BORBA ZA IKONE U HRIŠĆANSTVU

UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.324
Pomaže Gospod i Bog naš, na Njemu svojstvene načine!

Onima koji to nisu do sada pročitali, preporučujem kratku priču o
svetom Jovanu Damaskinu, i o tome kako mu je odsečena desna šaka,
i kako mu je Gospod Bog Iscelitelj uslišio molitve i ruku ponovo "prilepio" za telo
(preko 1 ikone, od tada nazvane "Trojeručica").

Jednostavno se to može naći, samo ukucati npr. "Ikona presvete Bogorodice Trojeručice" u Google.

Pročitajte i Boga proslavite!

brat Toma
112964

Primivši i pročitavši poslanice, kalif poverova u privrženost Lavovu i naredi, bez daljeg ispitivanja, da se odseče desna ruka Jovanova, koja je napisala navodnu poslanicu i da se, za primer svima, obesi na glavnom trgu Damaska. Zapovest je izvršena odmah. Kada se onaj dan priklanjao večeru, sveti Jovan je zamolio da mu se da odsečena ruka, pošto je već izvršena kalifova zapovest. Držeći levom rukom odsečenu desnicu i spajajući je sa telom, on se moljaše klečeći celu noć pred ikonom Bogorodice. On moljaše Presvetu Bogorodicu da ga isceli da bi nastavio da piše o poštovanju ikona. Posle duže molitve, umoran od bola i muke, on zaspa na kratko. U snu on ugleda Presvetu Bogorodicu živu na ikoni i ču gde govori mu da je isceljena ruka, te da ne treba više da se žalosti. Samo, treba da ispuni ono što je obećao, tj. da nastavi da piše u zaštitu svetih ikona. Sveti Jovan se probudi i vide uistinu da je ruka njegova zdrava i da stoji na svom mestu. Jedino na onom mestu gde je bila poseklina ostade kao crvena nit, radi podsećanja koliko na stradanje, toliko i na čudo Presvete Bogorodice. Zbog radosti i blagodarnosti prema Bogorodici, sveti Jovan se potom postarao da na donjoj levoj strani ikone pripoji srebrnu ruku, sličnu odsečenoj, u znak sećanja na čudo koje se dogodilo. Istog običaja se do danas drže pobožni i čudesno isceljeni Hrišćani koji na svete ikone polažu različite zlatne ili srebrne predmete na kojima su predstavljeni neki od isceljenih delova ljudskog tela. Ikona je od tada dobila ime„Trojeručica”, budući da je sveti Jovan dodao treću, srebrnu ruku.
Kod:
http://www.hilandar.info/strana_sr.php?strana_id=179

Prekrasna priča , tko oće više neka posjeti ovaj gore kod

Da su ikone tako svete do sada bi svi oni (koji su vam ikone uništili) bili uništeni, kao Valtazar što je skrnavljenjem Boga pokazivao na predmetima iz Hrama.

Ali nikako to da se desi.
Sa nevjernicima jednostavno se netreba upuštat u komentara
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Sa nevjernicima jednostavno se netreba upuštat u komentara

To je pisao i Tertulijan. Mnogi Criveni Oci... odgovarati im na njihova yanovetanja pisamom, koje i nemaju, loše je za unutarnji mir i može oštetiti dušu. No isto tako pozvani smo da govorimo istinu i da ne ćutimo, pozvani smo da budemo svedoci Kristovi.
Jedno moramo shvatiti, pre ćemo snagom svoje vere isterati demone nego li apostate ućutkati i opametiti, istorija je to pokazala mnogo puta. Božanski načini kod demona pomažu, a kod apostata samo ljudski. Toliko o tome.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
n moljaše Presvetu Bogorodicu da ga isceli da bi nastavio da piše o poštovanju ikona.

Zamolio mrtvu osobu koja ne zna ništa.

da bi nastavio da piše o poštovanju ikona.

To je dokaz da nema obožavanja ikona u Bibliji, onako kako vi msilite, čim neko ima potrebu da dodatno objašnjava nešto što je već jasno.

U snu on ugleda Presvetu Bogorodicu živu na ikoni i ču gde govori mu da je isceljena ruka,

Mora da je i Dei Đurđević Bogorodica vratila ruku. Demonska nauka, nije mu ruka vraćena zbog toga što je vjerovao u Boga nego u čovjeka i to da bi anstavio da piše kako nije grijeh klanjati se ikoni.

A Kornelije dobi opomenu zbog klanjanja živom apostolu i Jovan dobi opomenu zbog klanjanja živom anđelu. Dakle ne slici.

Zbog radosti i blagodarnosti prema Bogorodici, sveti Jovan se potom postarao da na donjoj levoj strani ikone pripoji srebrnu ruku, sličnu odsečenoj, u znak sećanja na čudo koje se dogodilo.

I to je svrha tog čuda.

Istog običaja se do danas drže pobožni i čudesno isceljeni Hrišćani koji na svete ikone polažu različite zlatne ili srebrne predmete na kojima su predstavljeni neki od isceljenih delova ljudskog tela.

