji je Isus uskrsnuo od mrtvih i, očitovavši se, uzašao na nebesa.''
(Barnabina poslanica, 1. st)
''Oni koji su živjeli u starom poretku stvari [Židovi] krenuli su prema novoj nadi, ne obdržavajući vise subotu, nego dan Gospodnji, dan u kojem se, milošću Gospodina i po njegovoj smrti, pojavio nas život.''
(Ignacije Antiohijski, Poslanica Magnežanima, 110. god.
''Nedjelja je dan na koji se sabiremo zajedno, jer je to prvi dan u koji je Bog, preobrazivši tamu i materiju, počeo stvarati svijet; a Isus Krist, naš Spasitelj, u isti je dan ustao od mrtvih''
(Justin Mučenik, Prva apologija, 155. god.)