ČISTA i NEČISTA HRANA (3.Mojs.11) - Da li i dalje važi za Hrišćane?

Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Vec je objasnjeno da je ovo samo parabola koju su Jevreji doneli iz Vavilona, i Isus se njome posluzio da bi iz nje izvukao odredjene duhovne pouke.

То сте имали "визију"? Још кад би неко поверовао у све те глупости, а на жалост и верује, онда је тешко уопште се трудити у расправи. Ту лека нема. Као да убеђујеш људе који верују у Јетија да је он не постоји. Тако и ви верујете у те бајке које су вам напричали.

Izraz Gehena oznacava vatru koja ce prilikom poslednjeg suda pasti na bezbozne, a nije mesto u kome ce se bezbozni vecno muciti.

Кажем ја да сте ви Њу ејџ секта. Још само фали да верујете у медитацију и реинкарнацију. Бог је љубав и пакла нема. Вечно не значи вечно (јер се вама тако чини престрого и нехумано), што значи да и вечни живот није вечан.

А Гехена и Хадес као термини су већ објашњени, тако да је задивљујуће како се правиш после толико времена као да ти раније нисам затворио "уста" да не манипулишеш. Већ смо једном то прошли, па си се правио блесав као да се ништа није десило. Нисмо ми више наивни људи које ви "обрађујете" на вашим "предавањима". Још се, сирома, надаш да ћеш некога збунити са толиким познавањем шта је Христос мислио и како нешто није што јесте.

Ваше време саблазни ће ускоро проћи, имате још врло мало времена, сви ви пророци и видовњаци. Што се човек више уздиже и показује као Христосов посланик већа ће му одговорност бити на Суду. Самим тим и већа казна. А ако је казна кратка смрт како ви тврдите, онда ту категоризације казне нема, а то се противи речима из Новог завета. Јер управо се у Новом завету спомиње мања и већа казна. А вечно значи - вечно. Узалуд лупетате да оправдате јерес.

- Вечна мука и огањ - не значи вечно, већ тренутно уништење (секте тврде);

- Вечни живот - значи вечно - противи се овоме горе (секте не желе да виде).

Не знате више ни шта говорите, све вам је контрадикторно. Само манипулисањем и некаквим причама о паганском наслеђу збуњујете људе не би ли поверовали у ваше манипулације.

Revelation 20:14 Then death and Hades were thrown into the lake of ... [TABLE]
[TR]
[TD="class: s"]Then death and Hades were thrown into the lake of fire. The lake of fire is the
second death. ... Then Death and Hades were thrown into the lake of fire. ...
[SIZE=-1]//bible.cc/revelation/20-14.htm[/SIZE][SIZE=-1] - 18k

[/SIZE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Revelation 20:13 The sea gave up the dead that were in it, and ...

[TABLE]
[TR]
[TD="class: s"]The sea gave up the dead that were in it, and death and Hades gave up the dead that
were in them, and each person was judged according to what they had done. ...
[SIZE=-1]//bible.cc/revelation/20-13.htm[/SIZE][SIZE=-1] - 19k

[/SIZE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Luke 10:15 And you, Capernaum, will you be lifted to the heavens? ...

[TABLE]
[TR]
[TD="class: s"]And you, Capernaum, will you be lifted to the heavens? No, you will go
down to Hades. ... heaven? You shall be brought down to Hades. ...
[SIZE=-1]//bible.cc/luke/10-15.htm[/SIZE][SIZE=-1] - 17k

[/SIZE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Matthew 11:23 And you, Capernaum, will you be lifted to the ...

[TABLE]
[TR]
[TD="class: s"]And you, Capernaum, will you be lifted to the heavens? No, you will go down
to Hades. For ... heaven? You will be brought down to Hades. ...
[SIZE=-1]//bible.cc/matthew/11-23.htm[/SIZE][SIZE=-1] - 19k

[/SIZE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Matthew 16:18 And I tell you that you are Peter, and on this rock ...

[TABLE]
[TR]
[TD="class: s"]And I tell you that you are Peter, and on this rock I will build my
church, and the gates of Hades will not overcome it. ...
[SIZE=-1]//bible.cc/matthew/16-18.htm[/SIZE][SIZE=-1] - 18k

[/SIZE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Luke 16:23 In Hades, where he was in torment, he looked up and saw ...