To mogu i demoni da rade, to i rade kod vas.

Ikona je od tada dobila ime„Trojeručica”, budući da je sveti Jovan dodao treću, srebrnu ruku.

Što bi rekao Dositej nakaza. Nakaza ostaje nakaza bez obzira što ćete vi dati objašnjenje kojim sebe uvjeravate da to ima smisla i da nije grijeh da im se klanjate.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U starom zavetu nisu postojale ikone ili slike ljudi pred kojima bi se Izrailjci klanjali, a jos manje ih smatrali posrednicima pred Bogom.

Jedino se u Svetinji nad Svetinjama nalazio kovceg zaveta sa dva heruvima, i taj kovceg je bio van domasaja ljudi i njihovog pogleda, i nije vrsena nikakva idolopoklonicka sluzba, jer tada bi se automatski prekrsila druga zapovest koja to zabranjuje.


"Ne gradi sebi lik rezani niti kakvu sliku od onog što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi, ispod zemlje.
Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grehe otačke na sinovima do trećeg i do četvrtog koljena, onih koji mrze na mene;

A činim milost na hiljadama onih koji me ljube i čuvaju zapovesti moje" ( 2 Mojsijeva 20 poglavlje ).
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Ko su oni da tvrde da rade po Bogu? Ko su oni da tvrde da poznaju Njegov karakter? Ko im daje to pravo? Bog? Pre će biti da sami sebi daju to pravo, a to je onda baš ono što je Adama i Evu oteralo od Božijeg prisustva. Baš to. Iskonski greh.

Sami sebi daju pravo da govore u ime Bozje. To im pravo daje knjiga! Svaki od njih je "prorok"! Tripo je "bog kao i Mojsije sto je bio faraonu" a koliko sam samo puta uhvatio Laodikeju da lupeta pa se onda vadio tvrdeci - "nisam govorio u Bozje ime.." a pricao o piramidologiji i da mu je "Bog licno otkrio". Stvarno, da nije zalosno bilo bi smesno!

Da su ikone tako svete do sada bi svi oni (koji su vam ikone uništili) bili uništeni, kao Valtazar što je skrnavljenjem Boga pokazivao na predmetima iz Hrama.

Ali nikako to da se desi.

Ti bas izazivas Boga da te kazni!? Preporucujem da odes u neki hram da izlomis ikone i iskalis svoj bes na njima! Testiraj Boga da vidis hoce li te kazniti, pa se onda javi! Sta nas iskusavas svojim pljuvanjem? Mislis da ces tako nesto postici? Iskusaj lepo Boga kad vec u njega ne verujes!

Ajde ako smes!

Idi kupi sebi neku ikonu, pa se na njoj izivljavaj i skrnavi je! Ili u crkvi?

Sve to lepo uradi, pa nam uslikaj da vidimo kako je skrnavis, da vidimo hoce te kazniti, ako ne bude nista pobedio si!

Moze?

To je bas Hriscanski skrnaviti ikone! I ti ces da se rugas nama kao Ilija valovim prorocima. Ajde ako imas smelosti oskrnavi nase svete ikone!

Cekam..
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
To je bas Hriscanski skrnaviti ikone! I ti ces da se rugas nama kao Ilija valovim prorocima. Ajde ako imas smelosti oskrnavi nase svete ikone!

Cekam..

Načekaćeš se Mire, načekati. Oni su proroci samo kada treba lupetati gluposti i stavljati Bogu u usta ono što nikada rekao nije. Ne upoređuj ih sa Ilijom, a ni sa Mojsijem. Veze oni sa njima nemaju. Niti hrabrosti niti znanja niti pravog proroštva. A što je možda najgore niti pravom Bogu služe.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Ikone plaču

Bez čuda vam nema vjere, prvo čudo pa onda vjera. Dok je u Bibliji obrnuto.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.324
Kada ces dokazati da Bog ne kaznjava skrnavljenje ikona? Ajde na svom primeru? Ili si kukavica?
Poštovani Mire nemoj nikoga nagovarati na greh , Kristov je konačni cilj da spasi svakog pojedinca. Jednako kao i Vas, Njega pogađa Vaša bol. Biblija kaže: U svakoj žalosti njihovoj osjećao se i on tužan, ali ih je spasio anđeo lica njegova. U svojoj ljubavi i milosti on ih je otkupio, podigao ih i nosio ih sve dane u davno doba. Izaija 63,9. Na drugom mjestu također piše: Ovako govori Jahve nad Vojskama, čija me Slava izaslala k narodima koji su vas opljačkali: “Tko vas dira, dira mi zjenicu oka. Zaharija 2,12. Isus Krist je također rekao:`Zaista, kažem vam, što god učiniste jednomu od ove moje najmanje braće, meni učiniste! Matej 25,40. Vašom nesrećom je Bog pogođen više nego vi. Istina je da to mi ne razumijemo, ali je to tako. Zato Mire nečini greh , nagovarajući nekogana greh :give_r:
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top