Besmrtnost ili smrtnost duse

Učlanjen(a)
05.01.2014
Poruka
202
Ovo sve sto sam objasnio u potpunosti je sadrzano u Bibliji. Sta od navedenog nije jasno i tacno ?

Isus Hristos u Bibliji govori:

28. И не бојте се оних који убијају тело, а душу не могу убити; него се бојте Оног који може и душу и тело погубити у паклу.(Матеј, глава 10)

Iz ovoga je sasvim jasno da je tijelo smrtno i da se moze ubiti, pa cak covjek moze ubiti i samog sebe.
Covjek kada umire, tijelo se pretvara u prah, a duh u covjeku i njegova dusa odlaze i vracaju se Bogu.
Duh i dusu u covjeku ne moze ubiti covjek, duh i dusa se uvjek vracaju Bogu i samo Bog moze pogubiti Dusu.
Svaki covjek za svoga zivota, sam i po slobodnoj volji oblikuje duh i dusu u sebi, i stvara sadrzinu i konacni oblik.
Samo Bog raspolaze sa pravom i mogucnostima da covjekovu dusu sacuva za vjecnost ili da je pogubi, tj. unisti.
Iz ovoga se jasno vidi da je besmrtnost covjekove duse uslovna, i samo Pravednici vaskrsnuti u tijelu imaju vjecan zivot.
Za sve nepravedne ljude Hristos jasno kaze da ce Bog pogubiti i njihovo tijelo i dusu, u paklu ili ognju.

Samo Bog odredjuje koja ce dusa i tijelo imati vjecan zivot, a koji ce biti unisteni, po kriterijumu Pravednosti !

Dakle, odgovor je: Samo i jedino Pravednik ima besmrtnu dusu i ona ce se sjediniti sa besmrtnim tijelom, za besmrtni zivot.

Pravednici ce zivljeti zajedno sa Bogom, u Rajskim uslovima, za svu vjecnost i u svoj ljepoti beskonacnog stvaranja.

Amin !
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Prilozi biblijski dokaz da ce se dusa sjediniti sa telom pri vaskrsenju.

"И не бојте се оних који убијају тело, а душу не могу убити; него се бојте Оног који може и душу и тело погубити у паклу" (Матеј, глава 10)

Ovde se govori o coveku dusi zivoj kao spoju duha i tela, a ne nezavisnom element koji moze egzistirati van tela.

Covek moze ubiti telo, ali on nema vlast da pogubi sam zivot koji je sakriven u Bogu, ne moze uticati da li ce taj covek biti spasen ili ne, jer postoji dan vaskrsenja u kome ce Bog podici coveka, udahnuti mu Duh zivotni koji daje zivot, I covek ce ponovo postati dusa ziva - zivo bice, I takvom coveku ce Bog suditi I spasiti ili pogubiti - celog coveka kao dusu zivu - zivo bice, a ne samo jedan njegov deo.

Dusa karakterise i razum, osecanja i emocije, moc misli, sam izraz zivog.
Ceo covek je dusa ziva.

Sledeci tekst iz otkrivenja 16. 3 - 4 - jasno pokazuje da dusa ziva nije nesto nezavisno od tela, vec da su ziva stvorenja - covek, zivotinje, itd, duse zive, ziva bica - ziva stvorenja:

Daničić-Karadžić (RDK):

3 I drugi anđeo izli čašu svoju u more; i posta krv kao od mrtvaca, i svaka duša živa umre u moru.

Ivan Šarić / Rev. Đ. Martinjak (RIŠ):

3 I drugi anđeo izli čašu svoju u more; i postade krv kao od mrtvaca, i svaka duša živa umrije u moru.

Dimitrije Stefanović (DS):

3 I drugi izli čašu svoju u more, i posta krv kao od mrtvaca, i sve živo umre u moru.

Lujo Bakotić (LB):

3 Drugi anđeo izli kupu svoju u more, i ono posta krv, kao krv od mrtvaca, i sva živa stvorenja umreše, sve što beše u moru.