[TABLE]
[TR]
[TD="class: s"]In Hades, where he was in torment, he looked up and saw
Abraham far away, with Lazarus by his side. ...
[SIZE=-1]//bible.cc/luke/16-23.htm[/SIZE][SIZE=-1] - 18k[/SIZE][/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Revelation 6:8
I looked, and there before me was a pale horse! Its ...

[TABLE]
[TR]
[TD="class: s"]... horse! Its rider was named Death, and Hades was following close behind him. ... horse!
And its rider’s name was Death, and Hades followed him. ...
[SIZE=-1]//bible.cc/revelation/6-8.htm[/SIZE][SIZE=-1] - 21k[/SIZE][/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Revelation 1:18 I am the Living One; I was dead, and now look, I ...

[TABLE]
[TR]
[TD="class: s"]... And I hold the keys of death and Hades. ... and the living one. I died, and behold
I am alive forevermore, and I have the keys of Death and Hades. ...
[SIZE=-1]//bible.cc/revelation/1-18.htm[/SIZE][SIZE=-1] - 18k[/SIZE][/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Acts 2:27 because you will not abandon me to the realm of the dead ...

[TABLE]
[TR]
[TD="class: s"]... For you will not abandon my soul to Hades, or let your Holy One see corruption. ... because
You will not leave me in Hades or allow Your Holy One to see decay. ...
[SIZE=-1]//bible.cc/acts/2-27.htm[/SIZE][SIZE=-1] - 17k[/SIZE][/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Acts 2:31 Seeing what was to come, he spoke of the resurrection of ...

[TABLE]
[TR]
[TD="class: s"]... he foresaw and spoke about the resurrection of the Christ, that he was
not abandoned to Hades, nor did his flesh see corruption. ...
[SIZE=-1]//bible.cc/acts/2-31.htm[/SIZE][SIZE=-1] - 19k[/SIZE][/TD]
[/TR]
[/TABLE]

1 Corinthians 15:55 "Where, O death, is your victory? Where, O ...

[TABLE]
[TR]
[TD="class: s"]... "Death, where is your sting? Hades, where is your victory?" ... ...
[SIZE=-1]//bible.cc/1_corinthians/15-55.htm[/SIZE][SIZE=-1] - 18k[/SIZE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


Могу ја и на грчком да нађем где се за пакао каже Хадес, није ми проблем. О том Хадесу се ради у Луки 16., Гехена је након Суда. И Хадес је све до Суда када ће се бацити у Гехену.

Luke 16:23 In Hades, where he was in torment, he looked up and saw ...
In Hades, where he was in torment, he looked up and saw
Abraham far away, with Lazarus by his side. ...
[SIZE=-1]//bible.cc/luke/16-23.htm[/SIZE][SIZE=-1] - 18k[/SIZE]

"У Хадесу где беше на мукама" - каже Господ. Не каже: ово сам узео из вавилоске приче и ту убацио Авраама да вас уплашим како постоји неко имагинарно место - пакао, да бисте се покајали.

Јер мој Господ не прича сабласне приче и урбане легенде да уплаши људе, већ говори онако како јесте. Он не измишља места која не постоје, већ иако прича у параболама, наводи реалне ситуације. Чуј, Господ препричава вавилонске бајке. Још ћете и Исуса направити следбеником Вавилона и паганином. Какве сте ви слике и прилике...

 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Adrian, vidim veliku negativnu crtu u tvom ophodjenju.
Ako sagledamo ono sto se iznosi na ovom mestu, istina i laz se bar po duhu mogu prepoznati.

Ako ti govoris istinu, onda je cudo kako ta istina koju svedocis ne proizvede u tebi mir, vec konstantnu osudu, prekorne neodmerene reci, itd, koje pokazujes i otvorenim postavljanjem smajlija sa izrazom prekora i mrznje.

Za razliku od toga, ja kada pisem, u meni je savrseni mir i prisutnost Svetog Duha, kao i osvedocenje od Gospoda da je ono sto pisem ispravno.

