Besmrtnost ili smrtnost duse

Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Vjerovanje u zagrobni život je jeres iz te jeresi i paganskog vjerovanja je nastao okultizam prizivanje demona i navodno duša umrlih i molitve mrtvacima.

Ко говори о загробном животу? Говори се о почивању у Господу (види Откривење). Ако је одлазак Господу или у Хадес јерес, зашто Господ говори о томе у Луки 16. глави? Да ли Господ пропагира јерес? Још каже:

28. Јер имам пет браће: нека им посведочи да не би и они дошли на ово место мучења.

31. А Авраам рече му: Ако не слушају Мојсија и пророке, да ко и из мртвих устане неће веровати.

Дакле, да вам и неко дође из мртвих да посведочи да то место мучења постоји, ви не бисте веровали. Како ћете мени веровати, онда? Никако, јер ја нисам био тамо и не знам како то изгледа. Имам само речи из јеванђеља, мени је то сасвим довољно.

Gdje David svjedoči????

Псалам 110

1. Рече Господ Господу мом: Седи мени с десне стране, док положим непријатеље Твоје за подножје ногама Твојим.
2. Скиптар силе даје ти Господ са Сиона: владај сред непријатеља својих.
3. У дан рата Твог народ је Твој готов у светој красоти. Као роса зори из утробе, таква је у Тебе младост Твоја.
4. Господ се заклео, и неће се покајати: ти си свештеник довека по реду Мелхиседековом.
5. Господ је теби с десне стране. Побиће у дан гнева свог цареве;
6. Судиће народима, напуниће земљу трупова; сатрће главу на земљи широкој.
7. Из потока ће на путу пити, и зато ће подигнути главу.

I mani se puno filozofije ja znam da ti odgovara da je što više komplikovano, a veoma je jednostavno. Biblija je pisana za sve ljude bez obzira na obrazovanje.


Нити филозофирам, нити ми одговара да је компликовано. Ја и говорим да је једноставно, то сам и показао. Е, сад. Ако немаш ни један одговор на оно што сам поставио у претходим постовима, онда се понашаш потпуно као адвентиста. Јер и они "не виде" када им не одговара. Ја могу хиљаду пута да поставим исто питање, адвентисти га "неће видети". То се показало у протеклом периоду веома јасно. Такође сам изнео веома јасне "једначине" и нелогичности или логичности, тако да свако може сам да просуди.

Него, заменио си ти мене са сведоцима. Нисам ја компликатор и муљатор - философ. Ја више волим да размрсим њихове заврзламе, извртања, јереси и погрешна тумачења. Ком право, ком криво.


Ово не одговара јер Генерална конференција и Кула стражара нису одобрили и што је то заоставштина од оснивања масонских култова са својим пророцима (Вајт и Расел) који пригрлише Аријеву јерес и од Духа Светога правише само безличну силу:

23. И цео ваш дух и душа и тело да се сачува без кривице за долазак Господа нашег Исуса Христа. (1.Солуњанима 5)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
И цео ваш дух и душа и тело да се сачува без кривице за долазак Господа нашег Исуса Христа. (1.Солуњанима 5)

Adriane, ja sam te jednom pitao o besmrtnosti duse, i ti si mi dobro odgovorio na temelju biblije, pa sam ja uzeo da razmotrim sve to jos jednom..
Medjutim neko je ovde upitao logicki, ako u coveku postoji dusa, i ako je to zaseban elemenat, koji nije zavisan od tela, koji nadzivljava smrt i nastavlja svoje postojanje van tela.. Ako taj elemenat deluje nezavisno. Sta se onda desava kada dodje do ostecenja mozga. Osobe kojima su osteceni odredjeni centri u mozgu ili postaju agresivni, menjaju licnost, ili se vracaju i postaju kao deca, da ne govorim o retardiranim osobama koje su na nivou deteta do 7 god..
Dakle ako dusa nije ''dusa kompletan covek'' vec ''dusa prebiva u telu'' , zasto kod ostecenja mozga ta dusa ne nadoknadi ta ostecenja? Zasto dolazi do ''promene licnosti''? Ako je dusa u stvari ''licnost'' , nelogicno je da se ta licnost menja kod ostecenja mozga, zar ne?
 
