Da li je bog pravedan i nepogrešiv? Ili je sve to ''ludilo i zezanje''

Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
poelbuster
Kratak je put od protestanta do agnostičara :)

Slazem se. Trecu vrlo interesantnu grupaciju cini skepticizam prema religioznim verovanjima. Stav da religijske norme treba da budu dokazane kako i naucne, eventualno koristeci naucne metode.
 
Učlanjen(a)
24.05.2010
Poruka
60
U pravu ste kada kažete da pričamo malo ''iz glave'', a ne sa toliko citata: rek'o ovaj, rek'o onaj...ali za kraj navoda i citata, dužan sam da poelbusteru odgovorim na njegove prozivke da ne ''ispadnem glup u društvu'': Elem, ograđujem se od činjenice da je u pitanju hrvatski dijalekt, tamo sam ga našao online: Knjiga o Jovu....
1 Bijaše čovjek u zemlji Uzu po imenu Jov; i taj čovjek bijaše dobar i pravedan, i bojaše se Boga, i uklanjaše se oda zla. 1.Moj. 6, 9. -1.Moj. 22, 20. -Prič. 8, 13. -Jer. 25, 20. -Jak. 5, 11. -1.Pet. 3, 11. -

2 I rodi mu se sedam sinova i tri kćeri. Jov 29, 5. -Jov 42, 13. -

3 I imaše stoke sedam tisuća ovaca i tri tisuće kamila i pet stotina jarmova volova i pet stotina magarica, i čeljadi veoma mnogo; i bijaše taj čovjek najveći od svijeh ljudi na istoku. Jov 1, 10. -Jov 29, 25. -

4 I sinovi njegovi sastajahu se i davahu gozbe kod kuće, svaki svoga dana, i slahu te pozivahu tri sestre svoje da jedu i piju s njima. Jov 1, 13. -Jov 1, 18. -

5 I kad bi se obredili gozbom, pošiljaše Jov i osvećivaše ih, i ustajući rano prinošaše žrtve paljenice prema broju svijeh njih; jer govoraše Jov: može biti da su se ogriješili sinovi moji i pohulili na Boga u srcu svom. Tako činjaše Jov svaki put. 1.Moj. 8, 20. -1.Car. 21, 10. -1.Car. 21, 13. -Jov 42, 8. -2.Kor. 11, 2. -

6 A jedan dan dođoše sinovi Božji da stanu pred Gospodom, a među njih dođe i Sotona. 2.Dnev. 18, 20. -Jov 2, 1. -Jov 38, 7. -Dan. 7, 10. -

7 I Gospod reče Sotoni: otkuda ideš? A Sotona odgovori Gospodu i reče: prohodih zemlju i obilazih. Jov 2, 2. -Zah. 1, 11. -Zah. 6, 7. -Mat. 12, 43. -Luka 11, 24. -1.Pet. 5, 8. -

8 I reče Gospod Sotoni: jesi li vidio slugu mojega Jova? nema onakoga čovjeka na zemlji, dobra i pravedna, koji se boji Boga i uklanja se oda zla.

9 A Sotona odgovori Gospodu i reče: eda li se uzalud Jov boji Boga? Jov 1, 7. -

10 Nijesi li ga ti ogradio i kuću njegovu i sve što ima svuda unaokolo? djelo ruku njegovijeh blagoslovio si, i stoka se njegova umnožila na zemlji. 1.Moj. 15, 1. -1.Sam. 25, 16. -Jov 29, 1. -Psal. 34, 7. -Psal. 128, 1. -Isa. 5, 2. -

11 Ali pruži ruku svoju i dotakni se svega što ima, psovaće te u oči.

12 A Gospod reče Sotoni: evo, sve što ima neka je u tvojoj ruci; samo na njega ne diži ruke svoje. I otide Sotona od Gospoda. Mar. 5, 13. -Luka 8, 32. -


13 A jedan dan kad sinovi njegovi i kćeri njegove jeđahu i pijahu vino u kući brata svojega najstarijega, Jov 1, 18. -Prop. 9, 12. -Luka 12, 19. -

14 Dođe glasnik Jovu i reče: volovi orahu i magarice pasijahu pokraj njih,

15 A Saveji udariše i oteše ih, i pobiše momke oštrijem mačem; i samo ja jedan utekoh da ti javim. 1.Moj. 10, 3. -1.Moj. 10, 7. -Joil 3, 8. -

16 Dok ovaj još govoraše, dođe drugi i reče: oganj Božji spade s neba i spali ovce i momke, i proždrije ih; i samo ja jedan utekoh da ti javim.