Ako nesto pisemo ili govorimo, biblijski princip je taj da uvek prethodno treba dobiti osvedocenje od Gospoda da li je to napisano ili izgovoreno u duhu ljubavi i mira, sto ce pokazati da li je i to sto se iznosi isprano ili ne.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Ako ti govoris istinu, onda je cudo kako ta istina koju svedocis ne proizvede u tebi mir, vec konstantnu osudu, prekorne neodmerene reci, itd, koje pokazujes i otvorenim postavljanjem smajlija sa izrazom prekora i mrznje.

Za razliku od toga, ja kada pisem, u meni je savrseni mir i prisutnost Svetog Duha, kao i osvedocenje od Gospoda da je ono sto pisem ispravno.

Zanimljivo, a ja doživljavam Adrianove postove kao potvrdu svojim vlastitim uvjerenjima i razmišljanjima.
Možda on piše malo tvrđe, muški,
:) ali, piše istinu koju ti doživljavaš kao prijekor i osudu, a mi drugi kao obogaćenje.

Tvoj mir može biti lažni mir. Ako sam te i ja kad povrijedila, vjerojatno jesam, oprosti.., ali ono što je znakovito kod tebe/vas je ponavljanje.

I ja primjećujem, vi nemate jasno razrađenu nauku. Možete se vi pozivati na iskustva i svjedočenja u Duhu...ali, moraš dobro poznavati i psihologiju, kad već ne priznate crkven naučiteljstvo, jer čovjeka njegov vlastiti duh prevari. Prouči malo o učincima koje ostavlja Duh Božji u duši.

Drugim riječima, moraš/morate računati da s iskusnim i kreposnim vjernicima ( pravoslavcima ili katolicima, svejedno) vi jednostavno nemate šanse.

 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Protiv reci Bozje se ne moze niko boriti a da ne povuce Bozanske osude, ma koliko bio revan u tome.

Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Да, ми смо глупи, па не схватамо. Зато сте ви ту да нам појасните. Срећа наша!

Duša je ceo čovek - spoj praha i duha životnog.

Ако Библија каже да је душа у човеку, онда не може бити склоп духа и тела. Погрешно тумачите Мојсија и Стварање, тј. тако су вас научили.

Postovanje Adriane,

Upravi si. U Bibliji pise da je dusa u krvi, i jeste, jer je dusa deo istog coveka ko i telo i krv.

Adriane, obrati dobro paznju na ovu biblijsku izjavu:
"I STVORI BOG COVEKA OD PRAHA ZEMALJSKOGA,
I DUNU MU U NOS DUH ZIVOTNI, I POSTA COVEK DUSA ZIVA."
1. Mojsijeva 2,7.

Adriane, kako je Bog stvorio
DUSU? Izgleda, nikako.
Bog je stvorio materiju kojoj je udahnuo dah zivotni i spajanjem daha zivotnoga i materije "
POSTADE DUSA ZIVA".

Vidis Adriane da dusa upravo jteste sklop materije i daha zivotnoga.

Sada reci nam ko je krivo naucen?


OVde nije u pitanju nikakvo tumacenje, nego samo citanje onoga sto je napisano.

Sve najbolje

Zanimljivo, a ja doživljavam Adrianove postove kao potvrdu svojim vlastitim uvjerenjima i razmišljanjima.

Postovanje Izabelerta.
Znamo mi zbog ceka si ti istomisljenica sa Adrianom, to je za to da ga uvucec i ekuimenski pokret.
I da znas da to koristi. Odkako si pocela da hvalis Adriana, nista ne kaze protim paske supremacije niti
o pogresnom ishodu Svetoga Duha protiv ceka je viako na sv glas. Doro radis upeh ti je zagarantovan.
---------------------

Tvoj mir može biti lažni mir. Ako sam te i ja kad povrijedila, vjerojatno jesam, oprosti.., ali ono što je znakovito kod tebe/vas je ponavljanje.

Izabeleta, a sta mislis da tvoj mir ne moze biti lazan nego to moze biti samo Laodikejcev?

Drugo, slazem se sa tobom da posle toliko godina pisanja na forumu sviu do jednoga se ponavljamo.
Zasto? Zato sto uvek postavljati ista pitanja, bacate iste kleveta i nas osudjujeta a sebe opravdavate upravo kao fariseju u Hristovo vreme.

