Da li se mogao izbeći hitler ili šta je srbima bio 27. Mart

Član
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
24
Apsolutno se slažem, ovo je zaista vrlo čudno za nekog ko planira da te napadne. To se apsolutno nikako ne radi. Ovo me navodi na samo dva moguća zaključka:

1) Hitler je bio jedan idiot bez grama mozga a da takođe nije bilo nikog pametnijeg u blizini da mu predoči kako bi postojala mogućnost da neprijatelj ta sredstva upotrebi protiv njih.
2) Da je Nemačka u tom periodu bila sasvim ozbiljna u namerama da ne uđe u rat sa SSSR, ali da se u međuvremenu desilo nešto što zbog čega je Hitler smatrao da je to neophodno.

Inače, za razliku od SSSR-a, Nemačka nije nama prodala avijaciju već nam poklonila, barem tako Stojadinović tvrdi.
Ni jedno ni drugo - Hitler je bio protiv toga, ali su ga svi iz njegovog najbližeg okruženja uvjeravali (i uvjerili) kako Sovjeti nemaju ni intelektualnog, a ni tehnološkog znanja da to što su dobili konstruktivno iskoriste.

A to za avione, kao poklon, Stojadinović zaboravlja da kaže kako smo Švabama "prodavali" debelo ispod cijene željeznu rudu iz "majdana" Ljubija (sjeti se njegovog razgovora sa Geringom).
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
24
Ovo sam saznao iz predavanja mog profesora istorije iz srednje škole. S obzirom da je on srcem i dušom komunista nisam našao za shodno da ga proveravam već sam to prihvatio kao činjenicu. Ali vi sa druge strane imate potpuno pravo da mi kažete da iznosim izmišljene i nedokumentovane podatke, mada sam prilično siguran da nešto od toga ima u Proleteru. U svakom slučaju poen za vas.
Za ovo stvarno ne znam - prvi put to čujem.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
A to za avione, kao poklon, Stojadinović zaboravlja da kaže kako smo Švabama "prodavali" debelo ispod cijene željeznu rudu iz "majdana" Ljubija (sjeti se njegovog razgovora sa Geringom).

U razgovoru se pominje da Gering želi da otkupi sve što se proizvede iz rudnika. Nije bilo nikakvog pominjanja cene. Ako grešim, molim vas ispravite me.
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
24
Ovo me jako interesuje. Molim za izvor.
Ma imaš to brate svugdje.

On sam to piše '39. u svojoj biografiji danoj u njegovom romanu Ognjište.
Takođe ima i kod Ive Petrinovića, Mile Budak : portret jednog političara (ovo je nedavno izdato čini mi se u Splitu).

Na netu to isto možeš nači ... ma jednom riječju opštepoznata stvar.
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
24
Oh, izvinite, kako sam samo mogao tako da pogrešim. Pa naravno da je SSSR. Hoćete li mi molim vas oprostiti?
A ako ćemo baš da sitničarimo nije Agrenion već Agrinio.
A inače Nedić nije propuštao u svojim govorima 1942. (objavljenim) da proziva Simovića koji se krije u Moskvi.
E ako je to Nedić rekao onda u redu. :)
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
24
Za tok pregovora između KJ i SSSR-a za početak pogledati knjigu "Ni rat ni pakt" od Milana Stojadinovića. O ovome može da se otvori posebna tema gde bi izneli još neka dokumenta.
Ma ne kažem ja da pregovora nije bilo, ali mi je nelogična hronologija vezana uz razloge njihovog neuspjeha.

A sada se izvinjavam moram ići spavati - javim se sutra.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
Ni jedno ni drugo - Hitler je bio protiv toga, ali su ga svi iz njegovog najbližeg okruženja uvjeravali (i uvjerili) kako Sovjeti nemaju ni intelektualnog, a ni tehnološkog znanja da to što su dobili konstruktivno iskoriste.

Ovo je neozbiljno. Prodaš nekome tehnologiju i uveren si da neće moći da je upotrebi. Inače početkom tridesetih Sovjetsko naoružanje je bilo vrhunsko. Tenkovi T-28 i T-34 ( ovo označava godinu kada su počeli da se proizvode ) su bili najbolji na svetu čak do sredine rata (da ne govorim o KV-1 koji je ladno trpeo preko stotinu granata Nemačkih tenkova, mislim da je rekord bio 126), a početkom Španskog građanskog rata, Sovjetske "Rate" i "Čajke" su bile apsurdno superiornije od Luftwaffe. Takođe i Sovjetski raketni program je bio ispred Nemačkog sve do Staljinovih čistki. Sve ovo je bilo poznato Nemačkoj i nebih se složio da su tako ležerno imali nisko mišljenje o njima.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
Idemo dalje...

Kakva KPJ?
Jesu li to oni "nastavili" i došli poslije 27. III na vlast?

Bilo bi dobro kada bi nam objasnio kako bi to mi bili neutralni, a u paktu?

1) Nastavili ustanak, nerede, nazovi kako hoćeš. Za to nemoraš da budeš na vlasti.
2) Neutralan - znači da se ne mešaš. Ako se ja bijem s nekim a s tobom potpišem sporazum da ti nećeš da pomažeš niti jednoj strani to smatram neutralnošću. E sad, ako ona druga strana smatra da ako njoj aktivno ne pomogneš da si automatski njen neprijatelj... to je drugo.
 
Natrag
Top