Bible in Basic English (BBE):

3 And the second let what was in his vessel come out into the sea; and it became blood as of a dead man; and every living thing ( ziva stvorenja ) in the sea came to an end.
Takodje, tekst iz 1 Mojsijeve 1. 24 - 25 pokazuje, da su duse zive ziva stvorenja koja je Bog stvorio kao takva, zivotinje po razlicitim zivotinjskim vrstama.

Takodje, tekst iz 1 Mojsijeva 1. 24 - 25 potvrdjuje da se izraz dusa ziva odnosi na ziva stvorenja koja je Bog stvorio - ako coveka tako I zivotinje po svojim vrstama:

Daničić-Karadžić (RDK):

24 Potom reče Bog: Neka zemlja pusti iz sebe duše žive po vrstama njihovim, stoku i sitne životinje i zveri zemaljske po vrstama njihovim. I bi tako. 25 I stvori Bog zveri zemaljske po vrstama njihovim, i stoku po vrstama njenim, i sve sitne životinje na zemlji po vrstama njihovim. I vide Bog da je dobro.


Ivan Šarić / Rev. Đ. Martinjak (RIŠ):


24 Tada reče Bog: "Neka zemlja proizvede živa bića svake vrste: stoku, životinje, što gmižu, i zvijeri zemaljske, sve po vrsti njihovoj!" I tako se dogodi. 25 Tako stvori Bog zvijeri zemaljske po vrsti njihovoj, stoku po vrsti njezinoj i sve, što gmiže na zemlji, po vrsti njihovoj. I vidje Bog, da je bilo dobro.


Bible in Basic English (BBE):


24 And God said, Let the earth give birth to all sorts of living things ( zivih stvorenja ) cattle and all things moving on the earth, and beasts of the earth after their sort: and it was so. 25 And God made the beast of the earth after its sort, and the cattle after their sort, and everything moving on the face of the earth after its sort: and God saw that it was good.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
samo Pravednici vaskrsnuti u tijelu imaju vjecan zivot.
Za sve nepravedne ljude Hristos jasno kaze da ce Bog pogubiti i njihovo tijelo i dusu, u paklu ili ognju.

Da, ali oni koji imaju prvo vaskrsenje vaskrsavaju u duhovno telo a ne zemaljsko. Oni su opisani u Otkrivenje 20.4. Oni će carovati sa Hristom i to iz duhovnog područija, znači duh nije samo i isključivo vezan za ljudsko telo može da se teleportuje i u duhovno telo. E to je ono što može da zbuni a tačno je i jedno i drugo. Ali da bi to postigli zaista bi mnogo trebali da postradamo za Hrista jer kaže se da su to oni koji su pobijeni zato što su svedočili za Isusa ... ne piše li tako u Otkrivenju 20.4. Tu su svi apostoli oni su svi pobijeni, rani hrišćani koji su spaljivani na lomači, ubijani u Rmskim arenama ( KOLOSEUM ) a to je blizu Vatikana, u stvari to je to a papa reče da je to sveto mesto...da ne uvredim dotične. Dakle uopšte nije lako dosegnuti to prvo uskrsenje. Vajni teolozi nisu dobro definisali ni drugo uskrsenje ili drugorazredno za koje kažu da će se desiti na kraju hiljadugodišnjeg Hristovog carstva i da je to samo uskrsenje nepravednika što apsolutno nije tačno. Drugo ili drugorazredno uskrsenje je za one koji vaskrsavaju u telu i tu su oni koji će ostati i oni koji će biti uništeni kao nepravednici u zemlji pravednosti. Dakle drugo uskrsenje je uskrsenje čovečanstva na zemlji a ne samo nepravednika i ne dešava se na kraju hiljadu godina nego tokom tih hiljadu godina. Na kraju se odvezuje satana kako se kaže u otkrivenju kada će se podići opisano kao Gog i Magog dolazi do konačnog uništenja satane,nepravednika i smrti i tek tada nastupa pravi raj. To je sažeto opisano a da li su ove reči verne i istinite ne znam... Bog zna.

