VISE STRUJE ZA KOLA NEGO ZA KUCU
IzvorOLITIKAonline
У Калифорнији, Тексасу и Северној Каролини унапређују се електричне мреже у градским
срединама да би спремно прихватиле нови „нисан лиф” и „шевролет волт”
Нисан Лиф - сто посто на струју
Према извештајима агенција
Њујорк – Први масовно произведени електрични аутомобил иде у продају идућег месеца и америчке електродистрибуције су и крајње узбуђене и крајње забринуте.
Укључен у утикач, електрични аутомобил може да повуче више струје него омања породична кућа, а повећање потрошње може да доведе до нестанка струје у домаћинству или целом суседству.
То је навело електродистрибутере у Калифорнији, Тексасу и Северној Каролини да крену у унапређивање трансформатора и друге опреме у градским четвртима за које се сматра да ће бити прве које ће прихватити нови „нисан лиф” и „шевролет волт”.
Електроиндустрија САД није имала сличну прилику за раст откако се еркондишн проширио земљом током педесетих и шездесетих година прошлог века. Американци су прошле године потрошили 325 милијарди долара на бензин, а продавци струје сањају чак и о малом делу овог тржишта.
Главне препреке широком уласку електричних возила у свакодневицу су висока цена и ограничени домет нових аутомобила – бар док не буде саграђена мрежа станица за напајање.
Представници аутомобилске индустрије кажу да ће комуналне службе неизбежно имати неке невоље у почетку. „Бићемо сви много паметнији кроз две године”, каже Марк Пери, директор планирања производње у фирми „Нисан Норт Америка”.
Електрични аутомобил покреће велика батерија која се пуни преко обичне утичнице у зиду, или у много јачој станици за напајање.
Очекује се да ће током идуће године бити продато укупно 30.000 „нисан лифа” и „шевролет волта”. Током следеће две године, са својим електричним моделима, придружиће им се „Форд”, „Тојота” и сви други велики произвођачи.
Конгрес САД нуди купцима електричних возила 7.500 долара пореских олакшица, а неке државе и градови дају додатне субвенције које могу да достигну 8.000 долара. „Лиф” се продаје по цени од 33.000 долара а „волт” за 41.000.
Вожња на струју дуга 10.000 миља (16.000 километара) значи потрошњу 2.500 киловат-сати електричне енергије – 20 одсто више од просечне годишње потрошње једног америчког домаћинства.
По цени од 11 центи за киловат-час та вожња ће власника електричног аутомобила коштати 275 долара. Преточено у бензин, то је само око 70 центи за галон (3,8 литара).
Произвођачи и дистрибутери струје у САД кажу да имају довољно електричних централа и опреме да пуне на стотине хиљада електричних аутомобила. Проблем ће се појавити далеко раније него што тако много аутомобила буде продато због такозваног скупљања у јато.
Очекује се да ће се електрична возила „скупљати у јата” у четвртима и градовима који буду понудили великодушне повластице. Затим, тамо где је клима блага јер батерије дуже раде кад је топлије, и у насељима чији су становници имућни