Da li se mogao izbeći hitler ili šta je srbima bio 27. Mart

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
DA LI SE MOGAO IZBEĆI HITLER ILI ŠTA JE SRBIMA BIO 27. MART





Autor: Nebojša Malić
Izvor: standard.rs
28 mart 2011.

malic28031article.jpg


Provokativni tekst koji se protivi preovlađujućim stavovima iz poslednje dve decenije kako je Srbija mogla da izbegne teška stradanja u Drugom svetskom ratu

27mart1941terazije23462.jpg


S
amo bez razumevanja suštine karaktera Srba kao naroda može se zastupati teza da su reagovanje naroda na potpisivanje Trojnog pakta (25. mart 1941) i puč dva dana kasnije bili glupi, nepotrebni, katastrofalni, i tome slično.

Oni što osporavaju 27. mart tvrde da bez puča ne bi bilo Hitlerove Unternehmen Straftgericht, uništenja kraljevine Jugoslavije - pa samim tim ni Jasenovca, Jadovna, Broza, komunizma... Lepa je to pomisao, ali je, nažalost, zabluda. Ta zabluda jednaka je onoj da je za sve što se dešavalo devedesetih u stvari kriv Milošević jer navodno nije uradio šta god je trebalo da uradi da odobrovolji Imperiju. To mogu da tvrde samo oni što iz anegdote o neispisanoj hartiji u Dejtonu ništa nisu naučili.

27mart194105cq9.jpg


Kao, da nije bilo 27. marta, ne bi bilo aprilskog rata. Niko da se upita zašto je onda Jugoslavija uopšte bila zanimljiva Hitleru. Mnogo se priča o pripremama za napad na SSSR, ali u martu 1941. rat se uglavnom vodio na Mediteranu, u severnoj Africi i Grčkoj. Operacija osvajanja Grčke - Unternehmen Marita - planirana je još od novembra 1940. i počela je istog dana kada i napad na Jugoslaviju. Dakle, jasno je da je Hitlerov pritisak na režim kneza Pavla i vladu Cvetković-Maček imao cilj samo da obezbedi saradnju Jugoslavije pri napadu na Grčku.

d27mart1941.jpg


OPSESIJA REVANŠIZMOM
Daleko verovatnije od pretpostavke da bi Pakt spasao Jugoslaviju od stradanja je scenario da Hitler nije imao nikakvu nameru da poštuje jugoslovensku neutralnost, već da ili pošalje vojne konvoje preko njene teritorije ili je napadne onako usput tokom operacije Marita - kao što je napao Holandiju i Dansku tokom pohoda na Francusku i Norvešku.

politika19410328007.jpg


Pritom treba imati na umu i Hitlerovu opsesiju revanšizmom za Prvi svetski rat, u kojem su posebno mesto u austro-nemačkoj psihi zauzimali Srbi. Hitler je Srbe video (prema memoarima njegovog izaslanika Hermana Nojbahera) kao „narod koji je svestan da mu je sudbina poverila neku misiju" i koji je „dokazao svoju državotvornu snagu", a to Nemačka „ne sme nikad dopustiti".

Samo neko ko uopšte ne poznaje istoriju može da zamisli Hitlera kako drži reč i ostavlja Jugoslaviju i omražene Srbe na miru. Nemci su bez ikakve provokacije okupirali Češku i napali Poljsku. Napali su SSSR iako je Staljin do poslednje sekunde slao isporuke sirovina dogovorene sporazumom Molotov-Ribentrop. Zašto bi poštedeli Jugoslaviju, pogotovo kada su njenom deobom mogli da nagrade svoje saveznike Italiju, Mađarsku i Bugarsku? Kada su srpskom zemljom i životima mogli na svoju stranu da pridobiju Hrvate, Albance i muslimane? A od Srba nikada nisu mogli da dobiju ništa više od zasluženog prezira jer Srbi nisu podanički narod. Ili makar nisu bili onomad.