Poslednja izmena:
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.322
Adrijane, hvala na iscrpnom odgovoru a i svom ostalom trudu na forumu jer je tvoja argumentacija veoma utemeljena i sa velikom paznjom predocena drugima na uvid.

Zanima me jedna stvar, iz razloga sto veoma cjenim tvoju inteligenciju, karakter i dobronamjernost iz svega dosad napisanog, a to je sledece: ko ti je duhovno, intelektualno i emotivno blizi i srodniji, jedan covjek kao sto je Prof. dr Walter Veith i njemu slicni adventisti ili bilo koji drugi rimokatolicki duhovnici i intelektualci, zakljucno sa njihovim "bozanstvenim i nepogresivim" Papom, ukljucujuci i njihove omiljene rimokatolicke "svetitelje" tj. mentore koljaca i monstruoznih zlocinaca, tipa ustaskog Alojza Stepinca ili nacistickog pape Pia XII, svih onih rimokatolickih duhovnika koji se i dalje ne kaju niti izvinjavaju za Jasenovacke monstruozne zlocine i koji se u stvari dive i ponose svojim jezuitsko-satanistickim zlodjelima i planiraju sledece pogrome za sve one koji ne zele da prihvate lazni ekumenizam, tj. pakt sa djavolom i ropstvo pod njegovim izaslanikom ?

Dakle, sta je to sto bi te vise priblizavalo rimokatolicima, a udaljavalo od hriscana adventista i obratno ?

Po mom misljenju, iskreni hriscani adventisti su neuporedivo blizi nama pravoslavnim hriscanima, u svakom pogledu i djelovanju od svih Vatikanskih i rimokatolickih predstavnika i organizacija, ali bih volio da cujem i tvoje iskreno misljenje, pa i ostalih na forumu vezano za pravoslavno-adventisticko-rimokatolicke doktrine, odnose i ciljeve.

I ovo predavanje Valtera Fajta moze se povezati sa temom, a svakako je vrijedno poslusati i sva ostala njegova predavanja, jer je ocigledno da se radi o upucenom, pametnom, iskrenom i rijetko hrabrom covjeku koji se ne boji da otkriva istinu i da bez straha od mocnog neprijatelja, dostojanstveno stoji uz svoja otkrica, vjerujuci samo i jedino u moc i snagu svog Spasitelja, Isusa Hrista.


Hrvatski narod priznaje da je se počinio veliki zločin u Jasenovcu. Hrvatski narod nosi veliki pečat i veliku ljagu koju nitko ne može izbrisati. veliku sramotu koja je zapisana u povijest, ja sam jedna iz tog naroda koja ni kriva ni dužna moram nositi taj pečat. Iako sam jedna od mlađe populacije koja ide još u školu. Kada na satu povijesti bude tema Jasenovac mnogima se pojave suze u očima.

Ali je isto ne shvatljivo da se Alojzije Stepinac povezuje sa Ustaškim zločinima i režimom.
Alojzije Stepinac koji je spasio na tisuće života, koji se suprstavio zločinačkom režimu. Ne shvatljivo je da ga ne upućeni nazivaju ustaškim krvnikom.

Evo i jedne njegove propovjedi:
U svojim propovijedima, citiranim u članku, Stepinac za razliku od dopisa načelno istupa protiv rasizma i njegovih mjera kako protiv rasa i naroda u cjelini (»Svaki narod i svaka rasa (…) ima pravo na život dostojan čovjeka«) tako i protiv svakog njihovog pripadnika pojedinačno (»Svaki čovjek (…) jednako nosi u sebi pečat Boga Stvoritelja i imade svoja neotuđiva prava«).

Zagrebački nadbiskup, blaženik Alojzije Stepinac osudio je postojanje ovog logora i svih njemu sličnih. Javno je kazao za tadašnje logore, a posebno Jasenovac, da je to sramota za hrvatski narod i da će zbog toga hrvatski narod itekako ispaštati.
Štose i obistrilo.


Pohvalno je što imamo isto ljepo mišljenje o Adrijanu.Koji je napiso ljepi odgovor citiram.
Ако мислиш да су адвентисти ближи, а католици даљи, да су једни блискији, а други супротнији (односи се на било кога), онда се вараш ако тако мериш. Пре свега, адвентисти све нас виде као пагане, идолопоклонике, ругају се свему што има спомен православно, а то си могао овде да видиш раније. И не само овде. Дакле, ја нећу само гледати шта адвентистички култ (или сведока, мормона, муслимана,...) учи те људе, већ ћу гледати да ли је мој саговорник искрен, да ли манипулише Библијом у корист онога шта пропагира иако сви виде да лаже, да ли је отвореног ума и спреман да призна да некада није у праву.

