Citati književnih dela

Učlanjen(a)
30.03.2014
Poruka
968
Glavna stvar u životi je ljubav, a voleti se ne može ni u prošlosti ni u budućnosti.Voleti se može samo u sadašnjosti.

Tolstoj
 
Učlanjen(a)
06.09.2014
Poruka
18
Čemu bi uopšte život trebalo da vodi? Kad već hoćeš da čuješ šta mislim o tome, reći ću ti: samo bez aplauza, molim!
Neću da utucam ovaj svoj životić u nekom neprestanom čekanju. Šta radiš celog bogovetnog dana, samo nešto čekaš? Platu, večeru, proleće, letovanje, zimu, da provri ručak, da se ugreje peć, maturu, pa fakultet, pa muža, pa decu, pa unuke, pa kišu, pa sunce, pa da prestane vetar, pa da otplatiš kredit, pa da ti se očiste dosadni gosti iz kuće, pa da poče predstava, da počne neka televizijska masaža – i šta si radio? Ništa! Neprestano si nekog đavola čekao i on je stvarno stigao jednog dana, taj đavo, mislim, ali bilo je već kasno.
Hoću da mi se sve dešava odmah. Evo sada! Hoću da ćutim i slušam muziku koja mi se dopada i da ništa ne čekam, već samo da postojim, tako nekako – da osećam ruke, noge, zube, nepce, kosu; jednom rečju hoću da baš sad živim, ako si razumeo šta hoću da kažem?
Momo Kapor
 
Učlanjen(a)
06.09.2014
Poruka
18
" Научио ме је да су сузе зачин животу. Као маслиново уље. Као со. Да је смех зачин животу. Учинио је да спознам да човек мора да воли. Да се нада. Да се бори. Да су победе и порази само путокази. Да се срећа и несрећа непрестано смењују, као лето и зима, као дан и ноћ."
( "Сјај у оку Звезде" )
 
Učlanjen(a)
30.03.2014
Poruka
968
Čemu bi uopšte život trebalo da vodi? Kad već hoćeš da čuješ šta mislim o tome, reći ću ti: samo bez aplauza, molim!
Neću da utucam ovaj svoj životić u nekom neprestanom čekanju. Šta radiš celog bogovetnog dana, samo nešto čekaš? Platu, večeru, proleće, letovanje, zimu, da provri ručak, da se ugreje peć, maturu, pa fakultet, pa muža, pa decu, pa unuke, pa kišu, pa sunce, pa da prestane vetar, pa da otplatiš kredit, pa da ti se očiste dosadni gosti iz kuće, pa da poče predstava, da počne neka televizijska masaža – i šta si radio? Ništa! Neprestano si nekog đavola čekao i on je stvarno stigao jednog dana, taj đavo, mislim, ali bilo je već kasno.
Hoću da mi se sve dešava odmah. Evo sada! Hoću da ćutim i slušam muziku koja mi se dopada i da ništa ne čekam, već samo da postojim, tako nekako – da osećam ruke, noge, zube, nepce, kosu; jednom rečju hoću da baš sad živim, ako si razumeo šta hoću da kažem?
Momo Kapor
Razumio sam, uh,uh...
 
Učlanjen(a)
06.09.2014
Poruka
18
Ko će znati vremenu kraj, vetru put, tišini ime,
I šta je to što meni podgriza misli i razara san?
I.Andrić
 
Učlanjen(a)
06.09.2014
Poruka
18
Slučajno smo se sreli, namerno ćemo se rastati. Izmenjali smo reči i osećanja. I ostali isti. Idemo iz dva i u dva pravca.
Zato smo se možda i sreli. I da idemo u istom pravcu ne verujem da bi nam bilo lepše; on bi bio sam i ja bi bila sama, ako su ljudi isti šta vredi što su zajedno.
 
que te vayas con el viento, como siempre
LEGEND
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
5.276
Meša Selimović

"Je li to mudrost, da ne očekujemo mnogo ni od sebe ni od drugih? Je li to gubitak ili dobitak, ako saznamo pravu mjeru, svoju i tuđu? Gubitak je što je ta mjera sitna, a dobitak što ne tražimo više."
(Tvrđava)
 
que te vayas con el viento, como siempre
LEGEND
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
5.276
"Чекам те често у нашем кутку среће, где облак ничега врло смело влада. Свестан сам да смо ти и ја нешто што не броји заласке љубави. Нити смо зрели да будемо једно, нити смо млади да будемо далеко.
Два драга камена, различитих боја, одрасла у некаквим дивљим рекама.
Ако ме икада сретнеш у неком другом животу где ћемо бити ватра и вода, осетићеш ону тајну залиху свега што је у нама живело до тог момента сусрета и схватићеш да сам све ово написао, јер си ти исто што и ја. Рањена душа без себи блискога."
А. Терзић: Преко пута - истина
 
Učlanjen(a)
30.03.2014
Poruka
968
Sve knjige na svijetu trebalo bi da budu knjige utjehe,toliko ima nesrećnih na svijetu. (Jovan Dučić)
 
Natrag
Top