Budizam

Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
ne znam jel sam ovo vec pustao, ali svakako je lepo za videti...opet :D...
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Lepo je slusati duhovne ljude, nije bitno kojoj religiji pripadaju
čak nije ni stvar u religiji (Tesla, Anštajn, Mocart...) religija je koncept uma koji je sav obojen definicijama sa kojima se poistovećuje ili ih negira... Tako da bi tvoj iskaz bio jos bolji ovako
Lepo je slusati duhovne ljude
:D

Mada i ovde se provlači koncept... možda ovako
Lepo je slusati ljude
pa kakvi god bili, samo da nismo u odnosu sa tim već prihvatamo izrečeno... :)
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
04.07.2013
Poruka
60
Religija je bitnija od vere. Religija je jasan i tacan pun kako doci do duhovnosti ili do nekog prosvetljenja itd itd. Vera je vera i ona nije uvek jasna i tacna
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Kada ti ja kažem: nemoj to da radiš bićeš kažnjen... to na tebe ne utiče (i zašto bi...) a ako ti svešteno lice kaže to isto ti se ukopaš u mestu (ili barem preispituješ svoju akciju)... To je religija... religija je frizer a ljudi koji kažu da je religija bitnija od vere su ovce koje treba šišati (ni u pozitivnom ni u negativnom smislu)...

Za opštenje sa Bogom ti ne treba nikakva religija a pogotovu ne posrednik, jer ako ti to treba za nešto što je esencije tvog života onda idi odma na selo da kopaš njivu...

Čak i u sociologiji imaš pojam uticaj religije na moral... Rečinica sasvim dovoljno govori...

Jedna je vera. A religija ima brda (iliti mnogo) opet u zavisnosti od potrebe svake doktrine ponaosob...
Jedna je vera - ili veruješ ili ne. Religija je tu da ti oblikuje (direktno ili indirektno) to što imaš u sebi pre svake religije. Jer kada se rodiš nisi hrišćanin niti budista niti musliman niti jevrejin niti hindus itd. Tada si dete koje je potpuno ne iskvareno glupavim konceptima uma (religijskih, nacionalističkih, socioloških (staleži i mesta u društvu)). Kao dete si potpuno čist od svih tih gluposti...

Za veru ti je potrebno srce. I potrebna ti je sloboda. Religija je skrivanje ispod skuta i traženje (dobijanje) instant odgovora... Religija predstavlja pokriće za sopstveni strah: Jesam li ja na krivom putu?... Prati me i nećeš biti... pfffff super onda :)... ali ne ja.

Biblija je u svom originalnom tekstu imala poglavlja o vođenju ljubavi a pitam se zašto su Karadžić, Daničić i ostali to preskočili u svom prevodu... samo se pitam, ništa više od toga... ah da, evo, piše: odlukom svetog sinoda SPC... ok

Eto ti samo jedan primer kako je vera mutnija i nije jasnija od religije... O militantnim religijama ili koje imaju neku latentnu militantnost (prefinjenu do granice ne prepoznatljivosti) nema potrebe da raspravljamo.

Al super ovo što si konstatovao za veru (ne ironično niti omalovažavajuće). Došlo mi je kao test iz vedra neba... Jer sada se javlja pitanje: Kako znaš da je tvoja vera istinita (pravedna, čista... mnogo toga ima u nabrajnju) i kako znaš da li si na pravom put... Greške će pokazati na čemu si. Ljudski je grešiti a božanski je ispravljati. Kako ćeš znati da si na pravom putu? Kako znaš da se avion kreće, leti, ako mesto prozora imaš slike Monea doručak na travi ili Leonardovu Monalizu? Jel znaš koliko detalja imaju takve slike? :)...

Ne kažem da je potrebno (ili namerno) grešiti da bi video svoj put, to je već apsurd. Potrebno je samo posmatranje iz neUma.
Budizam svojim učenjem dovodi do neUma a hrišćanstvo do Ljubavi i Prihvatanja (pogotovu Prihvatanje). Na kraju puta ti odbacuješ i budizam i hrišćanstvo i postaješ sadašnji trenutak, prisustvo u Istini. Jer je Istina isključivo i samo ono što se dešava u sada. Nema projekcija iz prošlosti i nema projekcija za budućnost, jer su to mrtve stvari. Možeš raditi sa njima ali ništa to ne važi u sadašnjem trenutku. Nebo je plavo a plastična kesa leti trotoarom. Šta god povezao iz prošlosti (bilo koje iskustvo) ili iz budućnosti (da se to nadogradi, promeni ili zaustavi) neće uticati na taj trenutak. Nebo će ostati plavo a kesa će leteti (ili pasti, ili nastaviti da se kliže), jer iz uma gledaš tj. u umu se odigrava...