Valjda je sad jasnije zašto onima koji imaju udela u prvom vaskrsenju druga smrt ne može nauditi a onima koji imaju udela u drugom vaskrsenju može nauditi druga smrt. Otkrivenje 20.6
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Čovek živi sve dok ne umre. Kada umre, duša ide na mesto prema čovekovim zaslugama za života, u raj, pakao ili čistilište, ... ko veruje, a ko ne veruje onda ništa ili već nešto. Za mene je potpuno besmisleno uopšte i pomisliti da bi duša bila smrtna ili besmrtna za onoga ko veruje da duše postoje. Duša postoji ili ne postoji a nikako ne može biti smrtna ili besmrtna.
Ono šta je u ovoj temi jedino sasvim sigurno: svaki čovek živi sve do smrti.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Čovek živi sve dok ne umre. Kada umre, duša ide na mesto prema čovekovim zaslugama za života, u raj, pakao ili čistilište, ... ko veruje, a ko ne veruje onda ništa ili već nešto. Za mene je potpuno besmisleno uopšte i pomisliti da bi duša bila smrtna ili besmrtna za onoga ko veruje da duše postoje. Duša postoji ili ne postoji a nikako ne može biti smrtna ili besmrtna.
Ono šta je u ovoj temi jedino sasvim sigurno: svaki čovek živi sve do smrti.

Tamaneee! :give_r::beee:

Ja ne razumijem zašto ljudi tako kompliciraju. Bog nam je dao dušu, a ono što Bog jednom da, ne uzima. Pa, mi u već sada sebi imamo "komadić" Boga živoga.
 
Učlanjen(a)
05.01.2014
Poruka
202
(Откривење, глава 20)
4. И видех престоле, и сеђаху на њима, и даде им се суд, и душе исечених за сведочанство Исусово и за реч Божију, који се не поклонише звери ни икони њеној, и не примише жиг на челима својим и руци својој; и оживеше и цароваше с Христом хиљаду година.

Peko, po ovom kako tumaci Loadikeja, te Duse nisu duse, to su ziva bica, "duse zive", samo i jedino u Tijelu i sa tijelom su zive, za Loadikeju su "Duse" covjeka i magarca isto, "Dusa ziva = Bice zivo", nema razlike, na isti su nacin stvoreni tj. "sklepani", sve im se isto desava, isto zive, isto umiru, po tom tumacenju "isto vaskrsavaju", sve je u potpunosti isto i ne moze se objasniti nikakva razlika.

Za Loadikeju nista ne znace rijeci Boga, da je covjeka stvorio po svom obliku ili liku, tj. Bozijem.

Loadikeja, objasni zasto se ovdje izricito navode i razdvajaju rijec "Dusa" i rijec "Tijelo", a odnosi se samo na Covjeka (ne i zivotinju)
"И не бојте се оних који убијају тело, а душу не могу убити; него се бојте Оног који може и душу и тело погубити у паклу" (Матеј, глава 10)

Objasni po cemu se razlikuju Covjek i zivotinja, tj. sve ostalo sto je zivo na zemlji, jer tvrdis da su svi jedno te isto ?
Da li i zivotinje "vaskrsavaju", ako ne, zasto ? Ako da, po cemu se razlikuje "vaskrsavanje" covjeka i zivotinja ?

Peko, ako kazes "Vaskrsavaju", to znaci da se "Dusa spaja sa Tijelom", objasni mi "Vaskrsavanje u Duhovno Tijelo" ?

6. Блажен је и свет онај који има део у првом васкрсењу; над њима друга смрт нема области, него ће бити свештеници Богу и Христу, и цароваће с Њим хиљаду година.

Peko kazes: "Dakle drugo uskrsenje je uskrsenje čovečanstva na zemlji a ne samo nepravednika i ne dešava se na kraju hiljadu godina nego tokom tih hiljadu godina."

Objasni sta se desava sa Pravednima u "drugom uskrsenju", gdje se oni nalaze na zemlji ?
Da li su ovi Pravednici potpuno zasticeni ili ce biti ponovo kusani od sotone da mu se priklone ?

Alo mozes, objasni cijeli koncept "Vaskrsenja" i u svim oblicima, kako ga ti razumijes ?

Obojici Hvala na odgovorima !
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne kazem ja da su duse zive ziva telesna bica stvorena na zemlji kao proizvod duha i tela, vec to kaze rec Bozja koju sam citirao, a koja potvrdjuje da se izraz dusa odnosi na ziva stvorenja.

