BORBA ZA IKONE U HRIŠĆANSTVU

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Nastavak teksta.
Naravno da ne bi bilo pravedno da naše spasenje zavisi od bilo čega drugoga nego od ličnog pokoravanja naše volje duhu ljubavi i dobrote i odupiranju grehu u trenucima iskušenja. A umesto da se ljudi bore protiv greha, oni vode borbe na potpuno pogresnom planu koji nemaju veze sa pitanjem dobra i zla, i tako samo zavaravaju sebe raznim psiholoskim efektima kao što su ikone, brojanice itd.

Zapazite ovo:

"Jer koji sav zakon održi a sagreši u jednome, kriv je za sve. Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik zakona. Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni. ... Ti veruješ da je jedan Bog; dobro činiš; i đavoli veruju i dršću. Ali hoćeš li razumeti, o čoveče sujetni! da je vera bez dela mrtva?" (Jakov 2,10-20)

Zapovesti gledaju na srce - na stanje u kojem se nalazimo, a to znači da se ne može govoriti o lakšim i težim zapovestima, jer sam čovek nema moć da svoje srce uskladi sa zahtevima zakona.

Apostol Pavle kaže:

"Ja znam da dobro ne živi u meni, to jest u telu mojemu. Jer hteti imam u sebi, ali učiniti ne nalazim. Jer dobro što hoću ne činim, nego zlo što neću ono činim. ... Ja nesrećni čovek! Ko će me izbaviti od tela smrti ove?" (Rimljanima 7, 18-19.24)

Takodje, Pismo kaže:

"Može li Etiopljanin promeniti kožu svoju ili ris šare svoje? Možete li vi činiti dobro naučivši se činiti zlo?" (Jeremija 13,23)

Takodje se to jasno vidi iz Isusovih reči kada mu učenici postavljaju pitanje:

"Ko se dakle može spasti?

A Isus pogledavši na njih reče: Ljudima je nemoguće, ali nije Bogu: jer je sve moguće Bogu." (Marko 10,26-27)

Dakle spasenje ne zavisi od klanjanja ikonama.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Ne znam zasto mi je post obrisan kad je bio u skladu sa temom, odgovorio sam na ono "suzna ikona"..

Dakle to sto Marija oprasta grehe pa oprastaju i apostoli - "kojima oprostite grehe oprostice im se a kojima zadrzite zadrzace se.."

I naravno, to nije doslovno, to se samo tako kaze, ne oprastaju ni ljudi ni sveci vec Bog..

Ali opet mora da se izvrne da bi bila "igranka"!

Ocigledno je da je stav tradicionalnih crkava da ako ih ne postujemo gubimo spasenje.
To niko nije rekao, ne morate vi postovati slike, ali opet skrnavljenje istih je greh!

I da je samo to razlog sukoba ne bi bilo problema, ali nije samo to..
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kako je strasno kada ljudima ljudske filozofije postanu merilo, a ne rec Bozja.

Ne znam zasto mi je post obrisan kad je bio u skladu sa temom, odgovorio sam na ono "suzna ikona"..

Dakle to sto Marija oprasta grehe pa oprastaju i apostoli - "kojima oprostite grehe oprostice im se a kojima zadrzite zadrzace se.."

I naravno, to nije doslovno, to se samo tako kaze, ne oprastaju ni ljudi ni sveci vec Bog..

Zasto su onda Simonu koji je doneo novac da od apostola kupi dar da polaze ruke i daje Duha Svetoga rekli da se pokaje i moli Bogu da mu Bog oprosti, kad oni licno oprastaju?

Ali naravno, ni apostoli, a posebno Marija koja je u grobu ne oprastaju, vec je crkvi dat autoiritet da ljude obavestava koji gresi su oprostivi a koji ne, i sta ljudi treba da cine da bi dobili oprost i vecni zivot, i da ne prima nikoga u svoje redove ko ove uslove nije ispunio.


To niko nije rekao, ne morate vi postovati slike, ali opet skrnavljenje istih je greh!

To znaci da ako ja ikonu bacim u djubre da necu biti spasen.

Gde to pise u pismu, i sta je sa Jevrejima kojima je Bog zapovedao da spale idole, slike, kipove, itd?

Da napomenem da ja nisam za spaljivanje, rusenje i bacanje u svojstvu borbe protiv tih stvari, recimo da neko udje u neku crkvu i da nasilno rusi, jer Hriscanin se tako ne ponasa.

Hriscanin ne treba to da radi ni u mnogobozackim hramovima, islamu, ni na skupovima satanista.

Ali sam za to - da onaj ko recimo upozna istinu a u svojoj kuci ima ikone, pa odluci da ih vise ne postuje, da treba da ih baci, ali predhodno da ih polomi, ili prefarba preko lika, jer neko to moze da nadje u djubristu pa da odnese kuci, ili da prodaje na pijaci, sto je navodjenje drugih na greh.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ocigledno je da je stav tradicionalnih crkava da ako ih ne postujemo gubimo spasenje.

Ja pročitao u njihovim knjigama, dođoše na sud pred Hrista oni koji nisu cjelivali njegovu ikonu i ikonu njegove presvete majke, Isus ih (naravno po toj knjizi) ukorava i baca u pakao.

