Besmrtnost ili smrtnost duse

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Covek se mora odluciti, da li veruje u uslovnu besmrtnost celog coveka kakvog je Bog stvorio, ili u urodjenu besmrtnost duse, trece ne postoji.

Prvo ucenje je potpuno biblijsko i podrazmeva da mi mozemo imati vecni zivot jedino verom u Hrsta, koji ce nam se dati u poslednji dan o vaskrsenju mrtvih, dok ce bezboznici biti unisteni i nestati za citavu vecnost.

Drugo ucenje je proizvod mnogobozacke filozofije, i uneseno je u crkvu putem crkvenih otaca, od kojih su najzasluzniji sveti Avgustin i Toma Akvinski.
 
Učlanjen(a)
05.01.2014
Poruka
202
Loadikeja, Ne postoji Urodjena besmrtnost kod bilo cega Stvorenog !

Samo Bog je Savrsen i Besmrtan - Bezuslovno - Bog je bio, jeste i bice, Bog je Zivot u Bogu je Zivot i On stvara Sve !

Bog jasno i glasno govori u Svetom Pismu - Bibliji - da je Besmrtnost svih stvorenih bica Uslovna !

Ni u jednoj mnogobozackoj religiji i filozofiji se Ne govori o Uslovnoj Besmrtnosti !

Ne postoji u paganskom svijetu, niti je postojao ikada u bilo kojoj teoriji, religiji, filozofiji - Ikada - ovaj Bozji koncept.

Jos jednom pazljivo procitaj sve sto sam prethodno objasnio o Bozjem konceptu.

Bozji koncept Zivota je sasvim Jedinstven !

Amin !
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Apsolutno, postoji samo uslovna besmrtnost, ali ne duse, vec celog coveka kakvog je Bog stvorio u raju, i tu besmrtnost ce on dobiti prilikom vaskrsenja mrtvih, a ne prilikom smrti tela.

Suprotno ovome je nauka o besmrtnosti ljudske duse koja nakon smrti egzistira van tela, i koja po zaslugama odmah nakon smrti odlazi ili u raj, ili u pakao gde se vecno muci.

Tako nesto biblija ne poznaje.

Preporucio bih jedno delo koje na jedan sistematski nacin obradjuje ovu temu - istorijski, filozofski i biblijski aspekt, pod naslovom "besmrtnost - urodjena ili stecena" Mirka Golubica, koje izdaje knjizara "Preporod iz Beograda"
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.01.2014
Poruka
202
Loadikeja, kada umre covjek, Duh koji je bio u covjeku se vraca Bogu, je li taj Duh mrtav ?

Objasni mi sta se nalazi u tom Duhu i zasto se taj Duh vraca Bogu ?

Je li taj Duh jednako Zivot (Duh = Zivot) ?

Je li Bog vraca taj isti Duh u tijelo da bi "Vaskrsao covjeka" ?

Kada Hristos vraca u zivot djevojku koja je umrla, kaze Hristos: Djevojko ustani ! i vrati se Njezin Duh.

Odakle se vratio Njen duh ? Je li i taj Njen duh bio mrtav ?

Dakle, je li Duh = Zivot taj koji se vraca u tijelo i tako se "Vaskrsava" covjek ?
 
Član
Učlanjen(a)
28.04.2013
Poruka
114
Učenje o besmrtnosti duše je pagansko i to je jeres, nema nikakve veze sa Hristovim vaskrsnućem. Dovoljno je uzeti i pročitati pagansku mitologiju i sve je jasno. Biblija uči da je duša smrtna.
Ljudska duša je smrtna zbog grijeha,ali ne u smislu nestajanja,već u smislu egzistencije u paklu ili u raju,bez Boga ili s Bogom.

Ti kao da mješaš životinjsku i ljudsku dušu,a one nisu na istim temeljima.
Životinjska duša je naslonjena na materijalno tijelo i zajedno s njim nestaje,dok je ljudska duša naslonjena na ljudski duh kojega je Bog udahnuo svakom čovjeku kao i Adamu na početku i zbog toga ne nestaje nikada.

Duh je ona razlika između životinje i čovjeka.

