BORBA ZA IKONE U HRIŠĆANSTVU

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Postovi se brišu kada nisu u skladu sa temom - kada su spam. Evo i ovi zadnji vaši postovi su takvi - nemaju nikakve veze sa temom. I nemojte se čuditi što se brišu. Vodite računa kad pišete na nekoj temi da je to u skladu sa temom, pa vam postovi neće biti brisani. Inače, prijave postova ili tema, nikako ne znači da se prijavljeni tekstvi automatski brišu. Svaka se prijava posebno provjerava, tako da se opravdane prijave uzimaju u obzir i postupa se u skladu sa Pravilnikom foruma, a neopravdane prijave se odbacuju.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Молитва Богородици пред чудотворном иконом Цвет који невене чита се за избављење од сваке немоћи, за чедност и чистоту. Икона Пресвете Богородице Цвет који не вене празнује се 16/3. априла.
МОЛИТВА БОГОРОДИЦИ - ЦВЕТ КОЈИ НЕ ВЕНЕ
Царице моја Преблага, Надо моја Богородице, Прибежиште сиротих и путника Заступнице, тужних Радости, повређених Покровитељко! Ти видиш беду моју, видиш и патње моје, помози мени немоћноме, нахрани мене лутајућег. Ти знаш неправде моје, разреши их ако желиш јер друге помоћи немам, ни друге посреднице, и благе утешитељке, сем Тебе, о, Богомати. Сачувај ме и заштити сада и увек и у векове векова. Амин.

Šta reći.

Obavezno pred ikonom i to nekome ko nije Bog.

Znači nema koga drugog da ga zaštiti i da ga uteši.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Gdesi tu glupost pročitao ,ajde majketi nemoj izmišljati

Tripo je odgovorio na to iz pera vasih crkava, da ce oni koji ne postuju ikone biti osudjeni kao gresnici.

Gdeti u Bibliji piše daje Marija u grobu

Pise "mnogo onih koji spavaju u prahu zemaljskom probudiće se,jedni na život večni, a drugi na sramotu i prekor večni"

Verni su danas u grobu i cekaju drugi dolazak Isusov i vaskrsenje mrtvih.

Tako da su molitve upucene Mariji i svecimapred ikonama besmislene.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Tripo je odgovorio na to iz pera vasih crkava, da ce oni koji ne postuju ikone biti osudjeni kao gresnici.

Sada se prave ludi, jer duboko u sebi znaju da je to besmislica, ali ipak brane idolopoklonstvo klanjanja ikonama.

Naravno da imam tu knjigu i da sam u njoj to pročitao.

Čim nađem knjigu napisaću reference, imam preko 1000 knjiga u kući.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Tako puno knjiga , a znanje nula

Šta ti je drugo ostalo nego da poplljuvaš sagovornika jer sam iznio ono što vi tvrdite.

Jadna je vaša nauka kada se stidite svojih izjava, a takva vam je i duhovnost.

Riječi su vam pljuvačke kao i teme.

Zato ste dno dna sa stanjem.

Eto ne pomažu vam ni kipovi ni ikone.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Riječi su vam pljuvačke kao i teme.

Zato ste dno dna sa stanjem.

Eto ne pomažu vam ni kipovi ni ikone.

Troluj, troluj, samo troluj. Ništa drugo i ne znaš.

Ako iko ovde na forumu, ali i van njega pljuje to si ti i tvoja braća po suboti.

Dno dna? Da ti možda to nije reklo tih tvojih 1000 knjiga? Ili tvoj ljubimac šišmiš?

Aha, a tebi pomaže šta? Biblija?

Tako puno knjiga , a znanje nula

Zavisi od knjiga, i od načina na koji se prilazi istima. Neko ko je stvarno širokog intelekta neće mešati procese varenja i procese vrenja.

