Besmrtnost ili smrtnost duse

Učlanjen(a)
05.01.2014
Poruka
202
Loadikeja, po cemu ti razlikujes Covjeka od zivotinje ili biljke, svi su oni "duse zive = bica ziva" ?
Kako ti objasnjavas Bozije rijeci, da je stvorio covjeka pa svom liku, tj. Bozijem ?
Po cemu je to covjek po Bozijem liku, a nije po Bozijem liku magarac ?
Da li i magarci "vaskrsavaju" ili ne, i zasto ?

Kada covjek umre, sta se dogadja sa njegovim tijelom, a sta sa duhom u njemu ?
Je li covjekov karakter, licnost i duhovni sadrzaj u njegovom tijelu i pretvara se zajedno sa tijelom u zemljani prah ?

Pitanja su jednostavno formulisana i ako mozes jasno odgovori na sva ova pitanja ?

Hvala !

Sve si ti to objasnio iz svoje glave i izfilozfirao kao i uvek onako kako bi ti mozda hteo ili voleo da bude!
Svako ko i malo poznaje Bibliju ce odmah videti da sve ovo sto si rekao nije u skladu sa njom.



Ti mozes ubiti nekog, ali Bog ce ga vaskrsnuti tj. vratiti mu zivot. Ali Bog ako nekog ubije...ko ce tog veselnika vaskrsnuti. Niko! Jel' tako?
Zato je ovo Hrist i rekao u 28 stihu.

Matej 10:39 .....a koji izgubi dušu svoju mene radi, naći će je.

Mozes li da mi objasnis "ukratko" kako neko moze da izgubi dusu Hrista radi?



Mozes li da mi citiras samo jedno mesto iz Biblije, gde pise da dusa posle smrti odlazi Bogu?
A ja cu tebi na sto mesta gde stoji da dusa ide u prah!

U sta je po tebi logicnije verovati?
Da dusa posle smrti odlazi Bogu i ako to nigde ne stoji u Bibliji! Ili...da dusa posle smrti ide u prah jer to Bog ponovlja mnogo puta?!




2.Mojsijeva 4:19 I reče Gospod Mojsiju u zemlji Madijamskoj: idi, vrati se u Misir, jer su pomrli svi koji su tražili dušu tvoju.

Sta mislis zasto su Misirci trazili Mojsija? Hteli su da ga ubiju naravno! Takodje i Davida.

1.Samuilova 20:1 A David pobježe iz Najota u Rami, i dođe i reče Jonatanu: šta sam učinio? kakva je krivica moja? i šta sam zgriješio ocu tvojemu, te traži dušu moju?
1.Samuilova 23:15 I David videći da je Saul izašao te traži dušu njegovu,....
Objasni mi molim te, kako je Saul mogao da trazi "dusu" Davidovu?
Pogledaj kako se David u psalmima zahvaljuje Bogu.

Psalam 22:20 Izbavi od mača dušu moju,..
Kako "dusa" moze od maca da nastrada???

2.Samuilova 19:5 Tada uđe Joav k caru u kuću, i reče: posramio si danas sve sluge svoje, koje ti danas dušu sačuvaše,..

Ako covek coveku moze dusu sacuvati moze mu je i uzeti! To ti potvrdjuje i sledeci stih!

1.Carevima 20:32 I vezaše kostrijet oko sebe, i metnuše uzice sebi oko vratova, i dođoše k caru Izrailjevu i rekoše: sluga tvoj Ven-Adad veli: ostavi u životu dušu moju.

Matej 2:20 I reče: ustani, i uzmi dijete i mater njegovu i idi u zemlju Izrailjevu; jer su izumrli koji su tražili dušu djetinju.

Jeremija 38:17 Tada Jeremija reče Sedekiji: ovako veli Gospod Bog nad vojskama, Bog Izrailjev: ako otideš ka knezovima cara Vavilonskoga, živa će ostati duša tvoja, i grad ovaj neće izgorjeti ognjem, i tako ćeš ostati u životu ti i dom tvoj.

Ja za razliku od tebe ne iznosim nista iz svoje glave vec samo ono sto pise u Bibliji!

Takticar, prvo procitaj sve ove stihove, a onda cu sazeto objasniti: (Matej glava 10)

28. И не бојте се оних који убијају тело, а душу не могу убити; него се бојте Оног који може и душу и тело погубити у паклу.
29. Не продају ли се два врапца за један динар? Па ни један од њих не може пасти на земљу без оца вашег.
30. А вама је и коса на глави сва избројана.
31. Не бојте се, дакле; ви сте бољи од много врабаца.
32. А који год призна мене пред људима, признаћу и ја њега пред Оцем својим који је на небесима.
33. А ко се одрекне мене пред људима, одрећи ћу се и ја њега пред Оцем својим који је на небесима.
34. Не мислите да сам ја дошао да донесем мир на земљу; нисам дошао да донесем мир него мач.
35. Јер сам дошао да раставим човека од оца његовог и кћер од матере њене и снаху од свекрве њене:
36. И непријатељи човеку постаће домашњи његови.
37. Који љуби оца или матер већма него мене, није мене достојан; и који љуби сина или кћер већма него мене, није мене достојан.
38. И који не узме крст свој и не пође за мном, није мене достојан
39. Који чува душу своју, изгубиће је; а који изгуби душу своју мене ради, наћи ће је.

Kontekst i smisao su sasvim jasni, ali i ovo da savim uprostimo i objasnimo:
Takticar, ti si ziv covjek i do sada si slobodnom voljom oblikovao duh i duhovnost u sebi, i svoju dusu.
Volis svoj sadasnji zivot i svoju dusu, a pri tome se bojis kao "vrabac", da ne pogines i umres.
Medjutim, sretne te neki satanista, ili ti je vec u porodici, i kaze ti da ce te ubiti ako se ne odreknes Isusa Hrista.
Ti se bojis kao vrabac, hoces da sacuvas svoj zivot i dusu svoju, pa se odreknes Boga, i mislis da si sacuvao dusu svoju.
Drugi covjek, recimo tvoj brat, nece da se odrekne Isusa Hrista, i onda ga satanisti, zajedno sa tobom, muce, kidaju, na krst razapinju, pri tome pljuju na njega, bicuju ga, stavljaju vjence trnja po njegovoj glavi, ali taj Pravednik, ni po koju cijenu nece da se odrekne Gospoda Isusa Hrista, i u najtezim mogucim mukama umire.
Tada satanisti i ti sa njima, mislite da ste ga ubili i da je taj Pravednik izgubio dusu svoju.

