Biblijski tekstovi

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Zašto si ovako zaključio? Navedi logiku i slijed ovakvog svog zaključka.

U pitaju je klasična adventistička izjava koja uvek sledi nakon pitanja zašto se ne poštuje shabat. Stoga bi tvoje pitanje trebalo da bude dopunjeno i pitanjem zašto adventisti sedmog dana ne poštuju zapovest NE UBIJ kada vrše abortuse?

Naime, ne zavisi Dekalog samo od shabata. Niti je shabat "pečat božiji"....
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zašto si ovako zaključio? Navedi logiku i slijed ovakvog svog zaključka.

Ako poznajes bibliju, trebao bi da poznajes i biblijsku Tipologiju, odnosno predsliku obrednih elemenata, zrtava, praznika, itd koji su trebali da se ispune u Hristu i njegovom dolasku, zivotu, i smrti.

To je sve sadrzano u obrednom zakonu.

Deset zapovesti nisu TIPOS ili predslika nicega, jer zapovesti "NE UBI, NE UKRADI, NE CINI PRELJUBE, POSTUJ OCA I MAK+JKU, NE POZELI TUDSJE, NE KLANJAJ SE DELIMA RUKU, NEMOJ IMATI DRUGE BOGOVE..itd.. nisu ispunjene, vec vernik i u novom zavetu treba da ih postuje "DA NE UBIJE, NE UKRADE, NE CINI PRELJUBE..." i sve druge navedene u deset zapovesti.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
A gdje ovo u Bibliji piše? :)

U novom zavetu Isus i apostoli svuda upucuju na drzanje deset zapovesti, dok na obredni zakon ukazuju kao na nesto sto se ispunilo u Hristu.

DRŽANJE ZAPOVESTI USLOV SPASENJA:

"I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim da naslijedim život vječni?
A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga.
Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; poštuj oca i mater svoju.
A on reče: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje.
A kad to ču Isus reče mu: još ti jedno nedostaje: prodaj sve što imaš i razdaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; i hajde za mnom.
A kad on ču to postade žalostan, jer bješe vrlo bogat.
A kad ga vidje Isus gdje postade žalostan, reče: kako je teško ući u carstvo Božije onima koji imaju bogatstvo!
Lakše je kamili proći kroz iglene uši negoli bogatome ući u carstvo Božije.
A oni koji slušahu rekoše: ko se dakle može spasti?
A on reče: što je u ljudi nemoguće u Boga je moguće"
( Jevandjelje po Mateju 19. 16 - 26 )

DRŽANJE ZAPOVESTI DOKAZ LJUBAVI PREMA ISUSU:

"Po tom znamo da ljubimo djecu Božiju kad Boga ljubimo i njegove zapovijesti držimo.
Jer je ovo ljubav Božija da zapovijesti njegove držimo; i zapovijesti njegove nijesu teške"
(1 poslanica Jovanova 5. 2 - 3 )

DRŽANJE ZAPOVESTI DOKAZ POZNANSTVA SA ISUSOM:

"I po tom razumijemo da ga poznasmo, ako zapovijesti njegove držimo.
Koji govori: poznajem ga, a zapovijesti njegovijeh ne drži, laža je, i u njemu istine nema; (1 poslanica Jovanova 2. 3-5 ).


DRŽANJE ZAPOVESTI USLOV USLIŠENJA MOLITVE:

"Ljubazni! ako nam srce naše ne zazire, slobodu imamo pred Bogom;
I što god zaištemo, primićemo od njega, jer zapovijesti njegove držimo i činimo što je njemu ugodno.
I ovo je zapovijest njegova da vjerujemo u ime sina njegova Isusa Hrista, i da ljubimo jedan drugoga kao što nam je
dao zapovijest"
( 1 poslanica jovanova 3. 21 - 23 )

DRŽANJE ZAPOVESTI DOKAZ ISUSOVOG PRISUSTVA U SRCU POSREDSTVOM SVOGA DUHA:

"I koji drži zapovijesti njegove u njemu stoji, i on u njemu. I po tom poznajemo da stoji u nama, po Duhu koga nam je dao" ( Jovanova poslanica 3. 24 )

JEDINSTVO SVIH 10 ZAPOVESTI-NAZVAN ZAKON SLOBODE KOJIM ĆE SE SUDITI SVETU:

"Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik
zakona.
Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni" ( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).


DRŽANJE ZAPOVESTI OBELEZJE BOŽJE CRKVE POSLEDNJEG VREMENA:

"Ovdje je trpljenje svetijeh, koji drže zapovijesti Božije i vjeru Isusovu" ( Otkrivenje Jovanovo 14. 12 )

ISUS NIJE DOŠAO DA UKINE ZAKON- ZAPOVESTI ZAKONA OSTAJU DO KRAJA SVETA:

"Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne
izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a
ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome"
( Jevandjelje po Mateju 5. 17 - 19 )
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

Navedi samo jedno mjesto u Novom zavjetu gdje Isus ili apostoli kažu: "Držite subotu".

Navedi ti gde Isus i apostoli kazu da u novom zavetu treba drzati devet zapovesti.

Izraz "DRZI ZAPOVESTI" je identican tom izrazu u starom zavetu, i podrazumeva SVIH dest zapovesti jer biblija kaze:

"Ovdje je trpljenje svetijeh, koji drže zapovijesti Božije i vjeru Isusovu" ( Otkrivenje Jovanovo 14. 12 )

"Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik zakona.
Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni" ( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).


Jevrejima poslanica 4 poglavlje je najveci novozavetni amanet u pogledu subote.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Biblija se tumaci u kontekstu, a ona govori o deset zapovesti.

"Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao:
ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik zakona.
Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni" ( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).

Dakle, zakon ili zapovesti dekaloga.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Gospod i Bog naš!

Uz izvinjenje što se ponavljam......

Premda znam da nam nije moguće spoznati stanje bezgrešnosti u kome su bili praroditelji Adam i Eva,
(možda kao što se ne možemo setiti ni 1 minute onih ~9 meseci provedenih ispod majčinog srca!),
ipak me sporadično povedu misli na tu stranu...

Evo, nedavno, razgovarajući sa nekim ljudima o Bogu i Pravoslavnom poimanju Crkve, o Svetom Predanju
i to preciznije - o Svetom Pismu, rekoh da su praroditelji odmah pošto su zagrizli taj (privremeno) zabranjeni plod,
uporedili novonastalo stanje sa prethodnim i ... tu stadoh, jer ne mogoh da pogodim -
šta je suprotno uporedjivanju?

Prvo što mi pade na pamet beše - poslušnost (prihvatanje).
NIje li Bog zapovedio Adamu dok je boravio u Rajskom vrtu da izmedju ostalog taj vrt "čuva"?
A Adam, nedužan kakav beše, poslušno prihvati Božiju volju bez da Ga zapita: "Od čega ili koga Bože da ga čuvam?"
Nije li nama danas baš to najteže da ispunimo, makar nam to rekla najvoljenija osoba ili osoba
u koju imamo najviše poverenja, da bez razmišljanja poslušno prihvatimo? Meni jeste.
O da, ja krenem da ispunjavam izrečeno i "tapšu me po ledjima" pohvalama ali Bog i ja znamo moje srce!

A ono ... gundja, ogovara, sumnja ...
Koliko sam ja daleko od Adama a za razliku od njega ja imam tu nezasluženu privilegiju - Duha Svetoga,
Sveprisutnog Boga i Pomagača moga!

brat Toma
 
Natrag
Top