BORBA ZA IKONE U HRIŠĆANSTVU

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
To što nabroja, to se možda tebi i tvojima dešava pa se reformišete gledajući u ljudskih ruku delo.

Pa to vi mislite da se reformišete uz pomoć ikona. A vidimo djela te reformacije uz pomoć ikona, očaj, haos i beznađe.

Pravom verniku ne trebaju tvoje amaterske psihoanalitičke teorije.

Zato žanjete što ste posijali, čime dokazuješ da su amaterske?

Vaša djela pokazuju da je moja analiza tačna.

onima koji imaju haos,

A da nemate haos, kod vas je sve divno, nizak nivo korupcije itd.

Zavaravani promjenjenim osjecanjima, vi izlazite s iz hrama zadovoljni sobom. Medjutim, nikakvog akta borbe sa sobom i Bogom nije bilo, jer ste vi dozvolili da atmosfera izazvana ikonama i liturgijom kod vas ovlada vašim osjecanjima i preko osjecanjavašom voljom, kao kada se neko zaljubi, ali kako nije sam odabrao da voli svoju izabranicu, cim dodje iskusenje, on u tom iskusenju padne, i tu osobu ostavi zarad druge.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Bog ti Duhom Svojim Svetim dao darova Sebi na Slavu.
Ne brate, ne grešiš. Na žalost ne grešiš.

Dart, da li ti razmisljas kad nesta pises? Kako moze biti nazalost, ako covek ne gresi? Hvala Bogu da ne gresi.

Prvi Boga priznaju onakvim kakav On i jeste, ne pokušavaju da ga ograniče svojim plitkim ljudskim razmišljanjima, Drugi, opet pod uslovom da ispovedaju veru u istog Boga, pokušavaju da ograniče Boga uvodeći isključivost, to rade i treći. Nesvesni da greše. Boga je nemoguće ograničiti, još manje primorati da se prilagodi našem razumevanju ili tumačenju. Svaki takav pokuša, ako je pokrenut iz neznanja oprostiv je, ali ako je pokrenut s namerom, predstavlja Hulu. [/QUOTE]

Darth, mesecima ovde iznosis neistinu o Adventistima, izgleda da ti je to jedini cilj na forumu. Ti tvrdsis da Adventisti ogranicavaju Boga!
Datrh, to samo moze biti tvoja besmislica i nista drugo. Ko moze ograniciti Svemogucega? Zato te lijepo molim, prestani sa tim glupostima.

Drugo, iz tvoga komentara izgleda da ne verujes da je Bog za sest dana stvorio nasu zemlj i sve sto je na njoj. To znaci da priznajes teoriju evolucije. Ako je tako, nije nikakvo cudo sto odbacuje Izvestaje Biblije.

Medjutim, to znaci da se slazes sa Jehovinim svedocima i oni tvrde da Bog nije stvorio svet za sest dana. Ako je tako, pozdravljamo te kao novog Jehovinog svedoka! Sada cu javiti Kuli strazari da si postao njihov clan!


Skromnost, svesnost da smo grešni, da su nam putevi Gospodnji nepoznanica, ali i pouzdanje u Njega, poverenje u Njega, Triput Svetog, Trojicu koji je Jedan i Jedini, to nama treba. A ne oholost, isključivost i iz toga proizašlo kalupljenje Boga po našem naumu. [/QUOTE]

U tome se potpuno slaze da treba da budemo skromni, svesni da smo gresni i da su nam Bozji putev poznsti samo toliko koliko nam je On otkrio, a otkrio je onoliko koliko nam je potreno i koliko mozemo razumeti. Pa kad je tako, zasto nam Darth tu skromnos i svesnost gresnosti ne pokazes u praksi. Ti se neprestano protivis svima i svacemo. Oholost ti jer glans mana. Odbacivanjem biblijskog izvetsja o sedmici stvaranja, ti stavljas Svemoguceg Bog u svoj kalup, tumacenjem da nije mogao da stvori svet za SEST doslovnih dana, nego da su mu bili potrebni dugi periodo. Pa onda razmisli sam, ko je taj koji ogranicava Boga? Zar niste to ti i tvoja braca Jehovini svedoci?

Nego da se veatimo temi.
“Na Istoku su ikone isprva bile samo kao religiozni spomenici i sredstvo za religioznu pouku, I tek kasnije je putem sasvim prirodno doslo do postovanja ikona, odnosno lica koje ikone predstavljaju. Ali, iako je upotreba ikona u crkvama u drugom periodu (312-622) usla skoro u sve crkve, statu se, buduci da ih suvise podsecaju na rimske i grcke idole, jos uvek ih izbegavahu, i to izbegavanje u konzervativnoj istocnoj crkvi ostaje i kasnije, dok se na Zapadu pored ikona, javljaju i statuve, kikovi...
Svetitelji ili odlicna lica na ikonama dobise i
NIMBUS, koji se nalazio
na slikama neznabozackih careva i bogova, i to oko glave, a ponekad i oko celog tela.”Opca istorija knjiga II, str. 653.

