Adventizam i Trojstvo [da li su rani adventisti verovali u Trojstvo?]

Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
“O recite zabludjelima, Bog vas voli, Bog je umro za vas” (Pismo 50, 1893, Ellen G.White)

“Bog je dao samoga sebe, ne uskraćujući ništa, da spasi duše koje propadaju. I Bog poziva radnike koji će sudjelovati u ovom samoodricanju. {Lt109-1900}


“Anđeli su bili bezgrešni, ali manje vrijedni od Božjeg zakona. Bili su podložni zakonu. Bili su glasnici da vrše Kristovu volju i da mu se klanjaju. Bili su stvorena bića, iskušenici. Kristu nisu postavljeni nikakvi zahtjevi. Imao je moć položiti svoj život i ponovno ga uzeti. Nikakva obveza nije bila stavljena na njega da preuzme djelo pomirenja. To je bila dobrovoljna žrtva koju je podnio. Njegov je život imao dovoljnu vrijednost da spasi čovjeka iz njegovog palog stanja.” Vol. 2, Duh proroštva, 10.

O njegovoj preegzistenciji:

On je bio Sin Boga živoga. Njegova osobnost nije započela Njegovim utjelovljenjem u tijelu.” {Lt77-1894}


U prijašnjim razdobljima Bog je bio poznat pod imenima kao što su Gospodin Bog, Svemogući Bog, Ja Jesam i Jehova Bog. Ali u uredbi krštenja (prema evanđeoskom nalogu), u kojoj uredbi preuzimamo na sebe ime Boga kojeg štujemo, On je poznat kao Otac, Sin i Duh Sveti. Sada, ako je ovo istina, kao što sasvim sigurno jest, onda slijedi da vjerovati i priznati ovu istinu znači odgovoriti čiste savjesti Bogu... kada smo kršteni u ime Oca, Sina i Duha Svetoga, kao pravog i živog Boga, našeg Stvoritelja, Čuvara i Spasitelja, mi se odmah i zauvijek odričemo i odvajamo od svake vrste i vrste idolopoklonstva i krivog štovanja.” -Review and Herald, 16. ožujka 1876., str. 82
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Neodvojiv od Oca u stvaranju svega, neodvojiv od njega u zaređivanju zakona i uspostavi vlasti kroz sva njegova slavna područja, on [Isus] ne smije biti odvojen od njega u prizorima Sinaja koji izazivaju strahopoštovanje... To jedinstvo između Oca i Sina ne umanjuje ni jedno ni drugo, već jača oboje. Kroz njega, u vezi s Duhom Svetim, imamo cijelo Božanstvo [ili cijelog Boga].«
-Uriah Smith, knjiga Gledajući Isusa, 1898., str. 17-18


Još jedan dokaz da nismo isti kao Isus, čak ni po Ellen:

S kojom je čvrstoćom i snagom izgovorio ove riječi. Židovi nikada prije nisu čuli takve riječi s ljudskih usana, a prisustvovao im je i osuđujući utjecaj; jer činilo se da je božanstvo bljesnulo kroz čovječanstvo kao što je Isus rekao: 'Ja i Otac moj smo jedno.' Kristove riječi bile su pune dubokog značenja dok je iznosio tvrdnju da su on i Otac bili jedne supstance, posjedujući iste osobine. Židovi su razumjeli njegovo značenje, nije bilo razloga da pogrešno shvate i uzeli su kamenje da ga kamenuju. Isus ih je pogledao mirno i neumjereno i rekao: »Mnoga dobra djela pokazao sam vam od svoga Oca; za koje od ovih djela me kamenujete?" {ST, 27. studenog 1893. stavak 5}
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ovaj put poslužit ću se katoličkim oružjem -

