Da li je iznošenje neistina dopušteno u svojstvu svedočenja vere, kao i borbe protiv neistomišljenika

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pošto se već duže vreme na forumu uočava pojava da se iznose svesne ili nesvesne neistine od strane onih koji se deklarišu kao Hrišćani i borci za istinu, pokrećem ovu temu sa pitanjem iz naslova "da li je dopušteno iznošenje neistina u svojstvu svedočenja istine i borbe protiv neistomišljenika?"

Ako pogledamo sam forum, na njemu su na udaru posebno Adventistički Hrišćani, protiv kojih se iznose različite neistine, često tako prljave i providne, u kojima se uočavaju različita izvrtanja i vađenja iz konteksta ne samo onoga što Adventisti kao crkva veruju, i onoga što piše Adventistička spisateljica Ellen. G. White, već se izvrću i reči onih koji te Adventističke istine brane, što možemo videti skoro u svakom komentaru protivnika Adventista, ali i drugih verskih zajednica.

Šta to lično govori o onima koji ove neistine iznose, i šta reč Božja govori o tome?

Laž u svedočenju vere se slobodno može nazvati "alternativom neuspešnoj misiji odbrane svojih tvrdnji"
Odnosno, kada neko shvati da nema validne i čvrste dokaze kojim bi dokazao svoje tvrdnje, on tada primenjuje liniju manjeg otpora, a to je "svesno iznošenje neistina, kako bi pred ljudima prikazao iskrivljenu sliku o nekome, i pokušao da ga diskredituje, jer smatra da će takav metod u ljudima koje ne zanima da sami provere istinitost iznesenih neistina - izazvati poverenje, da zatvorenih očiju private te neistine, i budu tuđom ili svojom ličnom krivicom jer ne proveravaju - obmanute"

Biblija na više mesta osuđuje iznošenje neistina protiv bilo koga:

"Ne lažite jedan na drugog; svucite starog čoveka s delima njegovim, 3:10 I obucite novog, koje se obnavlja za poznanje po obličju Onog koji ga je sazdao" ( Kološanima 3. 9 - 10 )

"Ako li imate gorku zavist i svađu u srcima svojim, ne hvalite se, ni lažite na istinu.
Ovo nije ona premudrost što silazi odozgo, nego zemaljska, ljudska, đavolska.
Jer gde je zavist i svađa onde je nesloga i svaka zla stvar.
A koja je premudrost odozgo ona je najpre čista, a potom mirna, krotka, pokorna, puna milosti i dobrih plodova, bez hatera, i nelicemerna.
A plod pravde u miru seje se onima koji mir čine"
( Jakov 3. 14 - 18 )

Biblijski princip svedočenja je "Govori uvek istinu" ne samo u svojstvu svedočenja istine zapisane u bibliji, već i u svakodnevnom životu.

Ako neko smatra da je ono što veruje ispravno, on tada treba da primenjuje ovaj princip, a istinoljubivost i težnja čoveka da pronađe i sledi istinu u svakom pogledu, sama će dati odgovor na pitanje šta je istina, gde se nalazi, i koji su njeni temelji, i tada čovek neće tražiti druge alternative kao što je ova pomenuta u naslovu teme.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Po svoj prilici, ova tema će prije poslužiti za svađu i uvrede, nego za neku konstruktivnu raspravu. Ono što neko smatra neistinom, drugi smatra istinom, pa bi se moglo reći koliko mišljenja toliko i "Istina". Već sam o ovome iznio svoje mišljenje - da ako neko po nečijem mišljenju govori neistinu, to ne mora značiti da svjesno laže, nego da je uvjeren u svoju predodžbu i da je smatra istinitom.
Vidjećemo kako će se rasprava na ovoj temi razvijati.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Po svoj prilici, ova tema će prije poslužiti za svađu i uvrede, nego za neku konstruktivnu raspravu. Ono što neko smatra neistinom, drugi smatra istinom, pa bi se moglo reći koliko mišljenja toliko i "Istina". Već sam o ovome iznio svoje mišljenje - da ako neko po nečijem mišljenju govori neistinu, to ne mora značiti da svjesno laže, nego da je uvjeren u svoju predodžbu i da je smatra istinitom.
Vidjećemo kako će se rasprava na ovoj temi razvijati.