Увек полазим од себе. Јесам ли ја најпаметнији и најмудрији? Знам ли све тајне Божије и тумачим ли својим умом увек савршено? Никако! За многе ствари у које нисам сигуран ја посвеим време да откријем, молитвом у срцу очекујем да ми се покаже и сл. Некада не видим одмах, некада прочитам од других (католика, адвентиста, православаца,...).

Još bi samo nesto dodalanadamse da neću nikoga uvrjediti.

Odvratno je i huljski da se misli ("svi su Hrvati ustaše").

 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Човек није одговоран за грехе свога оца, а камоли неког другог. Ако желим да те дискредитујем као саговорника, ја треба да тебе оптужим за туђе грехе? Да ли је то поштено? Наравно да није. Тако су и мене пробали: православни свештеници раде ово, раде оно. Шта ја имам са њиховим гресима? Нити их оправдавам, нити их оптужујем. Кажем: Господе, опрости им ако је истина, и доведи их у покајање. Ако је грех у питању, осуђујем тај грех и зло дело!

Осудио сам грехе, бахатост, среброљубље, јерес, разврат, блудничење са световним институцијама итд., и сви су се чудили какав сам ја то православац који напада грех "својих", уместо да покушава да оправда. Кога да ја оптужим и оправдам? Само грехе, људе не. Јер и Господ не окриви ону жену коју су хтели да каменују. Рече: Где су сада они који те оптуживаху? Нема их.

Дакле, Антонија. Не оправдавај нити се осећај кривом јер ти за себе одговараш. Не за Степинца, папу или било кога. Пред Богом те неће питати нико за Степинца, већ шта си ти лично чинила и говорила. А Степинц и папа ће за Степинца и папу да се појаве. Свако за грехе своје и свако за добра дела своја. Једни лево, други десно; ти си неправедан, ти си праведан. Твоје сведочанство о јеванђељу је лично твоје сведочанство и твој печат (и дужност, радост) и нико под капом небеском нема право да било коме затвара уста због туђих грехова. Ти о Господу говори, то је дужност свих нас хришћана. Све за Христа, Христа ни за шта.


Adriane, ja sam te jednom pitao o besmrtnosti duse, i ti si mi dobro odgovorio na temelju biblije, pa sam ja uzeo da razmotrim sve to jos jednom..
Medjutim neko je ovde upitao logicki, ako u coveku postoji dusa, i ako je to zaseban elemenat, koji nije zavisan od tela, koji nadzivljava smrt i nastavlja svoje postojanje van tela.. Ako taj elemenat deluje nezavisno. Sta se onda desava kada dodje do ostecenja mozga. Osobe kojima su osteceni odredjeni centri u mozgu ili postaju agresivni, menjaju licnost, ili se vracaju i postaju kao deca, da ne govorim o retardiranim osobama koje su na nivou deteta do 7 god..
Dakle ako dusa nije ''dusa kompletan covek'' vec ''dusa prebiva u telu'' , zasto kod ostecenja mozga ta dusa ne nadoknadi ta ostecenja? Zasto dolazi do ''promene licnosti''? Ako je dusa u stvari ''licnost'' , nelogicno je da se ta licnost menja kod ostecenja mozga, zar ne?


Душа нема само везу са телом јер има чулни доживљај, већ првенствено духовни доживљај и то Господ наглашава. Фарисеји видеше добро својим очима Господа и шта Он све учини, али осташе слепи код очију (фигуративно мислећи на "унутрашњи вид", тј. вид за истину и правду). Зато имамо појам који се провлачи кроз Нови завет, а то је: унутрашњи човек који је рођен од Духа.

Спољашњи (телесни) човек само угађа телесним чулима (визуелно, акустиком, додиром, мирисима, укусима), док унутрашњи нераспадљиви човек угађа "унутрашњим чулима". Не задовољавајте тело своје, говори апостол. Јер чулна задовољства телесна су на погибао онима који Дух Божији одбацују. Хоћемо ли се одрећи тела? Не, одричемо се задовољавања тела без духовних приноса. Телесна чула су део нас и ничег ту нема лошег, сем греха који тежи да нас преко тих чулних (телесних) и духовних сагрешења (зле помисли и мисли, речи, хуле, ... - злог срца) отме од Христоса.

