Budizam

Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
e vidis moje ucenje je malo drugacije i realnije i medicinski dokazano
um i telo komuniciraju preko qi energije ili kako je nazivaju bioenergija, i sve to funcionise pomocu nerava, posto je nerv ili nervi osetljivi i reaguju na elektricitet (posto je qi bioenergija elektricitet), ti kad hoces da pomeris npr ruku, sta prvo uradis? pa prvo pomislis i onda mozak salje energiju (elektricitet) energija stimulise nerve nervi reaguju i ti pomeras ruku ili grcis misice ili sta ti ja znam sta sve radis, kljucna stvar izmedju bioenergije nerava uma i tela je ishrana, ako ti je ishrana zdrava onda su ti nervi zdraviji i onda su vise osetljiviji, samim tim ako su vise osetljiviji onda mogu da bolje reaguju na energiju i da proizvedu vise snage znaci snaziji si, e sad ja hocu da um vodi energiju da bi komunicirao sa telom bolje, naucnici su 1996 otkrili da imamo dva mozga, ako gledamo veliki i mali onda tri mozga, ali posto ja gledam to sad kao jedan mozak u glavi onda dva mozga su otkrili, znaci jedan je na vrhu a drugi na dnu i oni su povezani kroz kicmenu mozdinu, gornji mozak misli a donji memorise, e sad mi fizicki imamo dva mozga ali funcionisu kao jedan, kako? pa tako sto su povezani sa visokim elektricnim tkivom kroz kicmenu mozdinu, i zbog toga je njihova funckija kao jedan, ako su povezani visokim elektricnim tkivom onda nema opiranja, svi nervi izlaze iz kicmene mozdine, nervi na vrhu su zaduzeni za gornji deo tela, srednji za srednji deo tela i donji za donji deo tela, tako nas um kontrolise celo nase telo, ili da oseti funkcije naseg tela, znaci pomocu kicmene mozdine, znaci sve stvari pokrece um, energija se krece iz donjeg dela tela, znaci telo i um komuniciraju pomocu energije (qi bioenergija) duh je tu sasvim nesto drugo, po mom nekom verovanju, znaci ovo sad je moje verovanje sto se tice duha, duh si ti i ti kao duh komuniciras sa tvojim telom preko svih ovih stvari, znaci preko ishrane meditacije mirnoce jer ti si duh koji je unutar nekog fizickog tela i kako ti je telo tako ces i ti da budes kao duh, postoje meditacije za duh za podizanje duga zove se peta vrata disanja itd itd da vise ne pisem malo sam se umorio xD
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Da. Ali sve ovo sto si napisao (a tacno je sa medicinskog stanovista potpuno. Tacan sistem si izneo, ne mogu nista da kazem ili opovrgnem ovo) vazi za sve sto je zivo :), jel. Sve sto ima nervni sistem. A opet istina je da nas od filadendrona razlikuje samo 20% gm, od slona 14% od primata 8% (ili kako vec ide). A opet covek je covek. Sa vrlo bitnom razlikom i hijerarhijom (tipovima ili bolje reci slojevima) svesnosti. Naravno da tvoje telo (ruku) pokrece nervni impuls iz mozga. Ne znam kako ide taj luk al i od prilike mogu da predpostavim. Stim sto moram da naglasim da um nije isto sto i mozak. U knjizi koju sam ti spomenuo (Cetvrti put) je to tamo lepo objasnjeno. Ja to ne mogu ukratko sada ovde da kazem jer nisam dovoljno kadar da to iznesem (zbunicu obojcu :) ). Ovo sto si ti napisao je tipican primer "motorickog coveka" (sad treba da ide objasnjenje kakav je to covek, ali i sa ovim je oftopic). Rusi su (volim njihova istrazivanje jer oni sublimiraju medicinu, psihologiju i duhovnost. Ta tri elementa, vrlo bitno da idu zajedno) kroz (istorijske periode i) razlicite modele dosli do jedne filozofije/prakse/nacin zivota/stava a to je 'antropozofija coveka'. Rudolf Stajner je imao jedan model a Gurdjijev totalno drugi a opet su iz jednog. Evo primer. Ovaj znas sigurno.
Stavis ruke na sto. Levu prekrijes nekim zastorom da je ne vidis. A stavis vestacku ruku sa sakom sa unutrasnje strane leve ruke. I uzmes cetkicu i pocinjes u isto vreme da gladis desnu saku i vestacku ruku. U 95% slucajeva posle 2-3 pokreta cetkice ljudi osecaju (dakle stvara se osecaj trenja) nadrazaj na vestackoj ruci (??? ja nisam radio ovo a bas bih voleo da mi neko odradi 'trip :) ). I u jednom trenutku operant vadi macolu iznenada i rokne po vestackoj ruci :). Naravno, odgovor sledi da vecina oseti tup bol u levoj (svojoj levoj) ruci... (spoj gomila ne savrsenosti, umnih i mozgovnih sposobnosti/razvijenosti itd.).