Tema nije pokrenuta sa ciljem da dokazuje istinitost različitih biblijskih ili tradicionalnih verovanja, već iznošenja neistina na tuđ račun i račun drugih crkava i njihovih verovanja, od kojih je najuočljivije izvrtanja tuđih reči vađenjem iz konteksta, i prekrajanjem istih, bilo Ellen White, ili onih koji pišu na forumu, ili dodavanjem nečega što oni nikada nisu napisali, ili su napisali, a ovi oduzeli od napisanih reči, da bi se dokazalo kako navodno lažu, ili imaju verovanja koja su im tim neistinama lažno pripisana.

Drugim rečima, ako neko tvrdi "TI SI REKAO ILI NAPISAO OVO ILI ONO" i u tu svrhu priloži lukavo izmenjene ili prekrojene napisane reči, a taj neko ko ih je napisao zna da to nikada nije nikada napisao ili izgovorio, tu se radi o svesnoj neistini I izvrtanju.
Takođe, ako neko tvrdi "VI VERUJETE OVO ILI ONO" i za to se koristi istom metodom kao u prvom pomenutom slučaju, a to ne postoji u učenju og čoveka ili crkve, onda je to takođe iznošenje neistina ili izvrtanju.

Spisak ovih neistina koje se ovde iznose je podugačak, pa se može izneti u daljoj diskusiji.

Zašto ti onda lažeš o meni?

Ja nikada ne iznosim neistine o drugima, niti izvrćem njihove reči.

U ovo se ne podrazumevaju greške koje čovek nesmotreno napravi, i tada je prirodno da usledi izvinjenje.

Ovde se radi o svesnim neistinama koje se ponavljaju iz komentara u komenta, i ako se dokaže da su to neistine.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ako pogledamo sam forum, na njemu su na udaru posebno Adventistički Hrišćani, protiv kojih se iznose različite neistine, često tako prljave i providne, u kojima se uočavaju različita izvrtanja i vađenja iz konteksta ne samo onoga što Adventisti kao crkva veruju, i onoga što piše Adventistička spisateljica Ellen. G. White, već se izvrću i reči onih koji te Adventističke istine brane, što možemo videti skoro u svakom komentaru protivnika Adventista, ali i drugih verskih zajednica.

Najbolji primjer besramnog nasrtaja na proročicu Adventista sedmog dana, Ellen White, pri čemu ju se pravi notornom lažljivicom, je ovaj:

Ellen White: "S braćom i sestrama, nakon što je prošlo vrijeme četrdeset i četvrte, ja sam vjerovala da se grešnici više ne mogu obratiti, ...... (Ellen White, Letter 24, 1874, cited in MR, vol. 8, p. 229.)

Tripo: "Nigdje EGV nije učila da se 1844. završilo vrijeme spasenja za grešnike."

P.S. Može li netko zaštititi Ellen White od ovako drskih nasrtaja na nju i njeno naučavanje?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Po svoj prilici, ova tema će prije poslužiti za svađu i uvrede, nego za neku konstruktivnu raspravu. Ono što neko smatra neistinom, drugi smatra istinom, pa bi se moglo reći koliko mišljenja toliko i "Istina". Već sam o ovome iznio svoje mišljenje - da ako neko po nečijem mišljenju govori neistinu, to ne mora značiti da svjesno laže, nego da je uvjeren u svoju predodžbu i da je smatra istinitom.
Vidjećemo kako će se rasprava na ovoj temi razvijati.
Treba zakljucati ovu temu, jer nema smisla o tome raspravljati. Svako ce svakog optuziti da "namerno" iznosi neistinu, sto i jeste svrha ove teme, da nas optuze kako iznosimo neistine.

Jurivaka, ti jesi u pravu da nikog ne treba optuzivati, a ko izmislja trebalo bi postati ocigledno.

Ipak, cinjenica je da osoba ponekad svesno laze, ne druge, vec sebe! Jer programiranje tako deluje na ljudski mozak, da u tom stanju osoba postane slepa za sve argumente, i 'namerno' nastoji da izokrene sve dokaze, kako bi odrzala svoje uverenje. Jer ako to ne uradi, desava se "rusenje programa", a veruj mi Jurivaka da je osecaj kada ti se srusi program, kao da ti se raspada ceo svet. Covek puca iznutra, to je uzasno i bolno. Postoji i period od bar 2-3 godine nakon toga, kada se osoba leci. To je psihicki sok. I nije dovoljno samo srusiti program, nego mu moras dati i alternativu, jer ako ne popunis prazninu, moze da se desi da osoba mentalno pukne, posto nas mozak nije predvidjen da funkcionise bez sofvera. To najbolje znaju oni koji se time bave npr. CIA.. dok svi kultovi to zloupotrebljavaju, menjaju ljudima program, hipnotizeri takodje menjaju program, pa osoba pomisli da je pas ili kokoska, to tako funkcionise. Nas mozak je kao sundjer koji upija od rodjenja, i ono sto mu das on od toga formira pogled na svet. Mozak se programira.