Dakle to sto Marija oprasta grehe pa oprastaju i apostoli - "kojima oprostite grehe oprostice im se a kojima zadrzite zadrzace se.."

Iako u SZ piše da samo Bog oprašta grijehe, što su čak znali u fariseji, sada nam lijepo objasni kako to apostoli i Marija opraštaju ako nisu sveprisutni pa da opraštaju svima koji im se obrate?

I kako sada opraštaju ako mrtvi ne znaju ništa?

To je vaša nauka, iz jednog blata u drugo, iz jedne besmislice u drugu. Znači da si stih tumačio kao i kušač.

I naravno, to nije doslovno, to se samo tako kaze, ne oprastaju ni ljudi ni sveci vec Bog..

Pa ti samog sebe pobijaš sada.

Ali opet mora da se izvrne da bi bila "igranka"!

Pa ti sam priznaješ da si izvrnuo. A još nisi ni objasnio stih, zašto nije doslovan a tako piše?
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
I da je samo to razlog sukoba ne bi bilo problema, ali nije samo to..
Post ti je obrisan jer je onaj sa malim duvačkim instrumentom, kreator igranke prijavio isti. To pod jedan. Pod dva, tačnoi je da nije samo to razlog sukoba. Sukob je imao svoju temu, ali su i nju svojim njakanjem zagadili.

Treće. Navode nas da odreagujemo, izazivaju da bi nas brisali sa foruma. To je cilj sotoninog svirača, a ostali mu pomažu. Situaciju su postavili na ili/ili. Oni, jer oni se nameću, a ne mi. Ako je već takoi idemo do kraja.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
U pravoslavlju postoji spustanje pogleda sa Stvoritelja na samu tvar, zato sto se smatra da ljudski um ne moze da spozna Boga, pa ne treba njime da se bavi. Ako se bavi Bogom, to se proglasava gordoscu, a ako se bavis idolima, to se pohvaljuje. Naravno, razlog je sto se ljudi plase Boga sa kojim su u sukobu, pa imaju potrebe da se okrenu od Njega ka tvari.

"Jer kad poznaše Boga, ne proslaviše ga kao Boga niti mu zahvališe, nego zaludeše u svojim mislima, i potamnu nerazumno srce njihovo. Kad se građahu mudri poludeše, i pretvoriše slavu večnoga Boga u obličje smrtnoga čoveka i ptica i četvoronožnih životinja i gadova. I većma poštovaše i poslužiše tvar nego Tvorca, koji je blagosloven vavek." (Rimljanima 1,21-23.25)

Zato oni pridaju, na primer, ikoni onu slavu koju bi trebali da pridaju Bogu. Boga ce da psuju, ali pred ikonom pokazuju postovanje koje prevazilazi postovanje prema Stvoritelju. I sam sotona cini svoja čuda preko ikona i simbola, i raznin tvari i tvorenja vise nego preko Hrista, da bi tako sklonio Hrista sa vidika.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Neka sve nas Gospod mnogomilostivo pogleda!

Lako je moguće da postoje vernici Crkve Hristove i Pravoslavne koji imaju pogrešan odnos prema ikonama.
"Nema pravednoga baš ni jednog..." ispoveda jedan od otaca Crkve, Apostol Pavle, citirajući drugog oca Crkve, cara Davida.

Mi pravoslavni vernici koji se Bogu Jedinome klanjamo (i tamo gde ikone stoje), mi smo pozvani da
voljene u Hristu upoznamo i prijateljujući sa njima saznamo motive i razmišljanja koja imaju kada i oni
kičmu savijaju do zemlje. I ako se ispostavi da nedolično obožavaju predmet (u konkretnom primeru - ikonu),
da im u ljubavi i nežno objasnimo da greše (ali da mi, koji im to govorimo, nismo ni za jotu bolji od njih).

Mnogo puta mi se dogodilo da sam morao ovako uraditi. Bilo je onih koji su radosno prihvatili ovu vest,
bilo je i ljutih jer ... pa niko od nas ne voli kada mu se ukaže da nešto radi pogrešno, svi smo gordi.
Prvi ja! I svako želi da ON/ONA bude u pravu i da "zna bolje" od drugih, što je još jedan od pokazatelja
pogubne i Pakao-nosne gordosti. Opet, evo mene kao takvog!

brat Toma
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
Ocigledno je da je stav tradicionalnih crkava da ako ih ne postujemo gubimo spasenje.
Gdesi tu glupost pročitao ,ajde majketi nemoj izmišljati

Ne znam zasto mi je post obrisan kad je bio u skladu sa temom, odgovorio sam na ono "suzna ikona"..
Imeni je moj izbrisan

Ali naravno, ni apostoli, a posebno Marija koja je u grobu
Gdeti u Bibliji piše daje Marija u grobu
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Imeni je moj izbrisan

Gdeti u Bibliji piše daje Marija u grobu

Pa naravno da je izbrisan, onaj pravi igranku. Neka, neka. svira'e mu Metalika u ušima, samo neka nastavi da izaziva.

Gde vidi, pa u Clear Word, tetka Ellen. Ali jadničak ne zna da je i tetka i Muamed ručak crvima i đavolima, Srču, mljackaju, masni su im brci... Marija, Theotokos je uzneta na nebo, Nju je Onaj Koji Jeste okrunio...
 
Natrag
Top