Ja ću se ovdje poslužiti baš tvojim oružjem. Ako si, po vlastitom svjedočenju i priznanju, napustio Katoličku Crkvu kad si spoznao da je ona Babilon, zašto danas, kada priznaješ i svjedočiš da je zbog prihvaćanja Trojstva adventistička crkva također postala dio Babilona, ne napustiš crkvu ASD?
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
978
Ja ću se ovdje poslužiti baš tvojim oružjem. Ako si, po vlastitom svjedočenju i priznanju, napustio Katoličku Crkvu kad si spoznao da je ona Babilon, zašto danas, kada priznaješ i svjedočiš da je zbog prihvaćanja Trojstva adventistička crkva također postala dio Babilona, ne napustiš crkvu ASD?
Mislim da su Laodikeja i Jovan dali odgovor na to više puta.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Mislim da su Laodikeja i Jovan dali odgovor na to više puta.

Citiraj mi njihove odgovore, a do tada daj mi ti svoj odgovor na slijedeće pitanje:

Ako si, po vlastitom svjedočenju i priznanju, napustio Katoličku Crkvu kad si spoznao da je ona Babilon, zašto danas, kada priznaješ i svjedočiš da je zbog prihvaćanja Trojstva adventistička crkva također postala dio Babilona, ne napustiš crkvu ASD?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Razgovaraju dvije institucije:

Kainos:
To da li je adv. crkva Babilon - znam da je ovdje tema....ovisno kako je ko razumio EGW po pitanju crkve....sad ispada da naša antitrinitarijanska grupa neće moći objavljivati istinu jer kročimo u babilonsku crkvu.....

A na ovo mu "akademik Pavle Simović drljača" odgovara:

ak. PSd:
Time sebi vežete ruke za ozbiljnu priču, na sličan način kao što Walter Veith kvari svoje svjedočanstvo očiglednim spinovanjem kad se radi o HAC-erici našoj slavnoj. Šta još HAC-erka može da uradi što već nije uradila da se učlani u Vavilon? Elen Vajt, da se digne, sigurno bi se trkom učlanila u "poslednju" crkvu pa makar je tamo sve šutirali.
------------------------------------
Kainose, ako imaš mu*da, onda ćeš 'iz ovih stopa' pozvati braću da zajedno s tobom napuste kurvu "HAC-erku", kako je vas dvojica institucija karakterizirate, koja se s Trojstvom 'učlanila u Babilon'? Ako to ne napraviš, dokazuješ da si licemjer i bez*mudaš, jer stalno ponavljaš kako si zbog toga napustio KC.
 
Učlanjen(a)
30.01.2016
Poruka
371
I mene to cudi rani adventisti nisu verovali u trojstvo
nego kao Jehovini Svedoci kako je prema Bibliji
Da je Bog JHVH jedan
i da je ISUS Bozji Sin
 
Učlanjen(a)
30.01.2016
Poruka
371
Tacno , zbunjujuce skroz, sem ako ne shvatimo da je Isus Sin.
A ako je Sin onda i one izjave poput: ''Otac je moj veci od mene'' postaju jasne.
Jehovini svedoci su otisli u krajnost, tvrdeci da je Isus 'stvoreno bice'.
Ali ako je stvoren, onda imamo problem sa drugim citatima, kao sto je onaj: ''Ja sam Bog i nikom necu dati slave svoje''.
A ovamo nekom 'andjelu' daje slavu, a rekao je da nece.
Ali ako je Isus 'Sin' i poseduje ''bozansku prirodu'', onda je jasno i zasto je nazvan Bog, i zasto nosi Ocevu slavu..

