Da li slaviti subotu ili nedelju

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
IZVRTANJE
Rimnjanima 10:2-4;

Rimljanima 10,2 Jer im svjedočim da imaju revnost za Boga, ali ne po razumu.
Rimljanima 10,3 Jer ne poznajući pravde Božije i gledajući da svoju pravdu utvrde ne pokoravaju se pravdi Božijoj.
Rimljanima 10,4 Jer je Hristos svršetak zakona: koji ga god vjeruje opravdan je.

--------------------------------------------
ODGOVOR
A šta prije ko je vjerovao nije bio opravdan? Kako onda važi 1. 2. 3. 5. 7. itd. ako je ZAKON ukinut? Hristos je svršetak ceremonijalnog Zakona. Jer Isus kaže da nije došao da ukine Zakon, šta je onda ukinuto, pa ceremonijalni.


Matej 5,18
Zaista, kažem vam, dok ne prođe nebo i zemlja, ne, ni jedno slovce, ni jedan potezić iz Zakona neće proći, dok se sve ne zbude.


Luka 16,17
Lakše će nebo i zemlja proći, negoli propasti i jedan potezić Zakona.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
IZVRTANJE
Rimnjanima 10:2-4;

Rimljanima 10,2 Jer im svjedočim da imaju revnost za Boga, ali ne po razumu.
Rimljanima 10,3 Jer ne poznajući pravde Božije i gledajući da svoju pravdu utvrde ne pokoravaju se pravdi Božijoj.
Rimljanima 10,4 Jer je Hristos svršetak zakona: koji ga god vjeruje opravdan je.

--------------------------------------------
ODGOVOR
A šta prije ko je vjerovao nije bio opravdan? Kako onda važi 1. 2. 3. 5. 7. itd. ako je ZAKON ukinut? Hristos je svršetak ceremonijalnog Zakona. Jer Isus kaže da nije došao da ukine Zakon, šta je onda ukinuto, pa ceremonijalni.

Heb 7,11-12: Da se dakle savršenstvo postiglo po levitskom svećeništvu - jer na temelju njega narod je dobio Zakon - koja bi onda bila potreba da se po redu Melkisedekovu postavi drugi svećenik i da se ne imenuje po redu Aronovu? Doista kad se mijenja svećeništvo, nužno se mijenja i Zakon.

Dakle, za kršćane ne vrijedi Zakon sa Sinaja (Mojsijev zakon), nego Kristov zakon.

Matej 5,18
Zaista, kažem vam, dok ne prođe nebo i zemlja, ne, ni jedno slovce, ni jedan potezić iz Zakona neće proći, dok se sve ne zbude.


Luka 16,17
Lakše će nebo i zemlja proći, negoli propasti i jedan potezić Zakona.

Ako neće proći ni potezić iz Zakona (Mojsijeva), a pozivate se baš na taj Zakon, onda za vas vrijedi i ovo:

Izl 31,15: Tko bi u dan subotni obavljao kakav posao neka se pogubi.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ući u Božiji počinak putem vere i poslušnosti --- .... Jevrejima 4:9-11;

--------------------------------------------------------------------

ODGOVOR
A šta je bilo u SZ putem nevjere. Znači da je subota ostala. Upravo oni koji su kršili dekalog nisu ušli u počinak i obećanu zemlju. Jevrejima 4,9 Daklem je ostavljeno još počivanje narodu Božijemu.
Jevrejima 4,10 Jer koji uđe u pokoj njegov, i on počiva od djela svojijeh, kao i Bog od svojijeh.


ovaj dio ne daju. Jevrejima 4,3 Jer mi koji vjerovasmo ulazimo u pokoj, kao što reče: zato se zakleh u gnjevu svojemu da neće ući u pokoj moj, ako su djela i bila gotova od postanja svijeta.
Jevrejima 4,4 Jer negdje reče za sedmi dan ovako: i počinu Bog u dan sedmi od sviju djela svojijeh.
Jevrejima 4,5 I na ovom mjestu opet: neće ući u pokoj moj.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Prijatelju, kako to da si ti 2 tisuće godina kasnije točno razumio ove Pavlove riječi, a oni koji su čitali sve od Pavlovih vremena pa do danas ne razumješe to ispravno?

Naravno da su razumeli svi oni koji sagledavaju biblijski kontekst TIPOLOGIJE, i sta je po planu spasenja SEN ili predslika.

Oni koji ne sagledavaju kontekst, oni namerno ne zele da razumeju, jer su im milije ljudske dogme od biblijskog ucenja.


O čemu Pavao govori? O nekim neodređenim poganskim praksama, ili je ipak riječ o Zakonu? Da, o Zakonu je riječ, i u čitavoj poslanici Galaćanima riječ je o tome. Pavao ih pokušava odgovoriti od toga da popuštaju "judaizantima".

