apsolutni pocetnik

Član
Učlanjen(a)
08.12.2010
Poruka
35
Pozdrav svima na ovom sajtu,prezadovoljan sam sa svim sto se moze naci i procitati,neopisivo dobra stvar,i raduje me sto sam ovde medju vama.E sad molim za pomoc,ali da naglasim apsolutni sam pocetnik,naime dosadio mi je Windows XP,a nazalost nemam jaku masinu za Vistu ili 7-icu,ustvari zelim preci na Linuks.Dosta toga sam procitao i video u video prilozima koji se nude i mislim da je to prava stvar za mene i moj stari komp.Mene koci jedna meni velika stvar kako se umreziti....posto na kompu imam TP-Link-ovu karticu direktno povezanu za wireles antenu,prilikom instalacije OS Windows-a ,instaliram i drajver sa onog malog CD-a,i posle toga odradim create a new conecction i posao gotov,izaberem predajnik na ciji sam posluzitelj preplacen i to je to,medjutim kada stavim CD sa OS Linuks-Ubuntu,pokrenem live on vec u startu prepozna karticu i nudi mi mrezu iz okruzenja-to je o.k,super,ali kako da se povezem,sta uneti-gde,kako bi funkcionisalo kao na Windowsu,jer da bih instalirao Ubuntu voleo bih da bude prilikom instalacije povezan sa internetom za sto bolju i uspesniju instalaciju,kao i rad posle instalacije-veliko hvala svima koji mogu pomoci
 
Član
Učlanjen(a)
08.12.2010
Poruka
35
Sa Linuxom mislim da neces imati problema sto se tice TP Linka i nece ti trebati ni cd ......Odmah posle instalacije imaces kreiranu mrezu...Aktiviraj drajvere posle instalacije i uzivaj.....

Za pocetak mozes instalirati iz Windowsa....Wubi alatom....ako ti se prisvidja mozes preci jednostavno na klasicnu Linux instalaciju.....

http://serbianforum.org/linux-os/344452-instalacija-linux-ubuntu-iz-windowsa.html
Hvala puno na odgovoru,instalirao sam klasicno Ubuntu 12.04,na slobodan prostor od 16 gb,od toga je 1gb swap e tu me interesuje kako se odredjuje velicina swap prostora imam svega 512mb-rama-dali je swap trebao biti te velicine(512) ili duplo veca ,ja sam stavio 1gb. Instalacija je uspesno zavrsena i posle resetovanja sam pokreno preko grub menija Ubuntu i radi odlicno,sve se lepo otvara,medjutim stari problem ostaje.....u gornjem desnom uglu klikom na ikonicu za konekciju otvorio se prozor sa ponudjenim izborom konekcije,u mom slucaju je to tippnet(znaci ubuntu je prepoznao moju tp-link karticu koja je direktno povezana sa wireless antenom),klikom na tippnet pokazuje narednih otprilike 30sekundi pokusaj uspostavljanja veze gde posle toga se pojavljuje prozor disabled konekt tippnet,i opet automatski nastavlja sam sa pokusajem konekcije,pustio sam ga da tako radi i posle par pokusaja se zavrsilo konektovanje,update paketa kao i potrebnih drajvera je nemoguce obaviti bez internet konekcije,a meni je sada internet konekcija na Linux velika barijera jer se sa tim nisam susretao,a i dok sam uspesno odradjivao to isto na windowsu ,to sam odradjivao napamet-rutinski (pokazali mi frendovi,i po toj semi sam tako i radio,i uspesno,mada nemam pojma o ip-adresi,bssd,ssid,i ostalo zato sam napomenuo da sam apsolutni pocetnik) pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
08.12.2010
Poruka
35
Nadao sam se odgovoru,ali vidim niko nezna resenje za moju problematiku,pa nemora boki71 bas uvek i svima da odgovori,ima li neko drugi ideju ili se sretao sa slicnim problemom da podeli misljenje i resenje,pozdrav linuxovci
 