Duh daje našoj duši spoznaju o imaginaciji,tako da čovjek može ljubiti,vjerovati,praštati,mrziti,pisati,čitati....To je sve zbog iskustva našeg duha.
Životinja ma koliko god bila inteligentna i umiljata to ne može.

Sve što i ljudska i životinjska duša spoznaje,spoznaje po tjelesnim osjetilima,međutim ono što sam prije naveo(ljubav,mržnja,vjera,praštanje...) moguće je samo duhovnim osjetilima,zato toga nema kod životinja.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ljudska duša je smrtna zbog grijeha,ali ne u smislu nestajanja,već u smislu egzistencije u paklu ili u raju,bez Boga ili s Bogom.

Ti kao da mješaš životinjsku i ljudsku dušu,a one nisu na istim temeljima.
Životinjska duša je naslonjena na materijalno tijelo i zajedno s njim nestaje,dok je ljudska duša naslonjena na ljudski duh kojega je Bog udahnuo svakom čovjeku kao i Adamu na početku i zbog toga ne nestaje nikada.

Duh je ona razlika između životinje i čovjeka.

Duh daje našoj duši spoznaju o imaginaciji,tako da čovjek može ljubiti,vjerovati,praštati,mrziti,pisati,čitati....To je sve zbog iskustva našeg duha.
Životinja ma koliko god bila inteligentna i umiljata to ne može.

Sve što i ljudska i životinjska duša spoznaje,spoznaje po tjelesnim osjetilima,međutim ono što sam prije naveo(ljubav,mržnja,vjera,praštanje...) moguće je samo duhovnim osjetilima,zato toga nema kod životinja.

Moraću te demantovati. Čovjek je stvoren na sliku Božiju. Duh koji spominješ je isti duh i kod životinja.

Propovjednik 3,19Jer što biva sinovima ljudskim to biva i stoci, jednako im biva; kako gine ona tako ginu i oni, i svi imaju isti duh; i čovjek ništa nije bolji od stoke, jer je sve taština.

Da čovjek ima duhovnu komponentu koju nemaju životinje. Međutim da li čovjek može ljubiti, praštati, vjerovati itd. nakon smrti???

Naravno da ne može. Propovjednik 9,5Živi barem znaju da će umrijeti, a mrtvi ne znaju ništa...

Propovjednik 9,10I što god nakaniš učiniti, učini dok možeš, jer nema ni djela, ni umovanja, ni spoznaje, ni mudrosti u Podzemlju (grobu) u koje ideš.

Piše da čovjek ide u grob. Nigdje ne piše da ide negdje drugo. Piše da ne znaju ništa, nemaju mišljenje, znanje itd.

Nemaju ni mržnje, ni zavisti ni ljubavi. Dakle te duhovne komponente se gase sa životom. Čovjek ih ima samo dok je živ.

Da sam u pravu ovo potvrđuje. Ovi tekstovi su iz knjige N.A.Kun "Legende i mitovi Stare Grčke" prepisano po Homerovim spisima.

• N.A. Kun "Legende i mitovi stare Grčke" Podnaslov "Odisej ulazi u Hadovo carstvo" CITIRAM strana 425. "Duše umrlih u velikim gomilama jurnuše prema jami i počeše da se spore oko toga čije je pravo da se napije krvi. Tu je bilo DUŠA nevesta, mladića, staraca, heroja palih u bitkama".

Strana 426. Isti podnaslov Odisej govori "U Hadovom carstvu sam video i DUŠU kralja Agamemnona".

Dok Biblija govori suprotno.
Propovjednik 9,6Davno je nestalo i njihove ljubavi, i mržnje, i zavisti, i više nemaju udjela ni u čem što biva pod suncem.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Loadikeja, kada umre covjek, Duh koji je bio u covjeku se vraca Bogu, je li taj Duh mrtav ?

Objasni mi sta se nalazi u tom Duhu i zasto se taj Duh vraca Bogu ?

Je li taj Duh jednako Zivot (Duh = Zivot) ?

Je li Bog vraca taj isti Duh u tijelo da bi "Vaskrsao covjeka" ?

Kada Hristos vraca u zivot djevojku koja je umrla, kaze Hristos: Djevojko ustani ! i vrati se Njezin Duh.

Odakle se vratio Njen duh ? Je li i taj Njen duh bio mrtav ?

