Crvena i Crna Ribizla

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Mlade stenice (Poecilocapsus lineatus)
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG022_10_03.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Sitne, sa sjajnim telom crvene boje i mrkim pegama Imago je oko 8 mm dug, telo mu je svetlo žuckaste boje, a na leđima ima 4 pruge. Pojavljuje se krajem proleća na vrhovima prirasta, gde iz mladog lišća isisavaju biljni sok. Mesto na kome se insekt hrani tamni i vremenom uglavnom otpada. Jaja prezime na vrhovima mladih rodnih grana. Ovaj insekt suzbija se primenom dormantnih ulja u proleće.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Ribizlin savijač (Synanthedon tipuliformis)
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG022_10_04.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Odrastao insekt, nema šare ni pruge na krilima, boja mu je plavocrna, a ima žute pruge koje nalikuju prugama koje imaju osice. Pojavljuju se krajem proleća. Ženka jaja polaže na izdancima. Larve se uvlače u izdanak, čime ga oslabljuju i čine da lišće počinje da žuti i vene, verovatno krajem leta i u jesen. Larve prezime u tunelima koje su napravile u izdanku. Crvena ribizla je osetljivija na ovu štetočinu od crne ribizle. Rezidba i uništavanje zaraženih izdanaka je najuobičajenija agrotehnička mera u suzbijanju ove štetočine. Sistemski insekticidi mogu biti efikasni kada se primenjuju na larve, mada se mere suzbijanja mogu usredsrediti i na odrasle insekte ukoliko se otkriju pre izleganja.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Pregalj (Tetranychus urticae)
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG022_10_05.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Prezimi kao odrastao insekt na korovu ili biljnim ostacima pri dnu izdanaka. Pregalj je veoma sitan insekt (0,5 mm), svetle boje, ima 8 nogu i tamnu pegu sa svake strane. Hrani se na naličju lista, što prouzrokuje pegavost gornje površine lista. Oštećenja se uglavnom javljaju u delovima parcele sa nedovoljno vlage, naročito kada je leto vrlo toplo i sa malom količinom padavina. Primena visokih doza azotnog đubriva može stimulisati rast mladih izdanaka sa sočnim lišćem koje je meta pregalja. Heksitijazoks je usmeren na eliminisanje jaja i mladih pregalja, a može se primeniti u ranoj fazi razvoja zaraze. Bifenazat se takođe primenjuje u kontroli ove štetočine, nakon berbe. Biološka kontrola koja podrazumeva primenu grinja predatora je takode moguća, čemu se može pridodati međuredno sejanje površinskih useva koje nastanjuju predatori.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Ribizlin crv (Nematis ribesii)
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG022_10_06.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Larve ovog insekta su duge, često sa tamnim pegama, a zelenkaste su boje. Hrane se na rubovima listova, i mogu u potpunosti da dovedu do defolijacije kada su prisutne u velikom broju. Odrastao insekt je crne boje, žuckastog abdomena. Larve se mogu suzbijati malationom ili nekim sličnim insekticidom. Tokom jedne godine ovaj insekt može razviti više generacija, i to velikom brzinom, što zahteva disciplinovanost u merama suzbijanja
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Pivac (Popillia japonica)
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG022_10_07.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Insekt koji se hrani na korenu biljke i može uticati na njenu bujnost. Odrasli insekti skupljaju se u velikom broju u vreme parenja i hrane se svim delovima biljke, oštećujuci listove i grozdove sa bobicama. Primena insekticida kojima se natapa zemlja može redukovati zastupljenost ove štetočine, mada oni uglavnom dolaze sa drugih biljnih vrsta u okruženju. Naleti pivaca su obično periodičnog karaktera, tako da se odrasli insekti mogu suzbijati malationom ili nekim sličnim insekticidom.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Grinja ribizlinog pupoljka (Cecidophyopsis ribis)
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG022_10_08.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG022_10_09.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Vektor virusa reverzibilne inverzije ribizle, i neophodno je suzbijanje ovog insekta. Grinje se hrane pupoljcima i lišćem, uzrokujući deformisan oblik listova i sitne guke na njima. Krupnije guke se mogu obrazovati i na izdancima, a pupoljci postaju uvećani („bolest krupnih pupoljaka“) usled hranjenja insekta. Zaržene biljke treba obeležiti i eliminisati kako bi se sprečilo širenje ovih grinja i virusa koji prenose.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Sitna mušica koja prouzrokuje uvrtanje vrhova mladih rodnih izdanaka u kojima se nalaze sićušne narandžaste ili bele larve (3 mm). Kod listova se može primetiti prestanak rasta i razvoja. Period mirovanja provode u zemljištu u obliku lutke, a pojavljuju se u proleće kada ženka izlegne jaja na mladom prirastu. Tokom jedne godine ona može da izlegne i više generacija. Prirodni predatori, kao što su Orius laevigatus i O. Majusuclus, kao i osa predator Platygaster demades mogu, do izvesne mere, da suzbiju pojavu ove štetočine. Na manje osetljivim sortama, kao što su Ben Sarek, Ben Connan i Ben Nevis retko se dešavaju veći problemi sa ovom štetočinom. Uklanjanjem malca krajem sezone kako bi se predatorima obezbedio pristup u zemljište može da potpomogne suzbijanju. Na parcelama na kojima je tokom ranijih sezona uočeno prisustvo ove štetočine može se primeniti bifentrin ili malation, u periodu pre vremena cvetanja. Da bi se suzbili odrasli insekti koji se pojavljuju u proleće treba primeniti insekticid pri dnu izdanka. Novi hemijski preparat Spinosad takođe je efikasan u suzbijanju ove štetočine.
 
Natrag
Top