Budizam

GKZ

Član
Učlanjen(a)
26.07.2009
Poruka
11.044
Moj je prazan mozak, tako da ova opcija otpada :D
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
160
Nažalost ne mogu,meditacija ima jako mnogo i ono što meni odgovara nikako ne mora značiti da će i tebi odgovarati.Ali ti zato mogu preporučiti, uostalom na našem forumu imaš dosta knjiga vezanih za meditaciju i koncentraciju,jel po meni da bi neko počeo da meditira,prvo treba da savlada tehnike koncentracije pa zatim polako dalje;)

Pa jasno je da ne mora, ali možda može da odgovara. Sve što treba da uradim jeste da probam, pa ću već sam videti. A da bih probao, moram prvo da znam šta treba da radim. Da bih znao šta da radim, pitam tebe, jer ti možeš i da mi odgovoriš na eventualna pitanja, a knjiga ne može. Tako prosto, ne? :)

Sad ako ti je neprijatno o tome da pišeš OK. Ali pošto sam video da si sama rekla da meditiraš, pomislih evo prave osobe :yea:
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Pa jasno je da ne mora, ali možda može da odgovara. Sve što treba da uradim jeste da probam, pa ću već sam videti. A da bih probao, moram prvo da znam šta treba da radim. Da bih znao šta da radim, pitam tebe, jer ti možeš i da mi odgovoriš na eventualna pitanja, a knjiga ne može. Tako prosto, ne? :)

Sad ako ti je neprijatno o tome da pišeš OK. Ali pošto sam video da si sama rekla da meditiraš, pomislih evo prave osobe :yea:

Upravo ovo što sam ti boldovala,isto tako sam i ja probala jedno ne ide drugo isto...i tako dok nisam pronašla ono što mom telu usklađenom vremenu i redovitosti odgovara.Recimo mogu ti reći da svaki dan ujutru kad ustaneš i uveče pre nego legneš da spavaš uvek možđeš naći i odvojiti 5 minuta za meditaciju....naravno u početku,kako vreme bude odmicalo sam ćeš po sebi primetiti da tih 5 minuta prelazi u više dok ne dostigneš nekih recimo 20 min. ujutru ili uveče(jel to ti je po meni najpogodnije vreme za meditiranje).
A da je prosto isto ćeš proceniti sam mnogui krenu sa meditiranjem i odustanu posle dve nedelje,jel ih mrzi ili nemaju vremena da odvoje za sebe i tih 5 min.E sad najbitnije ti je da pre nego počneš sa bilo kojom vrstom meditacije naučiš pravilno disanje to je veoma bitno.
Mislim da sam ti koliko toliko pomogla ;)
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
160
Upravo ovo što sam ti boldovala,isto tako sam i ja probala jedno ne ide drugo isto...i tako dok nisam pronašla ono što mom telu usklađenom vremenu i redovitosti odgovara.Recimo mogu ti reći da svaki dan ujutru kad ustaneš i uveče pre nego legneš da spavaš uvek možđeš naći i odvojiti 5 minuta za meditaciju....naravno u početku,kako vreme bude odmicalo sam ćeš po sebi primetiti da tih 5 minuta prelazi u više dok ne dostigneš nekih recimo 20 min. ujutru ili uveče(jel to ti je po meni najpogodnije vreme za meditiranje).
A da je prosto isto ćeš proceniti sam mnogui krenu sa meditiranjem i odustanu posle dve nedelje,jel ih mrzi ili nemaju vremena da odvoje za sebe i tih 5 min.E sad najbitnije ti je da pre nego počneš sa bilo kojom vrstom meditacije naučiš pravilno disanje to je veoma bitno.
Mislim da sam ti koliko toliko pomogla ;)

Nemoj se ljutiti, ali mi ovo malo liči kao da ti vadim zub :)
Sve nešto na kašičicu. Pošto vidim da si ti urednica ovde, priznajem očekivao sam da ti podstičeš razgovor, a ne ja da te teram puškom :D

OK. Za sada sam saznao da treba da meditiram ili ujutro ili uveče. Krenem sa pet minuta i pokušavam vremenom da to produžavam do 20 minuta. Meni nije problem ni da odvojim pola sata, ako vidim da mi prija.
Takođe, saznao sam da pre nego što krenem zaista da meditiram, moram neko vreme raditi vežbe disanja da bi ono bilo pravilno. Dobro i to je nešto. Ali ajde kaži mi koje su to vežbe, pa da krenem već jednom.

