Bogumili

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Ne znam šta si htio reći ovim linkom i postom, izuzev što si "odsjekao granu na kojoj sjediš"! Članak u linku govori afirmativno o Nemanji i to o Nemanji kao pravoslavcu i potvrđuje ono što sam i ja prethodno rekao o tome. A tvoje akcentovanje u postu o nezamislivosti duplog krštenja u 12. i 13. vijeku, ne znači baš ništa. Bilo zamislivo ili ne, istorijska činjenica je da se to dogodilo!
Ti, kao i mnogi drugi, možete imati svoja mišljenja o tome, ali ja ne bih da raspravljam o vašim mišljenjima, nego o istorijskim činjenicama. Zbog toga sam i reagovao na nesuvislu tvrdnju da je Stefan Nemanja bio rimokatolik.
Zao mi je ali ti si totalno neobavesten.Ti ne prihvatsa cinjenicu da je Stefan Nemanja prvi ,a najverovatnije i Jedini put krsten kao rimokatolik.
Svi znaju da je Stefan Nemanja krsten kao rimokatolik,samo ti ne znas.
Tek kasnije pod jakim naletom pravoslavlja ubacilo se verovanje da je krsten i kao pravoslavac
Cak su i njegovi sinovi vodili ratove Vukan koga je podrzavala Rimokatolicka crkva i Stefan koga je podrzavala Vizantija i bilo je bratske krvi do kolena,zahvaljujuci vrsnim hriscanima Stefanu,Vukanu i Savi....
A sto se tice clanka iz novina ciji link sam ti dostavio jasno se vidi da je DVA krstavanja u to vreme bilo nezamislivo,pa cak se moze reci da isto vazi i za danas.

Sto se tice samih bogumila svi se slazu da ih je Stefan Nemanja mleo kao Hitler Jevreje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Zao mi je ali ti si totalno neobavesten.Ti ne prihvatsa cinjenicu da je Stefan Nemanja prvi ,a najverovatnije i Jedini put krsten kao rimokatolik.
Svi znaju da je Stefan Nemanja krsten kao rimokatolik,samo ti ne znas.
Tek kasnije pod jakim naletom pravoslavlja ubacilo se verovanje da je krsten i kao pravoslavac
Cak su i njegovi sinovi vodili ratove Vukan koga je podrzavala Rimokatolicka crkva i Stefan koga je podrzavala Vizantija i bilo je bratske krvi do kolena,zahvaljujuci vrsnim hriscanima Stefanu,Vukanu i Savi....
A sto se tice clanka iz novina ciji link sam ti dostavio jasno se vidi da je DVA krstavanja u to vreme bilo nezamislivo,pa cak se moze reci da isto vazi i za danas.