A Hristos vam jasno kaze: Matej 10:39 .....a koji izgubi dušu svoju mene radi, naći će je.

Iz ovoga ti je sve jasno, a ti i dalje naopako filozofiraj, pa ako ti dusa bude gorjela u paklu ili ognju, sjetices se Bozjih rijeci.

Peko, ovaj stih govori: ( Propovednik 3.‚18 )
Rekoh u srcu svom da im je Bog pokazao da su kao stoka. 19. Jer što biva sinovim ljudskim to biva i stoci , jednako im biva ; kako gine ona tako ginu i oni, i svi imaju isti duh i čovek nije ništa bolji od stoke jer je sve taština. Sve ide na jedno mesto sve je od praha i sve se u prah vraća.

I sve ostalo sto govori propovednik, sa ovakvim znacenjem, odnosi se samo i jedino na Nepravedne, slabice, egoiste, bijednike i sve ostale sataniste, upravo kako sam objasnio i Takticaru, a propovednik opisuje njihovo stradanje upravo kao i stradanje sve ostale stoke, jer nema razlike medju njima i za bolje i nijesu.

I propovjednik dodaje: "И врати се прах у земљу, како је био, а дух се врати Богу, који га је дао."


Dakle, povedite racuna da ne prodate dusu svoju djavolu, i ako hoce da vas ubiju ili mrete zbog bilo kojeg drugog razloga,
i tada budite Pravedni i vjerujte u Isusa Hrista !

Samo tako cete naci svoju dusu i sacuvati za vjecni zivot sa svojim Bogom, Ocem i Tvorcem.

Ovo sve lijepo sto mozemo sada dozivljeti u zivotu, smijesna je rabota, u odnosu na sve mogucnosti vjecnog zivota sa Bogom.

Ko voli nek izvoli i da je sa srecom, Amin !
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Ne kazem ja da su duse zive ziva telesna bica stvorena na zemlji kao proizvod duha i tela, vec to kaze rec Bozja koju sam citirao, a koja potvrdjuje da se izraz dusa odnosi na ziva stvorenja.

SVAKA DUSA KAO ZIVO STVORENJE UMIRE:

Daničić-Karadžić (RDK):

3 I drugi anđeo izli čašu svoju u more; i posta krv kao od mrtvaca, i svaka duša živa umre u moru.

Lujo Bakotić (LB):

3 Drugi anđeo izli kupu svoju u more, i ono posta krv, kao krv od mrtvaca, i sva živa stvorenja umreše, sve što beše u moru.

Не значи да су душе помрле, већ је то начин изражавања (библијска поетика). Као да кажемо:

- "Изгубише главе сви који су тамо били."

Значи ли то да су заиста обезглављени или је то начин изражавања? Тако и помреше све душе, тј. речено је да су сва жива бића помрла. Као када пророк каже: "умре душа у њима". То не значи да је душа умрла, већ је речено да је изабрала безакоње, тј. пропаст - пакао. Када се човек врати Богу, онда душа "оживи". Мислим да је то лако схватљиво, само се многи праве наивнима. Јер једино Господ има власт и душу и тело погубити у паклу.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Loadikeja, po cemu ti razlikujes Covjeka od zivotinje ili biljke, svi su oni "duse zive = bica ziva" ?
Kako ti objasnjavas Bozije rijeci, da je stvorio covjeka pa svom liku, tj. Bozijem ?
Po cemu je to covjek po Bozijem liku, a nije po Bozijem liku magarac ?
Da li i magarci "vaskrsavaju" ili ne, i zasto ?

Kada covjek umre, sta se dogadja sa njegovim tijelom, a sta sa duhom u njemu ?
Je li covjekov karakter, licnost i duhovni sadrzaj u njegovom tijelu i pretvara se zajedno sa tijelom u zemljani prah ?
Pitanja su jednostavno formulisana i ako mozes jasno odgovori na sva ova pitanja ?

Hvala !


Tacno, i covek i zivotinje su duse zive - ziva bica.

To kaze i rec Bozja, da su u konstitucionom smislu i covek i zivotinja isti, odnosno stvoreni su od praha zemaljskog i Bog je u njih udahnuo duh zivotni odnosno silu koja ozivljava svu tvorevinu da bi oziveli.

nakon smrti i covek i zivotinja se vracaju u prah, sila zivota se vraca Bogu, i oni prestaju da budu zive duse - ziva bica.

"Rekoh u srcu svom za sinove ljudske da im je Bog pokazao da vide da su kao stoka.
Jer šta biva sinovima ljudskim to biva i stoci, jednako im biva; kako gine ona tako ginu i oni, i svi imaju isti duh; i čovek ništa nije bolji od stoke, jer je sve taština.
Sve ide na jedno mesto; sve je od praha i sve se vraća u prah"
( propovednik 3. 18 - 20 )

Covek je u opstem smislu razlicit od zivotinje, jer ga je Bog obdario razumom, slobodnom voljom, moci vladanja i upravljanja, govorom, itd.
U tom smislu covek je stvoren po Bozjem liku, s time da u kontekstu biblije, covek ima i fizicko oblicje Boga, a ne samo intelektualno.

Da li ce zivotinje vaskrsnuti u poslednji dan zajedno sa covekom, to biblija ne govori, cinjenica je da ce na novoj zemlji biti i zivotinja.

