Da li slaviti subotu ili nedelju

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Odlicno Slape. Tu sam te cekao.
Zasto bi Isus govorio da se mole za ''zatvorena vrata samo subotom'' kada bi ona u svakom slucaju nailaska neprijatelja ili rata bila zatvorena bilo kog dana?

Ti si pitao, "sta se to subotom posebno desavalo u Jerusalimu", pa ti ja odgovorih. Jesam li bio u krivu?

Iz istorije vidimo, da su vrata 70. n.e. bila zatvorena iako nije bila subota:

''Градска врата су била затворена и опсада је трајала пет месеци. Током тог времена, становници главног града су пролазили кроз страховиту агонију. Хране је бивало све мање. Појавиле су се разне банде чији су се припадници међусобно убијали. '' (Josif Flavije).

Zasto bi dakle Isus ovde ''istaknuo samo subotu''? Zasto nije rekao ''molite se da vrata ne budu zatvorena''.
Ona bi svakako to i bila, bilo kog dana u slucaju opsade!
Dakle ovde pada i tvoj argumenat da on ovde ''misli na vrata''.

Kako si ti zaključio da je ovo moj argument? Zatvorena vrata jesu prepreka, ali ne nepremostiva.

Dalje, Isus ovde nije ni mogao govoriti o ''zatvorenim gradskim vratima'' iz prostog razloga, sto zapocinjuci pricu kaze, da se ''bezanje odnosi I NA ONE U JUDEJI'' a ne smo one u ''JERUSALIMU''. Rekao je: ''TADA KOJI BUDU U JUDEJI, neka beze u gore''
Zasto bi ovi koji ''beze iz Judeje'' brinuli za ''zatvorena vrata u Jerusalimu''???
Jasno je da on ovde ''ne govori o zatvorenim vratima''.
Ona bi bila zatvorena u svakakom slucaju opsade i pored toga oni u Judeji ne bi morali da brinu za ''zatvorena vrata'' jer su napolju, dakle on o tome nije ni govorio!

Rekoh, ni zatvorena vrata nisu nepremostiva prepreka. Farizeji su najveća prepreka spašavanja čovjeka. Isusa su htjeli ubiti zbog kršenja subote, jer je subotom radio a učenici mu subotom trgali klasje. Što bi tek farizeji učinili onima koji bi prekršili subotu bježeći da spase živote?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Stvarnoslap ocigledno ne poznaje istoriju Judejskih ratova i razorenja Jerusalima, i iz tog razloga iznosi subjektivna misljenja.

Prilikom razorenja Jerusalima nije bilo nicega od onoga o cemu on govori, vec upravo suprotno, da su Hriscani znali za ovaj Isusov eshatoloski govor u Mateju 24 poglavlju, i da su poslusali Isusov savet "da kada vide mrzost opuscenja - ili gnusobu pustosnu, odnosno priblizavanje rata - da izadju iz grada Jerusalima" sto se u istorijskom kontekstu i dogodilo, jer su Hriscani koji su se nalazili u Jerusalimu - izasli iz grada pre samog sukoba i nastanili se u jednom mestu pod imenom "Pela"

Osim toga, neposredno pre i prilikom same opsade, mnogi su napustali grad Jerusalim, i to se moze pronaci u delu "Judejski rat" od Jevrejskog istoricara Josifa Flavija, koje opsirno i precizno u detalje opisuje opsadu grada Jerusalima.

Dakle, Isusov savet da bezanje pred progonstvom i ratnim sukobima ne bude u Subotu - Isus je izgovorio iz razloga jer je Subota Sveti dan odmora i proslavljanja tvorca.

Jos jedna bitna pojedinost je ta - da Isusov govor u Mateju 24 poglavlju ima TIPOLOSKI karakter, odnosno - odnosi se na ono vreme i razorenje jerusalima, ali predstavlja i predsliku onoga sto ce se dogoditi u poslednje vreme neposredno pred Hristov slavni dolazak, kada ce takodje biti ratova i progonstava, i ove Isusove reci su bile upucene i svim Hriscanima tokom istorije i onima koji ce ziveti u poslednje vreme - koji ce postovati Subotu, i po Isusovom savetu - moliti se Bogu da bezanje njihovo ne bude u ovaj sveti dan.. Amin!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Kako si ti zaključio da je ovo moj argument? Zatvorena vrata jesu prepreka, ali ne nepremostiva.