A bolji primer za pokazivanje funkcije i inertnosti uma ali i kao mocan instrument za razjednacavanje mozga-uma je vezba (ili praksa) eksperiment koji je (sprovodio Uspenski cinimi se) izgledao ovako.

Grupa polaznika je bila zamoljena da igraju (skacu, okrecu se prave piruete...) sve dok ne cuju stop. Kada on kaze STOP! ti treba da prestanes sa bilo kojom radnjom. Nista, postajes 'mrtvo' telo, telo koje se zaledilo u prostor-vreme instanci. Nista. Prosto je stala funkcija. Al da nekazem da je taj ples trajao dosta i taman toliko da se ti totalno poistovetis sa telom. Totalno si telo u prostorno-vremenskim oznakama. U trenutku kada se cuje STOP! ti prestajes sa igrom. Ti voljno prekidas svaki unutarnji stimulos. I desava se shok. Ako si na jednoj nozi ostajes na jednoj nozi, ako si u okretu ostajes u okretu dok se ne zaustavis. Ako si u skoku ostajes u skoku i padas ali ti ne saradjujes sa padom, sa nastavkom okretanja na vrhovima prstiju, na balansu jedne noge...Ako ces pasti (a moraces) ti ne saradjujes sa tim. Jer ti si totalno zaustavljen. Gotovo svi polaznici osecaju ples i dalje. Neko duzi vremenski period a neko kraci i intezivniji. Dakle mozak (fizicki) je vrsio svoju motoricku funkciju bezprekorno. A um je za to vreme obradjivao, stvarao mentalnu sliku, generisao i slao nazad koncept (ovako cu da igram ili igracu bez smisla=i jedno i drugo je koncept). Kada se culo STOP! fizicki mozak je odradio svoj deo posla a um?
To je ono sto mene razuverava. Da mozak i um nije isto. Dakle mozak=telo, tj. um =/=telo=mozak, znaci um =/=mozak.
E sad, kako ja to da dokazem kao sto si ti izneo sistem? Ne mogu :) Najbolja je knjiga koju sam ti rek`o. Ali vise nisam ni siguran koliko prosto znam da je tako. Koliko god mozak cuvao informacije, imao funkcije za odrzavanje nesvesnih automatskih radnji, svesnih voljnih i nevoljnih radnji, nesvesnih voljnih radnji... Ono sto povezuje um i mozak kao sto si pitao onomad je po meni misao a oplemenjuje dusa. Kako ce se to realizovati to je ceo gornji post.
Jer sada je vrlo lako skrenuti sa budizma i otici i upoznati se sa snovima, etericnim telom, astralnim telom (astralna projekcija), akasom...Tu onda dolazi ili ne verujes apsolutno u to ili verujes (jos bolje ako si u onom da znas da to tako jeste) onda nastaje problem u razgranicavanju pojmovno i funkcionalno medju recima mozak i um. Ne bih da zvucim kruto ili da izjednacavam stvari, ali osvescenje uma moze da se objasni kao osvescenje svesti (vracanje prave funkcije uma). Stim sto i svest nije = um. Ali je blizu.

Evo dok sam se uspavljivao i ceko sta ces ti odgovoriti, javio mi se primer koji svako malo pa osetim. Desi se u trenutku da se zasmejem, bas ono istinski. Ili da me uhvati neka jarost i bes. U takvom smehu na momenat mi fokus ode van mene i posmatram kako se smejem. Dakle ne vidim sebe fizicki (naravno). Smejem se isto tako zarazno a opet moja svest u tom trenutuk nije umeni vec van mene i posmatra sta se samnom desava, (kakva je to telesno-umna manifestacija). Vrlo brzo se vrati fokus, nisam napredovao duze od par sekundi :).
Kako ti objasnjavas ovaj primer?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
pazi moj pokojni ucitelj nas je mnogo ucio da budemo oprezi u ono sto verujemo i sta osecamo, zato sto te stvari mogu da zavaraju i to lepo, on je upadao ljudima sto su demonstrali kako mogu druge bez dodira da bace ili da unesveste ili slicne stvari, znaci upadao im je na scenu i pitao da to urade njemu, neki su poceli dakenjaju kako je njihova nenergija velika da moze da ga ubije i sta ti ja znam, ovi drugi nisu uspevali da to urade na njemu, oni su to samo radili svojim ucenicima i onima koji stvarno veruju da to mogu da im urade, e tu se krije taj trik mozga, to ti je kao neka vrsta hipnoze, moj ucitelj je imao neke ucenike koji su tako koprcali i bacali kad ih ucitelj dodirne, a on kaze da on zapravo nista nije uradio samo ga dodirnuo, te stvari uspevaju samo na onima sto veruju u to i oni ce da osete ono sto veruju, oni sto ne veruju na njima nikad nece da prodje sto je i dokazano
zato ti i svako drugi mora da bude oprezan u onome sta veruje i oseca jel ima prevaranata koliko hoces
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Da, znam za to. Cak je bilo ekranizovano na National Geographpic. Bio je jedan covek koji isao da njemu odrade "prenos" chi energije. I nikada nista nije osetio ???? Sta to govori o chi energiji ili o tom coveku sto ne moze da oseti chi ili nedozvoljava da mu se prenese, to nek bude na onome ko posmatra.

