Biblijski tekstovi

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
DESET ZAPOVESTI SADRŽANE I OSTVARLJIVE U DVE

"Ljubi Gospoda Boga svoga iz svega srca svoga i iz sve duše svoje i iz sve snage svoje." (5.Mojsijeva 6,5)

1. Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje Misirske, iz doma ropskoga.
Nemoj imati drugih bogova uza me.

2. Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje.
Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene;
A činim milost na tisućama onijeh koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje.

3. Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud.

4. Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim.
Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga.

"Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe."
(3.Mojsijeva 19,18).

5. Poštuj oca svojega i mater svoju, da ti se produlje dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.

6. Ne ubij

7. Ne čini preljube.

8. Ne kradi.

9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.

10. Ne poželi kuće bližnjega svojega, ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega.
 
Učlanjen(a)
28.02.2018
Poruka
51
"Ko se god uzvisuje, biće ponižen, a ko se ponizuje, biće uzvišen.” (Mt 23,12)

“Kako želite da ljudi vama čine, tako činite i vi njima.” (Lk 6,31)

“Ništa nije skriveno što se neće otkriti ni tajno što se neće saznati. Što vam govorim u tami, recite na svetlu; i što na uho čujete, propovedajte na krovovima.” (Mt 10, 26-27)

“Vrati mač svoj u korice, jer svi koji se mača hvataju od mača ginu.” (Mt 26,52)

“A mnogi prvi biće poslednji, i poslednji prvi.” (Mt 19,30
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Da, srebro ima žice, i zlato ima mesto gde se topi.
Gvožđe se vadi iz praha, i iz kamena se topi bronza.
Mraku postavlja među, i sve istražuje čovek do kraja, i kamenje u tami i u senu smrtnom.
Reka navre s mesta svog da joj niko ne može pristupiti; ali se odbije i odlazi trudom čovečjim.
Iz zemlje izlazi hleb, i pod njom je drugo, kao oganj.
U kamenu je njenom mesto safiru, a onde je prah zlatni.
Te staze ne zna ptica, niti je vide oko kragujevo;
Ne ugazi je mlado zverje, niti njom prođe lav.
Na kremen diže ruku svoju; prevraća gore iz dna.
Iz stene izvodi potoke, i svašta dragoceno vidi Mu oko.
Ustavlja reke da ne teku, i šta je sakriveno iznosi na videlo.
Ali mudrost gde se nalazi? I gde je mesto razumu?
Ne zna joj čovek cene, niti se nahodi u zemlji živih.
Bezdana veli: Nije u meni; i more veli: Nije kod mene.
Ne može se dati čisto zlato za nju, niti se srebro izmeriti u promenu za nju.
Ne može se ceniti zlatom ofirskim, ni dragim onihom ni safirom.
Ne može se najednačiti s njom ni zlato ni kristal, niti se može promeniti za zaklade zlatne.
Od korala i bisera nema spomena, jer je vrednost mudrosti veća nego dragom kamenju.
Ne može se s njom izjednačiti topaz etiopski, niti se može ceniti čistim zlatom.
Otkuda, dakle, dolazi mudrost? I gde je mesto razumu?
Sakrivena je od očiju svakog živog, i od ptica nebeskih zaklonjena.
Pogibao i smrt govore: Ušima svojim čusmo slavu njenu.
Bog zna put njen, i poznaje mesto njeno.
Jer gleda do krajeva zemaljskih i vidi sve što je pod svim nebom.
Kad davaše vetru težinu, i meraše vodu merom,
Kad postavljaše zakon daždu i put munji gromovnoj.
Još je onda vide i oglasi je, uredi je i pretraži je.
A čoveku reče: Gle, strah je Božji mudrost, i uklanjati se oda zla jeste razum.

Jov, glava 28


Sine moj, da ti to ne odlazi iz očiju; čuvaj pravu mudrost i razboritost;
I biće život duši tvojoj i nakit grlu tvom.
Tada ćeš ići bez brige putem svojim, i noga tvoja neće se spotaći.
Kad ležeš, nećeš se plašiti, i kad počivaš, sladak će ti biti san.
Nećeš se plašiti od nagle strahote ni od pogibli bezbožničke kad dođe.
Jer će ti Gospod biti uzdanica i čuvaće ti nogu da se ne uhvati.
Ne odreci dobra onima kojima treba, kad možeš učiniti.
Ne govori bližnjemu svom: Idi, i dođi drugi put, i sutra ću ti dati, kad imaš.
Ne kuj zlo bližnjemu svom koji živi s tobom bez brige.
Ne svađaj se ni s kim bez uzroka, ako ti nije učinio zlo.
Nemoj zavideti nasilniku, ni izabrati koji put njegov.
Jer je mrzak Gospodu zlikovac, a u pravednih je tajna njegova.
Prokletstvo je Gospodnje u kući bezbožnikovoj, a stan pravednički blagosilja.
Jer podsmevačima On se podsmeva, a krotkima daje milost.
Mudri će naslediti slavu, a bezumnike će odneti sramota.