Pa znam ja da ti nemas argumenat.
Inace bi ga odavno dao.


Rekoh, ni zatvorena vrata nisu nepremostiva prepreka. Farizeji su najveća prepreka spašavanja čovjeka. Isusa su htjeli ubiti zbog kršenja subote, jer je subotom radio a učenici mu subotom trgali klasje. Što bi tek farizeji učinili onima koji bi prekršili subotu bježeći da spase živote?

Pa ti si humor :)
Najveci licemeri i srebroljupci, fariseji, ce ostaviti zlato u kucama i cuvati vrata :D

Al evo recimo da si u pravu:

Ako dolazi do napada, sigurno bi neko stojao na kapiji, SUBOTOM ILI RADNIM DANOM svejedno..
Da su fariseji stojali na vratima, sprecili bi hriscane svakako, optuzili bi ih da su: ''izdajice'' , bilo koga dana...
Dakle nema razloga ''spominjati subotu posebno'' jer to je mogao biti BILO KOJI DAN.

Osim toga, Isus sasvim sigurno nije govorio o ''zatvorenim Jerusalimskim vratima i farisejima'' jer je rekao: ''KOJI BUDU U JUDEJI neka beze u gore'' , sta briga one iz judeje za zatvorena Jerusalimska vrata?
Dakle u sirem kontekstu, nema razloga ni spominjati subotu, jer Isus ovde ne govori samo o Jerusalimljanima...
Sta ima ovi iz Judeje da se ''mole za vrata'', kad ih se to ne tice..
Dakle, ne govori on ovde o ''vratima''.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Pa ti si humor :)
Najveci licemeri i srebroljupci, fariseji, ce ostaviti zlato u kucama i cuvati vrata :D

Vjerojatno bi oni zlato ranije spremili na sigurno, a farizeji ne bi bili farizeji kada ne bi tražili da nekoga pogube zbog kršenja subote, pa i Isusa su htjeli ubiti zbog kršenja subote.

Al evo recimo da si u pravu:

Ako dolazi do napada, sigurno bi neko stojao na kapiji, SUBOTOM ILI RADNIM DANOM svejedno..
Da su fariseji stojali na vratima, sprecili bi hriscane svakako, optuzili bi ih da su: ''izdajice'' , bilo koga dana...
Dakle nema razloga ''spominjati subotu posebno'' jer to je mogao biti BILO KOJI DAN.

Niti ti valja logika, niti ti valja zaključak. Nisu vrata bitna, bježanje je bitno. Bježanje subotom, makar čovjek i život spašavao, za farizeje je kršenje subote, a za kršenje subote čovjeka treba pogubiti. Vidio si da su i Isusa htjeli pogubiti zbog onoga što je činio subotom.

Osim toga, Isus sasvim sigurno nije govorio o ''zatvorenim Jerusalimskim vratima i farisejima'' jer je rekao: ''KOJI BUDU U JUDEJI neka beze u gore'' , sta briga one iz judeje za zatvorena Jerusalimska vrata?
Dakle u sirem kontekstu, nema razloga ni spominjati subotu, jer Isus ovde ne govori samo o Jerusalimljanima...
Sta ima ovi iz Judeje da se ''mole za vrata'', kad ih se to ne tice..
Dakle, ne govori on ovde o ''vratima''.

Malo "nabodeš" i onda opet zabrljaš. Rekoh ti, nisu jeruzalemska vrata bitna, bitni su farizeji i njihov odnos prema suboti. Jednako bi od farizeja prošli i oni koji bi subotom bježali iz Jeruzalema i oni drugi u Judeji koji bi subotom bježali. I one druge u Judeji farizeji bi na sve načine sprečavali da subotom bježe, pa makar ih i ubili. Sve je jasno, ali ja sumnjam da ćeš ti išta od ovoga razumijeti. Ne dopušta Jelena.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Ala ti je odgovor nemam reci.
Ma, nek citaju ljudi pa nek sami zakljuce, nisam te ni mislio ubedjivati, to cini Bog..
Problem je sto ti sve ovo ''namerno porices''.
A to Jelena, tebi su svi koji veruju u svetost subote pod uticajem Jelene, pa i pravoslavni..
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Ala ti je odgovor nemam reci.

