Citati književnih dela

que te vayas con el viento, como siempre
LEGEND
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
5.276
“Ne mogu ja - kaže - dobri čovječe, ozdraviti, jer ja i nisam bolestan, nego sam ovakav, a od sebe se ne može ozdraviti.”

― Ivo Andrić, Prokleta avlija
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Malo cudan decko, ovaj Sergej, uzimajuci u obzir da je pricao o muskarcu, a pogle ovo, bez mudrovanja.

"Ukoliko želite da naučite osnovne principe praktične alhemije,
možete ih naći u ovom čudesnom i nevelikom priručniku. Nijedna
druga knjiga iz ove oblasti, za sve godine mog izučavanja, nije mi
ni izbliza bila tako jasna i korisna. Da sam na nju naleteo četrdeset
godina ranije, našao bih da je mnogo za nimljivija i prosvetljenija
od prevelike i glomazne knjige gđe Atvud (Atwood) na kojoj sam
započeo svoje duhovno kaljenje. Proučavajte je - i pokušajte da izvedete
opisane procese. Praksa je mnogo zahvalnija i prosvetljenija
od jalovog umovanja. Ora et labore. Istražuj i radi - ali radi. Bez
toga se ne može čak ni početi. A ova knjiga opisuje kako početi sa
radom, i kojim sredstvima."
Izrael Regardije

ALHEMIČARSKI PRIRUČNIK
Frater Albertus
 
Član
Učlanjen(a)
06.08.2010
Poruka
169
,,Нема Бога у мишјој рупи'' - Чарлс Буковски.
,,Радозналост је убила мачку али то није омело кују да рови по смећу'' - Санчез Абули
,,Не вјерујем женским сузама, поготово ако теку изнад голих сиса'' - Лони Конорс
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
27.05.2013
Poruka
1.908
ycdzx8s.jpg




JDYrBvT.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
27.01.2011
Poruka
306
Jedne noći, Igor ga zove u pomoć: hoće da se ubije. Eduard odlazi na drugi kraj Moskve kako bi ga odvratio, i zatiče ga očigledno pijanog. Razgovaraju. Uz mnogo suza, Igor mu objašnjava kako se više ne zavarava, kako oseća i zna da je drugorazredan slikar. Eduard stvar shvata ozbiljno: čak i ako se čovek ne ubije - a Igor se neće ubiti- strašno je kad postane svestan da je drugorazredan umetnik i možda drugorazredno biće. Toga se on, Eduard, najviše na svetu plaši. A što je najstrašnije, dodaje, Igor je kad govori o sebi, u pravu. Budućnost i tržište potvrdiće: bio je najbolji među momcima, ali drugorazredan, pa čak i trećerazredan slikar.



*iz knjige "Limonov"- Emmanuel Carrere
 
Učlanjen(a)
30.03.2014
Poruka
968
Ono što nas najneposrednije usrećuje jeste vedrina uma. Ova osobina je sama sebi nagrada. Zato bi razvijanje vedrine u sebi valjalo staviti ispred svih težnji!

Artur Sopenhauer
 
Član
Učlanjen(a)
27.01.2011
Poruka
306
Pilar: Hladan si kao oni pejzaži koje si nekada slikao. One zaleđene pustoline. Ti nemaš srca, Fransisko Falkone. Prazan si, hladan si i ubica si.

Fransisko Falkone: Ja sam ti to odavno priznao.

P: ...Nikada nije trebalo da dopustim da me te ledene tvoje ruke dotaknu. Ti si zver. Ti si pravi monstrum. Kosti su mi se sledile kad sam te danas videla kako se igraš sa decom, jer to si ti, to je ono što...
-------
Zar si mislio da ja tačno ne znam šta radiš? Ali ni to me nije zaustavilo, Fransisko. Nikada me to ne bi sprečilo da uživam u istinskoj strasti šoveka koji u jednoj jedinoj dlaci na glavi ima više genijalnosti nego ti u celoj toj praznoj duši.
-------

F.F. : Prekardašila si, Pilar.

P: Prekardašila sam, je li? Ja sam majka tvoje dece. I kažem ti šta si i ko si. Neveran si. Sodomit. Hajde, reci da nisi?
-------
Sve ja čujem. Sve do mene dođe. I sve znam, Fransisko. Znam i zbog čega si me uzeo za ženu, ti, bezdušna zveri.

F.F. : Zbog čega sam te uzeo za ženu?

P: Zato što si mislio da mogu da hranim tvog genija, da će sa mnom sve ići kao po loju. Ali genije je, Fransisko, Božji dar. Tebi je to bilo ponuđeno. Nakratko si ga osmotrio. I uzeo. A šta si onda s tim uradio? Prodao si ga. I zato ti se Bog više nije vraćao. Prepoznao je u tebi kurvu.

F.F. : Ćuti! Ćuti! Ćuti!

P: NE, NE, NE i NE! Ovo je kraj Fransisko Falkone. Sve ima da čuješ. Darivan si vidom genija. Naročito vidom. Dozvoljeno ti je da zagledaš u samu suštinu, a ti si se prema tome poneo kao prema običnom novčiću. Kad sam ti se vratila, o kako si jadan bio! Kako zahvalan samo! MUZA ti se vratila. I ti si tražio ponovo da pogledaš, da vidiš, ali - zato što si takav kakav si-nisi mogao da vidiš oono što je unutra. Samo si površno video. A POVRŠINU SVAKO VIDI. Po arapskoj četvrti kreče svaki dan.

F.F. : Neću ovo više da trpim. Ćuti. Pilar.
-------

P: ...zaato što je neki siromašni mladić, Arapin iz Rifa, uspeo da produži tamo gde si ti stao, gde si omanuo...
Njegovo delo nije bilo na prrodaju. Ono je bilo između njega i Tvorca. Tog se načela drzao. U tome je bila njegova moralnost. Ne možeš prodati DAR DA VIDIŠ onome ko najviše ponudi.




*iz knjige "Slepi šovek iz Sevilje" - Robert Wilson

 
Natrag
Top