Besmrtnost ili smrtnost duse

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ide Bogu, to je isti duh kao i kod životinja. I svi imaju isti duh i čovjek nije ništa bolji od stoke...
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Znači, Bog je i stoku stvorio na svoju sliku i priliku!?!?!?

Pa nisu životinje stvorene na sliku Božiju, duh životni nije slika Božija.

— Propovjednik 3,19 Jer što biva sinovima ljudskim to biva i stoci, jednako im biva; kako gine ona tako ginu i oni, i svi imaju isti duh; i čovjek ništa nije bolji od stoke, jer je sve taština.

Ako je Bog dao isto duh stoki kao i Čovjeku , ipak je Bog dao čovjeku slobodnu volju , sam čovjek odlučuje o dobru i zlu , dok govedo to jest životinje ne , tusmo različiti.

47_Sojic - brini za ovog mog, vidis da je govedo

Pa piše da je dao.

— Propovjednik 3,19 Jer što biva sinovima ljudskim to biva i stoci, jednako im biva; kako gine ona tako ginu i oni, i svi imaju isti duh; i čovjek ništa nije bolji od stoke, jer je sve taština.

Pa slobodna volja je slika Božija, a ne duh životni.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Управо је у духу разлика. По аналогији гностика (Аријева јерес касније), може се тврдити да су сви духови исти. Анђели као "службени духови", људски дух, животињски, инсеката, мекушаца итд., па тако и Дух Свети Божији. Занимљиво је да они који су прихватили наслеђе које пропагирају неки култови настали у америчким забитима (адвентисти, сведоци, мормони,...) никако не виде какву хулу на Светог Духа изговарају.

Користећи Соломонову богоотпалост (у то време је био инфициран паганизмом, дозволио изградњу идолишта свуд по Божијем граду, запао у очајање јер није могао да задржи жену), човек погрешно тумачи речи мудрог Соломона. Јер и ми сами када паднемо у очај изговарамо исто, па и много горе. Чему живот, ионако одеш у земљу, покрију те 2 метра испод, узалуд мука и труд, итд. итд. Све је таштина и ничег узвишенијег нема. Да ли је стварно тако, бар за хришћанина? Сигурно да није, зато се и очајање сматра грехом. Не смемо очајавати, већ се уздати у Христоса, заступника и искупитеља нашег.


Ако је само слободна воља у питању, онда је и пас луталица има. То није случај, већ оно што Господ наглашаваше много пута: срце. Дакле, осећања или емотивни део човека - душа. Душа је мирна и Христом заштићена, ако је срце исправно, ако не кује зле мисли и не намерава да зло чини телом.

А дух? Да ли је Бог Дух? Има ли Бог душу? Наравно да има. Јер дух је "носилац" душе. Повезани су као заглавак и мозак. Зато имамо сведочења у Библији да су многи могли да путују у духу. Јер Дух Божији је ван времена и простора, али до доласка Христоса и у нашој димензији (простор-време).
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nigde u bibliji ne pise da su ljudi mogli da putuju u Duhu.
Davanje vizije ili prorockog vidjenja o kome govore pojedini tekstovi - nemaju veze sa putovanjem duha van tela koji navodno postoji u coveku, vec o jednostavnoj viziji, gde su coveku pokazane stvari koje su se recimo desavale u tom trenutku na nekom drugom mestu.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
То ти кажеш. Колико пута морамо да понављамо делове из Новог завета који се теби не уклапају? Милион? Милијарду?

23. А обоје ми је мило, имајући жељу отићи и с Христом бити, које би много боље било;
24. Али остати у телу потребније је вас ради. (Филибљанима 1)



2. Знам човека у Христу који пре четрнаест година (или у телу не знам; или осим тела, не знам: Бог зна) би однесен до трећег неба.

3. И знам за таквог човека (или у телу, или осим тела, не знам: Бог зна)
4. Да би однесен у рај, и чу неисказане речи којих човеку није слободно говорити.
5. Тим ћу се хвалити, а собом се нећу хвалити, већ ако слабостима својим. (2.Коринћанима 5)

Када апостол каже: "Знам човека", онда значи да зна тог човека који је сведочио. То што ти живиш у виртуалном свету испуњеног визијама, не значи да можеш да дискредитујеш истинито "путовање" појединаца. Толико визија сви библијски пророци нису имали заједно колико адвентисти имају, почев од Вајтове.


---------------------------------

Језекиљ је прво имао визију у пољу, али након тога га Господ руком анђела узима и води у свет који је ван нашег времена и простора, где нема јуче, данас и сутра, већ само Бог и потпуно други закони које људски ум тешко може појмити. Поготову неко ко световно сагледава ствари, ко материјално тешко схвата, а о духовном да не говоримо.


Језекиљ, глава 8
1. А шесте године, шестог месеца, дана петог, кад сеђах у својој кући и старешине Јудине сеђаху преда мном, паде онде на ме рука Господа Господа.
2. И видех, а то облик на очи као огањ, од бедара Му доле беше огањ, а од бедара горе беше као светлост, као јака светлост.
3. И пружи као руку, и ухвати ме за косу на глави, и подиже ме дух међу небо и земљу, и однесе ме у Јерусалим у утвари Божјој на врата унутрашња која гледају на север, где стајаше идол од ревности, који дражи на ревност.
4. И гле, онде беше слава Бога Израиљевог на очи као она што је видех у пољу.



5. У тај час изиђоше прсти руке човечије и писаху према свећњаку по окреченом зиду од царског двора, и цар виде руку која писаше.
6. Тада се промени лице цару, и мисли га његове узнемирише и појас се око њега распаса и колена му удараху једно о друго.
7. Повика цар гласно, те доведоше звездаре, Халдеје и гатаре; и проговори цар и рече мудрацима вавилонским: Ко прочита ово писмо и каже ми шта значи, онај ће се обући у скерлет, и носиће златну верижицу о врату, и биће трећи господар у царству.
8. Тада приступише сви мудраци цареви; али не могоше прочитати писма нити казати цару шта значи. (Данило 5)


Да ли је и та рука визија (нешто као сан - имагинарно) или је заиста реално што се може некада видети и људским очима, остављам другима да расуде.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Nije razlika u duhu nego u tome što je čovjek na sliku Božiju stvoren, a biljke i životinje nisu. Duša je smrtna.
 
Natrag
Top