ČISTA i NEČISTA HRANA (3.Mojs.11) - Da li i dalje važi za Hrišćane?

A kud spada , po tvome u kućne ljubimce

Ni jedna životinja nije stvorena za čovečiju ishranu, već iz sasvim druge etičke svrhe.
Da Adam i Jeva nikada nisu pali u greh, čovek nikada u raju na zemlji ne bi posegnuo da ubija životinje u svrhu ishrane.
Ali, pošto je čovek pao, i time iskvario prvobitno savršenstvo, pa time i svoj ukus, on je posegnuo za životinjskim mesom.
Iz tog razloga, Bog je morao da obavesti čoveka, koje meso je pogodno, a koje ne za njegovu ishranu.

NI JEDNO nije stvoreno za hrana, ali iz gore opisanih razloga - postoji meso onih koje su takoreći bolje za ljudsku ishranu, od onih koje nisu dobre, i Bog ih je odvojio.

I životinje su Božja stvorenja kao i ljudi, imaju osećanja i emocije, izražavaju ljubav, radost, ushićenje, ali i tugu i bol, i u velikoj meri nažalost - ispoljavaju veći nivo razumljivosti, i moralnosti od samog čoveka.
Zato biblija govori - da će na novoj zemlji biti i životinja... dok je za pojedine ljude to pod znakom pitanja..

Jedan od mojih omiljenih filmova koji govori o životu životinja u prirodnom staništu je fim u dva dela "poslednja oaza, i svet koji nestaje" Petra Lalovića, a omiljeni lik Gile baksuz.

 
Poslednja izmena:
Ako nije zabranio kafu, ili otrovne bobice - da li treba da ih konzumiramo?

KAKO CE COVEK KOJI PRVI PUT DOSPE U PUSTINJU ZNATI DA NE TREBA JESTI OTROVNE BOBICE, AKO NIJE CUO DA JE NEKO OD TOGA UMRO???

TREBA LI DA RIZIKUJE I UMRE???


Ja tebe da bacim u pustinju ti bi prvi jeo i umro! Dzabe te Bog uci "zdravlju"!!!

Zar nije Biblija pravilo zivota?
Zar ne treba u njoj biti zapisano sta "smemo a sta ne jesti", ili kako se trebamo ponasati "da ne umremo"?

Zar nije to veliki propust za Boga da nas s jedne strane "upozorava na neotrovne namirnice", a s druge strane "propusta da nas upozori na one otrovne"!?

Ta prica da mi trebamo "sami sebe uciti zdravlju" nikako ne stoji, jel STA CE NAM ONDA ZAKON!?

Izmisljas Laodikeja!

Ako je Bog "dao zdravstveni zakon", onda bi u njemu obuhvatio sve aspekte zdravlja, ne bi nacinio takav propust da ne pomene i zabrani "stetne biljke". Ne umire se od svih stetnih biljaka odmah, neke "postepeno narusavaju zdravlje", to znas i sam, bas kao i svinjetina!

Pitao sam zato: "ZASTO NIJE ZABRANIO KAFU?" - vi Adventisti, tvrdite da je ona stetna, i da "postepeno narusava zdravlje", kao i svinjetina, pa zasto je nije zabranio???

Govori se o obredu pranja ruku, ne oo jelu.

Govori se o "obredu pranja ruku" a ciji je razlog "higijena".

Ti mozes ponavljati svoje misljenje, al "rekla - kazala" nista ne vredi bez dokaza!!!
 
Dobro, kažeš Bog u bibliji nije zabranio otrovne bobice.

Navedi dokaz da ljudi danas masovno umiru jedući otrovne bobice.

Ako tako nečeg nema, onda se postavlja pitanje - otkud ljudima saznanje da ih ne treba jesti?

Može biti, da ih je neko u početku jeo, pa je od njih umro, i ljudi su dobili saznanje da su otrovne.