U vecoj ili manjoj meri svi ovi su pod tudjim programom, ali toga nisu svesni, ja sam svestan jer znam sta sam prosao kod Jehovinih Svedoka.

A tom optuzivanju nema kraja, mislim da ga je nemoguce spreciti, ali dobro je sto pokusavas.

Može li netko zaštititi Ellen White od ovako drskih nasrtaja na nju i njeno naučavanje?

Ne moze Slape, tu si potpuno u pravu, ali trebas shvatiti da oni sami sebe ubedjuju da to nije kako je napisano, da si ti promasio smisao njenih reci, jer oni sebi i tebi moraju dokazati da ti nisi u pravu. Shvatas? Jer ako to ne uspeju - srusice im se program!

A kad im se srusi program, onda moraju ispocetka graditi sve, onda gube sve sto su do tada verovali, ceo svet im se rusi, a to ne bi podneli i ne mogu podneti ako ne vide alternativu, a ne vide je! Zato ti se moraju suprotstavljati da odrze program! To se strucno zove -"kognitivni poremecaj"!
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tema je prava, jer evo upravo smo dobili jedan dokaz za to, jer upravo je sam Stvarnoslap dao jedan od primera kako se iznose neistine na forumu, pa svako nek zaključi šta to Stvarnoslap radi ovde na forumu, ponavljajući iz komentar u komentar ovu, ali i druge neistine, i ako je na ovu i te druge neistine odgovoreno po ko zna koliko puta.

Da vidimo i obelodanimo ovu neistinu na temi koja je u tu svrhu i otvorena:

Dakle, stvarnoslap je stvorio svoju ličnu teoriju na osnovnu lažnog predstavljanja citata iz spisa Ellen White, izvadivši svesno te njene reči iz konteksta, a to možemo zaključiti kada uzmemo ceo kontekst onoga što Ellen White piše o tom vremenu, što je Stvarnoslap vešto prikrio.

Da vidimo šta Ellen White piše:

Ellen White: "S braćom i sestrama, nakon što je prošlo vrijeme četrdeset i četvrte, ja sam vjerovala da se grešnici više ne mogu obratiti, ...... (Ellen White, Letter 24, 1874, cited in MR, vol. 8, p. 229.)

A odgovor na ovaj citat glasi:

Da Stvarnoslap poznaje bibliju kao što je ne poznaje, on bi znao da u pismu piše "DA NEPOSREDNO PRE HRISTOVOG DRUGOG DOLASKA PRESTAJE VREME MILOSTI ZA SVET"

Dakle, ako je Miler propovedao da će Hristos doći, to znači - da su i Ellen White I njeni roditelji koji su bili Metodisti, i svi drugi ljudi koji su dolazili na Milerova predavanja a koji su bili pripadnici različitih crkava, pa i Rimokatolici, verovali da milost prestaje pre tog događaja Hristovog dolaska, što je bilo u skladu sa biblijom.
Kada je Bog otkrio Milerovu grešku u tumačenju događaja, onda to niko više nije verovao.


Dakle, ovde nigde ne piše "da su Ellen White i Adventistička crkva nakon osnivanja ASD verovali i učili da se grešnici ne mogu obratiti" već da su u vremenu 1844 godine SVI ljudi koji su dolazili na Milerova predavanja, od čijoj grupi su bili Ellen White kao devojka od 17 godina i njeni roditelji koji su bili Metodisti, i svi drugi ljudi koji su dolazili na Milerova predavanja a koji su bili pripadnici različitih crkava, pa i Rimokatolici, verovali da milost prestaje pre tog događaja Hristovog dolaska, za koji su oni verovali da će se odigrati 1844 godine onako kako je to Miler iznosio na svojim predavanjima, što je u skladu sa biblijom koja govori o prestanku milosti za svet neposredno pre Hristovog drugog dolaska.
Kada je kasnije Bog otkrio Milerovu grešku, i suštinu samog događaja koji je tada trebao da se odigra, onda to niko više od onih koji su ostali zajedno, pa ni Ellen White nisu verovali.