Član
Učlanjen(a)
08.12.2010
Poruka
35
hvala jos jednom,linux mint sam instalirao prijatelju,na njegov racunar,instalacija i tok instalacije je indetican ubuntu,taj takozvani mint13 se jos zove maja,a pokazao se jako dobar po ocenama korisnika bas i za slabije starije racunare,jako je dobar a na stranici DistroWatch.com: Put the fun back into computing. Use Linux, BSD. zauzima prvo mesto vec dugo vremena,medjutimsmile3problem ostaje i on odlicno prepoznaje instaliranu karticu za internet,isto se ponasa kao i ubuntu,drug je zadovoljan,on ima nameru da se kaci na tudju mrezu i to radi fantasticno,zakaci se i radi,i pri svakom narednom ukljucivanju on zapamti zadnju konektovanu mrezu i sam se zakaci,ja nezelim dirati tudje mreze (KOJE ZRACE) preplacen sam na tippnet i tu zelim da spokojno provodim internet sate,bez bojazni od drugih korisnika,za sad to mogu samo sa windows xp koji mi je instaliran isto na racunaru
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2013
Poruka
78
Nadao sam se odgovoru,ali vidim niko nezna resenje za moju problematiku,pa nemora boki71 bas uvek i svima da odgovori,ima li neko drugi ideju ili se sretao sa slicnim problemom da podeli misljenje i resenje,pozdrav linuxovci

Pozdrav prijatelju! Za početak bi mogao da napraviš koji razmak da ti tekst bude malo čitljiviji. ;)

medjutim kada stavim CD sa OS Linuks-Ubuntu,pokrenem live on vec u startu prepozna karticu i nudi mi mrezu iz okruzenja-to je o.k,super,ali kako da se povezem,sta uneti-gde,kako bi funkcionisalo kao na Windowsu

Imao sam takvu situaciju dok sam još imao 3G karticu. Problem je u tome da Ubuntu ne prepoznaje GUI (grafičku površinu) wireless antene ako nije u pitanju slobodan softver. Većina antena nemaju slobodan softver. Tako da recimo pod Windowsom možeš da upravljaš svojim korisničkim računom putem GUI-a, dok na GNU/Linuksu to nije slučaj.

Nije problem. GNU/Linuks prepoznaje tvoju konekciju, u globalnom meniju se vidi mreža ali ne možeš da se logiraš.

Jeli možeš da napraviš screenshot i postaviš pa da vidimo taj problem?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.11.2010
Poruka
3
Cao svima.I ja sam od skoro presao na Linux pa da podelim sa vama utiske.U pocetku mi je posle
sedmice bio veoma cudan,instalirao sam mint 14 , skoro i mogu samo da pohvalim distribuciju.Drajvere
je nasao na brzinu,sve radi stabilno,internet ok,sve u svemu zao mi je sto pre nisam probao linuxe.Usput
bih zeleo da se zahvalim Bokiju na super tutorijalima,sve je mnogo lakse kad imas uputstvo,Pre neki dan
sam dodao i ultimate verziju do minta i sedmice,i sve isto radi perfektno.Mislim da nemam nista protiv windowsa
ali otkrivanjem linuxa sam uvideo i sve nedostatke te distribucije.Ipak sam ja jos uvek pocetnik,pa ne mogu
da dajem neka strucna misljenja.Najkrace receno Linux je Super.
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2013
Poruka
78
Cao svima.I ja sam od skoro presao na Linux pa da podelim sa vama utiske.U pocetku mi je posle
sedmice bio veoma cudan

Pozdrav kume,

dobrodošao. I meni je isto tako bilo na početku, mnoge stvari su bile čudne i neobične. Ali to je samo rezultat dugogodišnje navike na Windows. Nakon nekog vremena, barem je kod mene tako bilo, GNU/Linux jednostavno uđe u krv. Ja danas koristim svega 5 % Windows i to ne što moram nego što baš ne želim da ga kao OS odbacim jer želim da pratim i razvoj Windowsa. Ali moj radni favorit, to je definitivno Ubuntu. :)