Evo, nasao sam upravo taj video:

Zatim odes do Shao lina i vidis monahe kako gledaju u sunce u 12 kad je sunce najjace, rade stoj na ruci (ili stoj samo na dva kaziprsta), vise obeseni o drvo sat vremena u dubokoj meditaciji itd itd... Sta je sve to nemam pojma. Ako pogledam mogu da padnem pod sugestiju uma da je sve to sarena laza a mogu da se slozim i sa umom da je to jako mocno (sve zavisi od predhodnih iskustava). Ako si skeptik onda si skeptik i kada sebi dokazes i trazis proveru svojih rezultata. Sta god da se desi tvoja inercija je provera (opet, nemam nista protiv toga. Prosto je neko covek analize, non stop nesto analizira i trazi logicka zakljucenja). A onda imas totalnu drugu krajnost. Ljude koji veruju svemu. To je kao ringispil (um) i malo dete (ubedjenje)...Dete je odusevljeno sa svim elementima igralista...(naravno simbolika). A onda imas i trecu 'vrstu' ljudi. Oni koji prihvataju. Sta znaci prihvatati to sam piso na dosta tema i dosta podforuma ovde. Vrlo kljucna i mocna rec koja za sobom nosi godine i godine licne prakse. Meni je jedan ogranak budizma doneo tu rec, zen budizam.
Nisam neko ko meditira (mnogo vise mi lezi rec koncentracija) niti neko ko se moli (vise mi odgovara unutrasnji dijalog/monolog nego molitva). Al kada pogledam i vidim koliko skeptican covek hoce da dokaze coveku "dete" bilo sta sta on zna i obrnuto, onda u jednom trenutku bude vrlo mucna situacija. Razvijaju se apsolutne negativne komponente jednog coveka, arogancija, bes, nepostovanje, negiranje, omalovazavanje...Dok se jedan uzdise u toj svojoj sigurnosti (empirijskoj, telesno iskustvenoj) onaj drugi koji nema to nego ima unutrasnje dozivljaje, ne moze da odgovori ni slovo a kamoli rec. Nema argumenata do sopstvenih dozivljaja. I onda je slika takvog opstenja jako losa, pogubna za obojcu i postaje jalova. Dok treci covek, covek prihvatanja, kaze: 'obojca ste upravu' i ode da proseta psa :). On u sebi nema nikakva pitanja a odgovor je sam po sebi. Ono sto je tebi logicno njemu nije (ili jeste) i obratno. Ali on nije sa tim u odnosu. Kada dodje do toga, on cak nije u odnosu ni sa samim sobom. On je prosto u sada jedinoj vremenskoj ravni, sadasnjosti i on svaki trenutak prihvata. Eto, to je ono sto ja pokusavam da uradim sebi ali mi je um problem :). Naucio sam da je logika koliko korisna tolik je isto beskorisna. Logika je samo instrument Ego mehanizma da te odvoce sa sadasnjosti, jer u sada nemas nista, imas samo posmatranje. Svaka moguca misao je ili projekcija proslosti (nisam zavrsio, bio, uradio) ili projekcija buducnosti (trebao bih, morao bih, moram, valja se...). Valja se ono sta je u sada. Sta ce biti to ne znas, a sta si trebao uradio si bio u sada, kakvo je takvo je. Mrtva stvar. Iskustvo i praksa je dobra stvar (jedni omogogucavaju) da se ostvari bivstvovanje u harmoniji, a drugi (pogresni) da se slome toliko jako da ucine izbacaj (tvog koncepta ili tovje slike) u sadasnjost. Estetika je po meni prvi, veliki i vrlo opasan koncept, poguban za ljudske duse. Sta je lepo? Nista nije liepo. Sta je onda ruzno, opet nista? Estetika je dualizam na kvadrat. Estetika pociva na logicnosti da ako je ruza lepa onda je slina ogavna. Nije tacno. Iz prostog razloga sto se jedno opravdava kroz drugo, stvara se odnos.
Jer i ako ti izvrsis nuzdu po ruzi, ruza je ruza sta god ti uradio sa njom. Ako je temperom obijs u neprijatne i prljave boje, ruza je i dalje ruza. Da li je ona tada lepa i da li posle svega lepo mirise, ne bitna stavr, sto se nje tice :). Logika je korisna a sad da li je na pravom mestu ne bih da ulazim u opste u raspravu. Sve sto ide iz uma, po meni, tacno je onoliko koliko je pogresno. Sto je vise tacna to je u toj meri pogresna. Jer je um povodljiv a u istoj meri um moze da projektuje istine kakvih sf film nije snimljen. Jedino merilo za koje ti ne treba nista jer nije odnos, jeste sadasnji momenat. Zen. :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
e vidis moje ucenje je malo drugacije i realnije i medicinski dokazano
um i telo komuniciraju preko qi energije ili kako je nazivaju bioenergija, i sve to funcionise pomocu nerava, posto je nerv ili nervi osetljivi i reaguju na elektricitet (posto je qi bioenergija elektricitet), ti kad hoces da pomeris npr ruku, sta prvo uradis? pa prvo pomislis i onda mozak salje energiju (elektricitet) energija stimulise nerve nervi reaguju i ti pomeras ruku ili grcis misice ili sta ti ja znam sta sve radis, kljucna stvar izmedju bioenergije nerava uma i tela je ishrana, ako ti je ishrana zdrava onda su ti nervi zdraviji i onda su vise osetljiviji, samim tim ako su vise osetljiviji onda mogu da bolje reaguju na energiju i da proizvedu vise snage znaci snaziji si, e sad ja hocu da um vodi energiju da bi komunicirao sa telom bolje, naucnici su 1996 otkrili da imamo dva mozga, ako gledamo veliki i mali onda tri mozga, ali posto ja gledam to sad kao jedan mozak u glavi onda dva mozga su otkrili, znaci jedan je na vrhu a drugi na dnu i oni su povezani kroz kicmenu mozdinu, gornji mozak misli a donji memorise, e sad mi fizicki imamo dva mozga ali funcionisu kao jedan, kako? pa tako sto su povezani sa visokim elektricnim tkivom kroz kicmenu mozdinu, i zbog toga je njihova funckija kao jedan, ako su povezani visokim elektricnim tkivom onda nema opiranja, svi nervi izlaze iz kicmene mozdine, nervi na vrhu su zaduzeni za gornji deo tela, srednji za srednji deo tela i donji za donji deo tela, tako nas um kontrolise celo nase telo, ili da oseti funkcije naseg tela, znaci pomocu kicmene mozdine, znaci sve stvari pokrece um, energija se krece iz donjeg dela tela, znaci telo i um komuniciraju pomocu energije (qi bioenergija) duh je tu sasvim nesto drugo, po mom nekom verovanju, znaci ovo sad je moje verovanje sto se tice duha, duh si ti i ti kao duh komuniciras sa tvojim telom preko svih ovih stvari, znaci preko ishrane meditacije mirnoce jer ti si duh koji je unutar nekog fizickog tela i kako ti je telo tako ces i ti da budes kao duh, postoje meditacije za duh za podizanje duga zove se peta vrata disanja itd itd da vise ne pisem malo sam se umorio xD