Sto se tice samih bogumila svi se slazu da ih je Stefan Nemanja mleo kao Hitler Jevreje.
A, ti, pišeš li pišeš, tek da nešto pišeš, (da ne kažem, lupetaš) a koliko je to tačno i vjerodostojno, najmanje je važno. Svako može vidjeti u mojim prethodnim postovima da sam rekao da je Stefan Nemanja prvobitno kršten po rimokatoličkom obredu. Prema tome, tvoja tvrdnja da ne prihvatam tu činjenicu je insinuacija, da ne kažem nešto gore. Kada si spreman da ovako podvaljuješ i u ovom slučaju, gdje se to može za čas otkriti, šta li tek radiš kada je to malo teže? To mnogo govori o tebi. Isto tako, u tvom drugom postu (koji sam obrisao jer, i pored upozorenja postavljaš uzastopne postove), ponavljaš ono što sam ja već rekao o Nemanjinom dvostrukom krštenju.
Za Bogumile sam takođe rekao, da se Stefan Nemanja i ondašnja crkva odnosila prema njima na isti način kako su se tada odnosile i ostale crkve u Evropi prema jeresi, jer su Bogumili i njihovo učenje smatrani za jeres.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Ovo je tvoj sajt i mozes da radis sta god pozelis,narocito da brises,pa zato i nema puno komentara.
Prvo si govorio da je nemoguce da je Stefan Nemanja krsten kao rimokatolik,sada to priznajes i drago mi je.
Dal je Stefan Nemanja imao jos jedno krstenje,drugi put kao pravoslavac,mene apsolutno ne zanima,samo sam ti odgovorio da mnogo ljudi koji se bave tom temoatikom,to osporavaju sa argumentima.Dokazima dokazuju da se Nemanja nikada nije krstio kao pravoslavac.
Sto se tice bogumila u Srbiji,drago mi je da si priznao je Nemanja bio njihov ubica i progonitelj,samo ga nigde nisi optuzio za taj zlocin kao zlikovca,istog onog kao sto su imale i druge jevropske drzave.
Samo jos ocekujem da optuzis zrtve da su trebali da budu ubijeni,jer su sektasi...,pa bi te zamolio da se izjasnis po tom pitanju ,ko je ubica,a ko su zrtve.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ti stvarno lupetaš, Zaokret, a uz to i izmišljaš. Još malo pa ćeš početi polemisati sam sa sobom.
Prvo, ništa ja ne brišem što nije uvredljivo i što je postavljeno u skladu sa pravilima ovog foruma. Ovdje svako može iznosti svoje mišljenje, bez ikakve cenzure.
Drugo, nikada nisam tvrdio da je nemoguće da je Stefan Nemanja kršten kao katolik, nego sam tvrdio da on nije Rimokatolik i da je to tvoja besmislica kao što i jeste.
Treće, takođe nikada nisam tvrdio da Stefan Nemanja nije proginio Bogumile, naprotiv. Mnogo puta sam rekao i na temi Istorije i ovdje, da ih je progonio kao jeres i postupao sa njima kao što se u to vrijeme postupalo sa jeresi u cijeloj Evropi, odnosno u cijelom hrišćanskom svijetu. O odnosu hrišćanske crkve prema toj pojavi (jeresi), njihovo mučenje, spaljivanje i ubijanje, istorija je dala svoj sud i ja se potpuno slažem sa tim sudom.
Zato ne izmišljaj i ne podmeći mi ono što nisam rekao.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Ti stvarno lupetaš, Zaokret, a uz to i izmišljaš. Još malo pa ćeš početi polemisati sam sa sobom.
Prvo, ništa ja ne brišem što nije uvredljivo i što je postavljeno u skladu sa pravilima ovog foruma. Ovdje svako može iznosti svoje mišljenje, bez ikakve cenzure.
Drugo, nikada nisam tvrdio da je nemoguće da je Stefan Nemanja kršten kao katolik, nego sam tvrdio da on nije Rimokatolik i da je to tvoja besmislica kao što i jeste.
Treće, takođe nikada nisam tvrdio da Stefan Nemanja nije proginio Bogumile, naprotiv. Mnogo puta sam rekao i na temi Istorije i ovdje, da ih je progonio kao jeres i postupao sa njima kao što se u to vrijeme postupalo sa jeresi u cijeloj Evropi, odnosno u cijelom hrišćanskom svijetu. O odnosu hrišćanske crkve prema toj pojavi (jeresi), njihovo mučenje, spaljivanje i ubijanje, istorija je dala svoj sud i ja se potpuno slažem sa tim sudom.
Zato ne izmišljaj i ne podmeći mi ono što nisam rekao.