Inače, Linuks Mint potiče od istog stabla kao Ubuntu: \ GNU/Linux \ Debian GNU/Linux \ Ubuntu \ Linux Mint.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.11.2010
Poruka
3
Ma jeste kume... I Ubuntu je strava.Jednostavno preporucujem svakom da proba,ako ima vremena,
vrlo brzo se zaboravi na kaubojski OS.Pre neki dan sam testirao par Linux distribucija i zeleo bih
da s vama podelim svoje misljenje.Mozda dobijem i neki koristan savet sto ne bi bilo lose obzirom
da tek mesec furam Linux.Kao sto sam rekao,prvo sam citao tutorijale ovde na forumu,pa sam se tek onda
odlucio na isprobavanje.Odluka je pala na Mint Nadia,cinnamon verzija-sto svakom toplo preporucujem
za neki prelazni period-sa kaubojskog Windowsa na Linux.Isprva sam Mint instalirao na Ext. hard.Posto imam
i ext. grafiku Nvidia i ext. Audio ,nisam bio bas optimista kako ce to da prodje,jer sam sa win. imao problema
prilikom instalacije.Za nekih 15 min.sam imao sansu da proverim kako je sve proslo.Neverovatno ali Mint
je sve drivere poslozio onako kako treba.Aktivacija Nvidie je prosla bez problema,audio Soundblaster nadjen.
Sledece sto me je iznenadilo je kvalitet audio zvuka u Linuxu.Po nekim mojim standardima Audacios radi 5 puta
bolje od wmp 12.Win. mi je ostao na unutrasnjem hardu,pa sam promenama u biosu mogao da dizem koji god
sistem hocu.I tako.Sledeci OS koji sam dodao je bio Ubuntu Studio 12.04 x64,takodje je odradio sve kao i Mint,
za par dan sam presao na 12.10.koji jos uvek imam pored i ne planiram da ga mrdam,nikad.To je dobar Muzicki
OS.isto za svaku pohvalu.Djavo mi nije dao mira pa sam resio da isprobam i famoznu ultimate verziju.Probao sam
verziju 3.5 Kde baziran na kubuntuu.Izuzetan sistem,takodje bez problema je odradio osnovne stvari oko drivera
ali meni je bilo to malo puno komplikovano pa sam resio da ga posaljem u penziju.Sad sam zadnjih par dan isprobavao
Ultimate verziju 3.4 Lite,i mogu za sad samo da ga pohvalim.Imao sam problem sa Grafikom,posle aktivacije
drivera sam dobio blank screen ali to sam resio,i to kompletnim uklanjanjem nvidia drivera,zatim updateom celog sistema,
pa je onda on sam dovuka ispravne drivere,koji sada rade kako treba.Sto se graf.efekata tice Lite 3.4 je
odmah namesten da pravi kocku i da pali fatre po ekranu.Nije bas za pocetnike,ali preporucujem probu preko usb
njemu svi efekti rade i u live modu.
Imao bih jedno pitanje ako neko zna,oko rezolucije.Znaci sve distribucije podesavaju automatsku rezoluciju 1280x768,
a ja bih hteo punu HD 1960x1080,isprobao sam preko x-servera dobijem haos dobru sliku,ali izgube mi se paneli,ili se vide pola,
umanjeno,preseceni.Koji program da koristim da podesim sirinu rezolucije,recimo na windowsu,mi za moj monitor-philips
plasma 42,pase 1768x1080p,a u x severu nemam kompletnu listu automatske rezolucije,pa znaci da moram da ga koknem na najvecu,
pa nekim programom ili komandom da ga nastelujem.Normalno posle bih morao da podesim fontove,velicinu ikona i ostalo.
Ocu kocku u HD rezoluciji.Salim se slika je osetno bolja u tom modu,pa ako neko zna unapred hvala.Bas sam se raspisao veliki podrav
 
Natrag
Top