Ateisti i raj

Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Složiću se sa tobom da ateisti imaju malo šta da kažu ovdje, ali tema nikako nije bezpredmentna. Ovdje imate šta da kažete vi koji vjerujete. Vidiš kako simi ima šta da kaže. A, mogao bi i ti pokušati da odgovoriš na ovo, posve utemeljeno pitanje, - mogu li ateisti u raj ako žive moralno i pošteno, umjesto što satanizuješ temu.

Druže Jurivaka
situacija je sledeća.
Vrata raja su ti širom otvorena...izvoli.

Odakle ti ta ideja da ja satanizujem temu?
Ja sam samo pitao kako ti koji si učen i pametan čovek,a pri tom ateista možeš da ideš u nešto što ne veruješ.
To je poenta moje opaske :)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Druže Jurivaka
situacija je sledeća.
Vrata raja su ti širom otvorena...izvoli.

Odakle ti ta ideja da ja satanizujem temu?
Ja sam samo pitao kako ti koji si učen i pametan čovek,a pri tom ateista možeš da ideš u nešto što ne veruješ.
To je poenta moje opaske :)
Druže, poelbuster,
Ne idem ja ni u što, a najmanje u ono u što ne vjerujem. Ako postavljam pitanja i ako želiš da odgovoriš izvoli, ako ne, ne moraš, ali nemoj sugerisati ni sebi ni drugima nešto što ne stoji.
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Druže, poelbuster,
Ne idem ja ni u što, a najmanje u ono u što ne vjerujem. Ako postavljam pitanja i ako želiš da odgovoriš izvoli, ako ne, ne moraš, ali nemoj sugerisati ni sebi ni drugima nešto što ne stoji.

Pa što se sad ljutiš?
Jel sam lepo napisao da su ti vrata raja širom otvorena?
Jel bi ti bilo draže da sam napisao zatvorena?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Pa što se sad ljutiš?
Jel sam lepo napisao da su ti vrata raja širom otvorena?
Jel bi ti bilo draže da sam napisao zatvorena?
Ne, ne, ne ljutim se uopšte. Znaš, mene ne zanima raj ni njegova vrata, a ti si shvatio da me zanimaju. Ja sam u prethodnim postovima na ovoj temi, potanko objasnio zašto sam otvorio ovu temu. Iz toga niko nije mogao izvesti zaključak da me lično zanima raj ili pakao. Naprotiv. Zato me čudi tvoja konstatacija u prethodnom postu, jer je neutemeljena.
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Ne, ne, ne ljutim se uopšte. Znaš, mene ne zanima raj ni njegova vrata, a ti si shvatio da me zanimaju. Ja sam u prethodnim postovima na ovoj temi, potanko objasnio zašto sam otvorio ovu temu. Iz toga niko nije mogao izvesti zaključak da me lično zanima raj ili pakao. Naprotiv. Zato me čudi tvoja konstatacija u prethodnom postu, jer je neutemeljena.


Jooj uredniče,ajd što ti moraš sve da čitaš :)
Sad ću morati i ja sve da pročitam pa da se ozbiljno uključim.
Video si valjda da sam se zezao :)
Al evo obećavam ,sve ću pažljivo pročitati i onda nema zezanja ;)
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Simi sry, ali sada ispada da samo oni koji veruju u Hrista mogu očekivati odlazak na to fino mesto.
Ta tvrdnja mi je nagnala na logičnu asocijaciju. Iskreno bez namera vređanja jer je možda ovo poređenje malo neumesno ali šta to tvrde Jehovini svedoci. Nešto slično ali je broj spašenih mnogo manji. Ipak šta se onda dešava sa dve trećine čovečanstva koji nisu nikada ni čuli za Isusa Hrista.:dntknw:

Po mom mišljenju to nije u redu sorry

Izvinjavam se sto tek sad odgovaram. Odgovor ces naci u Svetom pismu, a od mene ukratko ima i za njih spasenje, ali pod uslovom da do njih nije stigla rec Bozija.