SVAKA DUSA KAO ZIVO STVORENJE UMIRE:

Daničić-Karadžić (RDK):

3 I drugi anđeo izli čašu svoju u more; i posta krv kao od mrtvaca, i svaka duša živa umre u moru.

Lujo Bakotić (LB):

3 Drugi anđeo izli kupu svoju u more, i ono posta krv, kao krv od mrtvaca, i sva živa stvorenja umreše, sve što beše u moru.

Bible in Basic English (BBE):

3 And the second let what was in his vessel come out into the sea; and it became blood as of a dead man; and every living thing ( ziva stvorenja ) in the sea came to an end.
Takodje, tekst iz 1 Mojsijeve 1. 24 - 25 pokazuje, da su duse zive ziva stvorenja koja je Bog stvorio kao takva, zivotinje po razlicitim zivotinjskim vrstama.

BOG STVORIO ZIVOTINJE KAO DUSE ZIVE - ZIVA BICA:

Daničić-Karadžić (RDK):

24 Potom reče Bog: Neka zemlja pusti iz sebe duše žive po vrstama njihovim, stoku i sitne životinje i zveri zemaljske po vrstama njihovim. I bi tako. 25 I stvori Bog zveri zemaljske po vrstama njihovim, i stoku po vrstama njenim, i sve sitne životinje na zemlji po vrstama njihovim. I vide Bog da je dobro.

Ivan Šarić / Rev. Đ. Martinjak (RIŠ):

24 Tada reče Bog: "Neka zemlja proizvede živa bića svake vrste: stoku, životinje, što gmižu, i zvijeri zemaljske, sve po vrsti njihovoj!" I tako se dogodi. 25 Tako stvori Bog zvijeri zemaljske po vrsti njihovoj, stoku po vrsti njezinoj i sve, što gmiže na zemlji, po vrsti njihovoj. I vidje Bog, da je bilo dobro.

Bible in Basic English (BBE):

24 And God said, Let the earth give birth to all sorts of living things ( zivih stvorenja ) cattle and all things moving on the earth, and beasts of the earth after their sort: and it was so. 25 And God made the beast of the earth after its sort, and the cattle after their sort, and everything moving on the face of the earth after its sort: and God saw that it was good.

Sto se tice teksta koji kaze:

(Откривење, глава 20)
4. И видех престоле, и сеђаху на њима, и даде им се суд, и душе исечених за сведочанство Исусово и за реч Божију, који се не поклонише звери ни икони њеној, и не примише жиг на челима својим и руци својој; и оживеше и цароваше с Христом хиљаду година.

Ovaj tekst je jasan.
O vaskrsenju ce oziveti ljudi koji su umrli zbog vere u Hrista, i ti ljudi u telesnom obliku su iseceni, oni kao takvi nisu se poklonili zveri, i nisu primili zig.
Dakle, ovde se ne radi o dusama kao nezavisnim elementima od tela, vec o zivim ljudima kao dusama.

O prvom vaskrsenju ce vaskrsnuti samo pravedni, i otici sa Hriistom na nebo i tamo provesti hiljadu godina.
Gresnici ce ostati u svojim grobovima za tih hiljadu godina.
Oni nisu nigde, vec su u svojim grobovima i spavaju smrtnim snom, cekajuci drugo vaskrsenje.
Posle hiljadu godina ce ti gresnici vaskrsnuti, a spaseni ce se vratiti na zemlju sa Hristom u novom jerusalimu.

Sotona ce biti pusten iz tamnice da kusa vaskrsle gresnike da napadnu nebeski Jerusalim sa spasenima - sto ce oni i uciniti, i tada ce biti ubijeni vatrom sa neba.

Nigde u bibliji ne pise da ce se dusa prilikom vaskrsenja spojiti sa telom, vec jednostavno da ce Isus podici coveka iz groba u besmrtnom telu - pravednike, a u gresnom raspadljivom telu u kom su umrli - gresnike.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Objasni po cemu se razlikuju Covjek i zivotinja, tj. sve ostalo sto je zivo na zemlji, jer tvrdis da su svi jedno te isto ?
Da li i zivotinje "vaskrsavaju", ako ne, zasto ? Ako da, po cemu se razlikuje "vaskrsavanje" covjeka i zivotinja ?

