Da li Božić ima svoje poreklo u paganskim običajima

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kada ti sve objektivno i trezveno sagledavaš, onda ti neće biti teško navesti nekoliko primjera gdje se ljudi sokom oblokavaju. Daj da vidimo i to.?

Kontekst upotrebe i vrsta vina u bibliji je već dat u temi o pričesti.

Kada Isus uskrsnu? Što piše, kada se sveti Pavao sasta s kršćanima na lomljenje kruha?

Apostol Pavle pa ni samm Hristos nigde ni jednom zapovesti ne upućuju da Hrišćani treba da slave Nedelju naspram Subote.
Subota je 4 zapovest a ne Nedelja.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Kontekst upotrebe i vrsta vina u bibliji je već dat u temi o pričesti.

OK, i gdje tamo piše da su se sokom oblokavali?

Apostol Pavle pa ni samm Hristos nigde ni jednom zapovesti ne upućuju da Hrišćani treba da slave Nedelju naspram Subote.

Kršćanima ne treba zapovijed, kršćani slave Boga iz zahvalnosti.

Subota je 4 zapovest a ne Nedelja.

To je zapovijed Židovima, a ne kršćanima. Sveti Pavao, pišući kršćanima Kolosa, kaže da je subota sjena.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
OK, i gdje tamo piše da su se sokom oblokavali?.
Rekoh, idi na temu pričesti i imaš kompletno objašnjenje.

Kršćanima ne treba zapovijed, kršćani slave Boga iz zahvalnosti.?.

Ako nema zapovesti onda je tu sve jasno.

Pobrkao si pojam zahvalnosti.
Hrišćanin ne može odati Bogu zahvalnost ulaskom u kompromis sa nečim što on nije dao kao zapovest i što ima vrlo sumljive elemente i poreklo.

To je zapovijed Židovima, a ne kršćanima. Sveti Pavao, pišući kršćanima Kolosa, kaže da je subota sjena.

Greška.

U bibliji poiše da je Subota data ne samo Jevrejima - već i tuđinima ( neznabošcima - nejevrejima ).
Subota je deo večnog nepromenjivog zakona, i uslađivanje života i ponašanja u skladu sa zapovestima je jedan od glavnih biblijskih uslova spasenja zapisanih u novom zavetu.

Pavle ni na jednom mestu Subotu nije nazvao Senom, već je rekao da su sen - TIPOS žrtve paljenice koje su se prinosile za kakav praznik, za mladine, i za Subote, u vreme ovih praznika i Subota.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Rekoh, idi na temu pričesti i imaš kompletno objašnjenje.

Da su se sokom oblokavali!?

Pobrkao si pojam zahvalnosti.
Hrišćanin ne može odati Bogu zahvalnost ulaskom u kompromis sa nečim što on nije dao kao zapovest i što ima vrlo sumljive elemente i poreklo.

Zašto se onda sveti Pavao s kršćanima u prvi dan tjedna okuplja na lomljenje kruha? Da nije i Pavao zabrazdio? Tebi su, izgleda, svi zabrazdili osim tebe i Jelene.

U bibliji poiše da je Subota data ne samo Jevrejima - već i tuđinima ( neznabošcima - nejevrejima ).
Subota je deo večnog nepromenjivog zakona, i uslađivanje života i ponašanja u skladu sa zapovestima je jedan od glavnih biblijskih uslova spasenja zapisanih u novom zavetu.

Piše da je samo Židovima data. Čak i ne svim Židovima. Čitaj, lijepo ti piše u Bibliji.

Pavle ni na jednom mestu Subotu nije nazvao Senom, već je rekao da su sen - TIPOS žrtve paljenice koje su se prinosile za kakav praznik, za mladine, i za Subote, u vreme ovih praznika i Subota.

Nemoj izmišljati. Pavao točno piše da je subota sjena. Što se blamiraš pred ljudima koji ovo mogu vrlo lako provjeriti?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne sokom, već grožđanim sokom koje je kod Jevreja bilo omiljeno piće, a koji se spravljao na različite načine.

Subota je data preko židova svim narodima

ZAPOVEST O SUBOTI NAMENJENA SVIM NARODIMA

"Ovako veli Gospod: pazite na sud, i tvorite pravdu, jer će skoro doći spasenje moje, i pravda će se moja objaviti.
Blago čovjeku koji tako čini, i sinu čovječijemu koji se drži toga čuvajući subotu da je ne oskvrni, čuvajući ruku svoju da ne učini zla.
I neka ne govori tuđin koji pristane uz Gospoda: Gospod me je odlučio od svoga naroda; i neka ne govori uškopljenik: gle, ja sam suho drvo.

