Ako je Bog stvorio ljude da bi ga ovi obožavali, onda nije stvorio ljude nego robove

Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Ja bih samo napomenuo da je katolicka crkva za vreme inkvizicije spalila vise ljudi nego sto je kasnije stradalo od bolesti ili ratova, a sve u ime crkve i boga. Valjalo bi procitati dela Majkla Bejdzenta, Ricarda Lija i Henrija Linkolna...


Nego sta. Papa Benedikt je u svakoj corbi bio rezanac...Ali nasa, pravoslavna crkva nikad nije pozivala na ratove, ne moze se to poistovecivati.
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Znaci, kada si video forum, ziveo si u iluziji da ce ovde biti puno tvojih istomisljenika....a onda kada si konacno krenuo da pises, susreo si se sa realnom situacijom???!!!! Vidis, ceo zivot ti je zivot u iluziji...samo treba da se desi nesto da bi ti to uvideo, kao ovo ovde sada....samo sto je ovo sitna stvar da bi video nesto dublje.
Slazem se sa tobom da nam je sve dato ovde i sada da bi bili srecni i da nije potrebno zahtevati nista vise...ali se ne slazem sa tobom da je neophodno ubedjivati sebe u nepostojanje Boga. Da bi shvatio da Bog ne postoji, ne treba ti nista vise nego li tvoj licni razum kojim ces istraziti svet oko sebe. Moze ti pomoci malo i nauka.....

Ma nisam ja ziveo u iluziji nego mi je nekako logicki delovalo da gde se prica o veri najmanje ateista ima, ocigledno sam se prevario... Ali na neki nacin si upravu, ljudi ne shvataju sta imaju sve dok to ne izgube, ali caba im tada...

Da bi shvatio da Bog ne postoji, ne treba ti nista vise nego li tvoj licni razum kojim ces istraziti svet oko sebe. Moze ti pomoci malo i nauka.....-sto se ovoga tice mislim da bi uvideo samo to da Bog postoji, imas gomilu stvari koje nauka nikad nece moci da dokaze... Ali ima i naucnih serija koje dokazuju da covek i mnoga druga bica nisu mogla da evolviraju (ako sam se dobro izrazio) vec ih je neko takve stvorio. To je Ruska serija, koja pruza jako cvrste dokaze u osporavanju Darvinove teorije, ne mogu da se setim tacnog naziva, ali ako nadjem postavicu linkove da mozes da ih pogledas. Ja sam bas zbog takvih i mnogih drugih naucnih dokaza poceo da verujem u Boga.
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Nego sta. Papa Benedikt je u svakoj corbi bio rezanac...Ali nasa, pravoslavna crkva nikad nije pozivala na ratove, ne moze se to poistovecivati.

Jesi li ovo rekla ironicno ili zaista mislis ovako? Nadam se da zaista mislis...

p.s. Autorka teme bi trebala malo da se ukljuci u temu, jer je postavila pitanje, voleo bih da cujem bar neki komentar na odgovore, ovako nije uredu...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.01.2010
Poruka
78
Znaci, kada si video forum, ziveo si u iluziji da ce ovde biti puno tvojih istomisljenika....a onda kada si konacno krenuo da pises, susreo si se sa realnom situacijom???!!!! Vidis, ceo zivot ti je zivot u iluziji...samo treba da se desi nesto da bi ti to uvideo, kao ovo ovde sada....samo sto je ovo sitna stvar da bi video nesto dublje.
Slazem se sa tobom da nam je sve dato ovde i sada da bi bili srecni i da nije potrebno zahtevati nista vise...ali se ne slazem sa tobom da je neophodno ubedjivati sebe u nepostojanje Boga. Da bi shvatio da Bog ne postoji, ne treba ti nista vise nego li tvoj licni razum kojim ces istraziti svet oko sebe. Moze ti pomoci malo i nauka.....
Možeš li mi ti dati neki dokaz da ne postoji???
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2009
Poruka
109
Jaooo, komentara.... Gdje uopste pise da nas je Bog stvorio da ga obozavamo, kakve su to gluposti...??? Gospod Bog se postuje, kao sto bi trebalo da se svi ljudi medjusobno postuju, ne morate nikoga voljeti, postovati ga sigurno mozete..