Svašta može i treba da se kaže o sramotnom tretmanu Kralja Petra Drugog i vlade u izbeglištvu kod Čerčila i Engleza. Postoji brdo dokumenata koji svedoče da je London iskoristio, pa izdao kraljevsku vladu i vojsku generala Draže Mihailovića, te podrškom Titu i komunistima „kupio" interesnu zonu u Grčkoj. Ali Srbi nisu izašli na ulice da kliču „Bolje grob nego rob" zbog Engleza, već zbog sebe. Opet, samo nepoznavalac istorije može da zamisli Srbe u savezu sa austro-nemačkim Rajhom jedva dve decenije posle stravičnog maltene genocidnog rata koji su Beč i Berlin vodili protiv Srbije.


BIO BI PONOSAN
Hitler nije napao Jugoslaviju zbog Engleza, već zbog zle volje prema Srbima. Zverstva Ustaša, Crne Legije, te SS-divizija Princ Eugen, Handžar, Kama i Skenderbeg nisu se desila zato što su Srbi nečim isprovocirali svoje dželate, već zato što su postojali.

Ali onima što bi danas da uđu u NATO i smatraju da je EUropstvo vrhunac postojanja, onima koji bi da Srbiju okreče u žuto, a same Srbe ukinu, da od nekadašnje Jugoslavije naprave „jugoistočnu EUropu" granica koje sve više liče na one Hitlerove - e, njima smeta 27. mart. Njima je u interesu da se za to optužuju Englezi, ili „judeomasonske zavere" ili neka srpska glupa tvrdoglavost i „čačkanje jačeg".

I dok se mi o tome krvimo, žutokratija traje već skoro hiljadu dana. A što duže traje, to je manje Srba i Srbije.

Hitler bi bio ponosan.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Slažem se sa tim da se Hitleru nije moglo verovati na reč i da Jugoslavija nije mogla da bude pošteđena ali isto tako engleski uticaj na dešavanja 27.marta je bio evidentan.
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
Na putu za Grcku kao potrebi Hitlera da izadje na Sredozemlje Kraljevina SHS mu je svakako bila na putu,verovatno bi zavrsili kao Danska ili Norveska pod okupacijom.Medjutim jak uticaj anglofila u avijaciji SHS doveo je do puca i kasnije revolta naroda povodom potpisivanja trojnog pakta,sto je i dovelo do intervencije Nemacke jer joj je bio ugrozen kopneni put ka Sredozemlju.Cela se prica verovatno nije mogla izbeci i zbog jakog uticaja KPJ ,kao i nacionalistickih snaga.Benzin je bio prosut samo se cekala sibica.
 
Član
Učlanjen(a)
03.12.2009
Poruka
10
U potpunosti se slazem sa navodima iz teksta, Hitler je bio budala i egomanijak zeljan krvi i slave, ne bi ga mogli izbeci nikako, na obvaj ili onaj nacin..al kad vec ginemo da ginemo hrabro..a i mi smo narod slobodarskog duha, takav nam je mentalitet, ne trpimo gazenje..pre ili kasnije bi digli ustanak i da nije bilo KPJ...mozda bi bilo malo drugacije ali se sve svodi na isto...borba za slobodu nam je usadjena, ne moze se preci preko toga... skupo smo platitli ali vise zbog gradjanskog rata ne toliko zbog nemaca, mada su i oni sve ucinili da nas zvade... ali sloboda nema cenu..to znaju ljudi tek kad je izgube...al tad je cesto kasno...
 
Član
Učlanjen(a)
16.10.2010
Poruka
98
U potpunosti se slazem sa ovim tekstom.

Hitler je u to vrijeme bio okupiran frontovima na istoku i zapadu tako da nije puno obracao paznju na Balkan. U tom trenutku njemu saveznistvo sa Jugoslavijom odgovara jer mu je potreban prevoz naoruzanja i ostale vojne opreme prema Grckoj i sjeveru Afrike. Niko ne moze garantovati da bi on postedio Jugoslaviju, a pogotovo Srbe cija je borba bila jasno izrazena tokom Prvog svjetskog rata. S obzirom da su Germane kao Arijevce njemacki fasisti smatrali visom rasom koja ima pravo da upravlja nizim rasama (medju kojim su i Sloveni), ne postoji nijedan dokaz da bi Jugosloveni bili postedjeni, dok postoje cinjenice koje upucuju na to da Hitler nema dobre namjere sa Jugoslovenima.