"И вук ће боравити с јагњетом, и рис ће лежати с јаретом, теле и лавић и угојено живинче биће заједно, и мало дијете водиће их.
И крава и медвједица заједно ће пасти, млад њихова лежаће заједно, и лав ће јести сламу као во.
И дијете које сиса играће се над рупом аспидином, и дијете одбијено од сисе завлачиће руку своју у рупу змије василинске.
Неће удити ни потирати на свој светој гори мојој, јер ће земља бити пуна познања Господњега као море воде што је пуно"
( Isaija 11. 6 - 9 )

Kada covek umre -telo se pretvara u prah, a duh zivotni odnosno Bozja sila koja daje zivot se vraca Bogu.
Prilikom vaskrsenja - Bog ce podici telo i ponovo udahnuti u njega silu zivota i covek ce oziveti u stanju u kakvom je umro - ili kao pravednik ili kao gresnik.

Pitanje koje se na ovo nadovezuje je sledece - Ko je Adamu dao savrseni bezgresni karakter prilikom stvaranja, i gde je to njegovo savrsenstvo bilo pre njegovog stvaranja.

Ti mi nisi odgovorio na pitanje - Gde je Adam bio pre nego sto je stvoren u Eemskom vrtu?

Ja tvrdim na osnovu konteksta biblije da ce Bog o vaskrsenju podici istog takvog savrsenog coveka koji je kao takav polozen u grob, ili pak gresnika ako je umro kao gresnik.
Bog ce u tom smislu uciniti suprotan efekat od umiranja.
Materija se prilikom smrti pretvorila u energiju, a Bog ce o vaskrsenju energiju ponovo pretvoriti u materiju, stvorice istog takvog coveka sa svim obelezjima i duhovnim stanjem koje je imao pre smrti.

Sto se tice sledeceg teksta, pogledaj druge prevode, i videces da se tu ne radi o nikakvoj besmrtnoj dusi koja postoji u coveku a koja nakon smrti izlazi iz tela kao neki nezavisni svesni elemenat, vec da Isus tu govori o davanju zivta za Hrista.
Kradjic je ovaj izraz konstantno prevodio kao dusa ziva, i iz te pogreske i nekih drugih slicnih prevoda - ljudi su stvorili celu pogresnu doktrinu o navodnoj besmrtnosti ljudske duse.

Daničić-Karadžić (RDK):

39 Koji čuva dušu svoju, izgubiće je; a koji izgubi dušu svoju mene radi, naći će je.

Ivan Šarić / Rev. Đ. Martinjak (RIŠ):

39 Tko gleda da dobije život svoj, izgubit će ga, a tko izgubi život svoj zbog mene, dobit će ga.

Dimitrije Stefanović (DS):

39 Koji je našao život svoj, izgubiće ga, a koji je izgubio život svoj zbog mene, naći će ga.

Lujo Bakotić (LB):

39 Ko čuva život svoj, izgubiće ga, a ko izgubi život svoj mene radi, opet će ga naći.

Aleksandar Birviš (AB):

39 Ko čuva svoj život, taj će ga izgubiti, a ko radi mene izgubi svoj život, taj će ga sačuvati.

Bible in Basic English (BBE):

39 He who has the desire to keep his life will have it taken from him, and he who gives up his life because of me will have it given back to him.

-----------------------------------------------------------------------------------

Odgovor za Adiana.

Ovaj tekst nema veze sa nikakvom besmrtnom dusom koja navodno postoji unutar coveka kaoneki nezavistan elemenat od tela, vec se ovde govori o ljudima, zivotinjama, ribama i vodozemcima - kao fizickim zivim stvorenjima koja su se udavila u vodi koja je postala krv.

Daničić-Karadžić (RDK):

3 I drugi anđeo izli čašu svoju u more; i posta krv kao od mrtvaca, i svaka duša živa umre u moru.
Dimitrije Stefanović (DS):

3 I drugi izli čašu svoju u more, i posta krv kao od mrtvaca, i sve živo umre u moru.
Lujo Bakotić (LB):

3 Drugi anđeo izli kupu svoju u more, i ono posta krv, kao krv od mrtvaca, i sva živa stvorenja umreše, sve što beše u moru.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Mrtvi ne hvale Boga

Psalam 115,17Ne, Jahvu mrtvi ne hvale, nitko od onih što siđu u Podzemlje.
Psalam 115,18Mi živi, mi Jahvu slavimo sada i dovijeka. Aleluja.


Mrtvi nemaju misli

Psalam 146,4Iziđe li duh iz njega, u zemlju svoju on se vraća i propadaju sve misli njegove.

Ako je duša besmrtna znači da ne može biti ni pogubljena. U Bibliji jasno stoji da je duša smrtna, može biti pogubljena. Samo Bog je besmrtan. 1. Timotiju 6,16

Piše da se čovjek u zemlju vraća, a ne da ide na nebo. Duh životni koji ide na nebo njega imaju i sva druga živa bića.
 
Član
Učlanjen(a)
21.09.2012
Poruka
302
Iz ovoga ti je sve jasno, a ti i dalje naopako filozofiraj, pa ako ti dusa bude gorjela u paklu ili ognju, sjetices se Bozjih rijeci.

Zanimljivo je da nisi odgovorio ni na jedno pitanje! Ovo pitanje na koje si pokusao da odgovoris....odgovaras ponovo iz svoje glave a ne na temelju Biblije!

Da ponovim:

1. Mozes li da mi citiras samo jedno mesto iz Biblije, gde pise da dusa posle smrti odlazi Bogu?

2. Kako je Saul mogao da trazi "dusu" Davidovu?

3. Kako "dusa" moze od maca da nastrada???

Ja ovo nisam rekao, niti izmislio tako pise u Bibliji... na kojoj ja i temeljim svoje ubedjenje.
A sada molim te odgovori "samo na temelju Biblije", na ova tri pitanja!!!
 
Učlanjen(a)
05.01.2014
Poruka
202
Loadikeja kaze:
Pitanje koje se na ovo nadovezuje je sledece - Ko je Adamu dao savrseni bezgresni karakter prilikom stvaranja, i gde je to njegovo savrsenstvo bilo pre njegovog stvaranja.

Ti mi nisi odgovorio na pitanje - Gde je Adam bio pre nego sto je stvoren u Eemskom vrtu?