Mindfulness: "Da bi shvatio da Bog ne postoji, ne treba ti nista vise nego li tvoj licni razum kojim ces istraziti svet oko sebe."

Zar se dokazalo da Bog ne postoji? Nije li i Darvinova teorija opovrgnuta?
Sve se vrti u krug, sve je velika zagonetka. Na Vama je da vjerujete u sta hocete, nemojte pljuvati, i samo tako lupati gluposti, o onome sto nije dokazano.

HVALA.
 
Član
Učlanjen(a)
04.11.2009
Poruka
12
Pročitavši rečenicu koju je napisao Jurivaka pade mi na pamet da otvorim temu baš kao što sam naslov teme glasi "Ako je Bog stvorio ljude samo da bi ga ovi obožavali, onda on nije stvorio ljude nego robove."

Po meni to bi onda značilo apsurdnost slobodne volje koju nam je bog dao.
Slobodna volja je navodno data od boga.

No taj isti nalaže molitvu oče naš koju verujem svi poznaju dobro i kaže se u njoj....
Budi volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji....

Kakav je to onda bog koji ti da slobodnu volju pa kaže moli da bude volje njegova?Nije li to u suprotnosti sa slobodnom voljom da odlučujemo sami što je dobro a što zlo.
Nije li ovo uplitanje u slobodni odabir?
Zamislite da svakodnevno molite tu molitvu.
Kakvu slobodnu volju onda ima takav pojedinac? :dntknw:
Poštovana,
dozvolite mi da Vam pomognem u vezi Vašeg pitanja, i da ne bi otvarali besplodne i duge polemike, ponudio bih Vas spisak svetootačke literature koja Vam može dati jasan i precizan odgovor na Vaše nedoumice.
1. tumačenje molitve Oče naš-sv.Vladika Nikolaj vlimirović
2.Tačno izloženje Pravoslavne Vere-sv.Jovan Damaskin
3.Zbornik kanona i odluka Vaseljenskih Sabora
4.Dela sv Grigorija Palame
Pazi se u drevno Crkvi je postojala monotelitska jeres, o tom problemu više reci naciceš u gore spomenutom zborniku i kod drugih sv.Otaca Crkve.
Puno pozdrava.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Možeš li mi ti dati neki dokaz da ne postoji???

Evo B92 ovih dana vrti naucne emisije o tome, pa ne moram ja da pisem posto nisam strucan u nauci. A sto se tice laickih dokaza tu mogu pomenuti nebulozu o tome da je On sve stvorio a da On sam nije stvoren ni iz cega nego da je vecan. Tu su i ideje da imamo slobodnu volju a da On ustvari ima kontrolu nad svim....to ti je kao kada direktor osnoje firmu ali je prepusti radniku da je vodi a on ode na letovanje. Sama biblija je puna nebuloza i kontradiktornosti u starom i novom zavetu. On je ljubav a tamo ubija i satire. Biblija je sastavljena od odabranih knjiga dok su mnoge knjige koje su totalno odudarale izbacene....bibliju su sastavljali ljudi. Puno toga ima......
Ali da se razumemo....ja ne kazem da Bog ne postoji vec ne postoji svesno bice koje je sve ovo stvorilo pa cak i nas. Postoji neka sila koju mozemo nazvati Bog a i ne moramo....ali ona nije svesna i ne kontrolise nas...tacnije ne kontrolise nista ali opet zbog nje nastaju i nestaju stvari.
Svestan sam da je mnogo lakse poverovati u nastanak sveta od strane Boga i prepustiti se njemu....to je dosta lakse nego biti pravi duhovni tragalac za Istinom.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top