Dizanju naroda na protivljenje sporazumu sa Hitlerom je doprinijela Engleska koja je zeljela sebe rasteretiti. U tom trenutku je postojala misao da Hitler moze pobijediti u tom ratu, a Engleska nije imala adekvatne mjere da suzbije Hitlerov napredak. Zato oni podrsku sa Draze Mihajlovica prebacuju na komuniste jer su imali revolucionarniji duh, a i citava komunisticka ideologija jos od Lenjina je imala tu revolucionarno-borbenu notu koja je bila potrebna da bi se narod digao.

Hitler je bio budala i egomanijak zeljan krvi i slave
Hitler definitivno nije bio budala. Ako si imao priliku gledati kako drzi govor, sigurno si morao uvidjeti kako perfektno upravlja masom (sto jedna budala sigurno ne moze).
Eto ti pa pogledaj. :)

Moje misljenje je da je Hitler najbolji manipulator 20. vijeka koji u "poetskom zanosu" iznosi teze koje nimalo nisu poetske. Naravno, ono sto je nastalo kao produkt njegove ideologije je jedna druga prica, ali je cinjenica da je savrseno znao sta i kako reci u kojem trenutku.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
160
Naravno da bi Hitler napao Jugoslaviju bez obzira na ranije dogovore jer za naciste su svi ugovori bili samo mrtvo slovo na papiru.Pre ili kasnije nasli bi mu se na putu.Cak i da nacisti nisu imali pretenzije na Jugoslaviju imala ih je fasisticka Italija sa kojom nije bilo pitanje hocemo li zaratiti nego kada ce to biti.Samim tim i po tom scenariju rat sa Nemackom je bio neizbezan.Mislim da je za razumevanje tog vremena najbolje procitati Embahade Milosa Crnjanskog.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
Moje mišljenje o tome.
- 1936.god. nakon dogovora velikih sila oko razrešenja Abisinske krize, vlada Kraljevine Jugoslavije šalje čestitku Engleskoj na velikom diplomatskom uspehu i zahvaljuje se što ona i dalje garantuje granice KJ na Balkanu. Iz Londona je odmah stigao odgovor da Velika Britanija ne garantuje NIŠTA.
- 1936.g. u Sremskoj Mitrovici se održao sastanak KPJ i Ustaše o budućoj saradnji. Dogovor je da NDH podržava sile osovine a KPJ Saveznike, u međuvremenu sarađuju protiv dominacije Srbije, a da posle rata strana koja je uz pobednika iskoristi svoj uticaj na zaštiti ovih drugih.
- Takođe iste godine Teodor Ruzvelt pred medijima izjavljuje da ako dođe do sukoba u Evropi, da će S.A.D. ostati neutralna. Ovo je ohrabrilo vladu KJ da državne zlatne rezerve poveri Amerikancima na čuvanje ( neznam da li je transfer izvršen iste ili sledeće godine ). Ove zlatne rezerve su nam Amerikanci vratili krajem devedesetih posle prestanka sukoba na Balkanu. Podelili su ih između Srbije, Hrvatske i Slovenije. Ovo pomeranje zlata je imalo ključni uticaj za sudbinu našeg naroda.
- 1938.god. tadašnji predsednik vlade Milan Stojadinović odlazi u Berlin na sastanak sa Hitlerom. Uslovi pakta: Hitler zahteva da KJ u budućem sukobu velikih sila ostane neutralna. Sam se obavezuje da teritoriju KJ neće koristiti za prolaz vojnih snaga ( nakon Engleskog iskrcavanja u Grčkoj prvobitni planovi zaista pokazuju tranzit preko Bugarske i Rumunije ). Dalje, on se lično obavezuje da će uzeti u zaštitu KJ od strane Habsburgovaca i da garantuje granice na Balkanu, s tom razlikom, ako do menjanja granica ipak dođe, Jugoslavija dobija Solun.
