Biblijski kanon SPC

Učlanjen(a)
05.01.2011
Poruka
214
Zna li neko precizno biblijski kanon SPC.

Ja imam Bibliju u izdanju Svetog arhijerejskog sinoda iz 2012. Tu je Stari zavjet Daničića proširen drugokanonskim knjigama, i to sa prve tri Makavejske, recimo.

Neki dan sam listao:

220devtertokanonske.jpg


Čovek kaže da je u izdanju te Biblije iz 2010. bila i četvrta Makavejska knjiga. Nisam imao prilike videti ali znam da su sve 4 prevedene:

makaveji_omot.jpg


U narednom izdanju je četvrta izbačena. Ima još nekih razlika.

Zna li neko nešto o ovim nedoslednostima?

Pogled na ovo šarenilo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Biblical_canon

je stvarno smešan. Možemo li uopšte reći šta je to Biblija? To je samo kanon, gde su izvori, prevodi, ...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Bog je rukovodio pisanjem pa i samim stvaranjem kanona biblijskih knjiga.

Sam stil pisanja i nadahnutost može da posvedoči čoveku koje knjige su deo biblje a koje ne.

Katolička biblija u izdanju Zagrebačke stvarnosti sadrži ove vanbiblijske spise.

One mogu biti od istorijske važnosti ( fovoreći lično o knjizi o Makabejcima ), ali ima i onih koje sadrže nebiblijska učenja i čija nenadahnutost i stil pisanja je stran celokupnom kanonskom delu biblije.
 
Učlanjen(a)
05.01.2011
Poruka
214
Bog je rukovodio pisanjem pa i samim stvaranjem kanona biblijskih knjiga.

Sam stil pisanja i nadahnutost može da posvedoči čoveku koje knjige su deo biblje a koje ne.

Katolička biblija u izdanju Zagrebačke stvarnosti sadrži ove vanbiblijske spise.

One mogu biti od istorijske važnosti ( fovoreći lično o knjizi o Makabejcima ), ali ima i onih koje sadrže nebiblijska učenja i čija nenadahnutost i stil pisanja je stran celokupnom kanonskom delu biblije.

Molim neozbiljne diskutante da zaobiđu ovu temu u širokom luku. Postavio sam konkretno pitanje i molim za konkretan odgovor a ne nebulozna "teološka" sma(t)ranja.

Hvala!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.01.2011
Poruka
214
Ja sam se na ovom podforumu javio s par tema vezanih za Bibliju. Ateista sam i Biblija me zanima kao književno delo i kao fenomen zapadne kulture i civilizacije uopšte. Naivno sam verovao da je podforum Religija pravo mesto za takva pitanja. Zaumna, pseudoreligiozna naklapanja diskutanata su me u potpunosti razuverila.

Ne znam da li sam neuljudan ali šokiran jesam zasigurno.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ja sam se na ovom podforumu javio s par tema vezanih za Bibliju. Ateista sam i Biblija me zanima kao književno delo i kao fenomen zapadne kulture i civilizacije uopšte. Naivno sam verovao da je podforum Religija pravo mesto za takva pitanja. Zaumna, pseudoreligiozna naklapanja diskutanata su me u potpunosti razuverila.

Ne znam da li sam neuljudan ali šokiran jesam zasigurno.
Prije svega, moraš imati na umu da je ovo javni forum, s jedne, a s druge strane, ne možeš postaviti neku temu i uslovljavati bilo čime da ljudi iznose svoja mišljenja o toj temi. Svako ima pravo da iznese svoje mišljenje o bilo kojoj temi, u skladu sa Pravilima Foruma, pa, ako je tako, moramo računati s tim da ta mišljenja neće uvijek biti u skladu sa našim očekivanjima.
 
Učlanjen(a)
05.01.2011
Poruka
214
Prije svega, moraš imati na umu da je ovo javni forum, s jedne, a s druge strane, ne možeš postaviti neku temu i uslovljavati bilo čime da ljudi iznose svoja mišljenja o toj temi. Svako ima pravo da iznese svoje mišljenje o bilo kojoj temi, u skladu sa Pravilima Foruma, pa, ako je tako, moramo računati s tim da ta mišljenja neće uvijek biti u skladu sa našim očekivanjima.

