Crvena i Crna Ribizla

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Siva plesan (Botrytis cinerea)
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG022_10_18.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Obrazuje pepeljasto-mrku masu gljivica koja je karakteristična za obolele plodove, mada može zaraziti čitavu biljku. Žbunovi sa većom bujnošću i slabom ventilacijom su naročito osetljivi na ovo oboljenje. Zaražene biljke manje su bujni, i pojava ovog oboljenja može dovesti do potpunog propadanja biljke. Suzbijanje sive plesni zahteva integrisan pristup (uključujući i agrotehničke mere kojima se povećava protok vazduha u žbunu), redovnu berbu, uključujući i berbu zaraženih plodova, kako bi se smanjio stepen zastupljenosti primarnih izazivača zaraze, primenu fungicida tokom perioda vlažnijeg vremena. Višestruki fungicidi efikasni su u suzbijanju ovih gljivica, odnosno fenheksamid, mešavina ciprodinila i fludioksonila, iprodion, piraklostrobin, mešavina piraklostrobina i boskalida i mešavina kaptana i fenheksamida. Prvi tretman treba obaviti u vremenu početka cvetanja (5-10%). Tretman treba ponoviti još dva puta, u intervalu od 14 dana, naročito ukoliko je period cvetanja vlažan. Ne zaboravite da smenjuje preparate da bi se izbegla pojava rezistentnosti gljivica.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Truležnica žila (Armillaria mellea)
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG022_10_19.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Česta pojava na tek očišćenim parcelama pod šumom. Ova gljivica ima širok spektar biljaka domaćina, uključujući veliki broj voćnih i divljih vrsta. Napada koren, a zaražene biljke gube vitalnost, novi prirast izostaje, i postepeno propadaju, a ishod je fatalan. Tokom jeseni, pečurke boje meda (mednjače) se obično pojavljuju pri osnovi zaraženih biljaka. Na korenovom sistemu uočljive su trakaste gljivicne forme. Ova gljivica se može održati na korenu izvadenog žbuna i nekoliko godina. Suzibijanje je usko povezano sa eliminisanjem zaraženih žbunova i sadnjom vrsta koji nisu biljke domaćini ove gljivice.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Trulež korenovog sistema (Phytophthora sp.)
Se često javlja na vlažnim parcelama, sa slabo dreniranim zemljištem. Simptomi su slabi, kržljavi izdanci, listovi su sitni i žuti, a mogu biti i ukovrdženi po obodu. Zaraženi izdanci venu i propadaju pre berbe. Pošto se izvade iz zemlje kruna i koren mogu biti potpuno sasušeni. Suzbijanje ovog oboljenja zahteva integrisan pristup, pri čemu su formiranje izdignutih leja (zbog drenaže) i korišćenje otpornih sorti dva najvažnija faktora. U pogledu suzbijanja hemijskim sredstvima, najefikasnije je u proleće i leto zemljište zasada natopiti mefanoksamom. Folijarna primena fosetil-Al-a u proleće, kada se obrazuje novi prirast, takođe može dati rezultate.
PG022_10_20.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Kod virusa reverzibilne inverzije biljka normalno rađa, ali tokom 2 – 3 godine prinosi naglo opadaju. Površina listova napadnutih ovim virusom je ravnija, sa mnogo manje naglašenim usekom između basal lobes nego što je slučaj kod normalnih listova. Ovi listovi takođe imaju manji broj glavnih lisnih nerava, a i manje su nazubljeni. Pravo vreme za pregled izduženih izdanaka (ne onih duž plodova). Ovo oboljenje prenosi grinja ribizlinog pupoljka (pogledati gore), ali je pojava moguća i bez očiglednih simptoma koje ostavlja ova grinja. Ovo oboljenje ne može se izlečiti, tako do se zaražene sadnice moraju izvaditi i ukloniti. Nove sadnice treba nabaviti iz pouzdanog rasadnika koji prodaje sadnice ispravnog zdravstvenog statusa. Virusi kao što su virus mozaika, virus prugavosti nerava, virus šarenila i drugi mogu izazvati gubitak prinosa većih razmera u zaraženim zasadima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Vektori ovih virusa su vaši, cikade i grinje. Kada sadnica jednom oboli od virusnih oboljenja nikakvi tretmani ne daju rezultate. Mere koje treba primeniti je korišćenje sadnog materijala ispravnog statusa i kontrola vektora virusa. Zaražene sadnice treba eliminisati i uništiti kako se oboljenja ne bi proširila na zdrave sadnice.
PG022_10_21.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
SUZBIJANJE KOROVA
Suzbijanje korova uključuje primenu kako agrotehničkih mera održavanja zemljišta tako i primenu hemijskih preparata. Malciranjem prostora u redu, konstantnim gajenjem površinskih useva u međurednom prostoru i ručnim plevljenjem može se, do izvesne granice, smanjiti potreba za značajnijom primenom hemijskih preparata.
Međutim, za suzbijanje korova u zasadu ribizle postoji veliki broj herbicida. Oni se mogu svrstati u više kategorija, u zavisnosti od toga na koje su korove usmereni (širokolisni nasuprot travama), u zavisnosti od vremena primene (pre pojave korova nasuprot onima koji se primenjuju nakon pojave korova) i specifičnosti (širokog spektra nasuprot onih namenjenih za određene korove).
PG022_10_22.jpg
 
Natrag
Top