Raj i pakao su instrumenti kontrole. Raj i pakao su sada u ovom trenutku. Srećan si bez razloga i voliš bez razloga u raju si. Mrziš, nerviraš se, ratuješ, jedeš se iznutra u paklu si. To nije nikakva duhovna kategorija koja prevazilazi ovozemaljski život. To je smešteno u sada... Pitali su jednog duhovnog starca za koga je važilo da je svetac, da li ima života posle smrti. On je rekao ne znam. Svi su se brecnuli kada su znali da za svako pitanje ima odgovor. On je rekao ne znam jer još nisam umro... Vrh jedne prisutnosti. Vrh...

Čak i da si sve vreme na pravom putu, da nikad nije bilo prilike da upoznaš svoju grešku upravo će to biti Istina a osvešćenje tog čina može doći i nemora. Jedino što se može uvideti je da li si ti trenutno srećan...ako jesi onda je to put. Ako nisi i to je put, put do sreće koji moraš preći moraš i modifikovati, menjati se...

Nikakva religija ti ne mora reći: ‚‚čini dobro drugima", ‚‚voli druge kao što voliš sebe", ‚‚oprosti da bi i tebi bilo oprošteno"... Ovo je toliko po prirodi da bi bilo suvišno praviti pire od ovako prostih a jakih i dubokih rečenica. Svaka od ovih rečenica ima posledicu (posledica je termin koja nije negativna niti pozitivna. Posledica je termin kao što je termin reakcija). Ako ti voliš da udaraš druge, to te čini srećnim, onda te čini srećnim to što ćeš dobijati batine i što će te ljudi izbegavati (ako ovo neko voli neka se hitno obrati psihologu). Ako je pravedno da zavlačiš ruku u tuđe džepove onda budi spreman za kucenja na vrata u pola tri izjutra...

Na prvom stupnju je Vera. Ili veruješ ili ne. Religija ima dosta... (hiljade koncepata hiljade modifikacija puteva ka jednom cilju)
Na drugom stupnju je spoznaje Vere. Kada se osveste eliementi Vere... (provera svih stavova, rušenje koncepata uma)
Na trećem stupnju je bitisanje u sadašnjosti i otpuštanju Vere... (biti u neUmu iliti izvan uma. Postati hristolik ili probuditi se...)

Ili veruješ punim srcem ili ne veruješ u opšte. Nema polovičnosti niti rezervisanosti. Samo totalnost. Kao sunce. Ono sija kako grešniku tako i pravedniku. Isto i Ljubav. Isto i Istina...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
04.07.2013
Poruka
60
Kada ti ja kažem: nemoj to da radiš bićeš kažnjen... to na tebe ne utiče (i zašto bi...) a ako ti svešteno lice kaže to isto ti se ukopaš u mestu (ili barem preispituješ svoju akciju)... To je religija... religija je frizer a ljudi koji kažu da je religija bitnija od vere su ovce koje treba šišati (ni u pozitivnom ni u negativnom smislu)...