Hvala ti na odgovorima :)
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Takođe, saznao sam da pre nego što krenem zaista da meditiram, moram neko vreme raditi vežbe disanja da bi ono bilo pravilno. Dobro i to je nešto. Ali ajde kaži mi koje su to vežbe, pa da krenem već jednom.

Hvala ti na odgovorima :)

Pa jedino da dođeš kod mene kući pa da te naučim vežbama disanja :D....šalim se naravno,vidi ovako kao što ti reče meni kao da ti vadim zub,tako isto i ja mogu reći tebi ...e vidiš sada radi tako i tako i tebi se desi nešto što ne treba da se desi ja da snosim odgovornost,pod prvo uopšte nemam nikakvog prava tako nešto raditi i objašnjavati ti šta kako treba da radiš,to je skroz besmisleno,jel meditacija nije baš tako bezazlena kako se čini da jeste.Zato ti i kažem sve što te zanim i interesuje,imaš mnogo knjiga sa praktičnim objašnjenjima...znači lepo prvo izuči teoriju,pa tek onda pređi na praksu.;)
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
160
Pa jedino da dođeš kod mene kući pa da te naučim vežbama disanja :D....šalim se naravno,vidi ovako kao što ti reče meni kao da ti vadim zub,tako isto i ja mogu reći tebi ...e vidiš sada radi tako i tako i tebi se desi nešto što ne treba da se desi ja da snosim odgovornost,pod prvo uopšte nemam nikakvog prava tako nešto raditi i objašnjavati ti šta kako treba da radiš,to je skroz besmisleno,jel meditacija nije baš tako bezazlena kako se čini da jeste.Zato ti i kažem sve što te zanim i interesuje,imaš mnogo knjiga sa praktičnim objašnjenjima...znači lepo prvo izuči teoriju,pa tek onda pređi na praksu.;)

I dalje ne razumem da je bolje čitati knjigu nego razgovarati sa živim čovekom, ali OK, skapirao sam. Ne osećaš se kompetentnom da bilo koga podučavaš. Poštujem. :)

Dobro, koju bi mi knjigu preporučila za početak?
 
Član
Učlanjen(a)
21.06.2009
Poruka
80
Praktična meditacija
Pošto smo utvrdili da je za početnike dovoljno 5 min., ujutro ili uveče (može i ujutro i uveče), slediti sledeće korake:
1. Zauzeti udoban položaj (može i ležanje iz ličnog iskustva):)
2. Primeniti tehniku disanja, tako što ćete duboko udisati (prvo napumpati stomak, pa širiti grudi i nakraju blago podići ramena), a zatim izdisati suprotno istim ritmom, spustiti ramena, ispumpati grudi pa stomak.
3. Vizuelizacija. U početku je dovoljno koncentrisati se na disanje, ako vam se stvar svidi možete preći na slike, i to prilikom udisanja zamisliti sliku, recimo, avatara naše urednice wacko2. Kad udahnemo do kraja i slika postane kristalno jasna, zapitamo se, naprimer, da li je avatar=osoba koja se njime koristi. Tada preći u izdisaj i jasnu sliku zameniti slikom koja bledi u boju po želji (ja lično glasam za crnu).
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
160
Praktična meditacija
Pošto smo utvrdili da je za početnike dovoljno 5 min., ujutro ili uveče (može i ujutro i uveče), slediti sledeće korake:
1. Zauzeti udoban položaj (može i ležanje iz ličnog iskustva):)
2. Primeniti tehniku disanja, tako što ćete duboko udisati (prvo napumpati stomak, pa širiti grudi i nakraju blago podići ramena), a zatim izdisati suprotno istim ritmom, spustiti ramena, ispumpati grudi pa stomak.
3. Vizuelizacija. U početku je dovoljno koncentrisati se na disanje, ako vam se stvar svidi možete preći na slike, i to prilikom udisanja zamisliti sliku, recimo, avatara naše urednice wacko2. Kad udahnemo do kraja i slika postane kristalno jasna, zapitamo se, naprimer, da li je avatar=osoba koja se njime koristi. Tada preći u izdisaj i jasnu sliku zameniti slikom koja bledi u boju po želji (ja lično glasam za crnu).