Jer ovako veli Gospod za uškopljenike: koji drže subote moje i izbiraju što je meni ugodno, i drže zavjet moj,
Njima ću dati u domu svom i među zidovima svojim mjesto i ime bolje nego sinova i kćeri, ime vječno daću svakome od njih, koje se neće zatrti.
A tuđine koji pristanu uz Gospoda da mu služe i da ljube ime Gospodnje, da mu budu sluge, koji god drže subotu da je ne oskvrne i drže zavjet moj,

Njih ću dovesti na svetu goru svoju i razveseliću ih u domu svojem molitvenom; žrtve njihove paljenice i druge žrtve biće ugodne na oltaru mom, jer će se dom moj zvati dom molitve svijem narodima" ( knjiga proroka Isaije 56. 1-7 )


Pobrkao si pojmove i pomešao ih.

U kontekstu biblije SEN ili TIPOS - predslika Hristovog tela nije zakon ili bilo koja zapovest, već žrtve koje su u svojoj simbolici predstavljale Hrista.

Taj tekst u Kološanima u skladu sa načinom pisanja onoga vremena govori da niko ne treba da osuđuje Hrišćane zašto ne prinose jestive i naljevne žrtve " za kakav praznik, za mladine, i za Subote, odnosno u vreme kakvog praznika, nladina i Subota"

Dakle, za neupućenog ovaj tekst može da predstavlja jezičku varku, ako se ne poznaje kontekst, i suština ovog teksta.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Ne sokom, već grožđanim sokom koje je kod Jevreja bilo omiljeno piće, a koji se spravljao na različite načine.

Znači, ostaješ pri tvrdnji da su se grožđanim sokom oblokavali. OK, meni je sve jasno, ja sam samo htio da svi mogu jasno i točno vidjeti tvoju tvrdnju.

Pobrkao si pojmove i pomešao ih.

U kontekstu biblije SEN ili TIPOS - predslika Hristovog tela nije zakon ili bilo koja zapovest, već žrtve koje su u svojoj simbolici predstavljale Hrista.

Taj tekst u Kološanima u skladu sa načinom pisanja onoga vremena govori da niko ne treba da osuđuje Hrišćane zašto ne prinose jestive i naljevne žrtve " za kakav praznik, za mladine, i za Subote, odnosno u vreme kakvog praznika, nladina i Subota"

Dakle, za neupućenog ovaj tekst može da predstavlja jezičku varku, ako se ne poznaje kontekst, i suština ovog teksta.

Samo ti citiraj Pavlove riječi, zašto se ustručavaš? Citiraj Kol 2,16-17.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da, grožđanim sokom, ali ne imajući pri tome kafansku svest i način konzumiranja alkohola jednog alkoholičara koji ne može da zamisli slavlje ili obred večere bez vina.

Čitam Kološanima u kontekstu koji sam dao.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Da, grožđanim sokom, ali ne imajući pri tome kafansku svest i način konzumiranja alkohola jednog alkoholičara koji ne može da zamisli slavlje ili obred večere bez vina.

Ne trebaš ti dodatno pojašnjavati. Dovoljno je da si ustvrdio da su se grožđanim sokom oblokavali.

Čitam Kološanima u kontekstu koji sam dao.

Nisam tražio da pročitaš Kol 2,16-17, nego da citiraš. Nešto izbjegavaš svetopisamski tekst.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
"Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ( JESTIVE I NALJEVNE ŽRTVE ).. ( KOJE SU SE PRINOSILE ) ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote; ( U VREME KAKVOG PRAZNIKA, U VREME MADINA I SUBOTA )
Koje je sve bilo sen od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo"


JELO I PIĆE SU JESTIVE I NALJEVNE ŽRTVE

"Ovim pokazivaše Duh Sveti da se još nije otvorio put svetih, dokle prva skinija stoji;
Koja ostade prilika za sadašnje vreme, u koje se prinose dari i žrtve, i ne mogu da se svrše po savesti onog koji služi.
Osim u jelima i pićima, i različnom umivanju i pravdanju tela, koje je postavljeno do vremena popravljenja.
Ali došavši Hristos, poglavar sveštenički dobara koja će doći, kroz bolju i savršeniju skiniju, koja nije rukom građena, to jest, nije ovog stvorenja,
Ni s krvlju jarčijom, niti telećom, nego kroz svoju krv uđe jednom u svetinju, i nađe večni otkup.
Jer ako krv junčija i jarčija, i pepeo juničin, pokropivši njom opoganjene, osvećuje na telesnu čistotu;
A kamoli neće krv Hrista, koji Duhom Svetim sebe prinese bez krivice Bogu, očistiti savest našu od mrtvih dela, da služimo Bogu Živom i Istinitom?"
( Jevrejima 9. 8 - 14 )
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
"Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ( JESTIVE I NALJEVNE ŽRTVE ).. ( KOJE SU SE PRINOSILE ) ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote; ( U VREME KAKVOG PRAZNIKA, U VREME MADINA I SUBOTA )
Koje je sve bilo sen od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo"

Zašto ti dodaješ biblijskom tekstu ono što ne piše? :mig: Ajde ponovo, ali ozbiljno, citiraj svetog Pavla.
 
Natrag
Top