Dakle, je li Duh = Zivot taj koji se vraca u tijelo i tako se "Vaskrsava" covjek ?

Taj duh zivotni ili dah zivota - nije covek koji prilikom smrti izlazi iz tela kao kao duhovno bice, i odlazi u raj ili pakao da bi tamo ziveo sa Bogom, ili se mucio.
Duh zivotni je jednostavno sila Bozja koja ozivljava svu tvorevinu - i coveka i zivotinje i biljke.

Prilikom smrti ta sila se vraca Bogu kao svom izvoru - u njegovo bice, stapa se sa Bogom.
Ona je bezlicna sila koja ozivljava, i prilikom vaskrsenja Bog ce ponovo udahnuti tu silu u coveka da bi oziveo.

Sledeci tekst govori o tome da je Duh zivotni ili sila koja daje zivot, sam duh Bozji koji se vraca u bice samog Boga, a koji on udahnjuje u nezive stvari da bi one ozivele.
To nije covek koji nakon smrti napusta telo da bi otisao u raj ili pakao.

Daničić-Karadžić (RDK):

"Kad bi na sebe okrenuo srce svoje, uzeo bi k sebi duh svoj i disanje svoje;
Izginulo bi svako telo, i čovek bi se vratio u prah" ( knjiga o Jovu 34. 14 - 15 )

Ivan Šarić / Rev. Đ. Martinjak (RIŠ):

"Kad bi samo mislio na samoga sebe, kad bi uzeo natrag svoj duh i svoj dah:
Preminulo bi najednom svako tijelo, čovjek bi se opet vratio u prah"
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Dokazi iz Biblije da je duša smrtna

Pogrešno je misliti da je čovjek dobio dušu. Čovjek nije dobio dušu nego je postao duša.

Postanak 2,7Jahve, Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša.

Kao što i stoji u stihu Postanak 2,7 Bog je uzeo prah zemaljski i dodao dah životni i čovjek je postao živa duša. Da bi lakše to shvatili evo jednostavnijeg prikaza. Prah zemaljski 1+ dah životni 1=čovjek (živa duša 2)

Biblija nigdje ne spominje da čovjek nastavlja da živi nakon smrti u nekom duhovnom obliku.

Mrtvi ne znaju ništa.

9:5 Jer živi znaju da će umreti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate, jer im se spomen zaboravio.
Propovjednik 9,5

Dakle Solomon jasno kaže da mrtvi ne znaju ništa. Duh životni imaju sva živa bića. Pomoću njega su živi. Biblija spominje da i životinje imaju dah (duh) životni i da su duše žive.

1. Mojsijeva 6,17Jer evo pustiću potop na zemlju, da istrijebim svako tijelo, u kojem ima živa duša pod nebom; što je god na zemlji sve će izginuti.

Nema mišljenja ni rada u grobu.

9:10 Sve što ti dođe na ruku da činiš, čini po mogućnosti svojoj, jer nema rada ni mišljenja ni znanja ni mudrosti u grobu u koji ideš. Propovednik 9,10

Čovjek liježe u prah.

7:21 Zašto mi ne oprostiš greh moj i ne ukloniš moje bezakonje? Jer ću sad leći u prah, i kad me potražiš, mene neće biti. Jov 7. 21.
Čovjek ide u prah u grob, a ne na nebo.

Mrtvi ne hvale Boga:

38:18 Jer neće grob Tebe slaviti, neće Te smrt hvaliti, i koji siđu u grob ne nadaju se Tvojoj istini.
38:19 Živi, živi, oni će Te slaviti kao ja danas: otac će sinovima javljati istinu Tvoju. Isaija 38, 18 - 19

Kakva je korist od krvi moje, da siđem u grob? Hoće li Te prah slaviti ili kazivati istinu Tvoju? Psalam 30,9

Vjerovanje u zagrobni život ima svoje korijenje u paganskim religijama.

Ovi tekstovi su iz knjige N.A.Kun "Legende i mitovi Stare Grčke" prepisano po Homerovim spisima

• N.A. Kun "Legende i mitovi stare Grčke" Podnaslov "Odisej ulazi u Hadovo carstvo" CITIRAM strana 425. "Duše umrlih u velikim gomilama jurnuše prema jami i počeše da se spore oko toga čije je pravo da se napije krvi. Tu je bilo DUŠA nevesta, mladića, staraca, heroja palih u bitkama".