Ja tvrdim na osnovu konteksta biblije da ce Bog o vaskrsenju podici istog takvog savrsenog coveka koji je kao takav polozen u grob, ili pak gresnika ako je umro kao gresnik.
Bog ce u tom smislu uciniti suprotan efekat od umiranja.
Materija se prilikom smrti pretvorila u energiju, a Bog ce o vaskrsenju energiju ponovo pretvoriti u materiju, stvorice istog takvog coveka sa svim obelezjima i duhovnim stanjem koje je imao pre smrti.
A ja ti prethodno odgovorih ovako:
"Adam je stvoreno bice i nije ga bilo prije nego ga je Bog stvorio, ali ga je Bog stvorio po svome liku, i dao mu mogucnosti da svojim Razumom i Slobodnom Voljom moze da Oblikuje onaj Duh sto mu je Bog udahnuo i da razvija Duhovne mogucnosti i da odredjuje svoj Duhovni pravac kretanja, ali, sa time ima i Odgovornost i za ucinjeno racune polaze Bogu."

Loadikeja, kazes da je Adam imao "savrseni bezgresni karakter", a on to nije imao, vec je imao Um , Razum i Slobodnu Volju da izgradi i utvrdi svoj karakter, imao je slobodu i sposobnosti da oblikuje duh i usmjeri duhovno kretanje.
Od Adama je Bog ocekivao prije svega Povjerenje.
Loadikeja, kazes materija se prilikom smrti pretvorila u energiju, a tako nije, vec se tijelo (materijal iz zemlje) pretvorio u prah.
Adamo tijelo kada je Bog stvorio nije bilo zivo, u tijelu nema zivota, tijelo je bezzivotno, tijelo je mrtvo.
Kada je Bog udahnuo u tijelo Duh zivotni, tada je tijelo postalo zivo, tad je covjek postao Dusa ziva.
Kada covjek umre, onda Duh odlazi Bogu, a tijelo je ponovo mrtvo i pretvara se u prah. (raspada se materijalni oblik)

Da li se svi ovdje slazete sa ovim stihovima iz Biblije:

21. Ко зна да дух синова људских иде горе, а дух стоке да иде доле под земљу ? (Проповедник, глава 3)
7. И врати се прах у земљу, како је био, а дух се врати Богу, који га је дао.(Проповједник, глава 12)

Evo svi razliciti prevodi stihova na jedno i pitanje na kraju stiha:

39 Koji čuva dušu svoju, izgubiće je; a koji izgubi dušu svoju mene radi, naći će je. (gdje ce naci dusu ?)
39 Tko gleda da dobije život svoj, izgubit će ga, a tko izgubi život svoj zbog mene, dobit će ga(odakle ce dobit zivot ?)
39 Koji je našao život svoj, izgubiće ga, a koji je izgubio život svoj zbog mene, naći će ga.(gdje ce naci zivot ?)
39 Ko čuva život svoj, izgubiće ga, a ko izgubi život svoj mene radi, opet će ga naći. (gdje ce naci zivot ?)
39 Ko čuva svoj život, taj će ga izgubiti, a ko radi mene izgubi svoj život, taj će ga sačuvati.(gdje ce sacuvati zivot ?)

Evo i svi odgovori: naci se dusu kod Boga, dobice zivot od Boga, naci ce zivot kod Boga, sacuvace zivot kod Boga.

Vazno je da se shvati da se ovo odnosi samo na PRAVEDNIKE ! (ljude koji su Pravedni)

Ovo je opis Andjela, stvorenih bica:

"Po učenju Otkrivenja, anđeli su posebna bića i slobodne ličnosti.
Priroda anđela je bestelesna, duhovna, jer su oni - duhovi.
Kao duhovi, oni su nevidljivi, razumni, slobodni, besmrtni, bestrasni.
A kada se po naređenju Božjem javljaju ljudima, anđeli se ne javljaju onakvi kakvi su po sebi u svojoj nevidljivoj prirodi, već u nekom preobraženom obliku u kakvom ih ljudi mogu videti.
Anđeli su savršeniji od ljudi po prirodi, umu, volji, moći i sili."

Postavlja se pitanje: jesu li Andjeli isto: " Dusa ziva = Bice zivo " ?

Naisao sam na stihove (ne mogu sada da se sjetim gdje, trazicu) koji govore, da bi covjek razumijo sebe treba da razumije Boga, jer je covjek stvoren po Bozijem liku, i tek kad shvati tu relaciju i komparaciju moze razumljeti sta je covjek. (ako neko zna neki link na ovu temu, neka postavi)

Bog, Isus Hristos, direktno kaze za Pravednike:

"Ко верује у Мене ако и умре, живеће. И свако ко живи и верује у Мене неће умрети вавијек " (Јован 11.25-26);
"Kо одржи реч Његову неће видети смрти вавијек " (Јован 8.51)

Dakle, treba uvjek razlikovati sta se kaze za Pravedne i Vjerne, a sta za gresne i nevjerne !

Takticar, pokusaj ovako da razmisljas na svoja pitanja: Niko od ovih koje navodis ne zeli da im se prekine ovaj zivot na zemlji, neki zele da drugome prekinu ovaj zivot na zemlji, i tu ti se krije odgovor, da ti ne crtam slikovito bas sve, misli ti.

Evo koja je zelja apostola Pavla, koji je Pravednik, i koji je vise znao o Zivotu, od ovih ljudi cija pitanja ti postavljas:

"Мучим се с две стране: имам жељу да умрем и да будем са Христом, што је куд и камо боље; али остати у телу - то је потребно ради вас " (Флпљ. 1. 23-24)
" Уздамо се и спремни да радије изиђемо из тела и да се код Господа настанимо као код куће " (2Кор. 5.8)

Takticar, bitno je prvo da razumijes sta kaze Gospod, Isus Hristos, pa sta kazu Apostoli, pa onda razmisli ko i sta kaze od svih ostalih i kome i zasto kazu, jer ne znaju svi ostali ljudi ono sto zna Hristos i apostoli, jer imas tu sta je rekla Marta, sta kaze ili zeli Saul, cega se plasi David (u ovom slucaju, gubitka ovozemaljskog zivota) jer u Bibliji su dati i svi moguci ovozemaljski odnosi, psihicki i duhovni profili licnost, tj. svih tipova ljudi, njihove zelje, htenja, strahovi, nadanja i sve ostalo.
Zato sve stihove citaj i razumijevaj u cjelom kontekstu, poistovjecuj se sa likovima, razmisljaj iz njihovog ugla pa ces razumljeti.