- Neposredno posle sastanka sa Hitlerom, Stojadinović ima sastanak sa Geringom (koji je bio i ministar privrede). On je ponudio da otkupi svu proizvodnju rude iz Bosne. Kao gest dobre volje on je našoj vladi ponudio na poklon jednu od tri stvari: da izgrade kompletnu fabriku sa svim mašinama gde god želimo, bateriju najmodernijih haubica (na koje je bio lično ponosan i koje nam je toplo preporučivao) ili eskadrilu tada najboljeg svetskog lovca Bf-109. Nakon tog sastanka u državnom vrhu KJ nastaje opšti haos, rasprava šta treba uzeti od ponuđenog. Na kraju je ipak odlučeno da se uzmu avioni. KJ je dobila preko 60 najmodernijih Meseršmita što ju je učinilo najvećom avijacijskom silom na Balkanu. Uz dvadesetak Harikena, 6 IK3 i jednog Bf-110, bila je veća aero sila čak i od Italije ( koja je još uvek koristila jako zastarele Fiat G.50 i Aermaći). Čudan potez za nekog ko planira da nas napadne.
- 1939.g. pada Stojadinovićeva vlada i formira se nova. Iste godine i Ruzvelt menja stav pa se otvoreno stavlja na stranu Engleske. Raniji Stojadinovićevi dogovori su pali u vodu pa je Nemacka želela da nova vlada KJ potvrdi pakt. Međutim, postavlja se pitanje šta će se desiti sa zlatnim rezervama u Americi pa regent Pavle na sve načine pokušava da odbije sporazum a da ostane u dobrim odnosima sa Nemačkom.
Naravno to po meni zvuci ovako: Ja ne želim da potpišem ugovor ( koji me obavezuje da ostanem neutralan ) ali želim da ostanem neutralan. Ovakva nebuloza se teško da lepo sročiti i posle par pregovora KJ mora da potpiše pakt ( naravno nepotpisivanje istog znači otvoreno stavljanje KJ na stranu Saveznika ).
- 1939.g. KPJ poziva članstvo na pripreme za rat i počinju sa skladištenjem ratnog materjala.
- 1940.g. pocinju pregovori KJ sa SSSR-om za normalizaciju odnosa i pomoć u naoružanju. Do ovoga ipak nije došlo zbog Rusko-Nemačkog pakta ali je vrlo interesantno da je general Simović posle pada Jugoslavije umesto da sa kraljem i vladom ode u Englesku, on je zapravo izbegao u Rusiju.
- krajem 1940. Italija napada Grčku što daje Engleskoj opravdanje da se priključe. U početku su Grci bili protiv Engleskog uplitanja jer su se Italijani i pored ogromne brojčane i tehničke nadmoćnosti pokazali kao veoma nesposobni, pa je Grčka ne samo da je uspela da se odbrani, već je prešla i u protivnapad i osvojila deo Albanije. Sledeće godine je ipak došlo do blagog pomeranja fronta u korist Italije, pa je Engleska ušla u Grčku. Grčka je bila posebno važna jer je imala za cilj i okruženje Turske ( koja je ranije imala sukobe sa Rusijom i bila u prilično nategnutim odnosima ). Da se Turska našla potpuno okružena Rusima i Englezima morala bi da se odrekne neutralnog statusa i da se izjasni ili je za ili protiv Saveznika ( izjašnjavanje protiv bi značilo samoubistvo ). Napomena: ovo ipak treba da se uzme sa rezervom jer je više rezultat analize istoričara i tadašnjih političara, a manje na dokumentaciji ( meni poznatoj ). Pa ipak, i kao takvo, ovo naglabanje ima više dokumentovanih osnova nego većina teksta koji je na početku posta napisao Nebojša Malić.
- 1941. čuveni neredi i parole "Bolje rat nego pakt". U Osprejovom izdanju ( Engleska izdavačka kuća specijalizovana za Istoriju i po mom mišljenju verovatno najbolja ) u knjizi Balkanski ratovi devedesetih, u prvoj glavi se navodi da je martovski ustanak bila akcija Engleske obaveštajne službe, koju je nastavila KPJ.
- Posle vojnog puča i demonstracija, general Simović stupa na čelo vlade i odobrava Hrvatskoj potpunu autonomiju.
- Ostatak je svima poznat, krvava istorija našeg naroda.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
A sada malo da komentarišem tekst sa početka posta, znači lično moje mišljenje.
- Da li bi Hitler napao Jugoslaviju čak i da je ostala u paktu? Da se ne zavaravamo, pripremala se sudbina čitavog sveta na istočnom frontu gde je od presudne važnosti bio svaki čovek i svaki dan. Ušteda od par nedelja i nekoliko divizija je vrlo lako moglo da izmeni tok rata sa Rusijom 1941.g. Možemo nazivati Hitlerom svakakvim imenima, ali budala sigurno nije bio ( što nebih rekao za Musolinija ). Ubeđen sam da bi ostavio Jugoslaviju za sledeću godinu posle obračuna sa Rusijom da nije smatrao da je neophodno ( odnosno da predstavlja bezbedonosni rizik ).
