BORBA ZA IKONE U HRIŠĆANSTVU

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Da ne govorim da bi oni samo kada bi mogli razrušili i šator od sastanka, uništili kovčeg zaveta, heruvime, sve, i na njihovo mesto stavili Bibliju, koja o gle čuda u to vreme, vreme Mojsija nije ni postojala.

Brate, ajde da krenemo prostom logikom... Ja stvarno ne razumem kako osoba koja je citala Bibliju ne shvata da je covek (svestenik) koji je ulazio u Svetinju nad Svetinjama, ispred likova andjela vrsio svetu sluzbu (za sta nas optuzuju da i mi vrsimo - jer kadimo ispred).

Pa to je normalno da se vrsi sluzba ispred likova i svetih predmeta.. To ne znaci da ti obozavas te predmete!!!

Skropio je poklopac krvlju, klanjao se ispred kovcega ispred likova, a iznad njega se javljao Bog i govorio.

A oni kazu - "nigde ne pise da se klanjao"?

Pa zar stvarno misle da svestenik nije ulazio pun strahopostovanja i padao nicice ispred kovcega i likova odakle se javljao Bog i govorio!

Svestenik cak nije smeo ni da dotakne kovceg, bojeci se da ga ne oskvrni ili da ga Bog ne ubije zbog toga! A kamo li nesto drugo!

I kako onda mi ne treba da budemo puni strahopostovanja za svete predmete? Mojsije se izuva, jer je mesto na kojem je stajao sveto. Zar ne postaju tako i ovi predmeti u crkvi sveti???

Skrnaviti ih, pa to je najveci greh!

A sve lepo pise.. Samo ne vide, ili ne zele videti..

A sto rece za prvu zapovest u pravu si. Ta zapovest nema smisla ako se ne sagleda u svetlu druge zapovesti. A da je nase razumevanje ispravno vidimo po tome sto je i sam Bog napravio predstavu Hrista u obliku zmije, u obliku rezanog lika, i to ie bilo u svrhu posrednog obozavanja! Znaci nisu zabranjene slike u svrhu posrednog obozavanja! Nisu likovi bili problem Bogu, vec shvatanje i odnos prema tim likovima..

A ovi tumace zapovest cisto formalno po slovu, i gledaju spoljasnjost, ne razumevajici duh..

Sto rece, kad bi oni ziveli u vereme Mojsija usli bi u hram, oskrnavili ga, razbili posudje, svecnjake... bacili bi kovceg i kadionicu jer ih podseca na paganizamz sve bi unistili a posebno likove andjela.. Jer su doslovni tumaci zapovesti i formalisti!
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
Dobro Jurivaka nije mi sad jasno, po drugi put mi je obrisan post a dao sam odgovor na pitanje zasto ikona odnosno Marija na njoj 'oprasta grehe' i da li je to u skladu sa Pismom. U istom postu sam odgovorio Laodikeji da li je ispravno bacati ikone u smece ili ih skrnaviti. Zar to nije u skladu sa temom?
Možda i Jurivaki smetaju ikone koje 112904plaču
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Sto rece, kad bi oni ziveli u vereme Mojsija usli bi u hram, oskrnavili ga, razbili posudje, svecnjake... bacili bi kovceg i kadionicu jer ih podseca na paganizamz sve bi unistili a posebno likove andjela.. Jer su doslovni tumaci zapovesti i formalisti!

Doslovni tumači koji ne znaju hebrejski, aramejski i koine grčki.... tumače prevod prevedenog prevoda. Niti poznaju kulturološku pozadinu, niti sve finese jezika na kojem su pisma pisana, vremenski period, ništa ne poznaju. Da ne govorim o tome da im je osnova prevod na engleski Mažoretskog teksta, čija je opet osnova srednjevekovni jidiš i Hebrejske prakse nastale daleko nakon uništenja hrama.

Zamisli da ti uzmeš da programiraš na mašinskom jeziku procesora Z80, a da ti je jedino iskustvo programiranje u jeziku Python i to tek na početničkom nivou, i da ti posle toga ljudima koji decenijama rade ovaj posao deliš lekcije o tome kako se pišu programi za Z80 i da uz sve to tvrdiš da ti je Bog dao "dar jezika" i "proroštva". Neuke će možda i zavesti, još ako koristiš odgovarajući žargon, eto nama novog Stiva Džobsa. Baš na taj način, blefom su i nastali svi ti "revival" pokreti. Blefom nastali, blefom se i održavaju, a neuki bleje i veruju bleferima.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Svestenik cak nije smeo ni da dotakne kovceg, bojeci se da ga ne oskvrni ili da ga Bog ne ubije zbog toga! A kamo li nesto drugo!