“Protiv klanjanja slikama, relikvijama i drugim zabludama koje su se pocele javljati u crkvi u 4. i 5. veku, ustaju pojedini hriscani kao sto su, na primer Vigilantije iz Liona, Jovinijan iz Rima, Helvedije, takodje iz Rima. Ovom protestu prikljucije se u 9. veku biskup Klaudije iz Torina.
Protiv postovanja ikona podigli su svoj glas narocito pavlikijani, radikalni hriscani, koji su zahtevali povaratak evandjeoskoj jednostacvnosti.Istorija Hrtiscanske crkve str. 137-138.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
To što nabroja, to se možda tebi i tvojima dešava pa se reformišete gledajući u ljudskih ruku delo... Pravom verniku ne trebaju tvoje amaterske psihoanalitičke teorije
Pa zar ne vidis brate da je to sve iz licnog iskustva pokupio. On je bio takav, on je u ikonama video boga, a one nisu gusile njegov ponos, cak su ga podsticale, njemu je liturgija ucinila da se oseca mocno i oholo, njemu je formalizam (krivoverje) stvorilo ponos i aroganciju.. A otisavsi sad u adventizam nije se nista promenio, on samo misli da ga sad osudjuju zakon i subote, i samo je jednu formu zamenio za drugu i opet je idolopoklonik zakona i postovalac ukrasa.. Dok nas osudjuje za isto sto je nekada imao a i sada ima u adventizmu..

Njega treba zaliti...
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Pa zar ne vidis brate da je to sve iz licnog iskustva pokupio. On je bio takav, on je u ikonama video boga, a one nisu gusile njegov ponos, cak su ga podsticale, njemu je liturgija ucinila da se oseca mocno i oholo, njemu je formalizam (krivoverje) stvorilo ponos i aroganciju.. A otisavsi sad u adventizam nije se nista promenio, on samo misli da ga sad osudjuju zakon i subote, i samo je jednu formu zamenio za drugu i opet je idolopoklonik zakona i postovalac ukrasa.. Dok nas osudjuje za isto sto je nekada imao a i sada ima u adventizmu..

Mire, ti i Darth zaboravili ste da je ovde rec o ikonama a ne o gresnicima.

Pre tri dana, slucajno sam primetio u Popovicevoj istoriji knjizi II, zanimljivu foot nosts.
To sma procitao mozda pre 50 godina i u sredini podvukao jednu recenicu, ali na to nisam obracao paznju.
To je deo onog isto pismo Euzebijevo koje si ti pronasao i Popovic na osnovu njega zasniva svoju izjavu da su ikone neznabozackog porekla.

Evo kako glasi ta izjava:
"Konstancija, sestra Konstantina Velikog, pita Jevsevija za sliku Isusovu, i on odgovara da su religiozne slike neznabozacki obicaj.
U svojoj Crkvenoj istoriji Popovic govori o nekakvoj statui Hristovoj u Kesariji Filipovoj koju je podigla tamo kao u svom rodnom gradu zena,
koju je Hristos izlecio od tecenja krvi; ali veli, i da je to samo prica, a ako je tome prica osnova, onda ta zena bila je neznaboskinja."

Opca crkvena istorija knj. II str. 652
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
On je bio takav, on je u ikonama video boga,

Opet projektuješ sebe.

a one nisu gusile njegov ponos, cak su ga podsticale,

Opet moj arg. davno sam ti rekao da si otišao tamo gdje te neće ukoravati za grijehe, gdje će ti laskati, gdje ti neće govoriti da držiš zapovijesti.

njemu je liturgija ucinila da se oseca mocno i oholo,

I gdje ćeš se opijati atmosferom na liturgiji.

E pa baš mi je :roll::beee:da vidim svoje riječi u tvojim.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Praktican smisao krsenja Druge Bozje zapovjesti vidimo iz slledecih novozavjetnih primjera:

Apostol Jovan se dva puta poklonio anđelu, i oba puta je bio ukoren rečimaBogu se pokloni!” (Otkrivenje 19,10; 22,8).

Takođe, kada se neznabožac Kornelije poklonio apostolu Petru, bio je ukoren rječima: „Ustani, i ja sam čovek.” (Dela 10,26)

Ako je grijeh pokloniti se zivom andjelu ili apostolu, kako nije tek onda grijeh pokloniti se njihovoj slici ili kipu?
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže nam Gospod i Bog naš, dostojan klanjanja i obožavanja!

Motiv.

Za svakog pravoslavnog vernika, bitno je da sam sebe upita: "Koji je unutrašnji poriv,
motiv, doživljaj, koji imam kada kičmu svoju savijam u pojednim trenutcima"?
Jer ako se ja savijem do zemlje da bih podigao mobilni telefon koji mi je pao,
nisam mu se naklonio kao "bogu".
I ako se Englez do zemlje nakloni pred njegovom kraljicom,
on time nije nju priznao za "božanstvo" već za Njeno Veličanstvo.
I ako se majka savije do zemlje da podigne uplakano dete,
svoje majčinstvo nije zamenila obožavanjem deteta.

Motiv.

Ako se vernik pred ikonom nakloni, pa makar bilo i do zemlje, verujući
da Bog Koji je iza njegovih ledja, i iznad njega, i pored njega, i Duhom Svetim u njemu
(jer "Carstvo Božije je u nama") onda ispovedam da mudro čini!
Ali ako sa obožavanjem ikone kao predmeta se nakloni, "najblaže" rečeno - promašio je metu.

I ako se neko verniku nakloni pošto mu je on posvedočio Hrista Spasa, taj vernik mora,
uvek i svuda mora da odgovori tom čoveku: "Ustani, i ja sam samo čovek"!
A tako treba da odgovori i ako mu se neko ne nakloni, ali mu ukaže čast i slavu i poštovanje,
zbog njegovog pobožnog života. Jer sve što u meni ima dobroga (ako ičega i ima!), jeste
od Duha Svetoga, nije od mene. I nema se zašto meni davati pohvala u bilo kom obliku.

Bogu slava, čast i poklonjenje!

brat Toma
 
Natrag
Top