Ako si meni postavio pitanje kakva je razlika između čoveka i životinja nakon smrti odgovoriću ti onako kako sam primio pouku od Duha Svetoga i koliko mi je dao da razumem.
Ta razlika može da bude velika a može da bude i nikakva. I to ne kažem ja nego pismo.

Propovednik 3.‚18. Rekoh u srcu svom da im je Bog pokazao da su kao stoka. 19. Jer što biva sinovim ljudskim to biva i stoci , jednako im biva ; kako gine ona tako ginu i oni, i svi imaju isti duh i čovek nije ništa bolji od stoke jer je sve taština. Sve ide na jedno mesto sve je od praha i sve se u prah vraća.

Jel vidiš ? Dobro, ovo nije rekao Bog nego propovednik i to su neke njegove konstatacije koje su iz ugla običnog čoveka tačne i nisu slučajno zapisane. Nekima će baš da bude kao stoci ali mi treba da se potrudimo da nam ne bude tako. Iz nekog razmatranja starog zaveta i krvi životinja koja sa prolivala za grehe na oltaru i zbog činjenice da se ta krv nije smela jesti niti prolivati na go kamen već prosipati pored oltara na zemlju i prekriti zemljom zaključio sam da ta ceremonija nije urađena bez razloga jer je u krvi život ( duša ) i čak krv životinja što me navelo na zaključak da će i životinje vaskrsavati, one koje su čiste, nečiste su nečiste i njihova krv je nečista kao i one same.

Peko, ako kazes "Vaskrsavaju", to znaci da se "Dusa spaja sa Tijelom", objasni mi "Vaskrsavanje u Duhovno Tijelo" ?

Duh je po nekom mom zaključku ništa drugo nego "um". Baš sam malopre postavio jednu vest gde naučnici nameravaju da čovekov um ubace u računarski sistem i to njihovo nastojanje zaslužuje pažnju. Dakle um je splet frekvencuja i sugnala, memorija u našem mozgu i to je naš softver a telo je u stvari hardver. Izgleda da softver (um) može da se prebaci i u mnogo kompleksniji hardver koji biblija opisuje kao duhovno telo. Dakle softver bez hardvera ne može da funkcioniše znači neko telo moramo imati pa bilo to duhovno ili telesno. I sad ovde ulazimo u jednu tešku zagonetku što se tiče palih anđela ili demona. Oni su po svoj prilici a izgleda da je to tačno, ostali bez tela i uvek moraju da traže telo ili hardver da bi živeli. Da li to bio ja, ti ili neko deseti ali oni se uvek nalaze u nama. Zato postoji i priča o ljudima reptilima koji kroje planetarni sistem njihov duh je demonski ali niko od nas nije pošteđen. Jakovljeva 4.5. Setimo se samo kada ih je Isus isterao iz demoniziranog čoveka kako su tražili da uđu u svinje... znači da moraju da parazitiraju u nekome. Isus je postao čovak tako što je njegov um ušao u čoveka inače je vanzemaljske prirode. I.t.d.



6. Блажен је и свет онај који има део у првом васкрсењу; над њима друга смрт нема области, него ће бити свештеници Богу и Христу, и цароваће с Њим хиљаду година.

Peko kazes: "Dakle drugo uskrsenje je uskrsenje čovečanstva na zemlji a ne samo nepravednika i ne dešava se na kraju hiljadu godina nego tokom tih hiljadu godina."

Objasni sta se desava sa Pravednima u "drugom uskrsenju", gdje se oni nalaze na zemlji ?
Da li su ovi Pravednici potpuno zasticeni ili ce biti ponovo kusani od sotone da mu se priklone ?

Alo mozes, objasni cijeli koncept "Vaskrsenja" i u svim oblicima, kako ga ti razumijes ?


