Crvena i Crna Ribizla

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Tokom prve dve godine, nizak nivo N je obično dovoljan kada je u okviru 11,5 g čistog N po žbunu (115 g 10-10-10 min. đubriva, 55 g amonijum sulfata, 25 g urea-e) primenjen nakon otprilike 4 nedelje nakon sadnje. Procenat azota u uobičajenim veštačkim đubrivima prikazan je u tabeli.
Testiranje zemljišta može da pokaže da primena azota nije neophodna u godini sadnje, naročito kod težih zemljišta.
PG022_9_03.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Slika: Nedostatak kalijuma - početna faza.
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG022_9_04.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Ribizla za optimalan rast traži umerenu količinu azota, ali zato su potrebe za kalijumom velike.
Nedostatak kalijuma zapažamo kao uvijanje rubova listova. Poželjno je svake godine dodati u jesen mineralno đubrivo NPK 5-20-30 S, 20 g po sadnici. Ovakav oblik đubriva sadrži sumpor umjesto hlora, što je važno jer ribizla ne podnosi hlor. Zemljište ispod sadnica poželjno je nastirati kompostom ili slamom kako bi se duže očuvala vlaga i spriečio rast korova. Na taj način i izbegavamo redovno okopavanje koje je nepoželjno jer je koren ribizle plitak i lako se ošteti.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Suzbijanje korova
Suzbijanje korova pre sadnje i odžavanje mladog zasada bez korova je od presudnog značaja za uspostavljanje visoko produktivnog zasada. Koren ribizle je plitak, i pored korova teško dolazi do hranljivih materija i vode. Prisustvo korova takođe umanjuje dejstvo mera za suzbijanje štetočina i ometa berbu. Obezbedite da prostor oko sadnice (u prečniku od 1 m) bude bez korova, što se može postići kombinovanjem obrade, malciranja i primene herbicida
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Plitka obrada zemljišta (2,5 do 5 cm dubine) može se primeniti naročito u međurednom prostoru za suzbijanje mnogih korova. Međutim, preterana obrada može se negativno odraziti na strukturu zemljišta i dovesti do erozije i stvrdnjavanja zemlje. Treba biti naročito oprezan pri obradi zemljišta u neposrednoj blizini sadnice, da se ne bi oštetio koren. Kod obrade prostora unutar reda, mehanička obrada se može dopuniti primenom različitih materijala za malciranje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Može se koristiti organski malc, kao što su strugotina, piljevina, kora ili kompost od otpadaka koji treba naneti u sloju debelom do 10 cm. Naročito treba obratiti pažnju kod suzbijanja višegodišnjih korova, posebno onih koji se prepliću sa korenjem ispod površine zemlje, jer se oni mogu brzo raširiti i na organski malc. Korišćenje ovih preparata može dovesti do nedostatka azota u sadnicama, pošto se mikrobi koji razlažu preparat „bore“ sa biljkama za raspoložive količine azota. Treba obratiti pažnju na prihranu sadnica kako bi se ovo izbeglo.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Alternativno se može koristiti plastična folija ili trake od tkanine koje se rasprostiru preko reda ili leje. Ovaj postupak koristi se uglavnom kada se žbunovi ribizle gaje individualno, ili u kordunicama, kod gajenja crvene ribizle. Crna ribizla, koja se bere ručno, takođe se može uzgajati individualno u žbunu, što je uobičajenije od gajenja u sistemu glejnog horizonta, koji se primenjuje kod mehanizovane berbe. Korišćenje plastične folije se pokazalo kao praktičnije, i istraživanja ukazuju na prednosti ovog sistema u pogledu prinosa, sa ili bez jalovog ugara u međurednom prostoru. Trake od tkanine se mogu koristiti, ili samostalno ili u kombinaciji sa malcem koji stoji kao prepreka širenju korova. Obično su skuplje, ali propuštaju kišu i izdržljivije su od plastičnih traka.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Održavanje međurednog prostora
Uobičajeno je da međuredni prostor ostane nezasađen i bez korova, ili se na njemu mogu zasaditi višegodišnji ili sezonski usevi kasnije u godini podizanja zasada. Zasađivanje površinskih useva usporava rast korova, umanjuje eroziju i oticanje hemijskih materija iz zemljišta i suzbija pojavu određenih bolesti i štetočina. Površinski usevi takođe utiču na poboljšanje kvaliteta zemljišta i povećanje sadržaja organskih materija i, generalno, doprinose održavanju i privlačnijem izgledu zasada. Međutim, neka istraživanja ukazuju da primena jalovog ugara doprinosi povećanju prinosa.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Mešavina združenih useva (trave roda Festuca (vijuk), višegodišnja ražna trava (Lolium perenne) i prava livadarka (Poa pratensis) najbolja su kombinacija koja obezbeđuje dugotrajnost zemljišta, nisku potrošnju hranljivih materija i vode, i lako održavanje višegodišnjih useva, iako se vijuk, detelina ili obična trava mogu sejati samostalno.
Treba se truditi da višegodišnji usevi ne zađu u red, sa tendencijom preuzimanja vode i hranljivih materija od žbuna maline. Površinske useve treba redovno kositi, kako bi se ovo sprečilo.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Sezonski površinski usevi, kao što su raž, ražne trave i ječam takođe se svake godine mogu posejati između redova, i tada služe kao prirodni malc. Pre ponovne setve u narednoj godini ovi se usevi mogu plitko posejati, kako bi se izbegla eventualna oštećenja korenovog sistema ribizle.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Slika: Lolium perenne.
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG022_9_05.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Slika: Poa pratensis.
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG022_9_06.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Natrag
Top