- Raspoloženje naroda prilikom Martovskog ustanka i herojska istorija Srba? Posle Balkanskih ratova i Prvog svetskog Srbija je izgubila trećinu stanovništva. U mnogim selima posle 1.sv.rata nije se začuo dečiji glas trideset godina. To itekako mnogo utiče na herojsko raspoloženje.
- Bolje rat nego pakt, bolje grob nego rob. Neko je to umesto nas tražio, neke budale su to prihvatile, i... Želja nam je ispunjena. Dobili smo i rat i grobove. Nismo hteli da budemo neutralni. Da smo se držali pakta i da nas je Nemačka napala, imali bi smo bar istorijsko opravdanje da su oni krivi za sve i sva ova priča naših istoričara bi imala smisla. Ovako je smešno.
- Kakvo je to ropstvo koje nam je bilo toliko nepodnošljivo? Terali su nas da budemo mirni? Da se nemešamo? Zasigurno znam da su u Beogradu u to vreme ljudi gunđali što mirno gledamo kako napadaju našu pravoslavnu braću Grke, i da se potajno kukalo na vladu što se to dozvoljava. Kako ja shvatam, tada je to ropstvo značilo "ne mešaj se i gledaj svoja posla".
A sada. Sada, posle Američke vojne intervencije, bombardovanja, oduzimanja teritorije i postavljanja vojne baze i gomile ekonomskih i političkih ucena ( što se nekada zvalo okupacija ), mi to sada nazivamo "partnerstvo za mir". I hvalimo se time. Nekada nismo mogli da podnesemo što napadaju naše saveznike, a sada smo spremni da kada naš narod gine na Kosovu, da izvršimo snažan diplomatski protest. Jako snažan. Nekada smo se plašili da će Nemacka koristiti našu teritoriju za tranzit snaga, a sada se sami nudimo da učestvujemo u raznim "mirovnim akcijama". Ako smo tada zbog pakta 1941. bili spremni da ratujemo, da li bi sada trebali svi zajedno da izvršimo hara-kiri?
- Idemo dalje. Hitlerova opsesija revanšizmom? Srbomrzac? Na sahrani kralja Aleksandra, Nemačka delegacija na čelu sa Geringom je donela venac sa natpisom "Herojskom neprijatelju". Vrlo Srbomrzačko. Takode, Gering je bio strastven kolekcionar ordenja, a najdraži mu je bio orden Karađorđeve zvezde. U svom stanu je imao svoj lični portret baš sa ovim ordenom. Takođe vrlo Srbomrzačko. Takođe, zato što nas je mrzeo i hteo da nas uništi poklonio nam je najmoderniju avijaciju čisto da nebi njegovim bombarderima bilo dosadno.
- Manje poznat podatak ( i manje bitan za celu priču ) ali za vreme rata, kada je jedna četa Ustaša u Slavoniji preterala i izvršila do tada najveći pokolj Srba, SS-divizija je uništila pomenutu četu, a nekoliko Hrvatskih glavešina je uhapšeno i odvedeno u Berlin. Naravno, posle pregovora su pušteni i vraćeni nazad. Srbomrzački bi bilo da se Ustaškoj jedinci čestita na dobro obavljenom poslu. ( Na ovom forumu ima i Hrvata, pa se nadam da se niko ne oseća ovde prozvan. Ipak su ovo bolne teme i trudim se da se držim teme.).
- Za sada za kraj. Izjave tipa " jeste on to rekao, ali mi svi znamo šta je on stvarno mislio " liči na demagogiju za malu decu, i ne odgovara ozbiljnim istoričarima. Bez sumnje je samo da smo u tom ratu platili jako veliku cenu. Da li smo mogli da ga izbegnemo? Nismo se ni potrudili pa nam sad ovde dokazuju da nam ništa nebi vredelo čak ni da smo pokušali. Ko je ovde lud?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Iskreno, Milosevc se nije mnogo razlikovao do Hitlera.
On je za svoju licnu domnaciju koristio oruzanu silu, iako mozemo nagadjati da je bila potrebna. Vjerovatno bi se i Hitler u ozivljavanju Reicha sluzio istim opravdanjima.