Onda ih po tebi Pavle ovde savetuje da krse zapovesti, da kradu, ubijaju, cine preljube, itd..

Ipak nije tako, i Pavle ne govori protiv samog zakona ili drzanja zapovesti, vec protiv koriscenja obrednog, pa hajde da kazemo i moralnog zakona kao sredstva opravdanja.

Zato apostol Pavle na drugom mestu kaze "ZAKON JE DAT RADI POZNANJA GREHA" da covek kroz zakon spozna da je gresnik, i da je krsio zakon, i da u Hristu nadje opravdanje od krsenja zapovesti.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
IZVRTANJE
Držanje sabata zahtevalo se samo od drevnog Izraela

----------------------------------------------------
ODGOVOR
Netačno Isus kaže da je za čovjeka SUBOTA, nije samo za Jevreje.

A tako je bilo i u SZ.

ZAPOVEST O SUBOTI NAMENJENA SVIM NARODIMA – `Ovako veli Gospod: pazite na sud, i tvorite pravdu, jer će skoro doći spasenje moje, i pravda će se moja objaviti.
Blago čovjeku koji tako čini, i sinu čovječijemu koji se drži toga čuvajući subotu da je ne oskvrni, čuvajući ruku svoju da ne učini zla.


. ( knjiga proroka Isaije 56. 1-2)
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
IZVRTANJE
> U Mar.10 kad Isus nabraja zapovjesti iz dekaloga bogatom mladicu,on preskace zapovjest o drzanju subote.Zasto?

-------------------------------------------
ODGOVOR
Nije spomenuo nijednu od prve četiri zapovesti:


´Zapovesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svedoči lažno; ne čini nepravde nikome; poštuj oca svog i mater." (Marko 10,19)

Po toj logici ispada da ne treba držati ni 1. ni 2. ni 3. zapov. jer nisu spomenute.


Zašto?


Zato što su ih Jevreji prenaglašavali, i iskrivljavali njihov smisao.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da Subota nije samo za Jevreje, i da je Gospod sebe i svoju pravdu želeo da objavi SVIM ljudima preko Izrailja - ima dosta dokaza u bibliji, a evo nekih:

"Ovako veli Gospod: pazite na sud, i tvorite pravdu, jer će skoro doći spasenje moje, i pravda će se moja objaviti.
Blago čovjeku koji tako čini, i sinu čovječijemu koji se drži toga čuvajući subotu da je ne oskvrni, čuvajući ruku svoju da ne učini zla.
I neka ne govori tuđin koji pristane uz Gospoda: Gospod me je odlučio od svoga naroda; i neka ne govori uškopljenik: gle, ja sam suho drvo.
Jer ovako veli Gospod za uškopljenike: koji drže subote moje i izbiraju što je meni ugodno, i drže zavjet moj,
Njima ću dati u domu svom i među zidovima svojim mjesto i ime bolje nego sinova i kćeri, ime vječno daću svakome od njih, koje se neće zatrti.
A tuđine koji pristanu uz Gospoda da mu služe i da ljube ime Gospodnje, da mu budu sluge, koji god drže subotu da je ne oskvrne i drže zavjet moj,
Njih ću dovesti na svetu goru svoju i razveseliću ih u domu svojem molitvenom; žrtve njihove paljenice i druge žrtve biće ugodne na oltaru mom, jer će se dom moj zvati dom molitve svijem narodima" ( Isaija 56. 1 - 7 )

"Ali će u poslednja vremena biti utvrđena gora doma Gospodnjeg navrh gora i uzvišena iznad humova, i narodi će se sticati k njoj.
I ići će mnogi narodi govoreći: Hodite, da idemo na goru Gospodnju i u dom Boga Jakovljevog, i učiće nas svojim putevima i hodićemo Njegovim stazama; jer će iz Siona izaći zakon i reč Gospodnja iz Jerusalima"
( Mihej 4. 1 - 2 )

"Da Te se boje hodeći putevima Tvojim dokle su god živi na zemlji, koju si dao ocima našim.
I inostranac koji nije od naroda Tvog Izrailja, nego dođe iz daleke zemlje imena radi Tvog velikog i ruke Tvoje krepke i mišice Tvoje podignute, kad dođe i pomoli se u ovom domu,

Ti čuj s neba, iz stana svog, i učini sve za šta poviče k Tebi onaj stranac, da bi poznali svi narodi na zemlji ime Tvoje i bojali se Tebe, kao narod Tvoj Izrailj, i da bi znali da je ime Tvoje prizvano nad ovaj dom, koji sazidah" ( 2 dnevnika 6. 31 - 33 )

Itd, itd..
 
Natrag
Top