Pagani vjeruju u zagrobni život

Strana 426. Isti podnaslov Odisej govori "U Hadovom carstvu sam video i DUŠU kralja Agamemnona".

Ista knjiga podnaslov "DUŠE prosilaca u Hadovom carstvu" strana 457. Agamemnonova sen pita tada upita Amfimedontovu DUŠU: -Reci mi zašto ste u takvoj povorci svi došli u carstvo mraka? Da li ste POGINULI za vreme bure ili su vas neprijatelji POUBIJALI kad ste im harali domove i pljačkali imovinu?

Ista knjiga podnaslov "Patrokolovi podvizi i smrt" strana 349. "Rekavši to UMRE Patroklo, NJEGOVA DUŠA tiho odlete u carstvo mračnog Hada, žalosna što je napustila mlado snažno telo.


Biblija govori suprotno

Mrtvi ne znaju ništa Propovjednik 9,5 nemaju mišljenje niti išta rade Propovjednik 9,10

Mrtvi ne hvale Boga Isaija 38, 18-19 Psalam 30,9

Mrtvi nemaju misli Psalam 146,4

4 Iziđe iz njega duh, i vrati se u zemlju svoju: taj dan propadnu sve pomisli njegove.



Niko se nije popeo na nebo osim Isusa Hristosa

I niko se ne pope na nebo osim koji siđe s neba, Sin čovečiji koji je na nebu.
Jovan 3,13

Mrtvi će samo u tijelu vidjeti Boga.

Jov 19,26I ako se ova koža moja i raščini, opet ću u tijelu svom vidjeti Boga.

Bog osuđuje komunikaciju sa mrtvima.

5. Mojsijeva 18,11Ni bajač, ni koji se dogovara sa zlijem duhovima, ni opsjenar ni koji pita mrtve.

Prva laž i Edemskog vrta

Postanak 3,4Nato će zmija ženi: "Ne, nećete umrijeti!

Da li je zmija rekla istinu????

Bog je rekao suprotno.

Postanak 2,16Jahve, Bog, zapovjedi čovjeku: "Sa svakoga stabla u vrtu slobodno jedi, Postanak 2,17ali sa stabla spoznaje dobra i zla da nisi jeo! U onaj dan u koji s njega okusiš, zacijelo ćeš umrijeti!

Kome vjerovati Satani ili Bogu?

Bog uvijek istinu govori.

4. Mojsijeva 23,19Bog nije čovjek da laže, ni sin čovječji da se pokaje. Što kaže neće li učiniti, i što reče neće li izvršiti?

U Bibliji je jasno ko je otac laži.

Ivan 8,44Vama je otac đavao i hoće vam se vršiti prohtjeve oca svoga. On bijaše čovjekoubojica od početka i ne stajaše u istini jer nema istine u njemu: kad govori laž, od svojega govori jer je lažac i otac laži.

Duša je smrtna

Jezekilj 18,4 Gle, sve su duše moje, kako duša očina tako i duša sinovlja moja je, koja duša zgriješi ona će poginuti. Jezekilj 18,20 Koja duša zgriješi ona će umrijeti, sin neće nositi bezakonja očina niti će otac nositi bezakonja sinovljega; na pravedniku će biti pravda njegova, a na bezbožniku će biti bezbožnost njegova.

Djela apostolska 3,23I svaka duša koja ne posluša toga proroka, neka se iskorijeni iz naroda.

Cio čovjek je duša

Postanak 46,18To su bili potomci Zilpe, koju je Laban darovao svojoj kćeri Lei. Ona je tako rodila Jakovu šesnaest duša.
Postanak 46,27I k tome dva sina Josipova što su mu se rodila u Egiptu. Prema tome, sve čeljadi Jakovljeva doma što se naseli u Egiptu bijaše sedamdeset duša.
Izlazak 1,5U svemu Jakovljevih potomaka bijaše sedamdeset duša. A Josip je već bio u Egiptu.
Djela apostolska 7,14Josip tada posla po Jakova, oca svoga, i svu rodbinu, sedamdeset i pet duša.