17 Dokle ovaj još govoraše, dođe drugi i reče: Haldejci u tri čete udariše na kamile i oteše ih, i pobiše momke oštrijem mačem; i samo ja jedan utekoh da ti javim. Jezek. 23, 23. -

18 Dokle ovaj još govoraše, dođe drugi i reče: sinovi tvoji i kćeri tvoje jeđahu i pijahu vino u kući brata svojega najstarijega;

19 A to vjetar velik dođe ispreko pustinje i udari u četiri ugla od kuće, te pade na djecu i pogiboše; i samo ja jedan utekoh da ti javim.


20 Tada usta Jov i razdrije plašt svoj, i ostriže glavu, i pade na zemlju i pokloni se, 5.Moj. 9, 18. -Jer. 7, 29. -Mat. 26, 39. -1.Pet. 5, 6. -

21 I reče: go nam izašao iz utrobe matere svoje, go ću se i vratiti onamo. Gospod dade, Gospod uze, da je blagosloveno ime Gospodnje. 1.Moj. 45, 5. -Ruta 1, 21. -Amos 3, 6. -Jona 4, 7. -Ef. 5, 20. -1.Tim. 6, 7. -Jak. 1, 17. -

22 Uza sve to ne sagriješi Jov, niti reče bezumlja za Boga.



-Pa šta je ovo nego opklada? Ajd, eto ti, pobi mu sve, unesreći ga pa ćeš vidjeti kako me se neće odreći...e sad, ulog je vjerovatno duša potonjeg Jova, jer ako ga se odrekne, zna se šta mu sljeduje...oganj itd...
-A nema pomena o onim momcima što su pobijeni čuvajući stoku, o njegovoj familiji, koja je očigledno potrošno sredstvo, jer na kraju priče Jov se ponovo ženi, dobija djecu itd....pa što ne vaskrsnu one stare? Mislim da bi Jov bio sretniji da mu je za nagradu za vjernost vaskrsao pobijenu porodicu..
Toliko o pravednosti i nepogrešivosti....
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Nemanja brate dragi
-Pa šta je ovo nego opklada? Ajd, eto ti, pobi mu sve, unesreći ga pa ćeš vidjeti kako me se neće odreći...e sad, ulog je vjerovatno duša potonjeg Jova, jer ako ga se odrekne, zna se šta mu sljeduje...oganj itd...
-A nema pomena o onim momcima što su pobijeni čuvajući stoku, o njegovoj familiji, koja je očigledno potrošno sredstvo, jer na kraju priče Jov se ponovo ženi, dobija djecu itd....pa što ne vaskrsnu one stare? Mislim da bi Jov bio sretniji da mu je za nagradu za vjernost vaskrsao pobijenu porodicu..
Toliko o pravednosti i nepogrešivosti....

Lepo od tebe što si postavio ovaj deo iz Biblije.Kao što drugi forumaši već znaju,niko ovde ne gleda na to ko kojim jezikom govori.To smo imali nekoliko puta već i naš urednik vodi računa o tome.I kad bi neko pokrenuo bio bi naravno opomenut :)

Morao sam da podvučem tvoje obrazloženje da bih naglasio tvoju tvrdnju koja samu sebe mora da opravda.

Napisao si da je u pitanju opklada.
Da bi bila opklada mora da ima uslove i ulog opklade.Ovde se radi o tome da je Bog dokazao Đavolu Jovovu veru.O opkladi nije bilo reči nego samo u tvojoj tvrdnji "verovatno".
Pročitaj pažljivo celu glavu i nađi sve ono što bi stvarno uputilo da se radi o opkladi a ne o dokazu Jovove vere.
 
Član
Učlanjen(a)
07.10.2010
Poruka
30
Neznam koji bi od vjernika mogao "logično" odgovoriti. Da ne lutamo u neka davna vremena. Radi se o "ludilu". Naprimjer: Ustaše i četnici su "teški" vjernici, kršćani i hrišćani. Vjeruju u jednog istog boga. Je li moguće da bog ne vidi šta njegova "braća" po vjeri rade. Koliko mržnje,koliko zla, koliko bilo čega, osim "ljubavi". Razum, gdje je tu razum. Bez ulaženja u neka citiranja šta i kako treba. Jednostavno kažem. Mržnja između ovih i sličnih će prestati onda kad prestane "postojati" bog. Gdje je ovdje pravednost, nepogrešivost...... Da nema boga ne bibilo rata-ova. Možda bi ih bilo minorno. Razvoj bi bio brži. svemir bi bio daaaavno naš.... Ovako ludilo....?????
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Neznam koji bi od vjernika mogao "logično" odgovoriti. Da ne lutamo u neka davna vremena. Radi se o "ludilu". Naprimjer: Ustaše i četnici su "teški" vjernici, kršćani i hrišćani. Vjeruju u jednog istog boga. Je li moguće da bog ne vidi šta njegova "braća" po vjeri rade. Koliko mržnje,koliko zla, koliko bilo čega, osim "ljubavi". Razum, gdje je tu razum. Bez ulaženja u neka citiranja šta i kako treba. Jednostavno kažem. Mržnja između ovih i sličnih će prestati onda kad prestane "postojati" bog. Gdje je ovdje pravednost, nepogrešivost...... Da nema boga ne bibilo rata-ova. Možda bi ih bilo minorno. Razvoj bi bio brži. svemir bi bio daaaavno naš.... Ovako ludilo....?????