Dragi moj Jurice,znas li ti sta pises,ili se pravis naivan?
Hajde mi jos jednom prevedi ovu svoju recenicu
"Drugo, nikada nisam tvrdio da je nemoguće da je Stefan Nemanja kršten kao katolik, nego sam tvrdio da on nije Rimokatolik i da je to tvoja besmislica kao što i jeste".
Da li ti znas sta znaci kad se za nekoga kaze da je Rimokatolik?,to je osnovno obrazovanje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Dragi moj Jurice,znas li ti sta pises,ili se pravis naivan?
Hajde mi jos jednom prevedi ovu svoju recenicu
"Drugo, nikada nisam tvrdio da je nemoguće da je Stefan Nemanja kršten kao katolik, nego sam tvrdio da on nije Rimokatolik i da je to tvoja besmislica kao što i jeste".
Da li ti znas sta znaci kad se za nekoga kaze da je Rimokatolik?,to je osnovno obrazovanje.
Imaš li ti šta ozbiljnije odgovoriti na moju primjedbu o tvom pisanju i podmetanju? Ovim samo eskiviraš i pokušavaš stvar zabašuriti. Sa mnom to ne ide.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Ja sam ti vec rekao,ali ti to ne prihvatas.
Stefan Nemanja je bio katolik,nikad nije bio krsten kao pravoslavac,pa su mu tako i deca bila katolicka,mali katolici.
Otud izgleda i dosla ta ogromna mrznja prema bogumilima,a izgleda i tovari blaga za uspesno ubijanje nevinih bogumila.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ja sam ti vec rekao,ali ti to ne prihvatas.
Stefan Nemanja je bio katolik,nikad nije bio krsten kao pravoslavac,pa su mu tako i deca bila katolicka,mali katolici.
Otud izgleda i dosla ta ogromna mrznja prema bogumilima,a izgleda i tovari blaga za uspesno ubijanje nevinih bogumila.
To je samo tvoje mišljenje i to neutemeljeno i posve tendeciozno, koje niko, ko iole poznaje istoriju srpskog naroda, neće uzeti za ozbiljno. A i kako bi, kada ti oca i začetnika pravoslavlja kod Srba, smatraš katolikom?!
Nego, šta bi sa tvojim tvrdnjama da sam ja negirao Nemanjin progon Bogumila i da sam tvrdio da Nemanja nije prvobitno krštem kao rimokatolik?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Kao prvo i osnovno,to su izjave istoricara zapisane u knjizi koju je izdala srpska pravoslavna crkva,a ne JS.
Kao drugo ako je neko katolik,onda su mu i mala deca katolici.Isto vazi i za pravoslvce?
Tako da je to temelj moje tvrdnje.
Postavio sam i sliku iz te knjige koja potvrdjuje moju izjavu,ali tebi to nista nije dovoljno.Dao sam ti i link u kome covek istoricar dokazima opovrgava svaku pomisao da se Nemanja dva puta krstio,ali ni to ti nije dovoljno...
Sto se tice pravoslavlja u Srba,pre Stefana Nemanja kakve su vere bili nasi preci Srbi?
Sta je to lepo sto je doneo Stefan Nemanja?
Jel ubistva civila i podele medju bracom???Sta su to lepo doneli i on i njegov sin Sava???
Jel ljudi pre njih nisu ziveli?,jel im toliko bilo lose?
Za mene je jedino bitno da je Stefan Nemanja nacinio zlocine nad civilima,a da ga je njegov sin Sava proglasio za sveca,i to je cinjenica!Sve ostalo na ovoj temi u smislu koje je vere bio Nemanja i kolko se puta krstio je nebitno,nadam se da ces se sloziti sa mnom.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Kao prvo i osnovno, svaka interpretacija istorije pa i izdavaštvo, od strane bilo koga, uključujući i pravoslavnu crkvu, ako to nije od odgovarajuće naučne institucije, je kvazi interpretacija i niko ozbiljan takve stvari ne smatra relevantnim, niti im pridaje neki značaj. Dakle, temelj tvoje tvrdnje je kvazi temelj!
Pitaš mene šta je lijepo što je donio Stefan Nemanja? Pitaj to nekog istoričara. Vjerujem da bi ti odgovorio da je Stefan Nemanja donio prvu feudalnu državu kod Srba, a to je, kako kog gledao, napredak u razvoju tadašnjeg društva i jedna od većih stepenica toga razvoja. Donio je takođe hrišćanstvo čija filozofija je ugrađena u temelje naše današnje civilizacije. Malo li je?
 
Natrag
Top