Ko jedini ima besmrtnost?
6,16 koji jedini ima besmrtnost, prebiva u svjetlu nedostupnu, koga nitko od ljudi ne vidje niti ga vidjeti može. Njemu čast i vlast vjekovječna! Amen. 1. Timotiju 6,16

Dakle samo Bog ima besmrtnost.


Evo gdje ide čovjek do vaskrsenja.



Postanak 3,19U znoju lica svoga kruh svoj ćeš jesti dokle se u zemlju ne vratiš: ta iz zemlje uzet si bio - prah si, u prah ćeš se i vratiti.

Jov kaže da će samo u tijelu vidjeti Boga.

Jov 19,26I ako se ova koža moja i raščini, opet ću u tijelu svom vidjeti Boga.

Postanak
18,27
"Ja se, evo, usuđujem govoriti Gospodinu", opet progovori Abraham. - "Ja, prah i pepeo!

Jov kaže da ide u grob. Job 17,16Hoće li u Šeol ona sa mnom sići da u prahu zajedno otpočinemo?

Job 10,9Sjeti se, k`o glinu si me sazdao i u prah ćeš me ponovo vratiti.

Jov kaže da ljudi idu u prah, a ne na nebo odmah nakon smrti.

Job 21,26Obojica leže zajedno u prahu, crvi ih jednako prekrivaju oba.

Job 34,15sva bića bi odjednom izdahnula i u prah bi se pretvorio čovjek.


Psalam 90,3Smrtnike u prah vraćaš i veliš: "Vratite se, sinovi ljudski!

Psalam 104,29Sakriješ li lice svoje, tad se rastuže; ako dah im oduzmeš, ugibaju i opet se u prah vraćaju.

Propovjednik 3,20I jedni i drugi odlaze na isto mjesto; svi su postali od praha i u prah se vraćaju.

Izaija 26,19Tvoji će mrtvi oživjeti, uskrsnut će tijela. Probudite se i kličite, stanovnici praha! Jer rosa je tvoja - rosa svjetlosti, i zemlja će sjene na svijet dati.

Daniel 12,2Tada će se probuditi mnogi koji snivaju u prahu zemljinu; jedni za vječni život, drugi za sramotu, za vječnu gadost.

Jovan 5,28Ne divite se ovome, jer ide čas u koji će svi koji su u grobovima čuti glas sina Božijega,

Jezekilj 18,4 Gle, sve su duše moje, kako duša očina tako i duša sinovlja moja je, koja duša zgriješi ona će poginuti.

Jezekilj 18,20 Koja duša zgriješi ona će umrijeti, sin neće nositi bezakonja očina niti će otac nositi bezakonja sinovljega; na pravedniku će biti pravda njegova, a na bezbožniku će biti bezbožnost njegova.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
17.01.2014
Poruka
17
Dokazi iz Biblije da je duša smrtna

Pogrešno je misliti da je čovjek dobio dušu. Čovjek nije dobio dušu nego je postao duša.

Postanak 2,7Jahve, Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša.

Kao što i stoji u stihu Postanak 2,7 Bog je uzeo prah zemaljski i dodao dah životni i čovjek je postao živa duša. Da bi lakše to shvatili evo jednostavnijeg prikaza. Prah zemaljski 1+ dah životni 1=čovjek (živa duša 2)

Biblija nigdje ne spominje da čovjek nastavlja da živi nakon smrti u nekom duhovnom obliku.

Mrtvi ne znaju ništa.

9:5 Jer živi znaju da će umreti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate, jer im se spomen zaboravio.
Propovjednik 9,5

Dakle Solomon jasno kaže da mrtvi ne znaju ništa. Duh životni imaju sva živa bića. Pomoću njega su živi. Biblija spominje da i životinje imaju dah (duh) životni i da su duše žive.

1. Mojsijeva 6,17Jer evo pustiću potop na zemlju, da istrijebim svako tijelo, u kojem ima živa duša pod nebom; što je god na zemlji sve će izginuti.

Nema mišljenja ni rada u grobu.

9:10 Sve što ti dođe na ruku da činiš, čini po mogućnosti svojoj, jer nema rada ni mišljenja ni znanja ni mudrosti u grobu u koji ideš. Propovednik 9,10

Čovjek liježe u prah.