pazi moj pokojni ucitelj nas je mnogo ucio da budemo oprezi u ono sto verujemo i sta osecamo, zato sto te stvari mogu da zavaraju i to lepo, on je upadao ljudima sto su demonstrali kako mogu druge bez dodira da bace ili da unesveste ili slicne stvari, znaci upadao im je na scenu i pitao da to urade njemu, neki su poceli dakenjaju kako je njihova nenergija velika da moze da ga ubije i sta ti ja znam, ovi drugi nisu uspevali da to urade na njemu, oni su to samo radili svojim ucenicima i onima koji stvarno veruju da to mogu da im urade, e tu se krije taj trik mozga, to ti je kao neka vrsta hipnoze, moj ucitelj je imao neke ucenike koji su tako koprcali i bacali kad ih ucitelj dodirne, a on kaze da on zapravo nista nije uradio samo ga dodirnuo, te stvari uspevaju samo na onima sto veruju u to i oni ce da osete ono sto veruju, oni sto ne veruju na njima nikad nece da prodje sto je i dokazano
zato ti i svako drugi mora da bude oprezan u onome sta veruje i oseca jel ima prevaranata koliko hoces

Ствари постану јасније временом, кад већ у старту не може да се зна...
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Bas lepo kada se iznese prosto i jednostavno :)

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
1175713_222641151222023_1019394900_n.jpg

...čovek koji mrzi je nalik bočici otrova i koji očekuje da se otruje onaj drugi...
Buddha

1185776_392839964150066_973484387_n.jpg
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.03.2010
Poruka
38
Tema vredna komentarisanja.
Procitala sam knjigu Siddartha od Hermana Hesse-a, i mnogo mi se svidja.
Nek' ne staje ova tema, odlicna je.
 
Natrag
Top