Ipak, Bog se tako ne igra, i verujem da je u pitanju sasvim druga stvar, a to je rajska kulturologija, gde su ljudi sačuvali svest ponesenu iz raja, o biljkama koje je Bog stvorio za ljudsku ishranu, i ta svest se prenosila usmenim putem sa generacije na generaciju, jer su ljudi živeli i po 900 godina.
Verujem. da je Noje osim životinja, u kovčeg poneo seme mnogih isključivo jestivih biljaka.

Ako želimo da budemo ateisti i da sve pripišemo slučaju, to možemo.
Ja nisam ateista i verujem čvrsto u ovo što sam izneo.

Što se tiče mesa - ljudi u početku nisu jeli meso, niti su tu kulturološku svest poneli iz raja, već su kasnije posezali za mesom, i Bog je morao da čoveka obavesti koje meso kojih životinja može da jede, a koje ne.
 
Dobro, kažeš Bog u bibliji nije zabranio otrovne bobice.

Navedi dokaz da ljudi danas masovno umiru jedući otrovne bobice.

Ako tako nečeg nema, onda se postavlja pitanje - otkud ljudima saznanje da ih ne treba jesti?

Ljudi primaju saznanje od drugih ljudi koji su umrli jeduci ih.

To opet ne predstavlja razlog da ih Bog "iskljuci iz popisa" zdrave hrane dozvoljene za upotrebu.

Ako je zabranio mesnu hranu , koja "izaziva smrt", zasto nije zabranio biljke koje "takodje izazivaju smrt" - ukljucujuci kafu, za koju vi kazete da negativno utice na ceo organizam, krvotok, posebno zeludac, i koja moze uzrokovati cak i cir.

Nisu u opticaju samo biljke koje "trenutno deluju" izazivajuci "smrt", vec i one koje "dugom konzumacijom" uzrokuju "narusavanje zdravlja".

Znaci, za te biljke "ljudi ne znaju da su pogubne" jer su "tihi ubica" - kao i meso koje je "zabranio".

Dakle nelogicno je da zabrani meso, koje je "tihi ubica" a da ne pomene biljke koje su takodje "tihi ubica".

Zato i kazem sta ce ti "Bozji zdravstveni zakon" ako ti trebas samoinicijativno da se ucis principima zdravlja od "drugih ljudi"???

Pricas kojesta!

Može biti, da ih je neko u početku jeo, pa je od njih umro, i ljudi su dobili saznanje da su otrovne.

Ako ti treba da se "ucis zdravlju od drugih ljudi" sta ce ti onda "pouka o zdravlju od Boga"??? - ONDA TI BOZJI ZDRAVSTVENI ZAKON NE TREBA!

Ja lepo rekoh, da je taj zakon u stvari dat da ukaze na "simbolizam" i "necistocu okolnih naroda - pagana" - to vidimo u NZ, samo sto vi to poricete!

Ipak, Bog se tako ne igra, i verujem da je u pitanju sasvim druga stvar, a to je rajska kulturologija, gde su ljudi sačuvali svest ponesenu iz raja, o biljkama koje je Bog stvorio za ljudsku ishranu, i ta svest se prenosila usmenim putem sa generacije na generaciju, jer su ljudi živeli i po 900 godina.
Verujem. da je Noje osim životinja, u kovčeg poneo seme mnogih isključivo jestivih biljaka.

Prvo, nisu mogli primiti saznanje o "nejestivim biljkama" iz raja, jer nisu ni postojale nejestive biljke tada.

Drugo, ako su znali i poneli svest o "nejestivim biljkama" kako to da nisu znali i "nisu poneli svest o "nejestivim zivotinjama"??? - Nisu oni bili samo ratari, vec su itekako bili i stocari!!!

Ako želimo da budemo ateisti i da sve pripišemo slučaju, to možemo.
Ja nisam ateista i verujem čvrsto u ovo što sam izneo.

Mozes ti verovati sta god hoces makar to bilo i "neosnovano".

A ovo jeste "neosnovano", sta vise i glupo, da bi "Bog dao polovican zakon o zdravlju" - a da onda ljudi "moraju sami da utvrdjuju sta je za jelo a sta ne"!!! Tako se gubi "svrha zakona"! TO NEMA SMISLA!!