Pa to! Najzad kristalno jasne instrukcije.
Odlično, znači nema više vađenja umnjaka.
Već sam se uplašio da ću postati zubar... :dance2:
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
religija

Jel možeš da daš neke instrukcije? Kako ti meditiraš?

Kao sto rekose neki, ima puno vidova meditacija. Da li tebe zanima budisticka meditacija?

Nemoj se ljutiti, ali mi ovo malo liči kao da ti vadim zub :)
Sve nešto na kašičicu. Pošto vidim da si ti urednica ovde, priznajem očekivao sam da ti podstičeš razgovor, a ne ja da te teram puškom :D

OK. Za sada sam saznao da treba da meditiram ili ujutro ili uveče. Krenem sa pet minuta i pokušavam vremenom da to produžavam do 20 minuta. Meni nije problem ni da odvojim pola sata, ako vidim da mi prija.
Takođe, saznao sam da pre nego što krenem zaista da meditiram, moram neko vreme raditi vežbe disanja da bi ono bilo pravilno. Dobro i to je nešto. Ali ajde kaži mi koje su to vežbe, pa da krenem već jednom.

Hvala ti na odgovorima :)

Hm....saznao si da treba da radis vezbe disanja (to ti je pranayama) kako bih mogao da meditiras?! Opet, s obzirom da smo na temi budizam, reci cu ti da u budistickoj meditaciji ne treba da prethodno vezbas bilo sta. Mozes krenuti od 5 minuta i napredovati polako do 45 min.
Najcesce koriscene budisticke meditacije su anappanasati i vipassana. Koliko sam primetio, informacije koje dobijas o meditaciji nisu vezane za budizam vec za neke oblike joge.
O Budizmu

Najveci uspeh je nesebicnost.
Najveca vrednost je samosavladjivanje.
Najveci kvalitet zelje je da sluzis drugome.
Najvece pouka je trajna svesnost.
Najveci lek je praznina svega.
Najveca akcija nije u skladu sa akcijom ostalog sveta.
Najveca magija je transformacija strasti.
Velikodusnost je najvece ne-vezivanje.
Najveca dobrota je miran um.
Najvece strpljenje je poniznost.
Najveci napor je ne baviti se rezultatima.
Najveca meditacija je ona koja umu omogucava da ide dalje..
Najveca mudrost je gledati kroz spoljasnju formu.

Atisha

Evo jednog linka do intervjua sa budistickim monahom Ajahn Jayantom. Intervju je uradjen u Beogradu, na engleskom je ali je uradjen i titl na srpskom jeziku. Uzivajte :)

Buddhistv.com - Ađan Đajanto: Intervju, Beograd, jul 2007.

A evo i jednog linka za sve one koji bi zeleli da nauci budisticku meditaciju:

Buddhistv.com - Uvod u meditaciju (1): Uvodne napomene
Buddhistv.com - Uvod u meditaciju (2): Čemu služi svesnost
Buddhistv.com - Uvod u meditaciju (3): Proširivanje svesnosti
Buddhistv.com - Uvod u meditaciju (4): Radost, balans i prirodnost
Buddhistv.com - Uvod u meditaciju (5): Meditacija ljubavi
Buddhistv.com - Uvod u meditaciju (6): Plodovi meditacije

Poslusajte deo po deo...