Demonstracije Srba protiv fasistickog vampira dale su Srbiji casno mjesto u istoriji Jugoslavije, pa i sirom svijeta
.
Na zalost, kao i sve druge drzave, Srbija je imala mracnu, fasisticku stranu koja se razlila u 90-tim godinama u poslu unistavanja Jugoslavije, arogancijom vojnog arsenala, vjerom u nepobjedivost oruzja.
II svjetski rat zavrsio je pobjedom antifasista, jer antifasizam je borba za slobodu i jednakopravnost: protiv ugnjetavanja malih i siromasnih. Ta Srbe Rome i Zidove Hitler je ozancio vrlo ruznim rijecima! I jos tezim nedjelima pritiv njih.
I da nisu bile demonstracije, Srbija bi bila kao krpa za cisenje klozeta, prljavih i ruznih stvari.

Prepustanjem fasitisma i prerusenim fasitima u vidu raznih "dusebrunika" od socijalizma do patrijarhizma, Srbija je gubila.
Nece je fasiti(cetnici) vratiti u civlizacijske tokove Evrope, tamo gdje i pripada!

Ja izrazavam divljenje i podrsku svim pojedincima, malim i velikim narodima koji iskazuju negodovanje i odupiru se spram zla.


Milsoveic je propustio jedinstvenu priliku da Medjunarodnoj zajednici umjesto prijetnji oruzjem drzavama FNRJ iznese dokumentovane primjedbe na opravdanost zastite Srba u Krajini i BiH, na Kosovu i u samoj Srbiji.
Oni njegovi istorisjki i politicki poltroni oko njega navukli su mu omcu na vrat, a njega prepustili sudjenu kao Balkanskog kasapina - sto on u svojoj prirodi mislim da nije bio. Bio je samo uzasno glup i uzasno tast.

Milosevic je mogao da se obrati Medjunarodnoj zajednici da pomogne u zastiti srpskih interesa - pregovaranjem i ugovorima! Srbi iz Krajine su vjekovima bili drzavljani Hrvatske. Ideja o nasilnom zadrzavanju pa i prekrajanju granica dovela je do bijede.

Milosevic je dovoljno dokaza da arbitraza Mwedjuanrodne zajednice u zastiti sprkog pitanja neohodna. Dobio bi je!

Ubistvo Vladimira Rolovica, atentat u kino-sali u Beogradu, ubacivanje oruzane ustaske emigranstske grupe iz Australije.... sasvim dovoljno za ozbiljan dijalog i odlucne mjere.
On je dopustio da ustaski krovoloci budu shvaceni kao Robin Hood, omiljeni borci za slobodu naroda ugnjetenog naroda silnim naoruzanjem transformisane JNA.
I oni su nanijeli biejdu Hrvatima, samo su bili mnogo lukaviji u marektingu. Iskoristili Milosevicevu nadutost.

Ono sto se dogodilo pa i u demostracijama protiv Hitlera je jedna istorijska cinjenica.
Ne postoji sigurno predvidjanje kako bi zavrsila Srbija kao clanica Sila osovine.

Sigurno ne ovako slavno na kraju II svjetskog rata, mozda bi se jednostavno "izbrisala" kao Istocna i Zapadna Njemacka. Vec bi se nasla braca da je poklope.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
Kolega, sigurno je da se i o Hitleru i Miloševiću ima mnogo šta reći, ali to ovde nije tema. Pitanje je da li bi nama bilo bolje da se nije desio 27.Mart, odnosno dali je bilo bolje da smo se držali pakta ( bili neutralni ) ili da smo uradili to što smo uradili. Obe opcije imaju i dobre i loše strane, pa da razmotrimo i uporedimo sa današnjim stanjem ( koje ima neke sličnosti ).

- dobre strane stavljanja Jugoslavije na stranu Saveznika: pobeda u ratu, velika tolerancija stranih sila na Titove odluke ( samim tim i veliki ugled zemlje ), sačuvane zlatne rezerve.
- loše strane: milioni izginulih, ružna istorija naših naroda koja je kasnije nastavljena devedesetih, itd.