Sta mislis d as eti ne PONAVLJAS? Nemoj da se sada vratim natrag pa da ti kopiram iste ili slicne recenice koje si ponovila stotinama puta. Svi mi to radi pa i ti zajedno s nama


I ja primjećujem, vi nemate jasno razrađenu nauku. Možete se vi pozivati na iskustva i svjedočenja u Duhu...ali, moraš dobro poznavati i psihologiju, kad već ne priznate crkven naučiteljstvo, jer čovjeka njegov vlastiti duh prevari. Prouči malo o učincima koje ostavlja Duh Božji u duši.

Dobro je poznavati sve grane nauke pa i psihologiju, ali istinu koja spasava ne razumeju samop psiholoszi, jer ona je jednostavana i jasna da je svako moze razumeti ko od Boga trazi pomoc i zeli da sledi Bozji put.

Naptotiv Adventisti imaju dobro razradjenu doktrinu, solidan vaspitni sistem i stotine hiljada studenata svakodnevno proucavaju, istrazuju i produbljuju znanje spasonosne istine.
------------------

Drugim riječima, moraš/morate računati da s iskusnim i kreposnim vjernicima ( pravoslavcima ili katolicima, svejedno) vi jednostavno nemate šanse.

Pa mi ni ne t4razimo inkakvu sansu sa vama. Znas sta je rekao jedan svetenik u Osijeku: "Jedna adventisticka baba poznaje bolje Sveto pismo nego katolicki svestenik". Pa ti onda razmisli koliko su tek vernici "kreposni".
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Mika: Postovanje Izabeleta.
Znamo mi zbog ceka si ti istomisljenica sa Adrianom, to je za to da ga uvucec i ekuimenski pokret.
I da znas da to koristi. Odkako si pocela da hvalis Adriana, nista ne kaze protim paske supremacije niti
o pogresnom ishodu Svetoga Duha protiv ceka je viako na sv glas. Dobro radis upeh ti je zagarantovan.


Ne znate vi, Miki, ništa...
:) vi samo nagađate, ali ne pogađate suštinu stvari.
Istina je da me je svojevremeno zaprepastilo negativno pisanje o ekumenizmu, ali sada razumijem da je bila riječ o lažnom ekumenizmu. Naravno da nikakva "mješavina" u stilu New Age-a ne dolazi u obzir.
Bože, sačuvaj nas toga zla!
Međutim, Adrian, a i drugi pravoslavci pišu o Crkvi kao živom Tijelu Isusa Krista kojem svi pripadaju, kažem svi kji doista ljube Gospodina.
Ja to volim nazvati zajedništvo srdaca. Razdvojeni jesmo, ali Isusova ljubav nas sabire u jedno i u mjeri u kojoj nas je prožela ta božanska ljubav, željet ćemo i moliti zajedn s Isusom, da budemo jedno ili barem da težimo k tom jedinstvu.

Možda nećeš vjerovati, ali više bih voljela da pravoslavci (pa i Adrian) ostanu pravoslavci nego da čine nešto protiv svoje savjesti. Mi osjećamo posljedice razdvojenosti, ali nismo krivi za crkveni raskol. Da je onda bilo foruma i da je narod mogao bilo što reći, sigurna sam da do raskola ne bi ni došlo.
Što se tiče Papinog primata, da li su katolici ili pravoslavci u pravu, to nećemo riješiti ni Adrian ni ja. On ima pravo i dužnost zadržati svoj pravoslavni stav, kao i ja katolički.
Usput rečeno, znaš li da pravoslavni teolozi proučavaju temu papinskog primata u prvih 10 stoljeća i u sklopu tog rada se razmišlja kakav bi to danas bila uloga Petrovog nasljednika? Tu vijest sam pročitala u izvještajima s ekumenskih sastanaka. Dakle, polako. Ljudi rade, studiraju i proučavaju.
Ili su katolici pogriješili ili pravoslavci, jedno od to dvoje, ali ako ne možemo naći zajedničko rješenje, svaki nastavlja svojim putem. Drugim rječima, mi jednostavno nemamo razloga za daljnje prepirke.
"Filioque" više nije kamen spoticanja, jer nije pitanje krivo formuliranog stavka vjere, nego termina, ali o tome ću pisati na drugoj temi.