Upravo ovo gore sto si naveo, kada Bog stvara coveka on ga stvara na ''sliku Bozju''.
A stvara ih kao musko i zensko. Dakle dvoje.
Ja sam ranije ovo navodio u prilog Trojstva, ali nisam mogao naci trecu osobu, pa sam mislio da je to kao Bog -treca osoba u bracnoj zajednici.
A sada je sve jasno, nema trece osobe, vec dvoje a duh je zajednicki Adama i Eve.
Sta je tu krajnjost?
Isus jasno kaze Otac je moj veci od mene.
Time on ne moze biti Bog
a samo Bog stvara...
Bog JHVH je sve stvorio time i Isusa
jasno se kaze da je Isus jedinorodjeni sin Bozji.
Cim je rodjen znaci da je stvoren.
Neko da bi bio rodjen mora da bude prvo stvoren.
Isus se razlikuje od ostalih stvorenja zato sto je jedini DIREKTNO stvoren a sve ostalo Bog stvara preko Isusa
Kolosanima 1:14-16
Time je Isus jedini iznad svih ostalih stvorenja a manji od Boga
Isus je posebne vrste
Isus je nas posrednik do Boga
a Bog JHVH je jedan.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
I mene to cudi rani adventisti nisu verovali u trojstvo
nego kao Jehovini Svedoci kako je prema Bibliji
Da je Bog JHVH jedan
i da je ISUS Bozji Sin

Pioniri Adventizma su bili podeljeni po pitanju trojstva.

Neki su verovali a neki ne.

Pojedini tvrde 'da je Ellen White verovala u trojstvo.

Ali iz njenih izjava 'njoj kao da to nije bilo od presudnog značaja za spasenje, jer ona je više puta izjavila 'da time ne bi trebali da se bavimo.

Citati:

1PH Svjedočanstva i iskustva povezana sa sanatorijem Loma Linda:

“Oni koji žele definirati Boga nalaze se na zabranjenom terenu.
Ne smijemo ulaziti u raspravu o Bogu, o tome što On jest, a što nije.
On, Sveznajući, je iznad diskusije.
Oni koji izražavaju takve osjećaje u vezi s Njim pokazuju da odstupaju od vjere"

„Priroda Svetog Duha za nas predstavlja tajnu. Ljudi je ne mogu objasniti, jer im je Gospod nije otkrio. Ljudi skloni maštanju mogu povezivanjem pojedinih Biblijskih citata stvoriti neko ljudsko mišljenje o tome, ali prihvatanje takvih gledišta neće ojačati Crkvu. U pogledu ovakvih tajni, koje su isuviše duboke za ljudski um, ĆUTANJE predstavlja zlato.“ {Ellen White: AA, p. 52.1} “.”
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Isus jasno kaze Otac je moj veci od mene.
Time on ne moze biti Bog

Spremacica u mojoj firmi je manja od mene. Pa iako je njena uloga u firmi manja, to je ne cini nizim bicem od mene! Ona je covek!

Tako i Hristos, ako obavlja manji posao nego Bog, to ga ne cini nizim bicem! To ne menja njegovu prirodu!

Te vase filozofije, nemaju ni smisla ni logike..



Bog JHVH je sve stvorio time i Isusa

U bibliji ni na jednom mestu ne pise da je Isus "stvoren". Kada mi nadjes taj izraz, onda se javi!

Cim je rodjen znaci da je stvoren.

Ne znaci! Jer izraz "RODJEN" u bibliji nema za cilj da opise NACIN NECIJEG NASTANKA, vec da opise ODNOS! Tako se i za andjele kaze da su SINOVI BOZJI, pa to ne znaci da su nastali RADJANJEM, ili da je Bog iz seksualnog cina sa nekom zenom zaceo!

Bog ne radja!

Dakle, cilj ovog izraza nije da ukaze na NACIN NASTANKA vec da ukaze na ODNOS koji ta osoba ima prema Bogu u nebeskom carstvu!

Posto ta rec ne sluzi da ukaze na NACIN NECIJEG NASTANKA, ne moze se dakle ni tvrditi da je izraz RODJEN = STVOREN!

Isus se razlikuje od ostalih stvorenja zato sto je jedini DIREKTNO stvoren a sve ostalo Bog stvara preko Isusa
Kolosanima 1:14-16
Time je Isus jedini iznad svih ostalih stvorenja a manji od Boga
Isus je posebne vrste
Isus je nas posrednik do Boga
a Bog JHVH je jedan.

Ovo je mantra, ti ponavljas tudje reci. Dokaza za to iz biblije je NULA!
 
Natrag
Top