Menjati svet ili sebe?

Hocete li da promenite svet? Sta kazete da pocnete od samog sebe? Sta kazete da budete prvi promenjeni? Ali kako se postize promena? Posmatranjem. Razumevanjem. Bez uplitanja vaseg prosudjivanja, jer to o cemu prosudjujete ne mozete shvatiti. Kada kazete o nekome: "On je komunista", u tom trenutku razumevanje prestaje. Nalepili ste mu etiketu. "On je burzuj" - razumevanje prestaje. Nalepili ste etiketu, a ukoliko su na toj etiketi atributi prihvatanja ili odbacivanja, utoliko gore. Kako mozete ikada razumeti to sto odbacujete, ili cak i ono sto prihvatate?
Reci koje vam govorim cine vam se mozda kao da dolaze s neke druge planete, zar ne?
Nikakav sud, nikakav komentar, nikakav stav - jednostavno posmatrate, proucavate, gledate, bez ikakve zelje da promenite ono sto jeste. Jer, ako hocete da promenite ono sto jeste u ono sto bi "trebalo da bude", gubi se sposobnost razumevanja.
Dreser pasa pokusava da shvati zivotinju, kako bi je naucio da izvede odredjene radnje. Naucnik posmatra ponasanje mrava, bez drugog cilja osim proucavanja zivota mrava, da bi naucio sto vise o njima. Samo to i nista vise. On ne pokusava da ih nauci nesto, ili da nesto dobije za uzvrat. Zanimaju ga mravi i zeli da nauci sto vise o njima. To je njegov motiv.
Onog dana kada uspete da zauzmete slican stav, prisustvovacete cudu. Promenicete se - bez ikakvog napora. Promena ce se pokazati, necete morati da je trazite. I dok zivot svesnosti rasteruje mrak, sve zlo nestaje. Sve ono sto je dobro biva hranjeno. To je iskustvo kroz koje morate sami da prodjete.
Ali sve to trazi disciplinovani um. A kad govorim o disciplini, ne govorim o naporu, govorim o drugim stvarima. Jeste li ikad pazljivo posmatrali nekog atleticara? Sport je citav njegov zivot, ali kakav je to disciplinovan zivot!? Posmatrajte reku koja tece prema moru. Ona sama formira obale oko sebe. Kada unutar vas postoji nesto sto se krece u ispravnom smeru, to stvara svoju disciplinu.
Vecina ljudi ne zivi svesnim zivotom. Zivi mehanickim zivotom, s mehanickim mislima - koje obicno poticu od nekog drugog - mehanickih osecanja, mehanickih akcija i reakcija.
Ljudi dolaze da posete moj centar u Indiji i govore: "Kakvo preksrasno mesto, kakvo divno drvece, kakva prijatna klima:, i ja se vec lepo osecam, sve dok ne iznenadim samog sebe u tome i kazem: "Kakve su to gluposti? Kakve ja veze imam sa tim drvecem? Nisam ja taj koji je izabrao ovo mesto. Nisam ja taj koji je narucio klimu - tog dana je slucajno bilo lepo vreme." Ali, lazno "ja" je uslo u igru i zato se ja dobro osecam.
Reci cu vam jednu stvar: ako priznate sami sebi da se dobro osecate kad vam kazu da ste o.k., pripremite se da se lose osecate kad vam drugi budu rekli da niste. Sve dok se zivi da bi se zadovoljila ocekivanja drugih, potrebno je paziti kako se oblacis, kako se cesljas, da cipele uvek budu uglancane - sve u svemu, da se uvek zadovolje njihova prokleta ocekivanja. Zar to nazivate ljudskim?

Antoni De Melo
"Budjenje"
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top