Dakle, Ellen White govori o tim događajima 1844, da su SVI pripadnici različitih crkava koji su dolazili na Milerova predavanja u to verovali, ali ne i kasnije kada je Bog otkrio Milerovu grešku u tumačenju samog događaja, jer im je otkrio istinu o nebeskoj Svetinji i Isusovoj posredničkoj službi.

Mire koji konstantno zahvaljuje Stvarnoslapu na ovim komentarima, svestan je ovih laži i izvrtanja, ali namerno ne želi da prizna, jer mu ponos ne dožvoljava da se suprotstavi onima koje u ovom trenutku podržava u njihovom grubom iznošenju neistina.

Dakle, očigledno je da se to sve planski organizovano radi.

Ali hvala Bogu što istina uvek ispliva na videlo. Amin!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Mire koji konstantno zahvaljuje Stvarnoslapu na ovim komentarima, svestan je ovih laži i izvrtanja, ali namerno ne želi da prizna, jer mu ponos ne dožvoljava da se suprotstavi onima koje u ovom trenutku podržava u njihovom grubom iznošenju neistina.

Dakle, očigledno je da se to sve planski organizovano radi.

Ali hvala Bogu što istina uvek ispliva na videlo. Amin!

Ellen White: "S braćom i sestrama, nakon što je prošlo vrijeme četrdeset i četvrte, ja sam vjerovala da se grešnici više ne mogu obratiti, ......(Ellen White, Letter 24, 1874, cited in MR, vol. 8, p. 229.)

Dakle, "nakon 1844. je i dalje verovala da se gresnici ne mogu spasiti" , jer su oni cak i nakon te godine ocekivali da on dodje (teoretisali su da mozda kasni i slicno, kao sto i pise da ce "mladozenja zakasniti", trazili su opravdanje), i to je istina, da su "vrata milosti" jos dugo nakon 1844. za njih "bila zatvorena", a ne ovo sto ti pises i kako interpretiras!

I nemoj mi vise naturivati kako ja "lazem" jer ja ne lazem, i naravno da zahvaljujem Slapu koji je to postavio!

Sto se tice laganja, vi ste nebrojeno puta vec uhvaceni u lazi i manipulaciji, a mene nisi uhvatio da lazem, naravno da bi ti to voleo. I bas zbog ovih vasih lazi, ja sam se tesko razocarao u vas kao ljude.

Slap ako i iznese po koju neistinu, to obicno i nije namerno i ni upola od ovoga sto vi radite!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ellen White: "S braćom i sestrama, nakon što je prošlo vrijeme četrdeset i četvrte, ja sam vjerovala da se grešnici više ne mogu obratiti, ......(Ellen White, Letter 24, 1874, cited in MR, vol. 8, p. 229.)

Dakle, "nakon 1844. je i dalje verovala da se gresnici ne mogu spasiti" , jer su oni cak i nakon te godine ocekivali da on dodje (teoretisali su da mozda kasni i slicno, kao sto i pise da ce "mladozenja zakasniti", trazili su opravdanje), i to je istina, da su "vrata milosti" jos dugo nakon 1844. za njih "bila zatvorena", a ne ovo sto ti pises i kako interpretiras!

Naravno, verovali su i nakon 1844 godine jedno određeno vreme, dok Bog nije toj grupi koja je ostala razjasnio Milerovu pogrešku.

I nemoj mi vise naturivati kako ja "lazem" jer ja ne lazem, i naravno da zahvaljujem Slapu koji je to postavio!

Pa to je onda očigledno, da podržavaš one koji iznose neistine, što znači da sa njima saučestvuješ u tome.

Sto se tice laganja, vi ste nebrojeno puta vec uhvaceni u lazi i manipulaciji, a mene nisi uhvatio da lazem, naravno da bi ti to voleo. I bas zbog ovih vasih lazi, ja sam se tesko razocarao u vas kao ljude.
Slap ako i iznese po koju neistinu, to obicno i nije namerno i ni upola od ovoga sto vi radite!

Upravo svedočiš a iznosiš neistine.

Ja nikada nisam iznosio neistine protiv bilo koga, niti ću u budućnosti.

Kod tebe je bilo pojedinih iznošenja prekrajanih komentara.

Stvarnoslap svesno iznosi neistine, izvrće, i vadi iz konteksta i reči Ellen White, i onih koji pišu na forumu.
 
Natrag
Top