Black more pogodio si u sred srede.
Istorija hrišćanstva je istorija zloupotrebe vere.
Najžalosnije je kad vidiš razularenu rulju kako iznad glave maše svetom knjigom(svejedno kojom) i poziva na bilo šta.
Izvini što moram da ubacim ,ustvari neću ubaciti citat nego ću prepričati.Kada su došli da uhvate Isusa on nije dao da ga brane odnosno jednom od vojnika je izlečio odsečeno uho.
Odbacio je svako nasilje i pozivao na ljubav(dve najveće Hristove zapovesti).
Sve ono što je počinjeno pod parolom "odbrane vere" nema smisla ako nije u okviru učenja Isusovog.

I aktuelna dešavanja u Srbiji,umirovljeni Vl.Artemije i cela halabuka koji stvaraju u vezi toga je jako daleko od Hristovog učenje.
Svi ovi vikači koji brane crkvu...sve to nema veze sa Crkvom(čitaj Hristom)
 
Član
Učlanjen(a)
07.10.2010
Poruka
30
Black more pogodio si u sred srede.
Istorija hrišćanstva je istorija zloupotrebe vere.
Najžalosnije je kad vidiš razularenu rulju kako iznad glave maše svetom knjigom(svejedno kojom) i poziva na bilo šta.
Izvini što moram da ubacim ,ustvari neću ubaciti citat nego ću prepričati.Kada su došli da uhvate Isusa on nije dao da ga brane odnosno jednom od vojnika je izlečio odsečeno uho.
Odbacio je svako nasilje i pozivao na ljubav(dve najveće Hristove zapovesti).
Sve ono što je počinjeno pod parolom "odbrane vere" nema smisla ako nije u okviru učenja Isusovog.

I aktuelna dešavanja u Srbiji,umirovljeni Vl.Artemije i cela halabuka koji stvaraju u vezi toga je jako daleko od Hristovog učenje.
Svi ovi vikači koji brane crkvu...sve to nema veze sa Crkvom(čitaj Hristom)

Ali, svi ti "vikači" su imali (jedni) krunice, (drugi) krst. To su bile mase "vikača" iza kojih su stale crkve, (katolička i pravoslavna).
Pitanje je bilo : gdje je tu bog?, Gdje je tu pravednost? Gdje je bilo šta , što bi imalo veze sa razumom. Za boga bi trebalo biti u centru pažnje osim "ljubavi" kao prioritet sprečavanje zla, međusobnog ubijanja i sl. On to masovno dozvoljava. Zato treba prestati da postoji. Radi mira, radi puno toga......Zato autoru teme priznanje za ludilo..."božje"...
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Ali, svi ti "vikači" su imali (jedni) krunice, (drugi) krst. To su bile mase "vikača" iza kojih su stale crkve, (katolička i pravoslavna).
Pitanje je bilo : gdje je tu bog?, Gdje je tu pravednost? Gdje je bilo šta , što bi imalo veze sa razumom. Za boga bi trebalo biti u centru pažnje osim "ljubavi" kao prioritet sprečavanje zla, međusobnog ubijanja i sl. On to masovno dozvoljava. Zato treba prestati da postoji. Radi mira, radi puno toga......Zato autoru teme priznanje za ludilo..."božje"...
Znam da bi ti lakse bilo kada bi Bog za sve bio kriv, a ti jadnik da budes pravedan, i da ispadne da se boris za pravdu. Sa tako uskim shvatanjem i nerazumevanjem, ''kada bi te stavili na vagu, bio bi laksi nego nista.''
Prvo procitaj Boziju objavu, Sveto Pismo, pa vidi sta se u njemu od nas trazi, sta se propoveda, kakav zivot treba da vodimo, pa onda lupetaj kako se ubija u ime Boga! To sto si prihvatio sotonski karakter i stav da je za covekovu sebicnost kriv Bog, da je za to sto covek ima slobodnu volju pa je iskoriscava na najgori moguci nacin kriv Tvorac, da je kriv sto nam je dopustio ono sto zelimo, ono sto smo trazili, samo pokazuje kom gospodaru sluzis. Sta je Bogu preostalo kada vidi kom gospodaru sluzite? Pa da se povuce, On lepo kaze: „Не може човек служити два господара, јер ће једног мрзети, а другог волети или ће једног поштовати, а другог презирати. Нећете моћи служити и Богу и овом свету.''
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Prvo procitaj Boziju objavu, Sveto Pismo, pa vidi sta se u njemu od nas trazi, sta se propoveda, kakav zivot treba da vodimo, pa onda lupetaj kako se ubija u ime Boga!