Vidi, smatra da ne poštuješ sagovornika, a on kao poštuje. Prvo troluje i vređa, proziva i pljuje, a kada dobije odgovor na to glumi uvređenost.
Kao i svi sektaši, i on ne zna da se poštovanje stiče, a ne nameće.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Postovi se brišu kada nisu u skladu sa temom - kada su spam. Evo i ovi zadnji vaši postovi su takvi - nemaju nikakve veze sa temom. I nemojte se čuditi što se brišu. Vodite računa kad pišete na nekoj temi da je to u skladu sa temom, pa vam postovi neće biti brisani. Inače, prijave postova ili tema, nikako ne znači da se prijavljeni tekstvi automatski brišu. Svaka se prijava posebno provjerava, tako da se opravdane prijave uzimaju u obzir i postupa se u skladu sa Pravilnikom foruma, a neopravdane prijave se odbacuju.
Dobro Jurivaka nije mi sad jasno, po drugi put mi je obrisan post a dao sam odgovor na pitanje zasto ikona odnosno Marija na njoj 'oprasta grehe' i da li je to u skladu sa Pismom. U istom postu sam odgovorio Laodikeji da li je ispravno bacati ikone u smece ili ih skrnaviti. Zar to nije u skladu sa temom?

Nije mi jasno o cemu onda da pisem?
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Nije mi jasno o cemu onda da pisem?

O ničemu. Najbolje će biti da svi koji nisu čekaoci počinka, odmora (prevod reči advent je iščekivanje), prosto ćute na ovom delu foruma.

Problem sa likovnim prikazima u Hrišćanstvu nije ni nov (ikonoklastička hereza, Kalvinističko "mudrovanje"..) ni tako lako razrešiv. A svemu kumuje nakaradno tumačenje zapovesti o likovima rezanim. Tumačenje Crkve, ortodoksno Hrišćansko tumačenje se na veliku žalost neo judaista i "pismoznanaca" bazira na tumačenju koje je jedino ispravno, na originalnom hebrejskom tekstu, a to je da je zapoivest o likovima logičan (a Bog je savršeno logičan) nastavak Prve zapovesti, tačnije i zapovesti i izjave. Da ne govorim o tome da bi tumačenje prve zapovesti, koja ovde nije predmet rasprave (koje rasprave kada ti se post briše) na način na koji to čine čekaoci, bilo negirana multi pesonalnost Boga, to jest negiran sam osnov Hrišćanstva i na mala vrata uvedena Arijansko Doketistička hereza.

Prva zapovest kaže: Ja Sam Gospod (Gospodin) Bog tvoj nemaj drugih bogova osim mene. Nakon ovoga sledi ona zapovest zbog koje se ovde vodi rasprava jer "pismoznanci" (u pokušaju, obrezanje nemaju) pokušavaju da dokažu kako je Crkva krši dozvoljavanjem likovnih prikaza. U njoj se kaže Ne gradi likova rezanih onoga što je na zemlji, pod zemljom, u vodi i nad zemljom, Ne klanjaj im se i ne služi im. Sada se postavlja pitanje na šta se ovo konkretno odnosi. Jer niko ne služi ikonama ili kipovima. I na to se može odgovoriti time da se nastavak prve zapovesti ne odnosi na ikone, kipove nego na idole. Na praksu politeističkih naroda i njihovih vera da veruju da u tim likovima obitavaju bogovi. A to je suprotno Hrišćanskom tumačenju ikona i kipova. Niko od poštovaoca ikona, ili kipova ne smatra, ne veruje da u njima boravi bog, niti da su sveci i svetice Božije bogovi.

Svesni da im je tumačenje u najmanju ruku nategnuto, heretici onda prelaze na drugi talas napada, tj optužuju Hrišćane da samo "formalno" poštuju likovne prikaze, dok u stvari vrše obožavanje istih.
Kao ni za sve ostalo što tvrde, ni za ovo nemaju dokaza.

Da ne govorim da bi oni samo kada bi mogli razrušili i šator od sastanka, uništili kovčeg zaveta, heruvime, sve, i na njihovo mesto stavili Bibliju, koja o gle čuda u to vreme, vreme Mojsija nije ni postojala.

Posebno ne ona "nakićena" tumačenjima udarene u glavu, ćaće Milera i ostalih "fanatika" nesposobnih da čitaju i razumeju koine, o aramejskom i staro hebrejskom da ne i govorim.

Tako da, Mire, badava ti iznosio dokaze, oni u svojoj sektaškoj nedokazanost neće prestati sa napadima.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top