Bilo bi dobro, kada postavljate stihove, da ujedno objasnite i svoje vidjenje cjelog konteksta, i date svoje misljenje.
Ovako mozemo u beskraj da mlatimo praznu slamu izvan svakog konteksta i smisla.

Zelim vam da vas Bog sve cuva i sacuva za vjecnost, Amin !
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Loadikeja kaze:

A ja ti prethodno odgovorih ovako:
"Adam je stvoreno bice i nije ga bilo prije nego ga je Bog stvorio, ali ga je Bog stvorio po svome liku, i dao mu mogucnosti da svojim Razumom i Slobodnom Voljom moze da Oblikuje onaj Duh sto mu je Bog udahnuo i da razvija Duhovne mogucnosti i da odredjuje svoj Duhovni pravac kretanja, ali, sa time ima i Odgovornost i za ucinjeno racune polaze Bogu."


Ovo je nesvesna zamka u koju padaju oni koji veruju u urodjenu besmrtnost duse.
Ako je dusa vecna, nepromenjiva i neunistiva, onda ona mora uvek postojati, i prema tome Adam - odnosno njegova navodna dusa je morala biti negde pre stvaranja u Edemskom vrtu.

Loadikeja, kazes da je Adam imao "savrseni bezgresni karakter", a on to nije imao, vec je imao Um , Razum i Slobodnu Volju da izgradi i utvrdi svoj karakter, imao je slobodu i sposobnosti da oblikuje duh i usmjeri duhovno kretanje.
Od Adama je Bog ocekivao prije svega Povjerenje.."

Bog je morao da stvori savrsenog Adama u toj pocetnoj fazi a ne gresnog, jer greh je nesto sto ne moze da izdrzi Bozju prisutnost.
Dakle, Adam je bio savrsen, drugim recima bezgresan i svet - u toj pocetnoj fazi, s time da on nije bio zakljucan u to savrsenstvo, vec je mogao da napreduje, i njegov odnos sa Bogom da se produbljuje.

Loadikeja, kazes materija se prilikom smrti pretvorila u energiju, a tako nije, vec se tijelo (materijal iz zemlje) pretvorio u prah.
Adamo tijelo kada je Bog stvorio nije bilo zivo, u tijelu nema zivota, tijelo je bezzivotno, tijelo je mrtvo.
Kada je Bog udahnuo u tijelo Duh zivotni, tada je tijelo postalo zivo, tad je covjek postao Dusa ziva.
Kada covjek umre, onda Duh odlazi Bogu, a tijelo je ponovo mrtvo i pretvara se u prah. (raspada se materijalni oblik)."

Adamovo telo se jeste pretvorilo u prah, ali u nauci je poznat ovaj proces pretvaranja materije u energiju i obrnuto, a definisan je u Ajnstajnovoj jednacini E=mc2.
Dakle, Bog ce prilikom vaskrsenja upravo uciniti ovaj proces vracanja energije u materiju, i time vidimo da vaskrsenje ustvari ima i naucnu potvrdu.


Da li se svi ovdje slazete sa ovim stihovima iz Biblije:

21. Ко зна да дух синова људских иде горе, а дух стоке да иде доле под земљу ? (Проповедник, глава 3)
7. И врати се прах у земљу, како је био, а дух се врати Богу, који га је дао.(Проповједник, глава 12).."

Da, duh kao sila Bozja koja daje zivot svemu stvorenom se vraca njemu, ali ne duh kao navodni covek koji egzistira van tela.

Sledeci tekst govori o tome da je Duh zivotni ili sila koja daje zivot, sam duh Bozji koji postoji u svemu stvorenom.
I kada bi on tu silu uzeo k sebi, sva ziva bica bi odjednom umrla.

Daničić-Karadžić (RDK):

"Kad bi na sebe okrenuo srce svoje, uzeo bi k sebi duh svoj i disanje svoje;
Izginulo bi svako telo, i čovek bi se vratio u prah" ( knjiga o Jovu 34. 14 - 15 )

Ivan Šarić / Rev. Đ. Martinjak (RIŠ):

"Kad bi samo mislio na samoga sebe, kad bi uzeo natrag svoj duh i svoj dah:
Preminulo bi najednom svako tijelo, čovjek bi se opet vratio u prah"

Evo svi razliciti prevodi stihova na jedno i pitanje na kraju stiha:

39 Koji čuva dušu svoju, izgubiće je; a koji izgubi dušu svoju mene radi, naći će je. (gdje ce naci dusu ?)
39 Tko gleda da dobije život svoj, izgubit će ga, a tko izgubi život svoj zbog mene, dobit će ga(odakle ce dobit zivot ?)
39 Koji je našao život svoj, izgubiće ga, a koji je izgubio život svoj zbog mene, naći će ga.(gdje ce naci zivot ?)
39 Ko čuva život svoj, izgubiće ga, a ko izgubi život svoj mene radi, opet će ga naći. (gdje ce naci zivot ?)
39 Ko čuva svoj život, taj će ga izgubiti, a ko radi mene izgubi svoj život, taj će ga sačuvati.(gdje ce sacuvati zivot ?)

Evo i svi odgovori: naci se dusu kod Boga, dobice zivot od Boga, naci ce zivot kod Boga, sacuvace zivot kod Boga.

Vazno je da se shvati da se ovo odnosi samo na PRAVEDNIKE ! (ljude koji su Pravedni)).."

Tacno, sacuvace zivot svoj kod Boga, jer je ime tog coveka zapisano u knjizi zivota.
Kada Isus dodje po drugi put on ce tog coveka vaskrsnuti i dati mu zivot vecni.

Ovo potvrdjuje sam apostol Pavle kada kaze da ce on - kao i svi drugi pravednici uci u vecnost i dobiti venac pravde tek nakon Hristovog drugog dolaska, a ne nakon smrti.