Pravednici i nepravednbici prilikom uskrsenja su jedno te isto a nepravednici treba da se pokažu tak nakon uskrsenja i to je pobuna Goga i Magoga iz otkrivenja kada satana bude odvezan na kratko nakon hiljadu godina. Oni opkoljavaju sveti grad kako je opisano u pobuni protiv Boga i zato će biti nepravednici koji idu u drugu ili večitu smrt a pravednici ostaju. Dakle prilikom vaskrsenja se ne zna ko će biti pravednik ili nepravednik tek na kraju kada satana bude pušten na kratko pokazaće se nepravednici koji će se pobuniti protiv Boga. Drugačiju istinu za sada ne znam.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
21.09.2012
Poruka
302
Ovo sve sto sam objasnio u potpunosti je sadrzano u Bibliji. Sta od navedenog nije jasno i tacno ?

Sve si ti to objasnio iz svoje glave i izfilozfirao kao i uvek onako kako bi ti mozda hteo ili voleo da bude!
Svako ko i malo poznaje Bibliju ce odmah videti da sve ovo sto si rekao nije u skladu sa njom.

Isus Hristos u Bibliji govori:
28. И не бојте се оних који убијају тело, а душу не могу убити; него се бојте Оног који може и душу и тело погубити у паклу.(Матеј, глава 10)

Ti mozes ubiti nekog, ali Bog ce ga vaskrsnuti tj. vratiti mu zivot. Ali Bog ako nekog ubije...ko ce tog veselnika vaskrsnuti. Niko! Jel' tako?
Zato je ovo Hrist i rekao u 28 stihu.

Matej 10:39 .....a koji izgubi dušu svoju mene radi, naći će je.

Mozes li da mi objasnis "ukratko" kako neko moze da izgubi dusu Hrista radi?

Covjek kada umire, tijelo se pretvara u prah, a duh u covjeku i njegova dusa odlaze i vracaju se Bogu.

Mozes li da mi citiras samo jedno mesto iz Biblije, gde pise da dusa posle smrti odlazi Bogu?
A ja cu tebi na sto mesta gde stoji da dusa ide u prah!

U sta je po tebi logicnije verovati?
Da dusa posle smrti odlazi Bogu i ako to nigde ne stoji u Bibliji! Ili...da dusa posle smrti ide u prah jer to Bog ponovlja mnogo puta?!


Duh i dusu u covjeku ne moze ubiti covjek, duh i dusa se uvjek vracaju Bogu i samo Bog moze pogubiti Dusu.

2.Mojsijeva 4:19 I reče Gospod Mojsiju u zemlji Madijamskoj: idi, vrati se u Misir, jer su pomrli svi koji su tražili dušu tvoju.

Sta mislis zasto su Misirci trazili Mojsija? Hteli su da ga ubiju naravno! Takodje i Davida.

1.Samuilova 20:1 A David pobježe iz Najota u Rami, i dođe i reče Jonatanu: šta sam učinio? kakva je krivica moja? i šta sam zgriješio ocu tvojemu, te traži dušu moju?
1.Samuilova 23:15 I David videći da je Saul izašao te traži dušu njegovu,....


Objasni mi molim te, kako je Saul mogao da trazi "dusu" Davidovu?
Pogledaj kako se David u psalmima zahvaljuje Bogu.

Psalam 22:20 Izbavi od mača dušu moju,..


Kako "dusa" moze od maca da nastrada???

2.Samuilova 19:5 Tada uđe Joav k caru u kuću, i reče: posramio si danas sve sluge svoje, koje ti danas dušu sačuvaše,..

Ako covek coveku moze dusu sacuvati moze mu je i uzeti! To ti potvrdjuje i sledeci stih!

1.Carevima 20:32 I vezaše kostrijet oko sebe, i metnuše uzice sebi oko vratova, i dođoše k caru Izrailjevu i rekoše: sluga tvoj Ven-Adad veli: ostavi u životu dušu moju.

Matej 2:20 I reče: ustani, i uzmi dijete i mater njegovu i idi u zemlju Izrailjevu; jer su izumrli koji su tražili dušu djetinju.

Jeremija 38:17 Tada Jeremija reče Sedekiji: ovako veli Gospod Bog nad vojskama, Bog Izrailjev: ako otideš ka knezovima cara Vavilonskoga, živa će ostati duša tvoja, i grad ovaj neće izgorjeti ognjem, i tako ćeš ostati u životu ti i dom tvoj.

Ja za razliku od tebe ne iznosim nista iz svoje glave vec samo ono sto pise u Bibliji!
 
Natrag
Top