Ali, ima nešto drugo, jako zanimljivo. Protestanti koji su 400 godina bili katolički "problem" sad postaju i pravoslavni. I vidiš, kako prava braća u vjeri mogu podijeliti taj prrotestanski "teret"
:)



Drugo, slazem se sa tobom da posle toliko godina pisanja na forumu sviu do jednoga se ponavljamo.
Zasto? Zato sto uvek postavljati ista pitanja, bacate iste kleveta i nas osudjujeta a sebe opravdavate upravo kao fariseju u Hristovo vreme.
Sta mislis d as eti ne PONAVLJAS? Nemoj da se sada vratim natrag pa da ti kopiram iste ili slicne recenice koje si ponovila stotinama puta. Svi mi to radi pa i ti zajedno s nama



Sad si me iznenadio pitanjem.
:what: Ako je doista tako, onda prestajem s pisanjem na forumu jer to znači da sam sve rekla što sam imala. Ipak, ja ne mslim da se ponavljam, barem ne u toj formi
šablonskog ponavljenja naučenih fraza i "argumenata" iz propagadne protestanske literature: to je ipak svojstveno vama.


Pa mi ni ne trazimo inkakvu sansu sa vama. Znas sta je rekao jedan svetenik u Osijeku: "Jedna adventisticka baba poznaje bolje Sveto pismo nego katolicki svestenik". Pa ti onda razmisli koliko su tek vernici "kreposni".

A tako? Ogovarate?! To sam i mislila. Svi katolički svećenici su studirali teologiju, najmanje 5 godina, pa o tome ne bih. Kažeš da adventističke babe bolje poznaju Sveto Pismo...pa znaš što, mogu i to povjerovati. Ako im to Pismo služi za utvrđivanje gradiva Elene White Babe, stavrno nemam razloga sumnjati, jer babe idu s babama.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Adrian, vidim veliku negativnu crtu u tvom ophodjenju.
Ako sagledamo ono sto se iznosi na ovom mestu, istina i laz se bar po duhu mogu prepoznati.

Ako ti govoris istinu, onda je cudo kako ta istina koju svedocis ne proizvede u tebi mir, vec konstantnu osudu, prekorne neodmerene reci, itd, koje pokazujes i otvorenim postavljanjem smajlija sa izrazom prekora i mrznje.

Za razliku od toga, ja kada pisem, u meni je savrseni mir i prisutnost Svetog Duha, kao i osvedocenje od Gospoda da je ono sto pisem ispravno.

Ako nesto pisemo ili govorimo, biblijski princip je taj da uvek prethodno treba dobiti osvedocenje od Gospoda da li je to napisano ili izgovoreno u duhu ljubavi i mira, sto ce pokazati da li je i to sto se iznosi isprano ili ne.

Смајлије нисам ја поставио, већ је тако само испало. То је до форума. А ја мир имам, некада га нисам имао. Моја ревност је по Христосовом примеру када је ушао у Храм и видео све оне трговце и мењаче новца. Када видим саблазан, прво покушам лепо да приђем човеку не би ли га одвратио од јереси, а када видим да он има "мисију", зарад оних што читају нападам саму науку (јерес). Покушавам да покажем где се изврће Писмо са очигледном намером. Колико сам успешан не знам, Бог зна.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Molimo se Bogu da sve sto cinimo bude u Duhu ljubavi i tolerancije, makar videli i da neko gresi, ali prvenstveno da nam otkrije sta je istina.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Adriane, kako je Bog stvorio DUSU? Izgleda, nikako.
Bog je stvorio materiju kojoj je udahnuo dah zivotni i spajanjem daha zivotnoga i materije "
POSTADE DUSA ZIVA".

Vidis Adriane da dusa upravo jteste sklop materije i daha zivotnoga.

Sada reci nam ko je krivo naucen?

Неуморни сте. Као грамофонска плоча када "запне" и понавља неколико речи потпуно монотоно. Удахнувши ЖИВОТ човеку у тело, човек постаде живо биће (жива душа). Није склоп духа и тела душа, већ је последица оживљавања стварање ентитета.

Колико је глупо ваше тумачење може се видети на веома једноставном примеру. Или стварно не разумете или се правите. Трећег нема. Оба су веома лоша пута, али друго је погубно - свесно ширити неистине и заблуде.