Ако је моје тело оштећено, а оно је носилац духа, док је душа та спона између духовног (унутрашњег) и материјалног (спољашњег) човека, онда један део човека није исправан и ту нема нормалног понашања - функционисања.


Конкретан пример.

Не мора тело да буде оштећено, може зли дух да заузме тело и цео човек се понаша ненормално. Тело неартикулисано, а душа у великој мери пати. Тело пати такође, а дух наш је потчињен уљезу. Хоћемо ли рећи да је човекова душа изменила карактер? Тако се на први поглед чини, али видесмо да Господ када беше изгонио зле духове (ђаволе), човек постаје сасвим нормалан. То важи и за тело. Ако је тело сада оштећено, све ће бити нормално када се тело буде поправило или по Васкрсењу добило ново.



Дакле, душа наша повезује дух и тело, сабира од оба, тј. налази се као трећи елемент и доживљава и од материјалног и од духовног. Утиче на материјално и на духовно. Ако се и материјално распада, духовно се обнавља сваки дан. Ако материјално откаже, духовно се може касније вратити у васкрсло обновљено, тј. ново. Душа (ја, ти, он) је сачувана и човек постаје комплетан поново, не половичан. Иако је духован, он је и материјалан.

Ваљда сам добро рекао, не знам сада...
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nigde u bibliji ne stoji da covek ima besmrtnu dusu U sebi, koja nakon smrti napusta telo i nadzivljava ga.
Pojedini prevodioci kao sto su Danicic - Karadjic koriste izraze Dusa ziva u pojedinim tekstovima, ali uporedjenjem sa drugim prevodima i uzimajuci ceo kontekst, moze se zakljuciti da su Danicic i Karadjic pisali pod uticajem ucenja crkve kojoj su pripadali, a da se prirodno u tim tekstovima nikako ne radi o dusi koja prebiva u coveku i koja nakon smrti izlazi iz tela da bi nastavila da egzistira, vec da se tu govori o coveku kao dusi, ili se u tim tekstovima uopste ne koristi izraz dusa ziva, vec Duh zivotni ili dah zivota, zivot, osoba, ljudi, ziva bica, ili adekvatna licna zamenica - on, ona, ono, oni..

Nauka o besmrtnosti ljudske duse je proizvod Platonove filozofije o Demijurgu i Arhimanu i borbi titana, kao i Grckog filozofa Aristotela, i unesena je u Hriscanstvo putem jednog od crkvenih otaca koji je citao Platonova dela, i tu ideju uneo u Hriscansku nauku, a to je sveti Avgustin.
Kasnije je Toma Akvinski konacno pomirio ova dva ucenja - Platona i Aristotela i Hriscansko ucenje.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919

Нема ни то да је Христос ушао 1844. године у Светињу, иако се у Јеврејима 9. глави јасно каже да је Он већ ушао у Светињу на Небесима. Не спомиње се ни сандук са ексерима (упоређивати материју и дух је потпуно неразумно), па видимо да је успешно раширено чак и међу православцима. Сад си ме и са Демијургом повезао, свака част. Шта год да човек каже, ти га паганином направи.

Ја се надам да сам добро појаснио основно питање душе, макар задовољавајуће. Више од тога не могу, сем да као ти овако убацујем глупости када год се нешто разматра. Какав Демијург и Платон, какав Тома! Ја никог од њих нисам спомињао или цитирао, само сам из Библије пренео. То што ти не разумеш не значи да треба да моје аргументе тако ниско покушаваш да дискредитујеш.

Ја за сваки твој пост могу да нађем да је масонско масло (што сам раније показивао већ) да би се што боље сатанизовала и ућуткала хришћанска теолошка мисао и вера. Нешто вам је слабо ишло на овом форуму, не знам за остале.

А још ниси одговорио на моје крајње једноставно питање, мани ти Демијурга:


ДУША БОЖИЈА = ДУХ БОЖИЈИ + ?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nigde ne pise da u Bogu prebiva DUSA BOZJA, vec DUH BOZJI, i to u kontekstu da samo Sveti Duh koji prebiva sa Bogom u njegovoj prisutnosti zna sta je u Bogu.