Dodato posle 31 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Vidis Jurivaka, ti ne verujes u raj, pitas se koje je misljenje verujucih o necemu sto ne postoji sa tvoje tacke gledista i onda trazis da ti neko to objasni, a da pritom ne koristi temelj svog verovanja, odnosno Sveto Pismo. Sveta knjiga kod Pravoslavnih je Sveto pismo i svaki odgovor koji ti trazis mozes naci u njemu. Ja verujem u ono kako je napisano, jer sam se uverio i znam da je to istina. I sasvim je normalno da kada tebi dajem odgovor dacu ti ga iz Svetog pisma. Sad ces ti reci da ja onda ne mislim svojom glavom vec samo prenosim napisano. Evo ga odmah i odgovor. Ja sam mislio, "kopao", trazio i nasao i shvatio da je to istina i sustina sto je napisano u Svetom pismu. Sad tebi je pokazan pravi put kao i meni da li ces ti ici njime ili ti se svideo neki drugi je tvoja stvar, imao si izbor, ti si sam izabrao, ali ni ti nisi osudjen odmah na pakao (pod uslovom da si izabrao neki drugi put koji ne vodi do cilja), vec imas sansu da se vratis na pravi put sve dok se staza ne zavrsi. E sad razlika izmedju puteva je sledeca:pravi put je startu i prvih par metara posut trnjem i on zna da bude veoma bolan, ali posle tih nekoliko metara on je posut laticama od ruza sa najlepsom pesmom, drugi put je susta suprotnost, on je prvih par metara posut laticama od ruza, mirisljav i ne moras da brines gde ces stati, ali zato posle tog dela nastaju muke, bolovi, jauci i krici. Sad ateisti nisu dovoljno jaki i snazni da trpe, pa cesto zele nasladu odmah na pocetku, a gorko ostavljaju za kraj zbog toga im je posle gorka cela vecnost, dok verujucih prvo iskuse gorcinu, a potom nasladu i zbog toga im je slatko celu vecnost. Sad tvoje pitanje je da li neko moze da izbegne gorcinu, odnosno da mu bude slatko i na pocetku i na kraju, ja ti odgovorm NE, jer, ako si prvo izabrao pogresan put ti ispocetka uzivas, ali onog trenutka kada shvatis da si pogresio, pokajes se i pozelis da se vratis na pravi put, zelja ce ti biti istog momenta ispunjena samo sto te nece postaviti na sredinu onog drugog puta nego na pocetak. Nadam se da ces razumeti ovu metaforu.

p.s. Na oba puta, na onom pocetku gde se pije prva casa, postoji pecat koji te direktno vodi na deo puta vecnog bola, smrada, jauka i muka, potrudi se da ga izbegnes inace su ti sve nade izbrisane.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Poznato je da je raj rezervisan za vjerujuće i bezgrešne. Interesantno bi bilo čuti šta misle poznavaoci vjere, da li i ateista može dospjeti u raj, ako je, recimo, za života bio uljudan i pošten kao najpošteniji vjernik i u svemu potpuno ličio na njega, osim što nije išao u crkvu i molio se Bogu, niti je vjerovao u njega.
Ja bih postavio pitanje, zasto bi ateista bio posten i moralan ako moral ne postoji?
Ne zavrsavaju bezgresni u raju jer niko sem Boga nije bezgresan i to cak i u Svetom Pismu pise.
Raj nije mesto, niti je pakao mesto, Carstvo NEbesko jeste mesto, ali cemo svi biti u Carstvu Nebeskom i pravednici i nepravednici samo sto ce pravednici osecati ljubav i ispunjenje, a nepravednici vecni i nezamislivi ocaj i tugu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ja bih postavio pitanje, zasto bi ateista bio posten i moralan ako moral ne postoji?
Kako to misliš da moral ne postoji? Moral postoji i postojao je od kako postoje ljudi, a naročito od kako su se počeli organizovati u kakve-takve ljudske zajednice. Uporedo sa napretkom i razvojem ljudskog društva, razvijo se i moral i mijenjale njegove norme. Moral nije nikakva privilegija religije. On je nužan u svakom organizovanom društvu, pa bilo ono teističko ili ateističko, jer bez pravila ponašanja u odnosima među ljudima, niti jedno društvo ne bi moglo opstati i razvijati se.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Kako to misliš da moral ne postoji? Moral postoji i postojao je od kako postoje ljudi, a naročito od kako su se počeli organizovati u kakve-takve ljudske zajednice. Uporedo sa napretkom i razvojem ljudskog društva, razvijo se i moral i mijenjale njegove norme. Moral nije nikakva privilegija religije. On je nužan u svakom organizovanom društvu, pa bilo ono teističko ili ateističko, jer bez pravila ponašanja u odnosima među ljudima, niti jedno društvo ne bi moglo opstati i razvijati se.
Netacno, neznam sta si studirao niti cime se bavis, ali svi naucnici(biolozi) tvrde da moral ne postoji te je moral zapravo nepostojeci u genima, on je izmisljen.Na pitanje da li je Hitler za vas moralan?
Oni su odgovorili da jeste, jer to sto je on cinio u tom njegovom drustvu je smatrano moralnim.Jednom recju po definiciji naucnika covek je izmislio moral.