Što se tiče mesa - ljudi u početku nisu jeli meso, niti su tu kulturološku svest poneli iz raja, već su kasnije posezali za mesom, i Bog je morao da čoveka obavesti koje meso kojih životinja može da jede, a koje ne.

Ma nemoj!

Jos je Noje imao svest o "cistim i necistim zivotinjama", a "nije preneo tu svest na potomke" pa su "zaboravili", a zamisli "zapamtili su koje su neciste biljke"!?

Pa nije Noje bio samo "stocar", vec je bio i ''ratar"! A ziveli su po 900 godina tada, i to se lako prenosilo sa generacije na generaciju! ZASTO IM DAKLE NIJE PRENEO SVEST O "NECISTIM ZIVOTINJAMA".

Sve da su u egiptu i zaboravili to, pa je morao naknadno da im "da zakon o mesu", neshvatljivo je da su "zadrzali svest o necistim biljkama" - jer su u egiptu "jeli sve i svasta".

A drugo, "zakon o necistim biljkama" bi bilo neophodno zapisati "za buduce generacije", jer je to nesto sto se "brzo zaboravlja", i mi smo zaboravili!

Bozje providjenje ne bi dozvolilo da "ljudi lutaju i sami uce o zdravlju" na "testiranju necistih biljaka kroz "svakodnevnu upotrebu" da se uce, i "tako narusavaju svoje zdravlje" jer bi to "uzrokovalo brojne smrti"!

AKO TI MISLIS DA BI BOG DOPUSTIO DA LJUDI SAMI KROZ SVAKODNEVNU ISHRANU TESTIRAJU STA JE ZDRAVO - I NA OSNOVU TOGA STEKNU SVEST O NECISTOM (NE DAJUCI IM NIKAKAV ZAKONNO TOME) - ONDA NEMA SMISLA STO IM JE UOPSTE DAVAO ZAKON O MESU - MOGLI SU TO I IZ ISKUSTVA NAUCITI!!!

Znaci tvoja prica je "neosnovana"!


I na kraju, hoces li mi vec jednom navesti medicinske izvestaje "stetnosti svih zivotinja sa liste"? HOCES LI MI POKAZATI DA SU I DRUGE ZIVOTINJE OSIM SVINJE "STETNE"???
 
Poslednja izmena:
Sve si pomešao.

Moj odgovor sam dao, i on je konačan.

Dobro, kažeš Bog u bibliji nije zabranio otrovne bobice.

Navedi dokaz da ljudi danas masovno umiru jedući otrovne bobice.

Ako tako nečeg nema, onda se postavlja pitanje - otkud ljudima saznanje da ih ne treba jesti?

Može biti, da ih je neko u početku jeo, pa je od njih umro, i ljudi su dobili saznanje da su otrovne.

Ipak, Bog se tako ne igra, i verujem da je u pitanju sasvim druga stvar, a to je rajska kulturologija, gde su ljudi sačuvali svest ponesenu iz raja, o biljkama koje je Bog stvorio za ljudsku ishranu, i ta svest se prenosila usmenim putem sa generacije na generaciju, jer su ljudi živeli i po 900 godina.
Verujem. da je Noje osim životinja, u kovčeg poneo seme mnogih isključivo jestivih biljaka.

Ako želimo da budemo ateisti i da sve pripišemo slučaju, to možemo.
Ja nisam ateista i verujem čvrsto u ovo što sam izneo.

Što se tiče mesa - ljudi u početku nisu jeli meso, niti su tu kulturološku svest poneli iz raja, već su kasnije posezali za mesom, i Bog je morao da čoveka obavesti koje meso kojih životinja može da jede, a koje ne.
 
Sve si pomešao.

Moj odgovor sam dao, i on je konačan.

Znam brate, za tebe je prica zavrsena, jer nemas odgovor!

Zao mi je sto zatvaras oci pred stvarnoscu, ali to je tvoje pravo..
Ja te necu maltretirati nastavljanjem diskusije..

Jedino mi nisi dao ono sto sam najvise zeleo: medicinske izvestaje o "stetnosti ostalih zivotinja sa liste"?
 