Do sada je svako mogao da vidi da ja upravo razotkrivam masonske ideje koje ti propagiras, i da se koristim iskljucivo biblijom i njenim kontekstom.
To sto pisem o mnogobostvu unutar tradicionalnih crkava znaci samo jedno, da je ono u njima duboko ukorenjeno, a ja ne mogu ne govoriti istinu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Не мора тело да буде оштећено, може зли дух да заузме тело и цео човек се понаша ненормално. Тело неартикулисано, а душа у великој мери пати. Тело пати такође, а дух наш је потчињен уљезу. Хоћемо ли рећи да је човекова душа изменила карактер? Тако се на први поглед чини, али видесмо да Господ када беше изгонио зле духове (ђаволе), човек постаје сасвим нормалан. То важи и за тело. Ако је тело сада оштећено, све ће бити нормално када се тело буде поправило или по Васкрсењу добило ново.
Mozda i moze biti, ali ipak mislim da se ovo ne moze uzeti kao primer, jer kada je covek obuzet zlim duhom, tu ne dolazi do ostecenja fizickog mozga i tela, vec je covek potcinjen visoj sili koju ne moze da kontrolise svojom snagom, zato zli duh preuzima sve funkcije nad telom i to cini nasilnim putem. Zato zlo ponasanje, promena licnosti i slicna stanja, nisu delovanja te osobe, vec sav taj karakter ispoljava zli duh. Znaci do promene covekovog karaktera tu ne dolazi, vec zli duh kroz telo govorom i ponasanjem iskazuje svoj zli karakter.

Дакле, душа наша повезује дух и тело, сабира од оба, тј. налази се као трећи елемент и доживљава и од материјалног и од духовног. Утиче на материјално и на духовно. Ако се и материјално распада, духовно се обнавља сваки дан. Ако материјално откаже, духовно се може касније вратити у васкрсло обновљено, тј. ново. Душа (ја, ти, он) је сачувана и човек постаје комплетан поново, не половичан. Иако је духован, он је и материјалан.
...
Ако је моје тело оштећено, а оно је носилац духа, док је душа та спона између духовног (унутрашњег) и материјалног (спољашњег) човека, онда један део човека није исправан и ту нема нормалног понашања - функционисања.

Mozda si u pravu..
Ali ako dusa povezuje duh i telo, kao sto kazes, onda ona ne moze biti nezavistan elemenat koji moze sam da egzistira?
Ti kazes da dusa sabira i duh i telo zajedno i uzima od oba, da je ona neka vrsta veze, da cak i svoja iskustva stice iz te veze sa duhom i telom.. Ako cini tu vezu, mislim da ne moze onda da egzistira odvojeno..

Ali recimo da moze da egzistira.. i posto je dusa licnost, sta ce nam onda mozak, koja je njegova funkcija?
Kako to moze biti da moja dusa ''zeli dobro da cini'' , a ''moj osteceni mozak radi zlo''. Ja razumem da recimo kod fizickih mehanickih nedostataka, moze da se desi da hocu da podignem ruku, ali ne mogu ako sam bogalj.
Ali to sto dolazi do menjanja licnosti ne razumem, jel ako imas ''dusu'' i ako je ona ''licnost'', i u njoj su sva iskustva, osecaji itd.. , mozak nam nije potreban. A naucnici su ustanovili, da mozak i ponasanje je uslovljeno odredjenim centrima u njemu, pa cak i inteligencija zavisi od broja veza u mozgu..
Ne mogu da shvatim da recimo kod nekog ko je doziveo nesrecu, i bio je jako prijatna osoba, nakon nesrece, on je poceo da mrzi sve ljude i da ih neprestano psuje.
Ako njegova dusa salje informacije mozgu da on govori ''dobro'' a on govori zlo, malo mi je nelogicno sve to..
On nije izgubio sposobnost govora ili bilo sta slicno, nego je problem u mozgu.. A sta ce nama mozak da vrsi takvu funkciju i da usmerava nase ponasanje, ako je ponasanje uslovljeno ''dusom'' a ne ''mozgom''?
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Jos bolje pitanje, zasto neki ljudi nakon nesreca ostanu na nivou desetogodisnjeg deteta ? Sta tu dusa radi kada to nije vise ista osoba uopste ?
 
Natrag
Top