"Dobar rat ratovah, trku svrših, veru održah.
Dalje, dakle, meni je pripravljen venac pravde, koji će mi dati Gospod u dan onaj, pravedni sudija; ali ne samo meni, nego svima koji se raduju Njegovom dolasku"
( 2 Timotijeva 4. 7 - 8 )

Ovo je opis Andjela, stvorenih bica:

"Po učenju Otkrivenja, anđeli su posebna bića i slobodne ličnosti.
Priroda anđela je bestelesna, duhovna, jer su oni - duhovi.
Kao duhovi, oni su nevidljivi, razumni, slobodni, besmrtni, bestrasni.
A kada se po naređenju Božjem javljaju ljudima, anđeli se ne javljaju onakvi kakvi su po sebi u svojoj nevidljivoj prirodi, već u nekom preobraženom obliku u kakvom ih ljudi mogu videti.
Anđeli su savršeniji od ljudi po prirodi, umu, volji, moći i sili."

Postavlja se pitanje: jesu li Andjeli isto: " Dusa ziva = Bice zivo " ?)

Andjeli nisu bestelesni duhovi, oni imaju neku vrstu tela, ali se ne moze dati uporedjenje kakvo je ovde gore prilozeno, jer su oni savrsenija bica od ljudi.
Oni su nevidljivi, ali mogu uci u vidljivi spektar da ih ljudi vide i dodirnu.

Potvrda da anđeli nisu bestelesni duhovi pronalazimo i u događaju u kome se Jakov rvao sa jednim anđelom.

"А кад оста Јаков сам, тада се један човјек рваше с њим до зоре.
И кад видје да га не може свладати, удари га по зглавку у стегну, те се Јакову ишчаши стегно из зглавка, кад се човјек рваше с њим.
Па онда рече: пусти ме, зора је. А Јаков му рече: нећу те пустити докле ме не благословиш.
А човјек му рече: како ти је име. А он одговори: Јаков.
Тада му рече: отселе се нећеш звати Јаков, него Израиљ; јер си се јуначки
борио и с Богом и с људима, и одолио си.
А Јаков запита и рече: кажи ми како је теби име. А он рече: што питаш како ми је име? И благослови га ондје.
И Јаков надједе име оному мјесту Фануил; јер, вели,
Бога видјех лицем к лицу, и душа се моја избави" " ( 1 mojsijeva 32. 24 - 30 )

Bog, Isus Hristos, direktno kaze za Pravednike:

"Ко верује у Мене ако и умре, живеће. И свако ко живи и верује у Мене неће умрети вавијек " (Јован 11.25-26);
"Kо одржи реч Његову неће видети смрти вавијек " (Јован 8.51)

Dakle, treba uvjek razlikovati sta se kaze za Pravedne i Vjerne, a sta za gresne i nevjerne !

Tacno, o vaskrsenju ljudi ce biti vraceni u zivot, i nece vise nikada umreti.
Ako ove reci uzmemo kao dokaz u prilog besmrtnosti ljudske duse, onda je Isus ovde izgovorio laz, jer je rekao "Kо одржи реч Његову неће видети смрти вавијек "

To znaci da onaj ko ne odrzi rec njegovu, on ce videti smrti.
Kako ce videti smrti ako je dusa navodno besmrtna i gresnici ce takodje ziveti vecno ali u navodnim paklenim mukama?


Isus dakle laze.

Ipak, Isus ne laze, jer se ovde govori o vaskrsenju gde ce jedni dobiti zivot vecni i nece nikada umreti, a drugi ce nestati za vecnost da vise ne postoje za citavu vecnost.

"Мучим се с две стране: имам жељу да умрем и да будем са Христом, што је куд и камо боље; али остати у телу - то је потребно ради вас " (Флпљ. 1. 23-24)
" Уздамо се и спремни да радије изиђемо из тела и да се код Господа настанимо као код куће " (2Кор. 5.8)

Ako ove tekstove uzmemo kao dokaz da apostol Pavle ovde govori da covekova dusa odmah nakon smrti izlazi iz tela i odlazi kod Boga, onda je Pavle kontradiktoran, jer na drugom mestu kaze da ce on i verni uci u vecnost tek o Hristovom drugom dolasku.


"Dobar rat ratovah, trku svrših, veru održah.
Dalje, dakle, meni je pripravljen venac pravde, koji će mi dati Gospod u dan onaj, pravedni sudija; ali ne samo meni, nego svima koji se raduju Njegovom dolasku"
( 2 Timotijeva 4. 7 - 8 )

Dakle, apostol imajuci nadu u vaskrsenje kaze da bi on voleo da umre i da bude sa Hristom, jer je za njega smrt samo kratak san iz koga ce ga probuditi glas Hristov u treutku vaskrsenja mrtvih.

To potvrdjuje sam kontekst ovog teksta koji upravo govori o sudu u poslednji dan, kada ce verni primiti vecni zivot.

"Jer znamo da kad se zemaljska naša kuća tela raskopa, imamo zgradu od Boga, kuću nerukotvorenu, večnu na nebesima.
Jer za tim uzdišemo, želeći obući se u svoj nebeski stan.
I da se obučeni, ne goli nađemo!

Jer budući u ovom telu, uzdišemo otežali; jer nećemo da se svučemo, nego da se preobučemo, da život proždere smrtno.
A Onaj koji nas za ovo isto stvori, Bog je, koji nam i dade zalog Duha.
Dobre smo, dakle, volje jednako, jer znamo da putujemo u telu, daleko od Gospoda.
Jer po veri živimo, a ne po gledanju.
Ali se ne bojimo, i mnogo volimo otići od tela, i ići ka Gospodu.
Zato se i staramo, ili ulazili ili odlazili, da budemo Njemu ugodni.

Jer nam se svima valja javiti na sudu Hristovom, da primimo svaki šta je koji u telu činio, ili dobro ili zlo;

Dakle, ovde se govori o Hristovom drugom dolasku i sudu kada ce verni primiti zivot vecni.