A vi smijete da ljubite, pa baš to dokazuje da je kod vas idolopoklonstvo, nisu smjeli čak ni gledati malo duže u kovčeg, a vi ne skidate pogled sa ikona (idola).

Dakle sve suprotno.

Imate čak i ikonu Bogorodica fudbalska.

Za sport.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže nam Gospod i Bog naš, Najsvetiji, Najstrašniji i Najljubazniji!

Pa zar stvarno misle da svestenik nije ulazio pun strahopostovanja i padao nicice ispred kovcega i likova odakle se javljao Bog i govorio!
Svestenik cak nije smeo ni da dotakne kovceg, bojeci se da ga ne oskvrni ili da ga Bog ne ubije zbog toga! A kamo li nesto drugo!

Negde sam pročitao da su prvosvešteniku vezivali kanap oko noge da, ako se dogodi da se upokoji
u Svetinji nad svetinjama, da mogu da ga izvuku napolje.
Jer se niko nebi usudio da udje u Svetinju nad svetinjama po njega!

Voleo bih da i sam u dubini svoje duše imam toliku dozu strahopoštovanja!

brat Toma
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Jer se niko nebi usudio da udje u Svetinju nad svetinjama po njega!

Voleo bih da i sam u dubini svoje duše imam toliku dozu strahopoštovanja!
Bog ti u svemu pomogao, i rukom svojom desnicom vodio

Tačno tako, niko se ne bi usudio da uđe u Svetinju Nad Svetinjama, zemaljsku. O Nebeskoj tek i da ne govorim.
A ona je između ostalog bila zatvorena ne samo za laike, nego i za sveštenike, izuzev prvosveštenika. O tome da je bila zabranjena za žene da i ne govorim, makar im krila navodno rasla. nisu smele ni da privire u nju, zemaljsku, nebesku da i ne pominjem.

Jedina žena koja je u Nebesku Svetinju nad Svetinjama uvedena, je ona koja je od Boga odabrana da bude Njegova majka. Marija Bogorodica.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Kako se ko odnosi prema ikonama, to je njegova lična stvar. Meni niti smetaju niti ih obožavam. U njima samo vidim bolja ili lošija umjetnička djela.

Za koja pojedine "Hrišćanske" zajednice tvrde da su blasfemija i kršenje "zakona". Zamisli da je takav stav dominiantan. Ne bi blo ni ikona, ni slika, ni fotografija, nikakve likovne umetnosti.... osim možda igranja slovima, koja opet prvo behu slike.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
A vi smijete da ljubite, pa baš to dokazuje da je kod vas idolopoklonstvo, nisu smjeli čak ni gledati malo duže u kovčeg, a vi ne skidate pogled sa ikona (idola).

Dakle sve suprotno.

Imate čak i ikonu Bogorodica fudbalska.

Za sport.

Kada se neko kiti znanjem, a ne zna razliku između obožavanja i poštovanja, ko ne zna da oni koji ljube ne ljube predmet nego ono što taj predmet predstavlja, taj ili ima problem, tačnije znanje mu je "for dummies" ili to radi namerno da sebe okiti.

Ikone nisu idoli, ništa više nego što je to ljudskom rukom pisana knjiga na koju se čak i predsednici zaklinju.

Dakle, ako li su ikone i kipovi idoli, onda je i ta knjiga idol. Šta više, mnogi je tako i tretiraju. Jedan od takvih si i ti.

Naravno, sada će po običaju da se dodaju kojekavi izazivačko pljuvački komentari i konstatacije. Ali, daju se u vetar. Jer niti jedan jedini adventista, posebno ne ti, posebno ne vaš idol, nemate autoriteta nad bilo čime.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Za koja pojedine "Hrišćanske" zajednice tvrde da su blasfemija i kršenje "zakona". Zamisli da je takav stav dominiantan. Ne bi blo ni ikona, ni slika, ni fotografija, nikakve likovne umetnosti.... osim možda igranja slovima, koja opet prvo behu slike.
Ne bih prihvatio tezu da su ikone blasfemija. Ja ih prije vidim kao simboliku i potrebu ljudi da kreativno izraze predmete svoga vjerovanja. Ljudi su skloni da svoje domove ukrašavaju umjetničkim slikama i predmetima, pa je sasvim logično da to isto čine i sa hramovima u kojima se obraćaju, odnosno, mole Bogu.
 
Natrag
Top