OK. Slažem se. Mada, ja nikoga nisam pitao za mišljenje već su mi trebale informacije. Daleko od toga da sam ja nesklon raspravi. U temi o Bakotićevom prevodu sam se upustio u raspravu s Laodikejom. Njegova tadašnja izjava:

"...
Nije ni potrebno, jer znanje ili ne znanje nas nece uvesti u nebo.
Cak ce nase licno znanje biti prepreka da u njega udjemo,
..."


mi je zazvučala kao promocija gluposti, neznanja, zatucanosti,...

Sadašnja njegova izjava da je bog RUKOVODIO pisanjem Biblije je van svake konkurencije. Kad već spominješ Pravila foruma, tamo piše:

"* Zabranjeno je pisanje o politici i vredjanje na verskoj i nacionalnoj osnovi,kao i vredjanje po bilo kakvoj osnovi."

Ovo o rukovođenju je uvreda zdravog razuma. Ako je neko pobožan ne znači da je marva. Pa ako je taj bog stvorio razum, stvorio ga je da ga koristimo. Ili se varam.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ovo o rukovođenju je uvreda zdravog razuma. Ako je neko pobožan ne znači da je marva. Pa ako je taj bog stvorio razum, stvorio ga je da ga koristimo. Ili se varam.
Ja sam o tome "problemu" pisao više puta - o razumu i njegovoj upotrebi. Ako je naš razum Božija kreacija, onda je on to i kod vjernika i kod nevjernika, a to istovremeno znači da je Kreator time podjednako programirao i svoju sopstvenu afirmaciju i svoju sopstvenu negaciju?
Pokušao sam u nekoliko navrata o ovome paradoksu raspravljati sa nekim teolozima i vjernicima, naravno, ali bez vidljivog rezultata. U nedostatku racionalno prihvatljivog odgovora, uglavnom se sve svodi na tkz. slobodnu volju i njenu upotrebu.
 
Učlanjen(a)
05.01.2011
Poruka
214
U nedostatku racionalno prihvatljivog odgovora, uglavnom se sve svodi na tkz. slobodnu volju i njenu upotrebu.

I onda termin slobodne volje otvara prostor prilično ozbiljnoj raspravi. Ako imamo ozbiljnog suraspravljača, naravno.

Mene kao ateistu Biblija nikada nije zanimala. Imao sam najosnovnije znanje iz oblasti biblijskih motiva, metafora,... I to je bilo to.

I onda, slučajno sam saznao da različite hrišćanske denominacije imaju različite biblijske kanone. Različit broj uključenih knjiga, različit sadržaj istih, različit redosled,... Čekaj, mućnuh glavom, o čemu se tu radi. Kad malo začeprkaš, ulaziš u beskrajno područje koječega i kojekakvoga.

Samo da spomenem beskrajan broj kojekakvih rukopisanih izvora, prepisovih prepisa prepisa, prevodovih prevoda prevoda, namernih i nenamernih grešaka tokom rukopisanja, prevoda i prepisa,... Kumran, Nag Hamadi i Jevanđelje po Judi da ni ne spominjem.

Zato je znanje problem, što više znaš manje veruješ. Grize te crv sumnje i skepse.

No, ne dobih odgovor o Kanonu SPC-a. Iskreno, mislim da ni ne postoji.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
I onda termin slobodne volje otvara prostor prilično ozbiljnoj raspravi. Ako imamo ozbiljnog suraspravljača, naravno.
Da, rasprava o slobodnoj volji može biti zanimljiva, ali i tu se, u "konfrontaciji" sa vjernicima na kraju dođe do zida! Naime, "zid" je pitanje ili konstatacija:: Ako je Bog čovjeku dao slobodnu volju, kao sveznajući i svemogući, unaprijed je znao šta će čovjek uraditi sa tom slobodnom voljom - da će "zagaziti u grijeh" i negirati i samog Tvorca! Znači li to da je svoje stvorenje svjesno i namjerno izložio tom iskušenju? Šta je onda sa Njegovom dobronamjernošću i ljubavi prema čovjeku?
 
Natrag
Top