11. И наместићу стан свој међу вама, и душа моја неће мрзети на вас. (3. Мојсијева 26)

14. На младине ваше и на празнике ваше мрзи душа моја, досадише ми, додија ми подносити. (Исаија 1)

1. Ево слуге мог, кога подупирем, изабраника мог, који је мио души мојој; метнућу Дух свој на Њега, суд народима јављаће.

(Исаија 42)

Бог има душу? Да није и Бог склоп тела и Духа? Видите ли колико лупетате и изврћете једну једноставну ствар. Јер Бог је Дух, и душа Његова може бити жалосна или радосна. Јер, као што рекох, дух је носилац душе.

Ако тело умире, а дух се враћа Богу, шта чува информацију о човеку: смртно тело или бесмртни дух? Слажете се да је дух бесмртан? Наравно да јесте. Дух иде Богу на починак док се наврши број браће. Да је душа у телу, баш као и дух, каже Јов:


22. Само тело док је жив болује, и душа његова у њему тужи. (Јов 14)


Такође каже још нешто, потврђује да је душа У ЧОВЕКУ, и да треба престати са преварама (лажним тумачењима и јересима):

3. Док је душа моја у мени, и дух Божји у ноздрвама мојим, 4. Неће усне моје говорити безакоња, нити ће језик мој изрицати преваре. (Јов 27)


ДУША ЧОВЕКА = ДУХ + ТЕЛО (по јеретицима)

БОЖИЈА ДУША = ДУХ БОЖИЈИ +
?

Ако је Бог Дух, да ли постоји још неки "састојак" (непозната икс)? Наравно да нема. Е, моји математичари. Поново у први разред, слабо вас учи та Вајтова. Није ни чудо. Дакле, душа Божија не може бити "склоп" нечега, већ је као што рекох, сам дух носилац душе. Отуда и визије пророка који бејаху у духу и који путоваше без тела. Душа њихова (дух) може ићи по вољи Божијој јер више није везана за материјално (тело), не важе материјалистички/физички закони више.

Још једном вам се поклапају тврдње са тврдњама материјалиста:

Материјалисти пак тврде, да свијест није ништа друго до резултат сложених физичких процеса организма, одбацујући могућност било каквог дуализма или бесмртности.

Audi, Robert. The Cambridge Dictionary of Philosophy - одредница materialism.
Cambridge University Press 1995., 1999.



Дакле, ако изузмемо непознату које нема, онда можемо извести следеће:




БОЖИЈА ДУША = ДУХ БОЖИЈИ + ?

>>> >>> >>>

БОЖИЈА ДУША = ДУХ БОЖИЈИ

>>> >>> >>>

ДУША = ДУХ


Тврдите ли и даље да је душа склоп духа и нечега?

 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

To tvrdi biblija:

( Prevod: Danicic - Karadjic )

"А створи Господ Бог човјека од праха земаљскога, и дуну му у нос дух животни; и поста човјек душа жива:" ( 1 knjiga Mojsijeva 2. 7 )

( Prevod: Ivan Saric - Dj Martinjak )

"Tada načini Gospod Bog čovjeka (Adama) od praha zemaljskoga i udahnu mu u lice duh života. Tako postade čovjek živo biće"
( 1 knjiga Mojsijeva 2. 7 )

Ovde jasno vidimo da je Bog stvorio coveka od dva elementa:

1) PRAH ZEMALJSKI

2) DUH ZIVOTNI ili DAH ZIVOTA

Spajanjem ova dva konstitutivna elementa nastao je reci kao izraz zivog:

3) DUSA ZIVA ili ZIVO BICE

Dusa je dakle proizvod PRAHA ZEMALJSKOG od kojeg je nastalo bezivotno telo, i DUHA ZIVOTNOG ili sile Bozje koja daje zivot svemu stvorenom, nakon cega je telo ozivelo i postalo zivo ili kako biblijski pisci navode DUSA ZIVA - ZIVO BICE.

Ziv covek je dakle ZIVA DUSA, njegovo telo u kome je sila zivota.

Kada covek umre zivot prestaje, DUH ZIVOTNI se vraca Bogu kao svom izvoru, telo se vraca u prah, i covek kao DUSA ZIVA - ZIVO BICE prestaje da postoji.

"И врати се PRAH у земљу, како је био, а DUH се врати Богу, који га је дао"
( propovednik 12. 7 )


 
Poslednja izmena:
Natrag
Top