Moral zapravo jeste jedini dokaz koji mi imamo, a koji govori da treba da cinimo nesto, i da imamo svrhu.Po nasem pravoslavnom ucenju moral ili savest je zapravo glas Boziji u nama koji nas rukovodi ka savrsenstvu u ljubavi, ljubav je preteca morala i bez ljubavi moral nema nikakvom smisla, ljubav je ono ka cemu moral zapravo vodi.

KAd bi moral bio nesto sto kao sto ti kazes normalno, ili bolje receno nesto sto regulise odnose onda bi to bilo za nas prirodno i veoma lako, ali biti moralan je jako tesko jer nas druge stvari koje nam se svidjaju usmeravaju na drugi put.Moral je zapravo dokaz da u coveku psotoje dva puta koja se suprostavljaju jedan drugom, covek tezi ka tome da bude moralan, ali on ne uspeva u tome u potpunosti, da je moral prirodan za nasu palu prirodu nama bi bilo lako da ga drzimo, ali moral je nesto svojstveno savrsenoj prirodi, moral je ono sto nam je ostalo, onaj deo lika Bozijeg u nama koji nije umro kad su ljudi pogresili.Iz morala razvilo se pravo, a bez prava nema drustva, i vi i mi prihvatamo pravo, ali vi ne prihavatate moral i samim tim i pravo je nepostojece i ono sluzi samo da bi odrzalo drustvo u nekom "poretku", ali zasto bi taj poredak bio moralan?
Ja kao ateista ne vidim nista lose u preljubi, kradji, volji da dobijem nesto tudje itd.

Ne vidim kako te stvari skode drustvu, ali opet mi osecamo da one nisu u redu, zasto?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
.Jednom recju po definiciji naucnika covek je izmislio moral.
Naravno da je moral izmislio čovjek, a iz mog prethodnog posta, može se zaključiti i zašto ga je izmislio. Ali, kako si ti zaključio da moral ne postoji? Znači li to da nešto što je čovjek izmislio ne postoji?!
Otkako postoje ljudske zajednice, postojali su i neki oblici morala u tim zajednicama. Hrišćanstvo je staro nešto preko dvije hiljade godina, a pomenute ljudske zajednice milenijumima su starije od hrišćanstva. Hrišćanski "Ustav" je u svoje načela inkomporirao mnoga dotadašnja iskustva ljudskog življenja i trajanja, pa i neke oblike vjerovanja i legendi, a isto tako i moralne norme koje su tada važile u tom dijelu svijeta gdje se hrišćanstvo pojavilo. Valjda je posve razumljivo zašto je tako urađeno.
 
Natrag
Top