Da ti malo objasnim posto vidim da si u zabludi. Vec na samom pocetku uocavam ne jasne pojmove, nejasni pojmovi uvek i iznova pokrecu nejasan um a ne jasan um krivotvori stvarnost sto se po pravilu zavrsava tima da ljudi manje ili vise ne znaju o cemu govore misleci i verujuci da znaju. Pojam religije je na samom vrhu nejasnoca te pogresnog tumacenja, o religiji se cesto govori kao o veri i sistemu verovanja sto nije verodostojno. Religija je sistem znanja a ne vere sa kojim se povezuje um sa jedinstvenim poljem kao svojom osnovom. Religija ima svoje vidljivo i ne vidljivo bice a ko nije upoznao njeno ne vidljivo bice upasce u mrezu povrsnosti i ne jasnoca.
Vera ili sistem verovanja ne mora imati nikakve veze sa religijom jer u svojoj osnovi ima pretpostavljanje i zamisljanje pa cak i nadanje i to cesto bez utvrdjenog znanja i iskustva.
Povest covecanstva ja prepuna zaludnih verovanja a time i iskrivljenim zamisljanjima religije, Boga, pravde, ljubavi, zla, dobra, zbog cega ljudi uvek iznova pokrecu ratne sukobe kao i licne netrepeljivosti. Kako verovati ljudima koji se medjusobno planski i organizovano pljackaju, otimaju, siluju i ubijaju da su istinite vere ili religije? Kako razumeti coveka koji kroz citavu povest slavi Bozanski jedinstvo dok neprekidno bezi u mnostvo? Jednostavno religija i vera su dve odvojene stvari koje se cesto medjusobno suprostavljaju i ako vera moze biti u saglasnosti sa religijom ali takodje prekomerno iskrivljena.
Veliki Tibetanski jogi Naropa zavrsio najvise obrazovanje da bi se suocio sa porazavajucim iskustvom nedovrsenosti odnosno ne postignucem nirvane, sto je uspeo tek kad je postao ucenik svoga guru-a Tilope. Posle 12 godina Naropa postaje Buda i shvata puno znacenje religije odnosno darme. Naropa nije vernik nego darmik zapravo iskustvenik i znalac istine. Tilopa je bio majstor darme sto bi jedino odgovaralo pojmu religije u zapadnoj kulturi.
Ja ne verujem u cakre vec imam iskustvo cakri, pa je to jako vazno za razumevanje religioznosti. Cakre imaju svoju boju i poziciju u telu pa cak i opipljivost kao grubo ispoljavanje, tako da vera nije neophodna kada imamo religiozna znanja, znaci mnogo je vaznije biti religiozan nego vernik. Biti vernik ne mora biti ni od kakvog znacaja a moze biti i veliko zlo
Religiozna pokrete stvara svemir preko svojih poslanika koristeci ih kao svesne medije. Sad mozes sa malo vise jasnoce videti sta je religija, buducnost religije za covecanstvo je njeno oslobadjanje od nejasnih verovanja, povrsnosti i naivnosti misljenja a to je moguce samo ako se covecanstvo vrati jedinstvenoj planetarnoj religiji. Prava religija je vecna istina u Indiji poznata kao sanatana darma
Veliki broj hriscanskih vernika veruje i govori da je Bog Sunca demonsko paganstvo ne sluteci u kakvu protivrecnost upada. Takvo tvrdjenje pokazuje zbunjenost i maglovitost vernickog uma koji je nesvestan ciklickog delovanja sunca na mozak u rasponu od 12 meseci posebno na solarnu pozadinu hriscanskih praznika. Isus nije propovedao hriscanstvo vec vecnu istinu o sveopstoj ljubavi koju pak isklucuju iz opstavanja hriscanskih vernika, sveopsta ljubav ne odvaja Sunce, Mesec ni ostala nebeska tela jedno od drugih i u krajnem sagledavanju od Boga. Hriscanski vernici govore o zivom Bogu dok njegove zvezdano planetarne organizme vide kao mrtve i ako su one mogle nastati jedino od Bozanskog uma u protivnom bi znacilo da postoji mrtav ili neziv um. Zvezdano planetarno ustrojstvo je zivi organizam darme odnosno tela Bozanske majke kao druge prirode Bozanskog bica.

Nadam se da ti je sad malo jasnije o cemu pricam
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Ja vidim da ti nisi razumeo sta sam ja pisao, tako da ono. Danas se igra kosarka, nadam se najboljem...
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Ipak budizam nije dao odgovore na mnogobrojna pitanja.
Zasto zli napreduju,a dobri ljudi pate???
Poreklo svemira,zemlje i coveka takodje nije razjasnjeno.
Svi odgovori su filozofski,po sistemu rekla -kazala ...
Ta pitanja nisu centralna tema budizma već patnja, a na njih je Buda dao odgovor jer je to bitno. Kakva korist od toga što znaš da je bog stvorio svet dok sediš u krevetu dok te rak izjeda polako i bolno dok te tvoji najmiliji ostave na neuropsihijatriskoj bolnici sa upišanima i usranima, a medicinarka poručuje tvojoj familiji:"Hitni ga". A ti se moliš a Bog ne pomaže. Tada ćeš shvatiti da je tamna strana sile jedina realnost, a da te jedino budizam spasava ali će tada biti kasno...
 
Član
Učlanjen(a)
02.09.2009
Poruka
14
Za pocetnike je vrlo interesantna knjiga od Eugena Herigejla Zen u umetnosti gadjanja s lukom, ili Musashi knjiga roman od Eidji Joshikava
inace zen je povezan sa mnogim umetnostima i vestinama. Kultna knjiga je Zen budizam od DT.Suzukija i Eriha Froma. Alan Watts i Put Zena je vrlo interesantna lektira. Ipak sve to ide i sa Zen Price i Chan Price zajedno i lakse za silazenje u sebe i dublju meditaciju.
 
Natrag
Top