7:21 Zašto mi ne oprostiš greh moj i ne ukloniš moje bezakonje? Jer ću sad leći u prah, i kad me potražiš, mene neće biti. Jov 7. 21.
Čovjek ide u prah u grob, a ne na nebo.

Mrtvi ne hvale Boga:

38:18 Jer neće grob Tebe slaviti, neće Te smrt hvaliti, i koji siđu u grob ne nadaju se Tvojoj istini.
38:19 Živi, živi, oni će Te slaviti kao ja danas: otac će sinovima javljati istinu Tvoju. Isaija 38, 18 - 19

Kakva je korist od krvi moje, da siđem u grob? Hoće li Te prah slaviti ili kazivati istinu Tvoju? Psalam 30,9

Vjerovanje u zagrobni život ima svoje korijenje u paganskim religijama.

Ovi tekstovi su iz knjige N.A.Kun "Legende i mitovi Stare Grčke" prepisano po Homerovim spisima

• N.A. Kun "Legende i mitovi stare Grčke" Podnaslov "Odisej ulazi u Hadovo carstvo" CITIRAM strana 425. "Duše umrlih u velikim gomilama jurnuše prema jami i počeše da se spore oko toga čije je pravo da se napije krvi. Tu je bilo DUŠA nevesta, mladića, staraca, heroja palih u bitkama".

Pagani vjeruju u zagrobni život

Strana 426. Isti podnaslov Odisej govori "U Hadovom carstvu sam video i DUŠU kralja Agamemnona".

Ista knjiga podnaslov "DUŠE prosilaca u Hadovom carstvu" strana 457. Agamemnonova sen pita tada upita Amfimedontovu DUŠU: -Reci mi zašto ste u takvoj povorci svi došli u carstvo mraka? Da li ste POGINULI za vreme bure ili su vas neprijatelji POUBIJALI kad ste im harali domove i pljačkali imovinu?

Ista knjiga podnaslov "Patrokolovi podvizi i smrt" strana 349. "Rekavši to UMRE Patroklo, NJEGOVA DUŠA tiho odlete u carstvo mračnog Hada, žalosna što je napustila mlado snažno telo.


Biblija govori suprotno

Mrtvi ne znaju ništa Propovjednik 9,5 nemaju mišljenje niti išta rade Propovjednik 9,10

Mrtvi ne hvale Boga Isaija 38, 18-19 Psalam 30,9

Mrtvi nemaju misli Psalam 146,4

4 Iziđe iz njega duh, i vrati se u zemlju svoju: taj dan propadnu sve pomisli njegove.



Niko se nije popeo na nebo osim Isusa Hristosa

I niko se ne pope na nebo osim koji siđe s neba, Sin čovečiji koji je na nebu.
Jovan 3,13

Mrtvi će samo u tijelu vidjeti Boga.

Jov 19,26I ako se ova koža moja i raščini, opet ću u tijelu svom vidjeti Boga.

Bog osuđuje komunikaciju sa mrtvima.

5. Mojsijeva 18,11Ni bajač, ni koji se dogovara sa zlijem duhovima, ni opsjenar ni koji pita mrtve.

Prva laž i Edemskog vrta

Postanak 3,4Nato će zmija ženi: "Ne, nećete umrijeti!

Da li je zmija rekla istinu????

Bog je rekao suprotno.

Postanak 2,16Jahve, Bog, zapovjedi čovjeku: "Sa svakoga stabla u vrtu slobodno jedi, Postanak 2,17ali sa stabla spoznaje dobra i zla da nisi jeo! U onaj dan u koji s njega okusiš, zacijelo ćeš umrijeti!

Kome vjerovati Satani ili Bogu?

Bog uvijek istinu govori.

4. Mojsijeva 23,19Bog nije čovjek da laže, ni sin čovječji da se pokaje. Što kaže neće li učiniti, i što reče neće li izvršiti?

U Bibliji je jasno ko je otac laži.

Ivan 8,44Vama je otac đavao i hoće vam se vršiti prohtjeve oca svoga. On bijaše čovjekoubojica od početka i ne stajaše u istini jer nema istine u njemu: kad govori laž, od svojega govori jer je lažac i otac laži.