Ево вам казујем тајну: јер сви нећемо помријети, а сви ћемо се претворити.
Уједанпут, у тренућу ока у пошљедњој труби; јер ће затрубити и мртви ће устати нераспадљиви, и ми ћемо се претворити.
Јер ово распадљиво треба да се обуче у нераспадљивост, и ово смртно да се обуче у бесмртност.
А кад се ово распадљиво обуче у нераспадљивост и ово се смртно обуче у бесмртност, онда ће се збити она ријеч што је написана: побједа прождрије смрт.Гдје ти је, смрти, жалац? Гдје ти је, пакле, побједа?
( 1 Korincanima 15. 51 - 55 )

To isto vazi i za drugi tekst koji u drugom prevodu glasi "Ali se ne bojimo, i mnogo volimo otići od tela, i ići ka Gospodu.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.04.2013
Poruka
114
T

Ovo povlaci pitanje koje glasi: GDE JE ADAM BIO PRE NEGO STO JE STVOREN,
I KAKO JE MOGAO BITI NEGDE DRUGDE PRE SVOG STVARANJA AKO JE PO UCENJU ONIH KOJI VERUJU U BESMRTNOST DUSE - NJEGOVA DUSA TEK STVORENA PRILIKOM STVARANJA U RAJSKOM VRTU?

Ako prihvatimo ucenje o besmrtnom duhu koji egzistiraj van tela kao svesni elemenat, pitanje je gde je bio Adam odnosno njegova dusa pre stvaranja tela, da li je ziveo na nebu pre svog stvaranja na zemlji?
Ucenjem o besmrtnoj dusi koja takodje egzistira van tela kao savesni elemenat - se u tom slucaju dolazi u corsokak, jer tekst kaze da je navodna Adamova dusa ziva stvorena tek u rajskom vrtu i nije mogla egzistirati pre stvaranja tela jer nije postojala.

Ipak, sam ovaj tekst, kao i sam kontekst biblije po ovom pitanju potvrdjuju, da Duh i Dusa nisu nesto sto moze egzistirati van tela kao svesni elementi - i da je to covek van tela, vec da je telo samo TELO, duh bezlicna Bozja sila kojom ozivljava to telo i svu tvorevinu, i dusa ziva sam covek kao celina - spoj praha i duha, ziv covek je ziva dusa ili zivo bice kako kazu drugi prevodi biblije.

Ako je Adam stvoren,odakle logički izvlačiš pitanje gdje Adam bio prije stvaranja?
Naravno da nije bio nigdje.Nije postojao.

Učenje o besmrtnosti duha,duše i tijela proizlazi iz Kristova uskrsnuća...
Tijelo nastaje začećem,a u tom činu nastaje duša koja je svijest,u isto vrijeme Bog daje duh tijelu čovjeka.Kad je Adamu Bog udahnuo duh,postao živa duša,to znači da je dobio vječnost koju nema nijedna životinja.

Životinja ima tijelo i dušu koja je vezana za tijelo,tako da nakon njene smrti ne postoji vječni nosilac svijest ili duše.Tako kod životinje duša nestaje sa tijelom.

Anđeli i demoni duhovna bića i kao takvi su stvoreni vječni.

Zbog grijeha čovjek je podložan smrti tijela ovdje u vremenu i smrti duhovnog tijela i duše tamo u vječnosti.Po Isusu Kristu smo dobili i tjelesnu neraspadljivost,kao i njegova Majka koja je uznesena na Nebo u tijelu,jer nije imala grijeha.

Vječni život i vječna smrt podrazumijevaju trajno stanje egzistencije.

Isus Krist nakon uskrsnuća je pokazao ljudsko tijelo u pravom svijetlu,kao nekad davno prije iskonskog grijeha tijelo Adamovo i Evino.


Kad gledamo čovjeka vidimo tijelo od materije,a unutar nas se nalaze duh i duša.
Isus nakon uskrsnuća izgleda drukčije...prvo vidimo duhovno tijelo,a unutar materijalno tijelo.

Dok je Isus imao "izvana" materijalno tijelo bio je i ranjiv,nakon uskrsnuća njegovo tijelo se ukazalo u slavi kakvo stvarno jest i kakvo je bio stvorio Adamu,dok ovaj nije sve poremetio grijehom.

Ako stvari gledamo na čovjeka kao trojstvenu stvarnost materija,duha i duše...onda nam sasvim normalno shvaćamo kako je moguće zazivati duhove,svjesne koji mogu komunicirati,onda nam je jasno kako je Isus u duhu otišao propovijedati dušama u paklu,onda nam je jasno kako su Ilija,Henok uzneseni tijelom na nebo...kako su Isus, Mojsije i Ilija na visoku goru svjedočili o Božjoj slavi ispred apostola.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Učenje o besmrtnosti duše je pagansko i to je jeres, nema nikakve veze sa Hristovim vaskrsnućem. Dovoljno je uzeti i pročitati pagansku mitologiju i sve je jasno. Biblija uči da je duša smrtna.
 
Učlanjen(a)
05.01.2014
Poruka
202
Loadikeja kaze: Ovo je nesvesna zamka u koju padaju oni koji veruju u urodjenu besmrtnost duse.
Ako je dusa vecna, nepromenjiva i neunistiva, onda ona mora uvek postojati, i prema tome Adam - odnosno njegova navodna dusa je morala biti negde pre stvaranja u Edemskom vrtu.
Ajd i da ovo uprostimo do potpune razumljivosti:

Bog je savrsen i besmrtan. Bog je Tvorac svega sto je stvoreno.
Bog je stvorio andjele. Andjeli nisu savrseni. Bog im je dao slobodnu volju da teze i sluze savrsenstvu Tj. Bogu.
Andjeli nisu urodjeno besmrtni, Andjeli su uslovno besmrtni. Andjeli koji ne teze savrsenstvu i ne sluze Bogu, gube besmrtnost, tj. oni postaju demoni-otpadnici od Boga i oni ce biti unisteni od Boga.
Bog je stvorio ljude. Ljudi nisu savrseni. Bog im je dao slobodnu volju da teze i sluze savrsenstvu Tj. Bogu.
Ljudi nisu urodjeno besmrtni, Ljudi su uslovno besmrtni. Ljudi koji ne teze savrsenstvu i ne sluze Bogu, gube besmrtnost, tj. oni postaju otpadnici-gresnici od Boga i oni ce biti unisteni od Boga.