Ja imam odgovor, nego ti nisi spreman da ga prihvatiš, već filozofiraš.
Kada bi čovek tako filozofirao po svim pitanjima, nikada ne bi došao do istine.

Pojednostavi reč Božju, i prihvati ono što tamo piše, i bićeš srećan.
 
Jeo ti Laodikeja ili ne jeo to sa tvojimspasenjem veze nema jer se kroz hranu ne opravdava.Ne opravdava se ni obrezanjem niti desetkom.Ne opravdava se odmorom niti radom.Ne opravdava se odlaskom u zajednicu niti brojem dnevnih molitvi već VEROM A VERA JE NEŠTO ŠTO TI NEMAŠ ZATO TI TO NE MOGU OBJASNITI.

Apostol daje definiciju kako da poznamo onog koji veruje i onog koji ima slabašnu veru ili je uopšte nema pa kaže da nevernici pasu tj.na biljci su smatrajući da će im hrana pomoći pri spasenju dok verujući jedu sve ZNAJUĆI da su KRVLJU prečistom očišćeni,izmireni i usinjeni i zato im se po VERI računa pravda i spasenje.

 
Poslednja izmena:
Ni jedna životinja nije stvorena za čovečiju ishranu, već iz sasvim druge etičke svrhe.
Proglašavanje svinje - koja je uzgred vrlo inteligentna životinja - "nečistom", je apsurdno. ''Opasnosti od svinjetine'' nisu nimalo veće od drugih domaćih životinja. Ako se jede u umjerenim količinama, izvrstan je izvor energije, proteina i lipida. Ako jedemo čak i ribe u prekomjernim količinama, doći će do nekog problema.

U prirodnim uvjetima, divlje svinje se valjaju u blatu kako bi se oslobodile parazita, a i zabavno je. Međutim, kada ih ljudi zatvore u svinjce, za svoju "nečistoću" mogu okriviti samo ljude. Isto tako i pticama blatnjava voda služi za pranje, a prašina za sušenje i čišćenje. Kokoš (ptica) obavlja nuždu posvuda, istu često i pojede. Zašto onda i ona nije "nečista" i zabranjena za konzumaciju?

I ostali religijski prehrambeni propisi i rituali su besmisleni hir primitivnog svećenstva.

(Djela apostolska 11,1 - Dj 10, 13) - Sveti Petar ukida taj smiješan propis zato, jer je ugledao viziju plahte koja se spustila s neba i Boga koji mu je rekao KOLJI I JEDI sve životinje bez razlike.
 
I životinje su Božja stvorenja kao i ljudi, imaju osećanja i emocije, izražavaju ljubav, radost, ushićenje, ali i tugu i bol, i u velikoj meri nažalost - ispoljavaju veći nivo razumljivosti, i moralnosti od samog čoveka.

Biblija ljepo kaže daje i Jahve volijo meso ,i krv
Božji svećenici su hramove koristili kao klaonice , i svaki svećenik je bijo mesar
Bogu su mile zaklane i zapaljene životinje (Jahvi na ugodan miris), a žrtve-paljenice od plodova zemlje nije niti pogledao. U početku Biblije piše ovako


Poslije rodi Abela, brata Kajinova; Abel postane stočar, a Kajin zemljoradnik. I jednoga dana Kajin prinese Jahvi žrtvu od zemaljskih plodova. A prinese i Abel od prvine svoje stoke, sve po izbor pretilinu. Jahve milostivo pogleda na Abela i njegovu žrtvu, a na Kajina i žrtvu njegovu ni pogleda ne svrati.

Eto vidiš i Bog je više volijo meso nego žitarice

"Neka zatim zakolje junca pred Jahvom. A Aronovi sinovi, svećenici, neka prinesu krv. Neka njome zapljusnu sve strane žrtvenika koji stoji pred ulazom u Šator sastanka."
Jahvi na ugodan miris."
Lev 1, 5

Vidiš i JAHVE je volijo miris mesa
Biblija je puna žrtvovani životinja Jhvi
 
Natrag
Top