Duša je smrtna

Jezekilj 18,4 Gle, sve su duše moje, kako duša očina tako i duša sinovlja moja je, koja duša zgriješi ona će poginuti. Jezekilj 18,20 Koja duša zgriješi ona će umrijeti, sin neće nositi bezakonja očina niti će otac nositi bezakonja sinovljega; na pravedniku će biti pravda njegova, a na bezbožniku će biti bezbožnost njegova.

Djela apostolska 3,23I svaka duša koja ne posluša toga proroka, neka se iskorijeni iz naroda.

Cio čovjek je duša

Postanak 46,18To su bili potomci Zilpe, koju je Laban darovao svojoj kćeri Lei. Ona je tako rodila Jakovu šesnaest duša.
Postanak 46,27I k tome dva sina Josipova što su mu se rodila u Egiptu. Prema tome, sve čeljadi Jakovljeva doma što se naseli u Egiptu bijaše sedamdeset duša.
Izlazak 1,5U svemu Jakovljevih potomaka bijaše sedamdeset duša. A Josip je već bio u Egiptu.
Djela apostolska 7,14Josip tada posla po Jakova, oca svoga, i svu rodbinu, sedamdeset i pet duša.



Ko jedini ima besmrtnost?
6,16 koji jedini ima besmrtnost, prebiva u svjetlu nedostupnu, koga nitko od ljudi ne vidje niti ga vidjeti može. Njemu čast i vlast vjekovječna! Amen. 1. Timotiju 6,16

Dakle samo Bog ima besmrtnost.


Evo gdje ide čovjek do vaskrsenja.



Postanak 3,19U znoju lica svoga kruh svoj ćeš jesti dokle se u zemlju ne vratiš: ta iz zemlje uzet si bio - prah si, u prah ćeš se i vratiti.

Jov kaže da će samo u tijelu vidjeti Boga.

Jov 19,26I ako se ova koža moja i raščini, opet ću u tijelu svom vidjeti Boga.

Postanak
18,27
"Ja se, evo, usuđujem govoriti Gospodinu", opet progovori Abraham. - "Ja, prah i pepeo!

Jov kaže da ide u grob. Job 17,16Hoće li u Šeol ona sa mnom sići da u prahu zajedno otpočinemo?

Job 10,9Sjeti se, k`o glinu si me sazdao i u prah ćeš me ponovo vratiti.

Jov kaže da ljudi idu u prah, a ne na nebo odmah nakon smrti.

Job 21,26Obojica leže zajedno u prahu, crvi ih jednako prekrivaju oba.

Job 34,15sva bića bi odjednom izdahnula i u prah bi se pretvorio čovjek.


Psalam 90,3Smrtnike u prah vraćaš i veliš: "Vratite se, sinovi ljudski!

Psalam 104,29Sakriješ li lice svoje, tad se rastuže; ako dah im oduzmeš, ugibaju i opet se u prah vraćaju.

Propovjednik 3,20I jedni i drugi odlaze na isto mjesto; svi su postali od praha i u prah se vraćaju.

Izaija 26,19Tvoji će mrtvi oživjeti, uskrsnut će tijela. Probudite se i kličite, stanovnici praha! Jer rosa je tvoja - rosa svjetlosti, i zemlja će sjene na svijet dati.

Daniel 12,2Tada će se probuditi mnogi koji snivaju u prahu zemljinu; jedni za vječni život, drugi za sramotu, za vječnu gadost.

Jovan 5,28Ne divite se ovome, jer ide čas u koji će svi koji su u grobovima čuti glas sina Božijega,

Jezekilj 18,4 Gle, sve su duše moje, kako duša očina tako i duša sinovlja moja je, koja duša zgriješi ona će poginuti.

Jezekilj 18,20 Koja duša zgriješi ona će umrijeti, sin neće nositi bezakonja očina niti će otac nositi bezakonja sinovljega; na pravedniku će biti pravda njegova, a na bezbožniku će biti bezbožnost njegova.
Ovo je tacno prema Bibliji, poznajem Bibliju i tako pise.

Covek jeste dusha ziva. :)


a Covek kada umre i Dusha umire.

Dakle dusha nije besmrtna, besmrtnost dushe je paganska doktrina.
 
Natrag
Top