Najpametniji komentari ti i jesu kad nemaš riječi.

Ma, nek citaju ljudi pa nek sami zakljuce, nisam te ni mislio ubedjivati, to cini Bog..
Problem je sto ti sve ovo ''namerno porices''.

Jeli Laodikeja provjerio jeli tvoje "osvjedočenje od Boga"? To je samo njemu dano znati.

A to Jelena, tebi su svi koji veruju u svetost subote pod uticajem Jelene, pa i pravoslavni..

:roll::roll: Koji pravoslavni? Samo ste dvojica koji ste se "navukli" na proročicu, ti i Miroljub.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Dobro jutro prijatelju Slape,
Znam da zeljno cekas na moje komenatare a ja nikako da stignem da ih postavim.
Ovo ce te sigurno obradovati i ohrabriti:

SVETKOVANJE SUBOTE U MORAVIJI

“Dan koji mi drzimo je nedelja, kao dan Hristovog vaskrsenja. SUBOTA ILI PRAVI DAN GOSPODNJI, U KOJI DAN MI IMAMO BOGOSLUZENJA I SVETU BECERU (pricest), koje je bilo vazno slavljenje stare Crkve, dan u koji se posebno secamo Bozjije milosti i to je nas dan radosti i uspomene. Dok u nedelju pozivamo bracu da nastave u stalnoj budnosti pred Gospodom.”
BC9 p. 897.

Slape, sta kazes za ovu izjavu?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Dobro jutro prijatelju Slape,
Znam da zeljno cekas na moje komenatare a ja nikako da stignem da ih postavim.
Ovo ce te sigurno obradovati i ohrabriti:

SVETKOVANJE SUBOTE U MORAVIJI

“Dan koji mi drzimo je nedelja, kao dan Hristovog vaskrsenja. SUBOTA ILI PRAVI DAN GOSPODNJI, U KOJI DAN MI IMAMO BOGOSLUZENJA I SVETU BECERU (pricest), koje je bilo vazno slavljenje stare Crkve, dan u koji se posebno secamo Bozjije milosti i to je nas dan radosti i uspomene. Dok u nedelju pozivamo bracu da nastave u stalnoj budnosti pred Gospodom.”
BC9 p. 897.

Slape, sta kazes za ovu izjavu?

Naš'o ih ti još. :roll::roll::roll: A jesu li i ovi vjerovali da je Bog u listopadu 1844. odbacio sav pokvareni svijet? I mogu ti reći da si ti, što se tiče traganja, James Bond u odnosu na Jelenu. Vidi koliko ih ti nađe, a Jelena šume i gore pročešljala i nađe samo one Albigenze što su ko antikristi naučavali. Iz te perspektive postaje razumljiviji i njezin antikristovski nauk. Da je bar tebe imala, možda bi nešto suvislo i napisala, a manje bi i plagirala.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Tema je: Da li slaviti subotu ili nedelju. Sledeći postovi koji se ne budu odnosili na temu, biće brisani!
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Stvarnoslap je izjavio:

Farizeji su najveća prepreka spašavanja čovjeka. Isusa su htjeli ubiti zbog kršenja subote, jer je subotom radio a učenici mu subotom trgali klasje. Što bi tek farizeji učinili onima koji bi prekršili subotu bježeći da spase živote
?

Odgovor:
Slape, sta si ti ocekivao od nas, da branima faiseje samo zato sto su navodno praznovali subotu?

Fariseji bi ucinili Hroistu i hriscanima onoga vremena, isto sto je kasnije inkvizicija cinila sa svojom bracom hriscanima s kojima se nije slagala.

Sve najbolje
 
Natrag
Top