Ne znam prijatelju da li to može da pomogne.
Hrišćanstvo je način života,svi ostali koji ga zloupotrebljavaju nemaju veze sa hrišćanstvom .
Žalosno je što su mnogo puta u istoriji to činili oni o kojima piše Black more.
Jedino je još žalosnije da se sve to što su ti ljudi činili pripisuje Bogu.
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Ne znam prijatelju da li to može da pomogne.
Hrišćanstvo je način života,svi ostali koji ga zloupotrebljavaju nemaju veze sa hrišćanstvom .
Žalosno je što su mnogo puta u istoriji to činili oni o kojima piše Black more.
Jedino je još žalosnije da se sve to što su ti ljudi činili pripisuje Bogu.
Pa bas iz tog razloga ja savetujem Black-a da proveri sta pise u toj knjizi zbog koje se ubija, da li u toj knjizi ima neki poziv na neduzna ubijanja, i na mnoge ratove koji su se vodili u ime Boga.
Isus je pokazao kako jedas Hriscanin treba da zivi, makar cemu treba da tezi....sve suprotno od Hristovog zivota je neznabostvo i ne moze se uporedjivati sa Bozijim poslanikom.
 
Član
Učlanjen(a)
07.10.2010
Poruka
30
Znam da bi ti lakse bilo kada bi Bog za sve bio kriv, a ti jadnik da budes pravedan, i da ispadne da se boris za pravdu. Sa tako uskim shvatanjem i nerazumevanjem, ''kada bi te stavili na vagu, bio bi laksi nego nista.''
Prvo procitaj Boziju objavu, Sveto Pismo, pa vidi sta se u njemu od nas trazi, sta se propoveda, kakav zivot treba da vodimo, pa onda lupetaj kako se ubija u ime Boga! To sto si prihvatio sotonski karakter i stav da je za covekovu sebicnost kriv Bog, da je za to sto covek ima slobodnu volju pa je iskoriscava na najgori moguci nacin kriv Tvorac, da je kriv sto nam je dopustio ono sto zelimo, ono sto smo trazili, samo pokazuje kom gospodaru sluzis. Sta je Bogu preostalo kada vidi kom gospodaru sluzite? Pa da se povuce, On lepo kaze: „Не може човек служити два господара, јер ће једног мрзети, а другог волети или ће једног поштовати, а другог презирати. Нећете моћи служити и Богу и овом свету.''

Pročitaj ponovo ovo što si napisao. Pogledaj koliko si etiketiranja upotrebio. a ne poznaješ me. Tvoje dogmatsko razmišljanje ne dozvoljava ti da razumiješ smisao onog što sam htio reći. Takvo utjerivanje straha možeš zajedno sa svojim gospodarem vršiti prema svojim ovčicama. Da bi ti bilo malo jasnije: Postavljao sam pitanja ,, kao što je i autor topica postavio: Da li je bog pravedan i nepogrešiv? Ili je sve to ludilo...amo iznosim svoje mišljenje,ako mi dozvoliš. Da se ti pitaš vjerovatno bih morao misliti kao ti ili bar slično. Pored tebe ja ne bih morao ništa misliti, ti sve znaš o meni i ko mi je gospodar i ko sam i td...

Hvala ti na potvrdi onoga što dotaknuh u pitanjima razmišljanja. A tvoj post odiše začinjenim izmišljotinama i pritajenom mržnjom prema mogućnosti da ti nisi u pravu. Meni je jasno da ti nećeš još dugo moći razumjeti svijet van tvojih dogmi. Zato ti šaljem energiju začinjenu pozitivnim vibracijama i moje razumijevanje za tvoje isčitavanje nepostojeceg.
 
Natrag
Top