Ne postoji urodjena besmrtnost duse, postoji samo uslovna besmrtnost duse.
Sve sto je stvoreno, nije urodjeno besmrtno, vec je samo i jedino Uslovno besmrtno, tj. kada tezi i sluzi Bogu i Njegovom smislu zivota. Bozji smisao zivota je teznja savrsenstvu i djelovanje u stalnom stvaranju i usavrsavanju kroz vjecnost.
Sve zivo sto je Bog stvorio, andjele i ljude, koji po slobodnoj volji ne vjeruju Bogu i ne zele da djeluju po smislu zivota, Bog ce unistiti.

Izvor zivota je u Bogu, smisao daljeg zivota je u stvaranju sa Bogom, sve sto otpadne od Boga gubi vjecni zivot.

Loadikeja, Bog nije stvorio covjeka po Ajnstajnovoj jednacini E=mc2.
Bog je u bezzivotno tijelo covjeka udahnuo svoj Duh zivotni i covjek je postao Dusa ziva.
Bog nece vaskrsnuti covjeka po Ajnstajnovoj jednacini, vec ce vratiti u tijelo covjeka njegov Duh zivotni.
Po Ajnstajnovoj jednacini E=mc2, ako sagoris jedno drvo dobijas odredjeni ekvivalent toplotne energije, od te dobijene toplotne energije ne mozes ponovo da dobijes drvo, posebno ne zivo drvo.
U tijelu umrlog covjeka se ne nalazi i nije sadrzano nista od zivota, u tijelu nema zivota, tijelo je mrtvo, tijelo je prah.
Sve sto je u tijelu mrtvog covjeka bilo zivo, sve sto je zivot, nalazi se samo i jedino u Duhu, a Duh se vrati Bogu.
Kod Boga se vraca Duh = Zivot, sve sto je zivot u covjeku vraca se Bogu, jer Bog je Zivot, u Bogu je zivot, kod Boga je zivot.
Samo Bog raspolaze i odlucuje da li ce taj Duh ili Dusa koja je bila u covjeku, dobiti vjecan zivot ili ce pogubiti i Dusu i tijelo covjeka koji je nedostojan za vjecni zivot.

Zato apostol Pavla, koji zna da je Pravednik, koji zna da ima Vjecni Zivot, koji zna sta se desava sa dusom Pravednika kaze:

"Мучим се с две стране: имам жељу да умрем и да будем са Христом, што је куд и камо боље; али остати у телу - то је потребно ради вас " (Флпљ. 1. 23-24)
" Уздамо се и спремни да радије изиђемо из тела и да се код Господа настанимо као код куће " (2Кор. 5.8)

Zato apostol Pavle kaze i ovo:

"Dobar rat ratovah, trku svrših, veru održah.
Dalje, dakle, meni je pripravljen venac pravde, koji će mi dati Gospod u dan onaj, pravedni sudija; ali ne samo meni, nego svima koji se raduju Njegovom dolasku" ( 2 Timotijeva 4. 7 - 8 )

Za apostola Pavla je "Venac Pravde" (ili kruna pravde, vrhunac pravde) "u onaj dan", kada ce njegova "Dusa" biti vracena u besmrtno tijelo ili "vaskrsnuta u tijelu", po dolasku Isusa Hrista, i svim drugim Pravednicima.

Isus je rekao: "Kо одржи реч Његову неће видети смрти вавијек "

Ovo vazi samo za one ljude koji su odrzali rec Njegovu. Ovo vazi samo za Pravednike.

Svi ostali ljudi su gresni, nisu odrzali rijec Njegovu, nisu pravednici i bice unisteni zauvjek.
Ne postoji "urodjena" besmrtnost u bilo kojem obliku, vec samo i jedino "uslovna" besmrtnost, "ako" odrzis rec Njegovu.

Na osnovu svega ovoga, tumaci i sledece stihove: ( 1 Korincanima 15. 51 - 55 )

"Ali se ne bojimo, i mnogo volimo otići od tela, i ići ka Gospodu."

"Ево вам казујем тајну: јер сви нећемо помријети, а сви ћемо се претворити.
Уједанпут, у тренућу ока у пошљедњој труби; јер ће затрубити и мртви ће устати нераспадљиви, и ми ћемо се претворити.
Јер ово распадљиво треба да се обуче у нераспадљивост, и ово смртно да се обуче у бесмртност.
А кад се ово распадљиво обуче у нераспадљивост и ово се смртно обуче у бесмртност, онда ће се збити она ријеч што је написана: побједа прождрије смрт. Гдје ти је, смрти, жалац ? Гдје ти је, пакле, побједа ?"

Tijelo je raspadljivo i tijelo ce se obuci u Neraspadljivost i sve sto je smrtno se oblaci u besmrtno. Pobjeda vjecnog zivota.
Ovo se odnosi samo na Pravedne, dok ce svi gresnici pomrijeti i bice unisteni za vjecnost.
Za gresnike sledi sledeci opis ako se tumaci po ovim stihovima:
Svi cemo pomrijeti i necemo se pretvoriti i ovo raspadljivo ce se raspasti i sve smrtno ce umrijeti. Pobjeda smrti nad njima.

Dakle, sve sto se govori u stihovima tumaci na jedan nacin za Pravednike i obratno za gresnike.

Ako nekome sve ovo nije jasno, molim, da kad postavlja Biblijske stihove, poveze njihov smisao i objasni kako je sve to razumijo kao cjelinu, bilo u cjelini stihova ili sa Biblijskim konceptom, da bi svi ostali shvatili smisao njegovog vidjenja i tumacenja, jer je naporno svakome tumaciti bas svaku rijec ili dio nekog stiha.

Dakle, postavite stihove, rastumacite sami njihov smisao sa cjelinom i naglasite sta je bitno za zakljucak.

Hvala !
 
Natrag
Top