Priče Solomunove, glava 3
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Večeras sam čuo jednu vrlo zanimljivu izreku i riješih da je podijelim s vama. Izreka glasi: "Biblija je kao čovjek - ako je dovoljno mučite rećiće vam sve što želite čuti!"
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Uglavnom je tako, odbrambeni psihološki mehanizmi i počivaju na potrebi ega da održi i sačuva lični doživljaj i percepciju sebe i sveta koji okružuje čoveka u okvirima razumljivog i poželjnog.
U svemu tome vera, ubedjenja i predubedjenja igraju bitnu ulogu a izmedju ostalog i u čitanju i tumačenju Sv. Pisma na onaj način koji treba bezuslovno da dokaže ono što mi iz nekog razloga želimo, pretpostavljamo da bi tako trebalo biti ili u šta verujemo po principu dovoljnog razloga.
Medjutim to ipak ne osporava istinosnost Sv. Pisma već samo pokazuje ograničenost ljudskog razumevanja i podložnost najčešće nesvesnim porivima.
Stoga i postoje odredjena pravila u tumačenju Sv. Pisma kojih bi se trebalo pridržavati i koja su uz sadejstvo Sv. Duha neophodan preduslov za ispravno tumačenje.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
U svemu tome vera, ubedjenja i predubedjenja igraju bitnu ulogu a izmedju ostalog i u čitanju i tumačenju Sv. Pisma na onaj način koji treba bezuslovno da dokaže ono što mi iz nekog razloga želimo, pretpostavljamo da bi tako trebalo biti ili u šta verujemo po principu dovoljnog razloga.
Medjutim to ipak ne osporava istinosnost Sv. Pisma već samo pokazuje ograničenost ljudskog razumevanja i podložnost najčešće nesvesnim porivima.
Stoga i postoje odredjena pravila u tumačenju Sv. Pisma kojih bi se trebalo pridržavati i koja su uz sadejstvo Sv. Duha neophodan preduslov za ispravno tumačenje.

Naravno da to ne osporava istiinitost Svetog Pisma, sve dok se poštuju pravila u tumačenju, ali i čitanju. No problem nastaje onog trenutka kada čitalac iz tih pravila izbaci najvažniju komponentu, a to je pomoć pri tumačenju i razumevanju i kada poveruje da Pismo tumači samo sebe. Većina ljudi tu zastane i vrati se na pravi put, ali postoje, na veliku žalost i oni koji svoje "tumačenje", nastalo na već pomenuti način šire tako što ubeđuju druge da je to ispravno.

Naravno, da bi neko u tako nešto poverovao, mora i sam da veruje da Pismo tumači samo sebe, tačnije da za njegovo tumačenje nije potrebna pomoć (Svetog Duha, Crkve, Svetog Predanja). Dovoljno je dakle da neko veruje u apsolutni i isključivi autoritet Knjige, u to da ista tumači samu sebe i onda dobijamo situaciju kakvu imamo danas, ili ovde na forumu, da nas oni koji tako čitaju i tumače tekstove Svetog Pisma, ubeđuju kako su oni u pravu, a Crkva koja je Pismo i zapisala, kanonizovala i koja garantuje da je ono Sveto, nije u pravu i da je otpala.

Da ne govorim o tome da je to i takvo tumačenje tekstova Svetog Pisma, izrodilo desetine hiljada međusobno, najčešće oko istih redaka, sukobljenih "crkava".

Večeras sam čuo jednu vrlo zanimljivu izreku i riješih da je podijelim s vama. Izreka glasi: "Biblija je kao čovjek - ako je dovoljno mučite rećiće vam sve što želite čuti!"

Upravo tako, jer ako jedna Knjiga koja za nas vernike predstavlja zapisanu poruku nepromenljivog Boga, može da bude izvor 50.000 različitih, sukobljenih "verskih zajednica", onda je zaista u pitanju to, mučenje ili kako to Slap reče:


Ne samo pendrečenje, nego i razapinjanje, mučenje....
 
Natrag
Top