Ličnog sam ubeđenja da su zbog velikog doprinosa u 2.svetskom ratu velike sile imale veliku toleranciju na posleratnu Jugoslaviju ( i SSSR i zapad ) i da su nam tako na neki način pokušali da se oduže za naše milionske žrtve i što smo im u kritičnim fazama pružili neophodno vreme i vezali broj nemačkih jedinica. Čak i kad se Tito zamerio sa Staljinom, nikakva značajna akcija nije preuzeta od strane SSSR-a, već su se samo malo busali u grudi ( i par čarki ). Mada, verujem da ovde ima stručnjaka na temu Tito-Staljin koji mogu lako da me poklope pa neću više o tome. Takođe, verujem i da je Nemačka priznavanjem nezavisnosti Hrvatske devedesetih, "otplatila" dug koji je imala za doprinose NDH ( pogotovo za učešće na Istočnom frontu, i ogorčenim otporom 1945.g. kada je sve bilo izgubljeno ).
Sada, uporedite stanje Srbije i Hrvatske, kome je bolje? I ko je izgubio više stanovništva ( i u vreme drugog svetskog i u vreme devedesetih ).

- A sada da vidimo stanje država saveznika sila Osovine: Finska, Rumunija, Mađarska i Bugarska.
Finska je već 1939.g. napadnuta od strane SSSR-a. i posle rata je mogla da očekuje velike odmazde i oduzimanje teritorija. Do toga nije došlo. Možemo reći da je Finska imala zanemarljive posledice zbog učešća na strani Osovina. Njen položaj danas u odnosu na Srbiju? Smešno.
Rumunija. Neposredno posle potpisivanja Nemačko-Ruskog pakta o nenapadanju, SSSR je izvršio okupiranje dela Rumunske teritorije (Besarabija a sada Moldavija) koja je tada zvanično bila pod zaštitom Nemačke, a koja u to vreme nije još uvek smela da reaguje. Konačan bilans 2.sv.rata: 300.000 poginulih vojnika ( jako zanemarljiv broj u odnosu na druge narode ). Lično neznam da li je bilo kasnije odmazde nad civilnim stanovništvom od strane SSSR-a ili Rumunske komunističke partije koja je preuzela vlast, ali sigurno je da ako ih je i bilo te brojke nisu ni približne broju žrtava u Jugoslaviji. Čauševski u ovoj priči nije bitan faktor.
Bugarska. Ovde nisam baš najbolje informisan ( nije me interesovalo ) ali kako vidim, osim što je bila marginalizovana i zasenjena od strane SFRJ, neznam da su nešto mnogo propatili kao posledica saradnje sa Nemačkom.
Mađarska. Posle rata je imala problema od strane SSSR-a, bilo je u nekoj meri odmazdi i tlačenja, ali opet nisu dostignute milionske cifre. Nije izgubila ništa od svoje teritorije. Iako je Mađarska kao saveznik Osovina pose rata propatila od strane saveznika, to nije ništa u Poređenju sa jednom zemljom koja je čak bila saveznik antiNemačkih snaga. Poljska.
E to je bio jedan nesrećan narod. Bio ih ko je stigao. Njihove žrtve su bile veće čak i od naših. I njih je draga Engleska povukla za nos kao i KJ. Oni su pre rata imali mnogo više razloga da se plaše SSSR-a nego Nemačke i savez sa Hitlerom je bio očekivan i logičan. A onda se desio Čerčil i Dancig ( što je kasnije zgodno poslužilo Hitleru kao opravdanje za napad na Poljsku itd. ).
Španija. Ostala je neutralna za vreme rata ( iako je imala presudnu pomoć 36-39 od strane Nemačke i Hitler je mogao sa punim pravom da zahteva njihovo aktivno učešće u ratu ) a i posle 2.sv.je pomagala Nemačkim izbeglicama na putu za Južnu Ameriku. Nikakvih posledica nije imala.
Da čujem vaše mišljenje.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Kolegfa imas neoborive argumente, tako da se odgovor na tvoja pitanja nudi sâm. On je logican jer danasnji svijet je postao vise fasisticki nego je ikada ranije bio, podlegle su mu i nekadasnje vodece antifasisticke sile.
 
Natrag
Top